آیا بالاخره پروژه ۳۰ ساله سبزه میدان زنجان به سرانجام می رسد؟ + ناگفته ها

شهر زنجان از دیرباز شاهد وعده‌هایی بوده که برخی‌ها با موج‌سواری بر این وعده‌ها یا قصد پیروزی در انتخابات را دارند و یا می‌خواهند حضور مدیریتی خود را تداوم دهند. از پروژه‌ای به نام تقاطع سیدالشهدا که وعده افتتاح سه ساله‌اش، ۱۰ سال طول کشید تا پروژه سبزه‌میدان که هر کسی برای خودش وعده‌ای می‌دهد تا شاید با موج‌سواری بر این وعده‌ها مدت زمان دوران مدیریتی‌ش بیشتر بقاء یابد.

“سبزه‌میدان” منطقه‌ای واقع در بافت مرکزی شهر در جوار بازار تاریخی، مسجد جامع، خانه‌های تاریخی ذوالفقاری است که تقریبا برای همه مردم شهر زنجان نام آشناست، در واقع سبزه‌میدان بخش مهمی از هویت شهر زنجان را شامل می‎شود.

به لحاظ اهمیت سبزه‌میدان و تاریخی بودن این منطقه، ۳۰ سال پیش یعنی در سال ۱۳۶۷  اجرای پروژه سبزه‌میدان با تصمیم مدیران شهری تصویب شد، اما در طول این سال‌ها کاری به جز تملکات سبزه‌میدان در این محل انجام نشد و همه اقدامات تقریبا مربوط به یک کلنگ‌زنی بود. با گذشت ۳۰ سال از تصویب این پروژه این روزها دیگر سبزه‌میدان به لحاظ بافت تاریخی آن مشهور نیست، بلکه با وجود گودال بسیار بزرگ آن که با بزرگتر شدن آن در واقع به زخم بزرگی در دل شهر تبدیل شده، معروف است.

۶ بار کلنگ‌زنی طرح سبزه‌میدان / آخوندی هم کلنگ زنی کرد

 روند ساخت پروژه سبزه‌میدان آن قدر طولانی شده که دیگر کسی به صورت دقیق نمی‌داند، این پروژه چند مسؤول و استاندار به خود دیده است، اما آنچه مسلم است، در طول ۳۰ سال گذشته این پروژه ۶ بار کلنگ‌زنی شده، اما علنا کاری در آن انجام نشده است و این روزها زمزمه کلنگ‌زنی آن برای هفتمین بار شنیده می‌شود و برای همین کار شورای شهر زنجان فرصت هفت روزه به شهردار فعلی داده است.

ششمین کلنگ‌زنی سبزه‌میدان اما در سال ۱۳۹۳ با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی رخ داد و در حالی که انتظار می‌رفت این بار دیگر طلسم پروژه سبزه‌میدان بشکند، اما اینگونه نشد و امروز پس از گذشت چهار سال شاهد گودتر شدن چاله سبزه‌میدان و کورتر شدن گره آن شده‌ایم، گویی گره سبزه‌میدان به حدی کور شده که دولت کلیددار نیز نتوانسته آن را باز کند و بدتر قفل محکمی به آن زده است.

ساخت پروژه سبزه‌میدان که از ابتدا قرار بود، با زیربنای ۱۳۰ هزار متر مربع با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرایی شود و ۵۹ هزار متر برای میدان اصلی شهر و ۱۶ هزار متر مربع به کاربری تجاری پروژه اختصاص یافته بود، پس از فسخ قرارداد با سرمایه‌گذار پروژه که در سال ۱۳۹۵ رخ داد، تقرببا مسکوت بود تا اینکه با روی کار آمدن شورای شهر دوره پنجم و انتخاب شهردار جدید تصمیمات جدیدی برای ساخت آن اتخاذ شد.

