آمریکا عقب نشینی کرد / از نطق لرزان و دیرهنگام ترامپ تا سخنرانی زنده رهبر انقلاب/ چرا اخبار تلفات از رسانه‌های خارجی حذف شد؟

پس از سیلی اول سپاه به پایگاه آمریکایی «عین الاسد» مباحث مختلفی پیرامون ابعاد این حادثه و تلفات آن شکل گرفته است. رجانیوز در مطلبی به بررسی ابعاد گوناگون این موضوع پرداخته است:
۱. پنهان‌کاری امریکا در اعلام امار کشته ها، مشابه اقدام اسرائیل در زمان عملیات انتقام از تی فور است. در آن عملیات، در یک نقشه بی سابقه ده هدف در خاک اسرائیل مورد حمله قرار گرفت.
اما اسرائیلی ها اعلام کردند هیچ فردی در این عملیات کشته نشده. ایران هم چیزی اعلام نکرد اما طبق منابع اطلاعاتی موثق در سوریه و اسراییل، قریب به ۶۰ صهیونیست نظامی آن شب به درک واصل شدند.
واکنش رسانه ها مشابه همین ماجرای اخیر بود و ساعت سه و ده دقیقه صبح به وقت محلی سی ان ان تعداد کشته ها و مجروحین را قابل توجه اعلام کرد. اما پس از تنها ده دقیقه کلیه اخبار بر این مساله تاکید می کرد که هیچ تلفاتی در کار نبوده. تمامی ارتباطات رادیویی و مخابراتی و حتی برق مناطق مورد هدف قطع شد. چرا؟
الف. ما موفق به انتقام شدیم آن هم در شرایط سخت جنگ در سوریه.
ب. دشمن پیامهای متعددی از جمله اراده ما به تقابل را دریافت کرد.
ج. دشمن عدم اراده خود را در پاسخ به این حمله اعلام کرد.
د. ما هزینه ای بابت این عملیات پرداخت نکردیم.
۲. در حمله به عین الاسد، شرایط مشابهی داریم. در ساعات اولیه، سازمان اطلاعات سپاه از ۲۸۰ کشته و زخمی سخن گفت، نیوزویک فقط از ۲۷۰ کشته خبر داد اما بلافاصله این جمله را از خبرش حذف کرد. خبرنگار هاارتص براساس منابع بیمارستانی در اسراییل عدد ۲۲۴ زخمی را اعلام کرد که بلافاصله حسابش از توئیتر پاک شد. البته پس از ۲۴ ساعت هنوز رسانه های عراق از استمرار اتش سوزی و صدای انفجارهای مهیب در اشیانه ها و زاغه های عین الاسد خبر میدهند.
۳. فراموش نکنیم در هر دو مورد دشمن نسبت به پاسخ ما مطمئن بوده و طراحی کل حمله توسط صهیونیستها انجام شده. الگویی که آنها به ایالات متحده پیشنهاد کرده اند مبتنی بر الگوی نحوه برخورد با انتقام تی فور بوده است.
۴. در معادلات قدرتهای بزرگ جهانی، حمله یک کشور جهان سومی یعنی ایران، به یکی از پایگاه های اصلی آمریکا حیثیت نظام سلطه را لگدمال می کند. در ۷۰ سال اخیر هیچ کشوری چنین جسارتی نداشته است. این حمله نباید با حملات ایذایی گروه های شبه نظامی عراق به پایگاه ها مقایسه شود، چراکه ما یک واحد بین المللی هستیم با مسئولیت بین المللی و آنها اینگونه نیستند. ما بلافاصله با افتخار مسئولیت حمله را پذیرفتیم.
۵. ارزش خبری همین واکنش نظامی رسمی ایران در افکار عمومی جهان خیلی فراتر از تعداد کشته ها است. این را دست کم نگیریم.
۶. درحالیکه ترامپ در ساعات اولیه سخنانش را لغو کرد، رهبر ما برای اولین بار بطور زنده از حسینیه اش سخن گفت. توییت «همه چیز خوبست!» ترامپ در ساعات اولیه، یک فرمان عملیات روانی به همه عناصر رسانه ای و امنیتی برای پنهانکاری بود. بعد از ۲۰ ساعت که پشت تریبون امد درباره جنگ اقتصادی سخن گفت با صدایی لرزان و بریده بریده و خالی از فصاحت همیشگی اش. همه تهدیدهایش درباره زدن ۵۲ نقطه را هم فراموش کرده بود و از مذاکره برای مبارزه با داعش صحبت کرد تا به ماندن امریکا در منطقه مشروعیت ببخشد.
۷. هزینه اصلی شهادت سردار سلیمانی، خروج امریکا از منطقه است و این مسئله با بررسی شرایط امریکایی ها، محتوم و قطعی است. آمریکایی ها در یک دو راهی دوسرباخت قرار دارند:
یا باید کشته ها را اعلام کنند و بر موج مظلوم نمایی و طلبکاری سوار شوند و تلافی کنند و آخرین کورسوهای سیاسی و رسانه ای خود را برای بقا در منطقه فعال کنند و در عین حال چون مجبور (و دوباره مینویسم مجبور) به پاسخگویی به ما شده اند، منتظر سیلی بعدی ما باشند. چون از پاسخهای بعدی ما مطمئنند این راه را برنمی‌گزینند.
یا باید به عملیات اختفای کشته ها ادامه دهند و شاهد شدت گرفتن جریان ازاله خود از منطقه باشند.
۸. روشن است که آنها راه دوم یعنی اختفا را برگزیده اند که این راه تبعات گسترده ای دارد. زیرا اگر شدت حمله نمایش داده نشود مشروعیت طرف مقابل برای ضربه های محکمتر در روزهای آینده بیشتر خواهد شد. لیکن این بار اگرچه ایران خود مستقیما دست به اقداماتی نزند، اما فضا همان فضای کی بود کی بود من نبودم مشابه انتقام تی فور و آرامکو خواهد بود. اختفا در برابر اختفا. آنها نمیگویند چه ضربه ای خورده اند، ما هم میتوانیم چیزی را اعلام نکنیم چون معادلات واقعی در عمق میدان رقم میخورد و امریکا به اضطرار این راهبرد را پذیرفته. شرایط راهبرد اختفای تلفات، مانند شرایطی است که جز کسی که باردار شده، کسی پدر بچه را نمیشناسد.
خود آنها بهتر از هر کسی می دانند چه اتفاقی برایشان افتاده. ابهت ارتش آنها در نزد ارتشی های خودشان فرو ریخته و در نزد خودشان تحقیر شده اند. یکی از تاثیرات این ارزیابی درونی آنها از خودشان، پرهیز نظامیان از ورود به هر جنگی در آینده خواهد بود که یک طرفش ایران باشد. مهمترین پیام راهبرد اختفای تلفات به ما اینست که دشمن اراده ای برای پاسخ به حملات ندارد و مجبور است تحمل کند. این راهبرد، بزرگترین
فرصت برای وارد کردن ضربات مستمر به امریکا در منطقه است. این اتفاق در زمانی افتاده که عمده گروه های مقاومت، به بلوغ راهبردی و نظامی رسبده اند و آتش به اختیار عمل میکنند.
۹. این شرایط نباید ما را از افکار عمومی خودمان غافل کند. بنظر میرسد ما باید در ایران و عراق دو مسیر مکمل را در پیش بگیریم. در داخل، پس از فروکش کردن اوضاع، خوبست سپاه بر اساس منابع اطلاعاتی، براورد نهایی خودش از تلفات و خسارات حمله به عین الاسد را، برای مصرف افکار عمومی ایران اعلام کند.
در عراق نسبت به آگاه سازی افکار عمومی درباره فشار ترامپ بر نخست وزیر و غارت وسیع منابع نفتی اطلاع رسانی و نهضت ملی شدن نفت با رهبری حشدالشعبی راه بیفتد. پس از بر سر کار امدن نخست وزیر، شاید انتشار فیلم سخنان افشاگری عبدالمهدی در جلسه اخیر مجلس عراق مفید باشد.
۱۰. این وضعیت در کوتاه مدت به ضرر اسراییل است چون کمتر میتواند بر امواج ایران هراسی بدمد. در میان مدت نیز به ضرر اوست. زیرا پس از ازاله داعش، دشمن اصلی و نقطه تمرکز گروه های مقاومت، ازاله امریکایی ها خواهد بود. چراکه به تعبیر سیدحسن نصرالله، با رفتن امریکایی ها از منطقه، اسراییلی ها هم بدون پشتیبان مانده و خواهند رفت.

وحشت در اردوگاه شیطان/ آمریکا عقب نشینی کرد/ بلوف دیروز ترامپ: اگر ایران پایگاه ما را بزند ۵۲ نقطه در ایران را می‌زنیم!

مشخص بود که جمهوری اسلامی ایران علاوه بر پروژه انتقام سخت که خروج کامل آمریکا از منطقه است به صورت مقامات آمریکایی سیلی هم خواهد نواخت. اما آمریکایی‌ها از همان ابتدا ایران را تهدید به حمله نظامی در صورت حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکا کردند. حالا اراده ایران نشان داده که ورود قدرتمندانه به صحنه می‌تواند دشمن را پس بزند.
۲۰ ساعت پس از حمله ایران به پایگاه مدرن عین الاسد در عراق مقامات آمریکایی در یک کما فرو رفتند. اما بالاخره رئیس جمهور آمریکا مجبور به صحبت کردن شد. او سعی کرد از صحبت کردن در خصوص این حمله موشکی فرار کند و مباحث دیگری را مطرح کند. صدای لرزان ترامپ حالا مورد تمسخر و سرزنش وی قرار گرفته است.
عدم توانایی ترامپ در ادای کامل بعضی از کلمات در سخنرانی‌اش باعث شده کاربران آمریکایی او را به تمسخر بگیرند. ترند شدن عبارت “slurring” به معنای بریده بریده و باعجله حرف زدن در فضای توییتری آمریکا این مساله را نشان میدهد.
ترامپ گفت: «خرسندم به اطلاع شما برسانم، مردم آمریکا باید بسیار خوشحال و مسرور باشند: هیچ آمریکایی در حمله شب گذشته رژیم ایران آسیب ندید. تلفاتی نداشتیم، همه سربازهایمان ایمن هستند.» او در حالی این ادعا را مطرح میکند که فرود ۱۵ موشک از نوع موشک های قیام و فاتح ۳۱۳ به دومین پایگاه بزرگ نظامی آمریکا خسارات فراوانی به آن زده است.
تلویزیون العهد بدون اشاره به کشته های آمریکا میگوید: تعداد زیادی از سربازان زخمی حمله ایران به پایگاه التاجی منتقل شدند. بعد از اینکه یک خبرنگار صهیونیستی از انتقال ۲۲۴ نظامی آمریکایی به تل آویو خبر داد و توییتر بلافاصله صفحه این خبرنگار را بست. تلویزیون العهد عراق نیز از انتقال تعداد زیادی از سربازان زخمی حمله ایران به پایگاه آمریکایی ها در منطقه التاجی بغداد گزارش داد.
کارشناسان در خصوص ادعای ترامپ معتقدند آمریکایی‌ها در جنگ ویتنام هم هیچ گونه آماری از کشته های خود نمی داده است. حالا نباید انتظار داشت فراری جنگ ویتنام برخلاف منطق آمریکا عمل کند. او پس از بیست ساعت انتظار مردم آمریکا و جهان فقط به همین یک خط گفته کفایت کرد و صحبتی از عملیات نظامی در خصوص ایران نکند.
این درحالی است که امریکا تهدید کرده بود در صورت موشک زدن ایران به پایگاه آمریکا ۵۲ نقطه را در ایران مورد حمله قرار خواهد داد. رژیم آمریکا قبلا حتی مقامات ایران را به ترور تهدید کرده بود.
اما حالا در اولین موضع با تاخیر خود میگوید : دست خود را برای صلح به سمت ایران دراز می کنیم،آمریکا تمایلی به استفاده از نیروی نظامی ندارد.
بی بی سی نیز اینگونه به سخنان ترامپ پرداخت: این بار آنچه دونالد ترامپ گفت از روی یک نطق از پیش‌ تنظیم‌شده و تراش‌خورده بود. ‏عبارت “همه گزینه‌ها روی میز است” در خیلی از نطق‌های روسای جمهوری آمریکا در قبال ایران در دو دهه اخیر بوده؛ حتی میانه مذاکرات هسته‌ای و از زبان باراک اوباما. اما ساعاتی بعد از حمله ایران به مقر نیروهای آمریکایی، در نطق ترامپ اثری از این تهدید همیشگی نبود؛ بلکه حتی او گفت که داشتن “ارتش و تجهیزات عالی، به این معنی نیست که باید از آن استفاده کنیم.”
این رخداد نشان داده است که ترامپ منطق قدرت را به خوبی درک میکند. او در صورتی که اراده جدی در جمهوری اسلامی نمیدید تصمیم دیگری میگرفت اما حالا به این نتیجه رسیده است که وی پیامدهای وحشتناک درگیر شدن پایگاه های کشورش با آمریکا را در نظر گرفته است.
گفتنی است یک مقام آگاه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از حجم تلفات گسترده آمریکایی ها در حمله موشکی ایران خبر داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یک مقام آگاه در اطلاعات سپاه از حجم تلفات گسترده آمریکایی‌ها در حمله موشکی ایران خبر داد.
وی گفت: مطابق گزارشات دقیق منابع ما در منطقه تا این لحظه دست کم ۸۰ نظامی آمریکایی کشته و حدود ۲۰۰ نفر زخمی شده اند که زخمی‌ها بلافاصله با بالگرد از این پایگاه بیرون برده شده اند.
وی افزود: پایگاه عین الاسد یک مجموعه راهبردی برای آمریکا بوده که پشتیبانی از هواپیما‌های بدون سرنشین دراین پایگاه انجام می‌شده است.
این مقام آگاه افزود: ۲۰ نقطه حساس این پایگاه توسط ۱۵ موشکی که شلیک شد مورد اصابت قرار گرفت و تعداد قابل توجهی پهپاد و بالگرد منهدم شد.
وی گفت: به رغم آماده باش کامل آمریکایی‌ها پدافند آن‌ها نتوانست هیچ عکس العملی نشان دهد.
این منبع آگاه افزود: ۱۰۴ نقطه حساس از مواضع آمریکا در منطقه شناسایی شده که به محض اولین خطای آمریکایی‌ها منهدم خواهد شد.

مذاکره در عین الاسد؛ به زبانی که آمریکا می‌فهمد

محمد ایمانی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: ایران، بامداد امروز در “عین الاسد” با آمریکا چه کرد؟ آمریکایی ها برای حفظ آبرو ادعا می کنند تلفاتی به آنها وارد نشده. بسیار خوب! چرا همین حالا گزارشگران سی ان ان و فاکس نیوز ( ونه دیگران) را داخل این پایگاه نظامی نمی برند تا فضای گل و بلبل آن را به نمایش بگذارند؟
بالاخره انبوه جنازه ها بیرون می آید و معلوم می شود تعداد تلفات، ۸۰ نفر است یا بیشتر. (دهها بالگردی که از صبح از این پایگاه بلند شده اند، بار گوجه و خیار که با خود نمی برند!) اما اتفاق مهم تر این است که عملیاتی ترین و جنگی ترین پایگاه نظامی آمریکا، بدون هیچ سپر دفاعی بازدارنده ای شخم خورده است.
چند سال قبل وقتی موشک های ایران رونمایی شد، آمریکایی ها و انگلیسی ها و صهیونیست ها گفتند “فتوشاپ” است. اما ایران دیشب نشان داد هم موشک های نقطه زنی دارد که هیچ سپر موشکی جلودار آن نیست؛ و هم اراده قاطع و آمیخته به خشمی که موشک ها را به قلب به امن ترین پایگاه های آمریکا بکوبد.
این اراده انقلابی است که هم موشک های فوق مدرن ساخت و هم بر گوش دشمن گستاخ نواخت. دولت وحشت زده آمریکا طی روز های گذشته چه قدر واسطه فرستاد تا شاید دست و دل ایران بلرزد و از انتقام منصرف شود.
آمریکا دیشب فقط، چیزی را نوبر کرد که طعم گزنده آن را نچشیده بود. این اما، نه همه توانمندی ایران است که هنوز در شهرهای موشکی خود را نگشوده، و نه همه انتقامی که باید از آمریکا گرفته شود.
ایران فقط سیلی اول را زده، اما همین دست گرمی ، رسانه ها و سیاستمداران و فرماندهان آمریکایی را به شدت به هم ریخته است.
آنها می دانند که ظرف ۲۰ سال گذشته با وجود ۷ تریلیون دلار هزینه، نتوانسته اند هیچ جنگی را در افغانستان و عراق و سوریه و لبنان و فلسطین به سرانجام برسانند و حال آن که طرف آن جنگ ها، به مراتب ضعیف تر و کم امکانات تر از ایران بوده اند.
حماقت اخیر تیم ترامپ موجب شد خط قرمز حیثیتی و بازدارنده آمریکا در ۷۵ ساله پس از جنگ جهانی دوم شکسته شود و اگر ریسک بیشتری بکنند، حتما برای دولت او که با وعده کاستن از هزینه های نظامی در خاورمیانه پیروز شد، پیامد غیر قابل جبران تری به همراه خواهد داشت.
ایران با چند سال تاخیر، اقدام به تلافی خباثت ها کرد. آمریکایی ها سالهاست که جنگ را با پوشش های مختلف آغاز کرده اند و ما نجابت نشان داده ایم.
از جنایت های دوره بوش و اوباما که بگذریم، اردیبهشت پارسال وقتی ترامپ توافق را زیر پا گذاشت و به تحریم و جنگ اقتصادی همت گماشت و کار را به تروریستی خواندن سپاه و ممانعت از فروش نفت ایران رساند، ما باید به وعده “امنیت فروش نفت برای همه، و ناامنی آن هم برای همه” عمل می کردیم.
اگر به منطق ضربه در برابر ضربه همت می کردیم و فریب بازی تعامل و مذاکره -با وجود کارشکنی و فشار- را نمی خوردیم، و اگر برخی سیاسیون ما در قول و فعل وانمود نمی کردند “دوره موشک سپری شده و عصر مذاکره است”، دشمن جرئت نمی کرد جنایت تروریستی اخیر را مرتکب شود.
آنها با تصور این که دولت ما واکنشِ در خور نشان نمی دهد، بسیاری از جنایت ها و کارشکنی های تعبیه شده در نقشه جنگی خود را مرتکب شدند و پیش آمدند تا به ترور قهرمان ملی ما رسیدند.
پیغام سیلی موشکی دیشب این است که دوران خویشتنداری و مماشات به سر آمده و آتشفشان خشم انقلابی ایران در حال فوران است. این تنها زبانی است که آمریکا می فهمد.
برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن