آزمایشگاه سرّی Google X، مغز بزرگ گوگل / گوگل، پل رسیدن سازمان های جاسوسی به اطلاعات شخصی مردم

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که نام گوگل را نشنیده باشد؛ این کمپانی عظیم آمریکایی از بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنتی است که در میان جهانیان با موتور جستجوی خود نامی آشنا را برای همگان رقم‌زده استشاید در ۴ سپتامبر سال ۱۹۹۸ و با آغازِ کار شرکت گوگل، برای کسی باورپذیر نبود که در کمتر از پانزده سال این شرکت به یک امپراتوری در فضای سایبر تبدیل‌شده و شعار خود که از آغاز «سازمان‌دهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» بود را جامع عمل بپوشاند و با در اختیار قراردادن انواع و اقسام خدمات به کاربران، هیمنه ای جهانی برای خود ایجاد کند.

در جهان سایبری شده امروز، دیگر نمی‌توان به شرکت‌هایی نظیر گوگل تنها به چشم یک موتور جستجو نگاه کرد، چراکه هر یک از این شرکت‌ها به‌تنهایی توانسته‌اند عامل تحولات زیادی در زندگی افراد باشند.

شرکت گوگل در طول سال‌های گذشته با سرعت زیادی در حال پیشرفت و گسترش روزافزون دامنه کاری خود است و با بسط دادن دایره‌ی فعالیتش، گام‌های مهمی در جهت اهداف خود برداشته است؛ اما گویا این کمپانی برای جاه‌طلبی‌های خود حد سقفی ندارد و با در دستور کار قرار دادن پروژه‌های جهانی همچنان با سرعت و قوت به مسیر خود ادامه می‌دهداما نکته اساسی درباره گوگل این است که ارتباط تنگاتنگ سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی ایالت متحده آمریکا با این شرکت و استفاده از آن برای کنترل اعمال و رفتار شهروندان و استفاده ابزاری از این کمپانی برای تسلط اطلاعاتی برجهان، گوگل را تبدیل به یک جاسوس خانه کارآمد کرده است

استفن آرنولد که درگذشته در شرکت اطلاعاتی بوز آلن همیلتون» (Booz Allen Hamilton) فعالیت داشته و همچنین در کارنامه خود سابقه اشتغال به‌عنوان یکی از مشاوران شرکت گوگل را نیز دارد، در یک سخنرانی در سال ۲۰۰۶ در حضور مقامات سیاسی و اطلاعاتیِ واشنگتن، در گزارشی اعلام کرد که کمپانی گوگل به شکل کامل، در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی ایالات‌متحده قرار دارد و کلیه کلیک ها و جریان رفت و شد داده‌ها و یا هر چیز دیگری که در آرشیو گوگل است، مورد تفتیش قرار می‌گیرد. شرکت گوگل در ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی، توسط آژانس حریم خصوصی بین‌الملل، به‌عنوان بدترین مجرم در نقض حریم خصوصی افراد در میان شرکت‌های اینترنتی معرفی شد.


در جهان سایبری شده امروز، دیگر نمی‌توان
به شرکت‌هایی نظیر گوگل تنها به چشم یک موتور جستجو نگاه کرد

این شرکت روابط اجتماعی افراد را از طریق شبکه اجتماعی خود، گوگل پلاس ، عادات تلفن‌های کاربران را از طریق گوگل ویس (Google voice) ، سوابق پزشکی و نسخه‌های دارویی را از طریق گوگل هلث (Google health) ، عکس‌های خانوادگی و شخصی را از طرق گوگل پیکسا ایمیج (Google Picassa image) ، تحقیقات، نیازها، علاقه‌مندی‌ها و … را از طریق موتور جستجو، رصد و ذخیره‌سازی و در کنار سایر امکاناتش، اطلاعات کاربران جمع‌آوری، بررسی و چک کرده و در اختیار نهادهای امنیتی قرار می‌دهداما هم‌اکنون پس از گذشت چند سال از افشاگری‌ها و برقراری رابطه عمیق بین این کمپانی با دیگر سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی، استفاده از ظرفیت گوگل برای پیش برد اهداف ایالت متحده آمریکا بر کسی پوشیده نیست

اخیراً نیز با افشاگری های صورت گرفته توسط ” ادوارد اسنودن (EDWARD SNOWDEN) ، دستیار فنی اسبق در سرویس اطلاعاتی سیا مشخص‌شده است که برنامه‌ای محرمانه و جامع برای نظارت و مراقبت کامل بر ارتباطات جهان اینترنتی در حال اجرا بوده و از این طریق آژانس امنیت ملی‌ آمریکا  (NSA)  که وابسته به وزارت دفاع آمریکاست، بی‌واسطه به شرکت‌های مشهور اینترنتی مانند فیس‌بوک، گوگل، توییتر، یاهو و دیگر شرکت‌های مطرح دسترسی مستقیم داشته و مکاتبات و مکالمات و کلیه اعمال کاربران در فضای سایبر را مورد کنکاش قرار می‌دهد. گذشته از شهرت گوگل درزمینهٔ خدمات اینترنتی و کمک ابزاری به ایالت متحده در پیشبرد اهداف امنیتی و اطلاعاتی، ظرفیت گوگل بسیار بیشتر از مسائل مزبور است. داشتن چشم‌انداز و نگاه به افق دوردست توسط کمپانی گوگل، به‌تبع ایالت متحده آمریکا موجب شده است پروژه‌های عظیم توسط این کمپانی به اجرا درآید.