ناگفته های عباس راشاد از گذشته نیمه روشن این پروژه / استاندار سابق باید پاسخگو باشد

abbas-rashad عباس راشاد
عباس راشاد

عباس راشاد در گفت‌وگو با موج رسا در زمستان ۱۳۹۶ با اشاره به ماجرای پروژه سبزه میدان اظهار کرد: در ابتدای شورای چهارم طرحی برای پروژه سبزه میدان پیشنهاد شد که بانی این طرح جواد رحمتی معاون سابق استاندار زنجان بود و به نحوی مورد تایید شهردار زنجان، اداره کل راه و شهرسازی استان و استاندار سابق زنجان نیز قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود این پروژه به سرمایه‌گذار واگذار شود، افزود: ما اشکالاتی را بر این طرح وارد کردیم اما با همه این ها شرکت کهن‌دژ در این طرح برنده شد تا سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد، بنا به مشکلاتی که طرح و شرکت کهن دژ داشت، این شرکت موفق به سرمایه‌گذاری نشد.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان بیان کرد: بعد از اینکه شرکت کهن دژ قادر به اجرای این پروژه نشد، مجموعه مدیریت استان با کمک شهردار و هفت نفر از اعضای شورای چهارم به این نتیجه رسیدند که پروژه در سه فاز به پیمانکار واگذار شود، در حالی که شرکت کهن دژ قرار بود کل پروژه را با حدود ۲۲۰ میلیارد تومان به اتمام برساند اما پیمانکار می‌خواست فاز اول را با ۳۳۰ میلیارد تومان به اتمام برساند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ما می‌دانستیم چنین توانمندی در شهرداری زنجان وجود ندارد و همه این موضوعات در حد حدس و خیال است، شرکت پیمانکاری تبریزی نیز متوجه شد که نمی‌تواند این پروژه را به دلیل عدم توانایی مالی شهرداری زنجان و مشکلاتی که خود داشت، اجرا کند.

وی اظهار داشت: متاسفانه به علت برخی از نفوذهایی که از طریق برخی از مدیران استانی وجود دارد ، قصد دارند یک مشکلی بسیار بزرگ برای شهروندان زنجانی ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: چون شرکت کهن دژ با یکی از مسئولین در ارتباط بوده، عوض حل مشکل آن را پیچیده تر می کنند.

وی ادامه داد: فلذا شهرداری چون پول ندارد رفته با بنیاد مسکن یک قرارداد ۸۰۰ میلیون تومانی بسته که در شورا رای نیاورده و برنامه شهرداری این است که می خواهد یک گودال بزرگ بیش از ۲ هزار متر در سبزه میدان بکند به امید روزی که سرمایه گذار پیدا شود.

در ماه های آخر فعالیت شورای چهارم، این روزها و با گرم شدن تنور انتخابات، تنور این پروژه نیز داغ تر شده و بار دیگر این طرح در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۵ به تصویب شورای شهر رسیده است.

یکی از اعضای شورا نیز گفته است که برای فاز نخست این پروژه ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و ۳ میلیارد تومان از این بودجه نیز قرار است از سوی استانداری تامین شود.

این در حالی است که بودجه سال ۹۶ شهرداری زنجان بدون لحاظ کردن پروژه سبزه میدان ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال تصویب شده بود که روز یکشنبه با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر زنجان با لحاظ این پروژه بودجه شهرداری با ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال به تصویب نهایی رسید.

راشاد تصریح کرد: با تمام اعتراضاتی که بنده، کاظم افشارچی و اسماعیل دویران در شورای چهارم داشتیم اما با توجه به اینکه در اقلیت بودیم به اشتباه این طور بیان می‌شد که علت مخالفت این افراد و به خصوص بنده جنبه سیاسی دارد در حالی که طبق برآورد اقتصادی مشخص بود که اگر شهرداری بخواهد وارد این پروژه شود، پروژه هم شهرداری را ورشکست خواهد کرد و هم شهر را دچار مشکل می‌کند.

وی با بیان اینکه قرار بود نزدیک ۸۰ هزار مترمربع فضای تجاری در این منطقه احداث کنند، خاطرنشان کرد: اگر این فضای تجاری ساخته می‌شد بازار قیصریه دچار مشکلات فراوان می‌شد، همان اشتباهی که در کرمان و در دیگر شهرها باعث ایجاد مشکلاتی شد.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه در شورای پنجم و بعد از آمدن مسیح الله معصومی ما دلایل مخالفت‌مان را به اعضای شورا و شهردار زنجان بازگو کردیم، اظهار کرد: شهردار زنجان دلایل ما را جمع‌آوری کرد و در نتیجه به این نتیجه رسید که شورا طرح قبلی را لغو تا بتواند بر روی طرح جدید کار کند.

وی با بیان اینکه نظر شهردار زنجان در خصوص پروژه سبزه میدان وجود یک میدان عمومی یا به اصطلاح پلازا است، ابراز کرد: این موضوع را ما بارها در شورای چهارم مورد تاکید قرار دادیم، اکنون تایید اولیه در این خصوص انجام شده و رایزنی‌های لازم نیز با شورای عالی شهرسازی و استاندار زنجان انجام شده است.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه سرمایه‌گذاری نیز برای این پروژه پیدا شده است، افزود: در طرح جدید فضای تجاری به شدت کاهش یافته و به حداقل رسیده است، شهردار زنجان روی قول خود برای اتمام این پروژه در کمترین زمان ممکن ایستاده است.

وی با اشاره به اینکه اگر طرح قبلی اجرا می‌شد شاید نسلهالی آینده بهره‌برداری از آن را می‌دیدند، ادامه داد: کل بازار قدیمی زنجان ۵۰ هزار مترمربع است در حالی که قرار بود در این طرح ۸۰ هزار مترمربع فضای تجاری تعریف شود، اینکه چرا برخی اصرار داشتند که طرح قبلی اجرا شود باید معاون سابق استاندار زنجان و حبیب یگانه شهردار سابق زنجان پاسخ دهند و یا اینکه یک مناظره بین ما و این افراد برگزار شود.

راشاد با بیان اینکه برخی طرح قبلی را فاجر می‌دانستند اما شهرداری توانایی اجرای آن را نداشت، بیان کرد: اینکه چرا برخی اصرار داشتند تا طرح قبلی اجرا شود به نظرم قضیه کمی مشکوک بود و هر اعتراض ما را برچسب سیاسی می‌زدند.

طرح سبزه میدان زنجان
طرح سبزه میدان زنجان

وی اضافه کرد: با آمدن مسیح‌الله معصومی و در حالی که از نظر خط فکری تفاوت‌های زیادی با بنده داشت اما پذیرفت که طرح قبلی قابلیت اجرا ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان گفت: واقعا بنده نمی‌دانم که چرا مرکز شهر زنجان را چهارسال معطل گذاشتند برای طرحی که قابلیت اجرا نداشت، این را باید آقایان جمشید انصاری استاندار سابق، جواد رحمتی معاون سابق استاندار زنجان و شهردار سابق پاسخ دهند، بنده این آمادگی را دارم که با مستندات در یک فضای صمیمی به مناظره در این خصوص بنشینیم.

وی در پایان تصریح کرد: ما نیازمند یک میدان عمومی در مرکز شهر هستیم و معتقدم که فضای تجاری در طرح سبزه میدان نباید رقیبی برای بازار زنجان باشد.

ورود سازمان بازرسی به پروژه سبزه‌میدان / ناتوانی پیمانکار را گزارش کردیم ولی استانداری قبول نکرد

مدیرکل بازرسی استان زنجان در نشست خبری با خبرنگاران در تیر ماه ۱۳۹۷ پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره ورود بازرسی به پروژه سبزه‌میدان و روند طی این پرونده نیز اظهار کرد: درباره پروژه سبزه‌میدان در زمان واگذاری این پروژه یعنی سال ۱۳۹۳ جلساتی برگزار و پیگیری‌های مربوط انجام شد و بسیار تلاش کردیم که ثابت کنیم؛ پیمانکار صلاحیت لازم را ندارد؛ از همین رو بهتر است که پیمانکار بهتری انتخاب شود؛ اما مسؤولان استانداری وقت اصرار بر صلاحیت داشتند و ما نیز بر تصمیمات اداری استان اعتماد کردیم.

شعبانی با اشاره به اینکه ما همچنان بر اعتقاد خود بودیم و مانع اجرای پروژه نشدیم؛ گفت: بر همین اساس در شرح مفصلی ناتوانی پیمانکار را گزارش کردیم که البته در مطبوعات و رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد.

مدیرکل بازرسی استان زنجان افزود: با این حال اگر دستوری می‌دادیم؛ عقیم ماندن پروژه به پای اداره کل بازرسی نوشته می‌شد؛ اما در عین حال در زمینه تضمین انجام پیمان نارسایی صورت گرفته و بابت همین موضوع پرونده تخلفاتی تشکیل شده است.

شهردار زنجان هم طرح قبلی را غیر قابل اجرا دانست

در این میان شهردار زنجان معتقد است: متاسفانه طراحی این پروژه نادرست انجام گرفته و بر این اساس سرمایه گذار برای اجرا و تملکات آن باید ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه کند که صرفه اقتصادی ندارد.

تملک برخی از املاک سبزه میدان که تعداد آنها ۱۳ مورد بود در اوایل اسفند سال ۹۶ با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان تملک شد و برای عید تخریب و تسطیح شدمسیح الله معصومی با اشاره به روند اجرای پروژه سبزه میدان، گفت: تملک برخی از املاک سبزه میدان که تعداد آنها ۱۳ مورد بود در اوایل اسفند سال ۹۶ با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان تملک شد و برای عید تخریب و تسطیح شد.

وی گفت: شهرداری نمی تواند پروژه برزمین مانده سبزه میدان را بر اساس طرح قبلی اجرا کند مگر آنکه این طرح پس از تصویب، کوچک سازی شود و علاوه بر آن نهادهای متولی امر نیز مشارکت داشته باشند.

معصومی افزود: برای تملکات بخش شرقی پروژه سبزه میدان ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار، معادل بودجه ۱.۵ ساله شهرداری نیاز است و تامین این مبلغ در توان این نهاد غیر دولتی نیست.

مسیح‌اله معصومی همچنین در جلسه بازآفرینی شهری با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه سبزه میدان به زودی آغاز می‌شود، اظهار کرد: این پروژه به دلیل موقعیت آن که در هسته مرکزی شهر و نزدیکی به باراز زنجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی هزینه بالای این طرح را از جمله ضعف‌های طرح اولیه این پروژه عنوان کرد و گفت: برای اجرای این پروژه ۱۰ جلسه با حضور استادان دانشگاه و مردم و استفاده از نظرات اهالی منطقه برگزار شده است.
شهردار زنجان با اشاره به نقشه اجرایی این طرح با تمام جرئیات طراحی شده است افزود: براساس برنامه ریزهای انجام شده اجرای عملیات این طرح در دهه فجر امسال آغاز می‌شود.

آغاز ساخت سبزه‌میدان زنجان قبل از پایان سال/ ساخت پروژه تا قبل از دوره شورای پنجم تمام می‌شود
عضو شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه سبزه‌میدان قبل از پایان سال گفت: پروژه مشکلات قبلی را ندارد و حجم عملیات عمرانی نیز همچون سابق نیست از همین رو شهردار قول داده است که قبل از پایان دوره شورای پنجم آن را اجرایی کند.

عباس راشاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به ابلاغ تاییدیه کمیسیون ماده ۵ از سوی استانداری زنجان درباره طرح سبزه‌میدان اظهار کرد: اصرار کمیسیون عمران آغاز به کار این پروژه از دهه فجر بوده است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه امروز دیگر هیچ مانعی برای آغاز پروژه سبزه‌میدان وجود ندارد، گفت: فقط در ضلع غربی پروژه، باید چند تملک صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه قبل از عید نوروز پروژه آغاز خواهد شد، تصریح کرد: شهردار نیز بر این موضوع تاکید کرده و پیگیر تامین تجهیز منابع بودیم که حل شده است.

راشاد با بیان اینکه همه کارهای قانونی و روتین راجع به پروژه سبزه‌میدان انجام شده است، افزود: اینکه در قالب پیمانکاری و یا زیرمجموعه شهرداری اجرایی شود، در حال رایزنی هستیم.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به پیگیری مستمر از سوی شورا و شهرداری برای اجرای طرح سبزه‌میدان بیان کرد: دیگر پروژه مشکلات قبلی را ندارد و حجم عملیات عمرانی نیز همچون سابق نیست از همین رو شهردار قول داده است که قبل از شورای پنجم آن را اجرایی کند.

وی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی صورت گرفته و گفته شهردار، امروز هیچ مانعی برای آغاز پروژه در جبهه‌های مختلف نیست، گفت: پروژه طوری طراحی شده است که کار در هر جبهه مانعی برای جبهه دیگر به وجود نمی‌آورد.

راشاد با اشاره به اینکه طبق گفته شهردار مبلغ اعتبار مورد نیاز برای پروژه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است که شاید کمتر از این مبلغ نیز باشد، افزود: البته برآورد قبلی زیر ۵۰ میلیارد تومان بود که به علت نوسانات قیمتی به حدود ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

رئیس کمیسیون توسعه عمران و محیط زیست شورای اسلامی شهر زنجان افزود: در نهایت با توجه به مطالباتی که مردم نیز در راستای تعیین تکلیف پروژه سبزه‌میدان دارند امیدواریم به زودی کار ساخت آن آغاز شود.

زنجان - سبزه میدان
زنجان – سبزه میدان
طرح سبزه‌میدان چگونه تهیه شد و چه ویژگی‌هایی دارد؟

حمید رضا حمیدی ، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر زنجان طی یادداشتی در مورد چگونگی تهیه طرح سبزه‌میدان نوشت؛ طرح سبزه میدان چگونه تهیه شد؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟ ویژگی‌های یک میدان شهری چیست و کارکرد آن کدام است؟

کلیات طرح سبزه میدان در صحن شورا مصوب و مقرر شده است پس از جلسه کارشناسی هفته آینده با حضور دانشگاهیان، متخصصان و مدیران و نماینده برخی از اصناف و بازاریان نهایی شده و نقشه‌های اجرایی تهیه گردد.

بلافاصله پس از تصویب طرح در صحن شورا، با انتشار تصاویر سه بعدی طرح در فضای مجازی عموم مردم در جریان طرح قرار داده شد.

چون اعتقاد دارم کمترین حق مردم شفافیت مسؤولان و اطلاع رسانی به موقع برای آنهاست. مخصوصا طرح‌های مهم شهری نباید در پستو تهیه و به دور از چشم مردم مصوب شود؛ به همین دلیل در بازنگری طرح نظر اساتید دانشگاه، کارشناسان و متخصصین  استان و نماینده برخی اصناف و سازمان‌های مردم نهاد و مدیران شهری و استانی مرتبط در جلسه ۲۹ فروردین سال ۹۷ اخذ شد(تعداد حاضرین جلسه ۳۷ نفر بود).

 بنا به گفته معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی وقتی اقدامات انجام شده و طرح بازنگری شده سبزه‌میدان به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور که عالی‌ترین نهاد شهرسازی و معماری کشور است ارسال شد استقبال زیادی از آن شد و دبیرخانه شورا مستندات لازم اخذ کرد تا به عنوان یک تجربه موفقِ مدیریتی – شهرسازی به سایر استان‌ها معرفی شود.

بدون تردید هر طرحی مخالفان و موافقانی دارد؛ طرح بهترین معماران دنیا هم نقد می‌شود و گریزی از آن نیست؛ نکته مهم در طرح‌های عمده شهری این است که هر نوع تصمیم‌گیری بایستی با در نظر گرفتن شرایط موجود، داشته‌ها و واقعیت‌های جامعه صورت گیرد.

تعریف یک طرح رویایی با هزینه اجرای چند هزار میلیاردی وقتی می‌دانیم که اجرا نمی‌شود چه سودی دارد؟

آیا جز این خواهد بود که محل پروژه سالیان سال بلاتکلیف و به صورت زمین رها شده باقی خواهد می‌ماند؟ مردم این را نمی‌خواهند که همه داشته‌های شهرداری پای سبزه‌میدان ریخته شود و بقیه شهر تعطیل شود؛ خواسته شهروندان این است که طرحی قابل دفاع و قابل اجرا برای سبزه‌میدان در نظر گرفته شود.

باید احساسات و رویاپردازی کنار گذاشته شود و بر اساس عقل و منطق صحیح تصمیم گیری گردد. مردم انتظار دارند در کمترین زمان مرکز شهر سامان یابد. من به عنوان یک مسؤول و شهروند شرم می‌کنم وقتی گردشگران و مهمانان از میان خرابه‌های سبزه‌میدان عبور می‌کنند تا به دیدن مردان نمکی بروند.

این تصویر ذهنی از مرکز شهر که در ذهن گردشگران حک می‌شود؛ برای من بسیار آزار دهنده است.

از اینها که بگذریم می‌رسیم به اصل مطلب و پاسخ پرسشی که به عنوان تیتر این یادداشت انتخاب شده است.

یک میدان شهری متشکل از سه جزء است: ۱- کف  ۲- بدنه  ۳- یک یا چند عنصر شاخص

کف: فضای وسیع باز با کمترین عارضه سطحی است که با کف سازی ساده و زیبا مفرش شده است.

بدنه: جداره‌ای است منظم، که بوسیله ساختمان‌ها با خط آسمان تقریبا یکسان کف میدان را محاصره می‌کند

عنصر یا عناصر شاخص: می‌تواند یک یا چند ساختمان تاریخی و با ارزش‌های معماری و هنری و یا یک المان زیبا و هویت‌مند باشد.

در برخی میدان‌های معروف دنیا بدنه را همان عناصر شاخص با ارزش می‌سازد؛ یعنی یک فضای باز با جداره‌هایی متشکل از بناهای تاریخی با ارزش؛ مثل میدان “پلازا مایور” شهر مادرید و میدان “سن مارکو” شهر ونیز؛ فضای باز وسیع، سادگی و وجود عناصر و بناهای با ارزش تاریخی از ویژگی‌های یک میدان شهری است.

اما کارکرد یک میدان شهری چیست؟ فلسفه وجودی میدان فراهم کردن شرایط تجمع شهروندان است و دقیقا به همین دلیل باید به صورت فضای باز شهری باشد.

میدان شهری باید شتاب حرکت را بگیرد و شرایط سکون و کم‌تحرکی را ایجاد کند؛ میدان شهری باید امکان نشستن، ایستادن، نظاره کردن، راه رفتن و تماشا کردن، صحبت کردن و… را فراهم کند.

همچنین میدان باید بتواند تمام نیازهای زیستی شهروندان در مدت زمان حضور  آنها در آن فضا را برآورده سازد.

میدان شهری شهر عزیزمان زنجان هم باید واجد چنین ویژگی‌هایی باشد؛ کف میدان به صورت یک فضای باز شهری با ایجاد سایه برای در امان ماندن از تابش تیز آفتاب در تابستان و فضای بی‌سایه برای استفاده موهبت آفتاب در زمستان! عناصر شاخص و باارزش ما در سبزه میدان خانه‌های تاریخی ذوالفقاری و عمارت دارایی است.

بدنه میدان نمی‌تواند همزمان با طرح شکل گیرد و باید ضوابط مشخص معماری و شهرسازی برای آن تعریف کرد تا مالکین خود مطابق طرح اقدام به ساخت و ساز کنند؛ کاری که اکنون مدرسه واقع در ضلع شمالی سبزه‌میدان در حال انجام است و بخشی از بدنه خواهد بود.

در مورد موضوع طرح سبزه میدان بایستی مفصل با مردم صحبت کرد و بطور کامل شرایط را برای آنها تشریح کرد؛ امیدوارم شرایطی فراهم شود تا در صدا و سیما بطور مفصل با مردم در این رابطه صحبت کرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close