اقتصادیایرانچند رسانه ایسیاسیکلیپ و فیلمگزارشویژه

آقای روحانی از مردم عذرخواهی کنید / نامزدهای ریاست جمهوری برنامه خود برای حل مشکلات را ارائه بدهند!

امروز بازار تهران با التهاب شدیدی مواجه شد و در ادامه سردرگرمی دولتی ها، امروز در بازار ارز، دلار ۱۱ هزار تومان به فروش رسید و سکه طرح جدید امروز با ۲۵۰ هزار تومان افزایش به  ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.

این اوضاع نابسامان در حالی تشدید شده است که چهارشنبه گذشته حسن روحانی در اولین گام تغییرات اقتصادی کابینه، عبدالناصر همتی را به عنوان رئیس کل بانک مرکزی جایگزین ولی الله سیف  کرد و خبر از تغییرات دیگری نیز تیم اقتصادی دولت شنیده می شود. هر چند ناظران معتقدند تا رویکرد اقتصادی دولت تغییر پیدا نکند این جابجایی ها چیزی را عوض نخواهد کرد.

در این میان و در اولین گام  حسن روحانی  به عنوان شخصی که سال قبل در تبلیغات ریاست جمهوری خود شعار “به عقب بر نمی گردیم” را برگزیده بود و حالا که میانگین نوسانات ارزی از لحاظ زمانی حتی  ۴ برابر نوسانات در سال ۹۱، یعنی همان سالی که روحانی وعده داد به آن برنگردیم است، اولین کسی است که باید از پیشگاه مردم عذرخواهی کند؛ علاوه بر این چند ماه قبل، درست در زمستان گذشته رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی خود در پاسخ به مجری برنامه که پرسید خیالمان بابت قیمت دلار راحت باشد، قول بهبودی این وضع را دارد.

بازخوانی مواضع رئیس جمهور و معاون اول وی، اسحاق جهانگیری درباره عوض شدن لحظه ای قیمت ارز خالی از لطف نیست: اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۶ می گوید:‌ ملت مگر یادتان رفته قیمت دلار لحظه‌ای عوض می‌شد؟

وی دوباره در مهر ۹۶ می گوید: منتقدان برجام می‌گفتند ترامپ بیاید، برجام را آتش خواهد زد، پس کو؟! می‌گفتند دلار نجومی خواهد شد. چرا اتفاق نیفتاد؟

 

به نظر می رسد بهتر است تا رییس جمهور محترم به جای تغییر و تحولات صوری و ادامه شعارهای بی فایده، فکری جدی برای اداره کشور کند و در قدم اول در یک گفتگوی زنده تلوزیونی خطاب به مردم عذر خواهی کرده و بگوید تمام سیاست هایش برای اداره کشور شکست خورده است.
به نظر می رسد وقتی مردم در چنین شرایطی صداقت رییس جمهور را ببینند، نه تنها او را می بخشند بلکه برای ادامه این وضعیت با دولت نیز همراهی خواهند کرد، در غیر این صورت و ادامه رفتارهای غیر صادقانه با مردم، حتی رای دهندگان به روحانی نیز با وی همراهی نخواهند کرد.

چرا خبری از دغدغه‌مندی نامزدهای سابق ریاست جمهوری نیست؟/ مدعیان اداره کشور، برنامه‌های خود برای عبور از بحران را ارائه دهند

به نظر می‌رسد اکنون بهترین زمان است تا نامزدهایی که به هر دلیل نتوانستند به ساختمان پاستور راه یابند به کمک دولت و مردم بشتابند و برنامه خود را ارائه دهند. این عمل دو اثر مثبت دارد. از یک سو تصور اشتباه بن‌بست بودن وضعیت فعلی شکسته می شود و از سویی دولتمردانی که احتمالا از بی برنامگی رنج می برند بهانه ای برای کار نکردن نخواهند داشت.
نزدیک به هر ماراتن انتخاباتی که می شود تعداد زیادی احساس تکلیف می کنند تا بار مسئولیت را به دوش بکشند، هر یک از نامزدها هم یکی دوجین برنامه‌ی کلی معرفی می‌کنند که مدعی در دست داشتن راهکار قطعی عبور از مشکلات‌اند. تعدادی از این افراد حتی سابقه نامزدی‌شان کمی کمتر از عمر انتخابات‌ در تاریخ جمهوریت کشور است که به نظر می‌رسد باید حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند!
حدود چهارماه از آغاز افزایش لجام گسیخته قیمت ها و انفجار تورم در کشور می‌گذرد. قیمت دلار با افزایش ۴برابری به ۱۲۰۰۰تومان و قیمت سکه به چهارونیم میلیون تومان رسیده است. دولتمردانی که روزی آمده بودند تا «مردم به یارانه ۴۵۰۰۰تومان نیازی نداشته باشند» نظاره‌گر این وضعیت اسفناک هستند. اما غافل از عزل چند وزیر اقتصادی توسط روحانی و یا استیضاح آنها توسط مجلس تحت امر علی لاریجانی! تنها صحبت شنیده شده از زبان مسئولین این است که «قیمت ها واقعی نیست» و یا «حباب بازار به زودی از بین می رود!»
این وضعیت صاحبان املاک، رانت‌داران واردات خودرو و تلفن همراه و…، استفاده کنندگان از ارز دولتی  و دلالان سکه و ارز را سرمایه‌دارتر و قشر متوسط و ضعیف جامعه را چند دهک پایین‌تر پرتاب می کند و به عبارتی منجر به افزایش شکاف طبقاتی خواهد شد.
به نظر می‌رسد اکنون بهترین زمان است تا نامزدهایی که به هر دلیل نتوانستند به ساختمان پاستور راه یابند به کمک دولت و مردم بشتابند و برنامه خود را ارائه دهند. این عمل دو اثر مثبت دارد. از یک سو تصور اشتباه بن‌بست بودن وضعیت فعلی شکسته می شود و از سویی دولتمردانی که احتمالا از بی برنامگی رنج می برند بهانه ای برای کار نکردن نخواهند داشت.
رجانیوز اسامی تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری را با توضیحاتی مختصر در خصوص آنها برای ارائه راهکار در ذیل آورده است. گفتنی است نام جهانگیری که کاندید پوششی حسن روحانی بوده و وضعیت فعلی قسمتی از دستپخت وی می باشد به دلیل معاون اولی دولت از لیست زیر حذف شده است.
سعیدجلیلی
سعید جلیلی نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی است که تنها نامزدی‌اش به سال ۹۲ برمیگردد. وی از افرادی است که معتقد بود تکیه به ظرفیت‌های داخلی کشور راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است. او از فعال ترین افرادی است که بعد از انتخابات و واگذار کردن نتیجه به حسن روحانی با تشکیل جلسات تخصصی و بعدها با ایجاد «دولت سایه» در صدد بود تا راهکارهای عملیاتی برای برون رفت از مشکلات ارائه دهد. تاکنون بارها به ارائه برنامه به نهادها و مراکز مختلف کشور پرداخته است. امید می رود وی از افرادی باشد که باتوجه به فعالیت های سال های اخیرش برنامه برون رفت از مشکلات کنونی همراه با جزئیات را ارائه دهد.
در همین راستا دکترجلیلی طی دو جلسه نشست تخصصی بررسی وضعیت ارز را با حضور جمعی از مسئولان سابق بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی برگزار کرده است. اقدامات قابل تقدیری که به نظر می‍رسد هنوز کافی نیست و در بدنه مردم و مسئولین نادیده گرفته می شود
سیدابراهیم رئیسی
حجت الاسلام رئیسی؛ جدی ترین رقیب رئیس جمهور مستقر در طول انتخابات های جمهوری اسلامی که با گفتمان «محرومیت زدایی»، «کار و کرامت» وارد عرصه رقابت شد. او در طول رقابت های انتخاباتی از کتاب برنامه های مدون اقتصادی دولت رونمایی کرد که حاوی راهکارهایی عملیاتی برای مدیریت اقتصاد کشور بود. او پس از انتخابات نیز اعلام کرد صدای محرومان و مستضعفان باقی  خواهد ماند. حجت الاسلام رئیسی چند روز قبل،  از دولت خواست تا با اجرای فوری وعالمانه تدابیر اقتصادی، وضعیت فعلی را سامان دهد. به نظر می رسد ارائه راهکارهای عملیاتی که حجت الاسلام رئیسی در دوره انتخابات ریاست جمهوری تدوین کرده است، به مردم کمک خواهد کرد تا با مطالبه اجرای آن از دولت، خواستار اجرایی شدنش بشوند.
محمدباقرقالیباف
قالیباف سه دوره سابقه نامزدی را در کارنامه سیاسی خود دارد. او که در دو انتخابات شکست خورد، در آخرین مورد یعنی سال ۹۶ در حالی از ادامه رقابت کنار رفت که شعار «جهاد ادامه دارد» را برگزیده بود.
«شهردار سابق تهران»  چه در سال ۸۴ که شعار «زندگی خوب برازنده ایرانی» را با کت و شلوار و عینک دودی وهواپیمایی که کنار آن ایستاده بود هماهنگ کرده بود و چه اکنون که بیشتر با لباس دوجیب و بعضا چفیه دیده می شود سال هاست از تدوین برنامه جدی برای اداره کشور سخن می گوید، بنابراین نباید انتشار برنامه اقتصادی خود را به سال ۱۴۰۰ واگذار کند و نسخه خود برای اداره کشور را به افکار عمومی و دولت برای خروج از بن بست کنونی ارائه کند.
محمدرضا عارف
عارف که در انتخابات سال ۹۲ حیات سیاسی خود را فدای رای آوری حسن روحانی کرد حالا در مجلس حضور دارد، حضوری که حکایت حاضرِغایب است. او همچنان که در انتخابات ریاست جمهوری دغدغه آواز شجریان را داشت اکنون هم هر از چندگاهی رسانه ای می شود و مساله رفع حصر را مطالبه می کند. از وی نه تنها رویکرد انتقادی به ریاست مجلس و حتی وضعیت فعلی اقتصادی دیده نشده است بلکه تفاوتی بین او به عنوان نماینده نفراول تهران با نماینده ای که با ده هزار رای و با کمک پول‌پاشی و پخش غذا رای آورده نیست. به همین دلیل بعید به نظر می رسد که وی برنامه و راهکاری برای شرایط فعلی داشته باشد چرا که خودش یکی از مسببان وضعیت کنونی است و کمترین نطق و جنب‌و‌جوشی در مجلس هم ندارد!
حدادعادل
حدادعادل تنها گزینه‌ای که در سال ۹۲ به تعهد خود در ائتلاف با قالیباف و ولایتی پایبند ماند و انصراف خود را اعلام کرد. او علاوه بر ریاست فرهنگستان ادب و زبان فارسی سابقه ریاست مجلس را هم در کارنامه خود دارد. وی بعد از واگذاری مجلس کمتر ظهور و بروز سیاسی از خود نشان داده و به حاشیه رفته و حتی در مواردی مثل برجام هم  اظهار نظر خاصی نداشت. به نظر می رسد امروز با وجود مشکلات اقتصادی کشور لازم است تا او هم برنامه خود را برای اداره کشور ارائه کرد و به کمک مردم و نظام بیاید.
علی اکبرولایتی
ولایتی کاندید ریاست جمهوری سال ۹۲ با وجود آرای به شدت ضعیف خود توانست نقشی مهم در سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری همان سال داشته باشد. وی که وزنه غرب گرایان در انتخابات را سنگین کرده بود را به جرات می توان یکی از مسببان ریل گذاری کشور در سال های اخیر دانست. ولایتی در زمان نامزدی خود برنامه‌ای برای مشکلات اقتصادی نداشت و به همان نگاه به غرب در سیاست خارجی بسنده کرده بود. اما به نظر می رسد با انتقادات اخیری که به مواضع قبلی خود و دولت روحانی داشته است بهتر است برای برون رفت از مشکلات اقتصادی امروز برنامه خود را ارائه دهد.
محسن رضایی
رضایی که با توجه به مدرک تحصیلی اش خود را اقتصاددان می داند در زمان انتخابات های متعدد برنامه اقتصادی خود را ارائه می کرد و حتی با نشان دادن پول کشور از پایین آمدن ارزش آن ابراز ناراحتی نشان می داد. او هم اگر برنامه عملیاتی که مدعی است باعث بهتر شدن اوضاع اقتصادی می‌شود دارد بهتر است به مردم معرفی کند و راه حل های عملیاتی خود را ارائه دهد.
سیدمصطفی میرسلیم
ثبت نام مهندس میرسلیم برای انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶ با لباس کار و نطق های خوب و تخصصی‌اش امید می داد که حزب موتلفه را وارد دوره ای متفاوت و فعال کند. هر چند قدرت رای آوری او مناسب نبود اما صحبت های وی نشان می داد که تجربیات خوبی برای آینده کشور می تواند داشته باشد. اما او هم به یکباره پس از انتخابات ناپدید شد و خبری از کلاه و لباس کارش نیست. بهتر است برنامه های او و جریان منتسب به آن هم برای وضعیت فعلی منتشر شود.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close