یکی از پروژه‌هایی که شاید در میان کاربران گوگل کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد، آزمایشگاه سری گوگل است. آزمایشگاهی که پروژه‌های سری این کمپانی در آن اجرا می‌شود و اطلاعات دقیق و چندانی از آن در دسترس نیست و اخبار موجود تنها بخشی از اطلاعات فیلتر شده و درز کرده توسط گوگل است که برای ارضای حس کنجکاویِ کنجکاوان، در اختیار افکار عمومی قرارگرفته است. آزمایشگاه پنهانی گوگل، “گوگل ایکس (GOOGLE X) نام دارد که ایکس در آن به معنای ناشناخته به کار می‌رود. دانشمندان فعال در گوگل ایکس می‌توانند بر روی اختراعات و ایده‌های دور از ذهن و خارق‌العاده به فعالیت بپردازنددراین‌باره رادنی بروکز، از پیشگامان روباتیک و از اساتید علوم رایانه و هوش مصنوعی‌ام.آی.تی (M.I.T) وصیف جالبی از کمپانی گوگل می‌کند: «آن‌ها همین‌الان هم خیلی جلو هستند. گوگل یک شرکت معمولی نیست

رادنی بروکز (Rodney Brooks):  گوگل یک شرکت معمولی نیست!

راه‌اندازی این مجموعه توسط کمپانی گوگل، با توجه به سوابق امنیتی و اطلاعاتی آن بدون شک موردحمایت سیاست-گذاران آمریکایی است. به این جهت بررسی این مجموعه سرّی و اهداف آن برای آینده و تبعات فعالیت کمپانی گوگل در ابعاد جهانی نیاز به بررسی عمیق‌تری دارد.

گوگل ایکس چیست و چه می‌کند؟
کمپانی گوگل، لابراتواری تحت عنوان گوگل ایکس و دور از دید عموم در سال ۲۰۱۰ میلادی راه‌اندازی کرد. این آزمایشگاه سرّی در پایگاه “گوگل پلکس” (GOOGLE PLEX) واقع در مانتین ویوی (MOUNTAIN VIEW) کالیفرنیا (CALIFORNIA) و دیگری در نقطه‌ای نامعلوم در آمریکا واقع شده است؛ عده‌ای از کارشناسان نیز آزمایشگاه گوگل ایکس را در حد مراکز امنیتی نظیر سی.آی.ای مرموز می‌دانند.

پایگاه گوگل پلکس

ریشه ی تأسیس این آزمایشگاه به سال ۲۰۰۵ میلادی بازمی‌گردد. در آن سال لورنس ادوارد لَری پیج (Lawrence Edward “Larry” Page)‏ یکی از مؤسسین شرکت گوگل و مسئول فروش محصولات این شرکت با پژوهشگر علوم کامپیوتری، سباستین ثرون (Sebastian Thrun) ملاقات کرد

ثرون به همراه تعدادی از دانشجویان خود مشغول به کار روی پروژه خودرویی بدون سرنشین بودند تا آن خودرو بتواند مسافت ۱۱ کیلومتری را در صحرای موجاوه طی کند. همین مسئله بود که موردتوجه پیج قرار گرفت و بعد از دو سال از آن جریان پیج، ثرون و دانشجویانش را برای پروژه Street View در زیرمجموعه سرویس نقشه گوگل، به همکاری گرفت.

                              سباستین ثرون   و  لورنس ادوارد لَری پیج                   

در سال ۲۰۰۹ میلادی بود که ثرون در گوگل تحقیقاتش بر روی خودروی بدون سرنشین را آغاز کرد تا بتواند خودرویی با برد ۱۶۰۰ کیلومتر حرکت بدون خطا در جاده‌های مارپیچ بسازد که سرانجام وی به همراه گروه مهندسی خود بعد از ۱۵ ماه موفق به ساخت این خودرو شد. بعدازاین موفقیت بود که پیج به همراه ثرون و دیگر مؤسسین گوگل تصمیم به راه‌اندازی آزمایشگاهی کاملاً پیچیده و مجهز تحت عنوان گوگل ایکس گرفتند.  این آزمایشگاه هم‌اکنون تحت نظارت سِرگِئی میخایلوویچ برین، یکی از مؤسسین یهودی و روسی شرکت گوگل فعالیت می‌کند.

سِرگِئی میخایلوویچ برین (Sergey Brin)

هدف اصلی ایجاد این پایگاه، فعالیت بر روی ایده‌های دست نیافتی است. به‌واقع گوگل ایکس کارخانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ساخت پروژه‌های به‌ظاهر غیرعملی و دور از دسترس است، کارخانه‌ای که هدف خود را به سمت اختراعات جدید و محیرالعقول تنظیم کرده است. از آغاز به کار این آزمایشگاه، سرگی برین تمرکز گوگل ایکس را به ابعاد سخت‌افزاری متمرکز کرد. وی که عضو هیئت‌مدیره گوگل ایکس است تاریخ راه‌اندازی این پژوهشگاه سری را ژانویه ۲۰۱۰ میلادی اعلام ولی از بیان میزان بودجه رسمی آن خودداری کرده است.  هرچند طبق آمار اعلام‌شده توسط شرکت گوگل بودجه تحقیق و توسعه برای کل مجموعه گوگل در سال ۲۰۱۲ میلادی برابر با ۶.۸ میلیارد دلار بوده که نسبت به دو سال قبل نزدیک به ۸۰ درصد رشد نشان می‌دهد و به‌طورقطع رقم قابل‌توجهی از آن نصیب آزمایشگاه گوگل ایکس خواهد شد.

گوگل ایکس تاکنون به‌طور رسمی بر روی بیش از صد موضوع فعالیت داشته که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها رسانه‌ای نشده استاسترو تلر، مدیر اجرایی آزمایشگاه سری گوگل می‌گوید: «هر چیزی که برای بشریت مشکلی بزرگ است در گوگل ایکس می‌توان روی آن تحقیق کرد تا ببینیم برای حل کردنش راهی می‌توان پیدا کرد یا خیر؟»

استرو تلر (Astro Teller)

 گوگل ایکس با راه‌اندازی این آزمایشگاه سعی برای رسیدن به فناوری‌های پیچیده و بعضاً تخیلی دارد که درگذشته تنها در فیلم‌های هالیوودی به تصویر کشیده شده‌اند، مانند ابزارآلات و فناوری‌های مورداستفاده در فیلم‌های “من، روبات” (I, Robot)، پیشتازان فضا (Star Trek)‏، نابودگر (The Terminator) و… .  به‌واقع گوگل ایکس میل زیادی برای از بین بردن سدهای به‌ظاهر ناشکستنی داشته و بنا دارد تا آرزوهای خود را که درگذشته به تصویر کشیده، هم‌اکنون به اجرا درآورد.

گوگل ایکس به‌رغم داشتن نگاه بلندمدت، تقاضای سهامداران مبنی بر کسب سود بیشتر را نیز در نظر دارد. گذشته از جنبه‌های علمی و سیاسی این پروژه سود سرشاری از خروجی‌های این آزمایشگاه نصیب گوگل خواهد شد. از پروژه‌های مطرح این آزمایشگاه که تاکنون معرفی‌شده است می‌توان اتومبیل بدون سرنشین، عینک هوشمند، وسایل خانگی متصل به اینترنت، توربین‌های بادی و بالن اینترنتی را نام برد

عینک گوگل
هرچند از پروژه‌های کلان و در دست اجرا گوگل ایکس اخبار موثقی در دست نیست اما شاید بتوان کوچک‌ترین و پرسروصداترین وسیله‌ای که از این آزمایشگاه سری خروج کرده است را گوگل گلس (GOOGLE GLASS) یا عینک گوگل دانست.


شاید بتوان کوچک‌ترین و پرسروصداترین وسیله‌ای که از این آزمایشگاه سری خروج کرده است
را گوگل گلس (Google Glass) یا عینک گوگل دانست.

عینک گوگل را می‌توان یک کامپیوتر همیشه همراه معرفی کرد. این عینک بدون شیشه با استفاده از یک منشور، بر روی چشم راست تابش می‌کند و درواقع یکی از چشم‌های کاربر را کاملاً در اختیار خود می‌گیرد. طبق اعلام صورت گرفته تصویر نهایی معادل یک نمایشگر ۲۵ اینچی برای مخاطب استعینک گوگل را می‌توان یک کامپیوتر همیشه همراه معرفی کرد.

کاربر عینگ گوگل توانایی انداختن عکس و فیلم باکیفیت ۷۲۰p، جستجو در اینترنت، دریافت و ارسال ایمیل، برگزاری جلسات گفتگوی اینترنتی، استفاده از نقشه‌های راهنما، دیدن برنامه‌های ملاقات و پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا را دارد. سیستم‌عامل این عینک همانند بسیاری از تلفن‌های همراه اندروید است که زمینه‌ای بسیار مناسب برای بسط دادن دیگر امکانات عینک گوگل را مهیا کرده استنحوه انتقال صدا در عینک گوگل نیز، از شاهکارهای آزمایشگاه گوگل ایکس استالمنت قرار داده‌شده در فریم عینک، آن را به لرزش می‌اندازد و سپس دستگاه با استفاده از فنّاوری القای استخوانی، لرزش را از طریق فریم به استخوان جمجمه کاربر منتقل می‌کند. مبتکران این طرح علت لزوم کاربرد این فنّاوری را اجازه شنیدن صدای محیط به کاربر بیان می‌کنند که از ایجاد خطرهای گوناگون نظیر تصادف جلوگیری می‌کند.

جدای از آزمایشات سرّی در گوگل ایکس که از هیچ‌کدامشان اطلاعاتی در دست نیست، گوگل گلس را می‌توان یکی از پروژه‌های مهم و مطرح‌شده آزمایشگاه گوگل ایکس دانست که جزء پروژه‌های روبنایی این آزمایشگاه محسوب می‌شود و توسط یک پروفسور ایرانی به نام بابک پرویز، استاد رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه واشنگتن طراحی‌شده است. وی که علاقه زیادی به کامپیوترهای پوشیدنی دارد، با اختراع یک لنز چشمی بیونیک موفق شد لقب خالق گوگل گلس را از آن خود کند و به دلیل همین اختراع بود که به پروژه گوگل پیوست.

بابک پرویز 
استاد رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه واشنگتن

این عینک قرار است تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی عملیاتی شود، هرچند طبق بعضی اظهارت، این عینک تا اواخر سال ۲۰۱۳ روانه بازار خواهد شد؛ اما همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود این وسیله جدید نیز به‌مانند دیگر گجت ها سروصدای زیادی تحت عنوان نقض حریم خصوصی و جاسوسی از کابران را ایجاد کرد. به‌طورقطع گوگل که سال‌های متمادی به جاسوسی از کاربران خود پرداخته است و طبق اسناد منتشرشده رابطه عمیقی با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی دارد، می‌تواند از این عینک نیز، در همان راستا استفاده کند.   چند ماه قبل پایگاه اینترنتی شبکه دولتی ترکیه، تی آر تی، طی خبری اعلام کرد در این کشور کمپین مبارزه با فروش عینک هوشمند به را افتاده است تا با طرح فروش آن در این کشور مقابله کند

مخالفین عینگ گوگل معتقدند که این عینک مخل آزادی‌های افراد است و در صورت فراگیر شدن آن هیچ‌گونه حاشیه امنی برای زندگی خصوصی افراد وجود نخواهد داشت. چراکه هر فرد صاحب این عینک می‌تواند بدون کسب اجازه در هرلحظه و هر مکان به ضبط تصاویر بپردازد و به حریم خصوصی افراد تجاوز کند و یا حتی با آن به جاسوسی بپردازد.

اخیراً نیز سی.ان.ان گزارشی پخش کرد که وجود نگرانی‌های فراوان در مورد نقض حریم شخصی کاربران و تبدیل‌شدن این عینک به ابزاری برای سوءاستفاده اخلاقی در میان مردم آمریکا را نشان می‌دهدو حتی در همین ارتباط نیویورک شاهد اعتراض و تظاهرات چند صدنفری به نقض حریم شخصی توسط گوگل و ان.اس.ای بوده است.  یقیناً عینک گوگل در آینده تحولات عظیمی در سیستم ارتباطی و کامپیوتری به وجود خواهد آورد و هیچ‌یک از این اعتراضات توانایی مقابله با آن را نخواهد داشت.

 عینک گوگل به‌عنوان یکی از محصولات آزمایشگاه گوگل ایکس به‌تنهایی موجی از تغییرات به وجود آورده است

اینترنت بالونی
از دیگر محصولات این آزمایشگاه که اخیراً در رسانه‌های جهان موردتوجه قرار گرفت و تحولات شگرفتی در فضای ارتباطی ایجاد خواهد کرد، اینترنت بالونی استاز دیگر محصولات این آزمایشگاه که تحولات شگرفتی در فضای ارتباطی ایجاد خواهد کرد اینترنت بالونی است.گوگل توسط این پروژه می‌تواند نقاطی از کره زمین را که تحت پوشش اینترنت قرار ندارند، به شبکه جهانی اینترنت متصل کند.  گوگل این پروژه را پروژه لون (LOON)نام‌گذاری کرد و مرحله‌ی آزمایشی این طرح را روز شنبه ۱۵ ژوئن ۲۰۱۳ با موفقیت به اجرا درآورد و توانست ۳۰ بالون مجهز به آنتن اینترنتی را که با زمین در تماس بودند، در زلاندنو به هوا بفرستد. این بالن‌ها هم‌اکنون به کمک ۵۰ آزمایش‌کننده بر روی زمین برای آزمایش و پیاده‌سازی این پروژه در زلاندنو وجود دارند؛ که هر یک از این ۵۰ آزمایش‌کننده یک آنتن ویژه برای دریافت سیگنال از این بالون‌هاست. طبق اعلام صورت گرفته، هر بالون می‌تواند منطقه‌ای به وسعت ۲۰ کیلومترمربع را تحت پوشش قرار دهد.

طبق گفته مسئولان پروژه، سرعت و کیفیت اینترنت بالونی همانند شبکه‌های نسل سوم مخابراتی ۳است. این بالن‌ها نیاز به مصرف انرژی زیادی نداشته و به شکل طراحی‌شده‌اند که بر روی جریانات هوایی در لایه استراتوسفر قرارگرفته و تنها با یک اپراتور از راه دور باید به بالا یا پایین هدایت شوند تا از مسیر اصلی خود خارج نشوند. این بالون‌ها بیست کیلومتر بالاتر از خطوط هوایی قرارگرفته و توانایی پوشش بسیاری از مناطق دورافتاده رادارند. با چشم‌اندازی که از سوی کمپانی گوگل اعلام‌شده، به‌زودی این بالون‌ها تمامی مناطق کره زمین را تحت پوشش خود درمی‌آورند. به گفته‌ی کارشناسان، پروژه‌ی Loon بر اساس شبکه‌ی ماهواره‌ای ایریدیوم (Iridium Satellite) طراحی‌شده،  و از ۶۶ ماهواره‌ی فعال تشکیل می‌شود که همگی در ۶ مدار و در ارتفاع ۷۸۰ کیلومتری قرار دارند و هر ۱۰۰ دقیقه یک‌بار دور زمین می‌چرخند.

باید گفت در حال حاضر برحسب آمارهای رسمی بیش از دوسوم جهانیان به اینترنت دسترسی ندارند و پروژه بالونی گوگل ایکس دقیقاً همین بخش از ساکنان زمان را مدنظر دارد. این پروژه می‌تواند جدا از پایین آوردن هزینه اینترنت به‌خوبی پوششی سراسری در جهان را رقم بزند. همان‌گونه که مطرح است، شبکه اینترنتی به‌عنوان رشته‌های عصبی جهان که تمامی کشورها را به یکدیگر وصل کرده، می‌تواند ارتباطی همگانی برای جهانیان را ایجاد کند؛ اما با نگاهی دیگر نیز می‌توان بسط پیدا کردن اینترنت جهانی و ارزان را گسترش یافتن هژمونی آمریکا بر دیگر کشورهای جهان دانست.

ازآنجایی‌که اساساً اینترنت به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از ایالت متحده آمریکا است و کلید روشن و خاموش کردن آن در دستان رئیس‌جمهور این کشور است، این پروژه ابزاری برای بسط دادن هیمنه آمریکاست.   مسئله‌ای که تبعات شدید امنیتی، اجتماعی و فرهنگی برای بسیاری از جوامع را ایجاد خواهد کرد و مقابله با آن دیگر کار آسانی نخواهد بود و نکته قابل‌توجه آنکه این پروژه‌ها تنها بخش کوچکی از پروژه‌های آزمایشگاه سری گوگل ایکس است و به‌طورقطع اهداف بسیار پیچیده‌تری در ذهن متفکران گوگلی و سیاست‌مداران آمریکا وجود دارد.

از سوی دیگر گسترش کاربران اینترنت برای گوگل سود سرشاری خواهد داشت. کمپانی گوگل ۸۷ درصد از درآمد سالانه خود را از طریق تبلیغات آنلاین به دست می‌آورد و افزایش تعداد کاربران اینترنت در جهان، موجب افزایش درآمد این کمپانی خواهد شد چراکه گوگل ظرفیت بیشتری برای تبلیغات آنلاین پیدا خواهد کرد. همچنین پروژه دیگری به نام آسانسور فضایی مطرح است که اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست و بارها از سوی گوگل موردتکذیب قرارگرفته است، هرچند با توجه به شواهد موجود، وجود این پروژه با توجه به ذات شکل‌گیری گوگل ایکس چندان دور از ذهن نیست.

هدف گوگل ایکس چیست؟
ریچارد دووال یکی از فعالان این کارخانه سری، معتقد است: «گوگل ایکس به‌طور کاملاً آگاهانه به مقولاتی می‌پردازد که گوگل در ذهن عقلایی‌اش برای آن‌ها جایگاهی قائل نیست. گوگل ایکس، سکوی پرتاب موشک را خیلی دورتر از کارخانه تولید خرده‌ریزها ساخته، بنابراین وقتی موشک پرتاب شد، این امیدواری هست که در کسب‌وکار اصلی شرکت خللی وارد نشود. « از دیدگاه بعضی کارشناسان گوگل ایکس وارث و رهرو آزمایشگاه‌های سر‌ی قدیمی است که درگذشته از آن‌ها استفاده-های فراوانی برای پیش برد اهداف کشورها شده بود، مکان‌هایی مانند پروژه منهتن (Manhattan) که اولین بمب اتم در آنجا ساخت شد. یا بلچلی پارک که در آن کدشکنان بریتانیایی موفق شدند کدهای آلمان‌ها را رمزگشایی کنند و نیز دراین‌باره می‌توان زیراکس پارک یا آزمایشگاه‌های بل متعلق بهAT&T را معرفی کرد که همگی در راستای اهداف بزرگ‌تری طراحی‌شده بودند که کشف ترانزیستورها و کامپیوترهای شخصی از همین آزمایشگاه‌ها بروز کرد.

هم‌اکنون گوگل ایکس به عنوان نسل جدید از این آزمایشگاه‌های سرّی در مسیر پیش برد اهداف کلان ملی در خدمت ایالت متحده آمریکا است. بدون شک آمریکا با بررسی تحولات جهانی و داشتن هدف عالی برای رسیدن به اهداف بلندمدت خود و بسط دادن هژمونی جهانی اش نیاز به رشد روزافزون علمی دارداسترو تلر مدیر پروژه‌های بلندپروازانه گوگل ایکس در مکالمه‌ای با پیج از وی درباره اهداف این مجموعه پرسید: «آیا ما هدف‌هایی مثل پروژه سفر به ماه داریم؟» پیج جواب داد: «بله خودش است«  به‌وضوح مشخص است که چنین مجموعه‌ای، با اهداف بسیار عمیق علمی و اختصاص دادن بودجه‌های کلان کمک شایانی به سیاست‌های ایالت متحده آمریکا خواهد کرداسترو تلر معتقد است گوگل ایکس هم‌اکنون دوران نوجوانی خود را طی می‌کند و طبق گفته وی تصمیم دارد در هرسال حداکثر ۲ یا ۳ پروژه بلندپروازان را شروع کند. او دراین‌باره می‌گوید: «اگر مشکل بزرگی در دنیا وجود دارد ما می‌توانیم خودمان را قانع کنیم که برای رفع آن در دوره‌ای طولانی و بی‌حساب، تلاش داشته باشیم، پس دیگر نیازی به نقشه تجاری نداریم.» و در انتهای سخنانش می‌گوید: «ما باید بر روی این تمرکز کنیم که دنیا را به‌جایی بهتر برای زندگی بدل کنیم و وقتی چنین کردیم، پول خودش می‌آید و ما را پیدا می‌کند

صحبت‌های تلر نشان‌دهنده وجود انگیزه بالا در میان مدیران گوگل ایکس است که برای رسیدن به اهداف بلندمدت خود مصمم هستند. گذشته از نکات ذکرشده همان‌گونه که بیان شد، می‌توان آزمایشگاه گوگل ایکس را یکی از سری‌ترین و مرموزترین لابراتوارهای جهان دانست که در آینده نزدیک تحولات عظیمی را رقم خواهد زدبررسی صورت گرفته از این آزمایشگاه و رونمایی از تعدادی از محصولات آن‌که تنها بخش کوچک و روبنایی آزمایشگاه گوگل ایکس است و هنوز عمق این پژوهشگاه سری عیان نشده است، موجی از مخاطرات و دل‌نگرانی‌ها را برای هر انسان آزاده‌ای به وجود می‌آورددر نگاه خرد و سطحی پیشرفت در فنّاوری و فضایی‌تر شدن زندگی انسان امری پسندیده و درخور تقدیر است، اما واقعیت آن است که هر یک از این ابزارآلات می‌تواند مضرات جبران‌ناپذیری را بر پیکره جوامع و افراد وارد کند

هیچ‌گاه نباید فراموش کرد که غنی‌سازی اورانیوم و کشف انرژی هسته‌ای در ابتدا موجی از شادی را در میان اهالی علم به وجود آورد، اما به‌مرورزمان و استفاده جنگ‌افزاری از این انرژی موجب شد که هم‌اکنون بشر در زیر سایه ترس از حمله هسته‌ای زندگی کند.  به‌طورقطع گوگل ایکس به‌مانند دیگر پدیده‌های علمی، در تمامی ابعاد زنگی انسان‌ها اثرگذار خواهد بود و در پس هر یک از این آزمایش‌ها و اختراعات علمی که بسیاری از آن‌ها در آینده عیان خواهد شد تهدیدها و آسیب‌های فراوانی وجود خواهد داشت. این اختراعات علمی هرکدام به‌مانند یک چاقو عمل می‌کند، به هنگامی‌که در دستان یک قاتل قرار گیرد باید از آن ترسید و در آن هنگام که در دستان یک جراح متخصص باشد با همان چاقو می‌توان جان یک انسان را نجات داد.استفاده از اختراعات علمی به‌مثابه چاقو است؛ انسان و یا تمدنی می‌تواند از آن فنّاوری استفاده صحیح کند که خود را تزکیه نفس داده باشد و از آن در جهت خیر بشریت استفاده کند اما متأسفانه تجربه تاریخی نشان داده است، پیشرفت‌های علمی و فنّاورانه در جهان امروز قریب به اکثر در دستان دیوانه مستی قرار داشته که بشر هیچ‌گاه از دست او در امان نبوده است.

گوگل، پل رسیدن سازمان های جاسوسی به اطلاعات شخصی مردم

آیا گمان می‌کنید تنها خودتان از محتویات Gmail شخصی خود باخبرید؟ آیا گوشی تلفن همراه‌تان فقط کارهایی را که می‌خواهید انجام می‌دهد؟ آیا موتورهای جستجو هویت شما و آنچه را که جستجو می‌کنید، تنها نزد خود نگه می‌دارند؟ آیا گوگل به وعده‌های خود برای حفظ حریم خصوصی افراد وفادار بوده؟

گوگل ایمیل‌‌های ما را می‌خواند تا آگهی‌های تجاری به آن‌ها ارسال کند. زمانی که از Google Map استفاده می‌کنیم آن‌ها می‌دانند که چگونه ما از نقطه آ به نقطه ب می‌رویم. زمانی که از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنیم آن‌ها می‌دانند که دنبال چه چیزی هستیم. آن‌ها تمام این اطلاعات را می‌خوانند، اما ما با آن‌ها معامله‌ای می‌کنیم مبنی بر اینکه از این اطلاعات علیه خودمان استفاده نکنند، تا به شعارشان یعنی “بد نباش!” (Don’t Be Evil) پایبند باشند. اما آیا واقعاً این‌گونه است؟

مارکوس جی. فرید (Marcus J. Freed)، در مقاله‌ای کتاب “پولدارستان” (Richistan) را که به توصیف و تشریح وضعیت “پسران یهودی گوگل” می‌پردازد، موردنقد و بررسی قرار داده است. وی در این مقاله که در ۵ سپتامبر ۲۰۰۷ منتشر شد چنین می‌نویسد:

 “هم‌اکنون اقتصاد جهانی با چهل سال پیش تفاوت زیادی دارد. در میان میلیاردرهای امروزی می‌تواند پسر یهودی گوگل یعنی سرگئی برین (Sergey Brin) و لری پیج (Larry Page)، را مشاهده نمود.”

آیا گوگل به شعار معروف خود “بد نباش!” پایبند بوده و اطلاعات ما را در جای امنی نگهداری می‌کند؟

لری پیج که ریاست گوگل را بر عهده دارد حتی دارای ارتباطات خانوادگی اسرائیلی نیز است. نشریه “بنائی بری” (B´nai B´rith)، مجله یکی از قدرتمندترین سازمان‌های یهودی در شماره بهار ۲۰۰۶ و در مقاله‌ای با عنوان “استادان جستجو” بدین امر اشاره می‌کند که “…مادر لری پیج یک یهودی به نام گلوریا است”. در ادامه مقاله چنین نوشته‌شده: “پدربزرگ مادری لری در مسیر متفاوتی قدم گذارد. وی یکی از اولین شهرک‌نشینان اسرائیل بود که به شهر بیابانی آراد (Arad) مهاجرت نمود.”

سرگئی برین نیز که هم‌اکنون مدیر فنّاوری شرکت محسوب می‌شود در یک خانواده یهودی در مسکو به دنیا آمد. خانواده برین در سال ۱۹۷۹ و زمانی که وی شش سال داشت به آمریکا مهاجرت کردند. ثروت وی در سال ۲۰۱۱ بالغ‌بر ۱۶/۷ میلیارد دلار برآورد شد. شایان‌ذکر است که لری پی‌جویی کردن نیز دارای همین میزان ثروت است. نود و نه درصد از ثروت گوگل از آگهی‌های تبلیغاتی این شرکت تأمین می‌شود. در سال مالی ۲۰۰۶ این شرکت از محل آگهی‌های بازرگانی ۱۰/۴۹۲ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. هم‌اکنون ارزش خالص شرکت گوگل بالغ‌بر ۱۹۰ میلیارد دلار است.

سرگئی برین در کنار دیوار غربی در بیت‌المقدس

فضای یهودی گوگل

اولین کارمند گوگل و کارمندانی که بعدها در مراحل اولیه آغاز به کار شرکت استخدام شدند همگی یهودی بودند. در اولین کریسمس به‌جای درخت کریسمس یک شمعدان در سالن شرکت قرار داده شد. چارلی آیرز (Charlie Ayers)، سرآشپز سابق گوگل، غذاهای سنتی یهودیان را تدارک می‌دید و شام عید پسح را تبدیل به یکی از مراسم‌های سنتی شرکت کرده بود. به نظر برخی، تمایل شرکت گوگل برای استخدام بهترین و درخشان‌ترین نخبگان دانشگاهی را می‌توان یک سنت یهودی نامید. شاید بدین ترتیب عبارت “بد نباش!” نیز مفهومی یهودی باشد. این مفهوم که اشاره‌ای به شعار کابالیستی “احیای جهان” است نشان از تعهد شرکت برای انجام امور بشردوستانه دارد.” یک یهودی به نام کریگ سیلورشتاین (Craig Silverstein) اولین کارمندی بود که توسط لری پیج و سرگئی برین، مؤسسین گوگل، استخدام شد.

زنی یهودی به نام سوزان ووجچیکی (Susan Wojcicki)، فضای اداری لازم برای آغاز فعالیت‌های تجاری گوگل را فراهم نمود. ازآن‌پس سوزان ووجچیکی معاون مدیریت تولید شرکت گوگل شد. آن ووجچیکی، خواهر کوچکتر سوزان و متخصص بیوتکنولوژی، در ماه می ۲۰۰۷، و طی یک “مراسم سنتی یهودی” (به نوشته روزنامه هاآرتص، ۲۹ می ۲۰۰۸) با سرگئی برین، رئیس گوگل، ‌ازدواج نمود.بدین ترتیب همه‌چیز در داخل قبیله باقی ماند.

سوزان ووجچیکی، یهودی دیگر گوگل که بعدها خواهرش آن ووجچیکی با سرگئی برین ازدواج نمود

جاستین روزنشتاین (Justin Rosensteinیکی از مهندسین ارشد گوگل بود که به مدت سه ماه به عنوان مدیر تولید بخش طراحی صفحه فعالیت نمود. جاستین یکی از اولین کارمندانی بود که مارک زوکربرگ (Mark Zuckerberg) رئیس یهودی فیس‌بوک در دوران اوج‌گیری شرکتش، از گوگل ربود.

یکی دیگر از چهره‌های یهودی که در شکل‌گیری گوگل نقشی حیایی ایفاء کرده‌ شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg) است. وی معاون فروش آنلاین شرکت گوگل بود. سندبرگ در این منصب امور مربوط به آگهی‌های تجاری گوگل را در سطح جهان کنترل می‌کرد. وی برنامه “آگهی‌های کلمه‌ای” (Ad Words) گوگل را هدایت می‌نمود و در بخش فعالیت‌های عام‌المنفعه شرکت (Google.org)عضو هیأت مدیره بود. هم‌اکنون شریل سندبرگ – “نفر دوم فیس‌بوک” – مدیر اجرایی ارشد فیس‌بوک شده است.

الیوت شراگ (Elliot Schrage) از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ به‌عنوان معاون ارتباطات و روابط عمومی گوگل فعالیت کرد. سپس به شرکت فیس‌بوک پیوست تا همین شغل را در آنجا ادامه دهد. وی قبل از اینکه وارد گوگل شود در مؤسسه صهیونیستی “شورای روابط خارجی” فعالیت می‌کرد.

الیوت شارگ، انتقال یهودیان بین شرکت‌های یهودی ادامه می‌یابد

عودی مانبر (Udi Manber) معاون مهندسی گوگل اهل اسرائیل بوده و فارغ‌التحصیل مؤسسه تکنیون (Technion Institute) حیفا است. وی سابقه‌ای طولانی در فعالیت‌های مرتبط با اینترنت دارد. در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان دانشمند ارشد شرکت یاهو منصوب شد و در سال ۲۰۰۲ به فروشگاه اینترنتی آمازون (Amazon.com) پیوست. وی بعدها دریکی از شرکت‌های تابعه آمازون به نام “آ۹” (A9.com) مدیرعامل شده و در آنجا موتور جستجوگر “آ۹” را پایه‌گذاری کرد.  مانبر در سال ۲۰۰۶ توسط گوگل بعنوان معاون مهندسی شرکت استخدام شد. وی در دسامبر ۲۰۰۷، آغاز به کار کنول (Knol)، پروژه جدید گوگل برای ذخیره‌سازی اطلاعات، را اعلام نمود. این شخص ارتباطات نزدیکی با جوامع یهودی-صهیونیستی دارد.

پیش‌بینی آینده برای سازمان سیا

Recorded Future Inc. یک شرکت نرم‌افزاری واقع در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در آمریکا است که در حوزه اطلاعات وب و نیز تحلیل‌های پیش‌بینان فعالیت می‌کند. این شرکت با استفاده از ابزاری به نام “موتور تحلیلی موقتی” (emporal analytics engine)، ابزار پیش‌بینی و تحلیل را به متخصصین ارائه می‌کند تا آن‌ها بتوانند با بررسی منابع موجود در اینترنت، و بازیافت، اندازه‌گیری و تصویرسازی اطلاعات، شبکه‌ها و الگوها را درگذشته، حال و آینده نشان دهند. نرم‌افزار این شرکت منابع را تحلیل نموده و “لینک‌هایی نامرئی” بین اسناد ایجاد می‌کند تا لینک‌هایی که آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌زند و نیز افراد، نهادها و وقایع مربوط به آن‌ها را شناسایی کند. این شرکت در سال ۲۰۰۸ و توسط فردی به نام “کریستوفر آهلبرگ” (Christopher Ahlberg) تشکیل یافته و تا نوامبر ۲۰۱۱ دارای ۲۰ کارمند بود. گوگل در ۳ می ۲۰۱۰ و سازمان سیا از طریق شاخه‌های سرمایه‌گذاری خود یعنی “گوگل‌ونچرز” (Google Ventures) و “این-کیو-تل” (In-Q-Tel) در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. Recorded Future Inc. شرکتی است که تمام اطلاعات موجود در صفحات وب را بررسی می‌کند تا بداند چه کسی، چه چیز، کی، کجا و چرا – یعنی برای مثال، چه کسی، برای چه به کجا می‌رود.

Recorded Future پروژه سرمایه‌گذاری مشترک سیا و گوگل برای کنترل آینده

البته این اولین باری نیست که سیا و گوگل در یک پروژه مشترک سرمایه‌گذاری می‌کنند. “این-کیو-تل” شاخه سرمایه‌گذاری سیا که در فنّاوری‌های آتی و ثمر ده سرمایه‌گذاری می‌کند درگذشته در شرکتی به نام “کی‌هول” (Keyhole) سرمایه‌گذاری نمود. این شرکت در سال ۲۰۰۴ توسط گوگل خریداری شد تا از آن به‌عنوان آغازی برای “گوگل ارث” (Google Earth) استفاده گردد.

گوگل؛ جاسوس آژانس امنیت ملی

پس از حملات سایبری به گوگل در سال ۲۰۱۰ که ادعا می‌شود از جانب هکرهای چینی انجام گرفت، این شرکت تصمیم گرفت با عقد قراردادی با آژانس امنیت ملی حفاظت سایبری در مقابل این‌گونه حملات را به این سازمان جاسوسی واگذار نماید. این امر نگرانی‌های بسیاری در میان فعالین حمایت از حفظ حریم خصوصی در آمریکا برانگیخت به‌گونه‌ای که “مرکز اطلاعات حریم خصوصی الکترونیک” (Electronic Privacy Information Center) درخواست نمود، اطلاعات مرتبط با این قرارداد منتشر گردند.

گوگل امروزه تبدیل به جاسوس سیا و آژانس امنیت ملی شده است

بااین‌حال، ریچارد لئون (Richard Leon)، قاضی دادگاه فدرال، اعلام نمود که هیچ‌کس حق ندارد بداند که آیا گوگل برای آژانس امنیت ملی جاسوسی می‌کند یا نه. وی گفت: “آژانس امنیت ملی آمریکا مجبور نیست که هیچ‌یک از فعالیت‌های سازمان یا هر نوع اطلاعات مرتبط با این فعالیت‌‌ها را منتشر نماید.” حال مشخص نیست که شرکت گوگل – محبوب‌ترین وب‌سایت جهان – وارد چه نوع معامله‌ای با آژانس امنیت ملی آمریکا شده است.

رسوایی‌های Wi-Fi و اندرید

در سال ۲۰۱۰ اعلام شد که اتومبیل‌های تصویربرداری خیابانی گوگل که در بیش از سی کشور جهان مشغول فیلم‌برداری از خیابان‌ها و خانه‌ها بودند به شبکه‌های اینترنت بی‌سیم نفوذ کرده و تمام اطلاعات مبادله شده در آن‌ها را می‌ربودند. شرکت گوگل در ابتدا اعلام نمود که فقط شبکه‌های را محل‌یابی می‌کردند اما بعدها اذعان کرد که اتومبیل‌های این شرکت حین فیلم‌برداری ارتباطات شبکه‌های وای فای رمزگذاری نشده را ضبط کرده و آن‌ها را به سرورهای گوگل ارسال کرده‌اند. متعاقب این امر اروپایی‌ها شرکت را تحت تعقیب قضای قراردادند و قانون‌گذاران آمریکایی نیز خواهان توضیح “گروه فدرال بازرگانی” (Federal Trade Commision) شدند. در ایالت ارگون نیز شکایتی علیه گوگل مطرح گردید. در سال ۲۰۱۰ و متعاقب اعتراضات وسیعی که نسبت بدین امر صورت گرفت شرکت گوگل مجبور شد که به کار این سیستم خاتمه دهد. در حقیقت گوگل توانست با این کار به آدرس‌ها و رمز‌های ایمیل‌های اینترنتی و همچنین هر نوع ارتباطاتی که از طریق دستگاه‌های بی‌سیم ردوبدل می‌شدند دست یابد.

اتومبیل جاسوسی گوگل که به‌طور آزادانه در سی کشور دنیا در حال فعالیت است

سال گذشته نیز گزارش‌هایی مخابره شد مبنی بر اینکه گوشی‌های تلفن همراه اندروید (Android) گوگل و ‌آیفون (iPhone) شرکت اپل به‌طور مداوم محل خود را به شرکت‌های سازنده خود مخابره می‌کنند. گوگل و اپل اطلاعات مربوط به مکان‌ها را به‌عنوان بخشی از رقابت برای ایجاد پایگاه‌های عظیم داده که می‌توانند مکان مردم را از طریق تلفن‌های همراه شناسایی کنند، جمع‌آوری می‌کنند. این پایگاه‌های داده می‌توانند به آن‌ها در دستیابی به بازار ۲/۹ میلیارد دلاری خدمات مکان-محور که انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۴ بالغ‌بر ۸/۳ میلیارد دلار گردد یاری خواهند رساند.

اندروید و اپل، ردیاب‌هایی که قربانیانشان باکمال میل آن‌ها را با خود حمل می‌کنند

بر اساس تحقیق جدیدی که توسط سامی کامکار (Samy Kamkar)، تحلیلگر مسائل امنیتی، انجام‌گرفته گوشی اندروید در هرچند ثانیه یک‌بار موقعیت خود را شناسایی کرده و حداقل چند بار در هر ساعت این داده‌ها را به گوگل مخابره می‌نماید. این گوشی همچنین نام، مکان و قدرت سیگنال هر نوع شبکه Wi-Fi نزدیک را نیز مخابره می‌کند. شرکت گوگل تاکنون از ارائه توضیحی در مورد این اطلاعات امتناع کرده است.

چرا Google Earth اسرائیل را نشان نمی‌دهد

از سال ۲۰۰۵ تاکنون که گوگل سیستم Google Earth را راه‌اندازی نموده است، این شرکت تبدیل به برترین ارائه‌دهنده تصاویر ماهواره‌ای باقابلیت تفکیک بالا شده است. در سال ۲۰۱۰، سیستمGoogle Earth جهانیان را قادر ساخت که ویرانی‌های پس از زلزله هائیتی را مشاهده نمایند. پس از زلزله و سونامی مرگ‌بار ژاپن نیز گوگل همین امکان را فراهم آورد. گوگل می‌تواند تنها با یک کلیک تمام جهان و حوادث دوردست‌ها را در صفحه نمایشگر شما ظاهر کند. بااین‌حال یک مکان وجود دارد که گوگل آن را به شما نشان نخواهد داد: اسرائیل

به دستور آمریکا تصویر سرزمین‌های اشغالی در گوگل ارث مبهم و با وضوح تفکیک پایین به نمایش گذارده شده است

در سال ۱۹۹۷، کنگره “قانون تفویض اختیارات دفاع ملی” را تصویب نمود. بخشی از این قانون با عنوان “ممنوعیت جمع‌آوری و انتشار تصاویر ماهواره‌ای مربوط به اسرائیل” شناخته می‌شود. بر اساس این قانون انتشار تصاویر ماهواره‌ای اسرائیل با تفکیک بالا ممنوع است. این قانون علاوه بر اسرائیل، شامل سرزمین‌های اشغالی نیز می‌شود به همین دلیل است که سازمان دیده‌بان حقوق بشر نمی‌تواند در گزارش‌های خود تصاویر واضحی از نوار غزه ارائه نماید. البته اخیراً ترکیه اعلام کرده که ماهواره “گوک‌تورک” (ترک آسمانی) پس از پرتاب در سال ۲۰۱۳، تصاویری با تفکیک‌پذیری بالا از اسرائیل منتشر خواهد نمود.   این نکته نیز شایان‌ذکر است که شرکت گوگل ارتباطات نزدیکی با رژیم اشغالگر صهیونیستی دارند. مؤسسین این شرکت بارها به اسرائیل سفرکرده و یک مرکز تحقیق و توسعه در تل‌آویو تأسیس نموده‌اند.

سایر جاسوسی‌های گوگل

به جرأت می‌توان گفت که تمام نرم‌افزارها و خدمات ارائه‌شده توسط گوگل دارای عنصری از جاسوسی هستند. برای مثال این شرکت حساب‌های Gmail افراد را به‌صورت پیوسته موردبررسی قرار می‌دهد تا با توجه به لغات و عبارات کلیدی مندرج در ایمیل‌های آن‌ها، تبلیغات ارائه‌شده برای حساب مذکور را هدفمند سازد. در نرم‌افزار وب‌گردی Google Chrome نیز در هنگام نصب شدن یک شماره شناسایی (ID) تولید می‌نماید که تمام جستجو‌های انجام‌شده توسط کاربر به نام ID مذکور ثبت می‌گردد. ممانعت از ثبت این شماره شناسایی کار آسانی نیست اما برخی نرم‌افزارها به‌مانندUnChrome می‌توانند این کار را برای کاربران انجام دهند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن