آخرین اخباراقتصادیایران

آیا دولت در اموال مردم در سهام عدالت دست اندازی کرده است؟

آنطور که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید قرار است دولت تا دو هفته آینده لایحه آزاد سازی سهام عدالت را به مجلس ارائه کند ولی آنطور که مشخص است بعد از گذشت ۱۱ سال این سهام به طور کامل آزاد نمی شود و برای آزادسازی کامل سهامداران باید ۴۶۸ هزار تومان پرداخت کنند. پرداختی که بخاطر جا به جایی سهام شرکت های زیان ده با سود ده از سوی دولت در سهام عدالت است و مردم باید جور این اقدام خلاف دولت را بکشند.

پور ابراهیمی در جلسه کمیسیون های تخصصی مجلس با رئیس جمهور که چند روز پیش برقرار شد، با مفهوم که باید مالکیت سهام عدالت بعد از ۱۱ سال به طور واقعی به مردم ارائه بشود رئیس جمهور هم موافقت کردند و پور ابرهیمی گفتند که رئیس جمهور در خصوص واگذاری سهام عادلت نظر موافقی داشتند و بر اساس دستور روحانی به معاونانشون و اقداماتی که انجام می شود ظرف دو هفته لایجه آزاد سازی سهام عدالت توسط دولت به مجلس ارائه بشود. مدیران ارشد بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس نشستی را در این باره برگزار کردند و به صورت غیر رسمی این لایجه به مجلس ارسال شده و اگر این لایحه به صورت رسمی به مجلس ارائه شود و در صحن علنی هم تصویب شود و شورای نگهبان هم تایید کند، سازمان خصوصی سازی باید آن را اجرا کند. این سهام اگر آزاد شود می تواند در بورس خرید و فروش شود:

در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران تصمیم گرفته شد لایحه آزادسازی سهام عدالت تا دو هفته آینده از طرف دولت به مجلس ارائه شود. در این باره امروز نشست تخصصی بازار سرمایه برگزار شد و مقدمات نقل و انتقال سهام عدالت از طریق بازار سرمایه فراهم شد. به این ترتیب ۵۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور می‌توانند سهام عدالت خود را از طریق بازار سرمایه نقل و انتقال کنند. ارزش هر برگه سهام عدالت بین یک تا ۱٫۵ میلیون تومان است و بر اساس وعده رئیس‌جمهور این لایحه به زودی در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار می‌گیرد، تا در آینده نزدیک با فوریت در صحن مجلس مطرح شود.

حال سوال اینجاست سودی که قرار بود دولت تا آخر شهریور بدهد، به کسی که سهام را بخرد تعلق می گیرد یا مالک فعلی آن را دریافت می کند؟
پایان سال ۹۵ پور حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد که تا پایان آن سال سود به مردم تعلق می گیرد و بعدا اعلام کردند چون مجامع شرکت ها برقرار نشده و ۴ ماه از ابتدای سال ۹۶ باید عبور کند و تا صورت حساب ها به دست ما برسد، آخر شهریور این سود پرداخت می شود. آخر شهریور هم گذشت ولی این سود پرداخت نشد.

 

۲۲ اسفند ۱۳۹۵، علی‌اشرف عبدالله پوری پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر :

 سود تا پایان سال ۹۴ که پایان ۱۰ساله بود دریافت و به حساب خزانه واریز می‌شد اما بعد از اتمام ۱۰ساله باید به اطلاع مردم می‌رسید که این کار انجام شد و سود سال ۹۴ در سال ۹۵ و سود سال ۹۵ در سال ۹۶ واریز می‌شود و به برگزاری مجمع شرکت‌ها برمی‌گردد.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶، علی‌اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی:

سازمان خصوصی سازی تاکنون ۳ هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان مصوبه از شرکت های  سرمایه پذیر برای سال مالی ۹۵ سود ویژه مشمولان سهام عدالت در دست دارد که تاکنون ۱۰ درصد آن معادل ۳۵۰ میلیارد تومان در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار گرفت و به دلیل واریز تدریجی این سود، باید در چند مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شود که مرحله نخست تا پایان شهریور اجرایی می شود.

تاریخ دوم مهر ماه شورای اصل ۴۴ اعلام کرد پرداخت سود منتفی است و ۱۵۰ هزار تومانی که گفتند قرار است پرداخت شود، فعلا در کار نیست. این شورا ۲۱ عضو دارد که ۱۳ عضو آن را دولت تعیین می کند. احمد انارکی‌محمدی نماینده مجلس و عضو این شورا در پاسخ به چرایی رای منفی به پرداخت سود سهام عدالت گفته بود:

بعضا مشاهده می‌شود که شرکت‌های سودده از مبحث سهام عدالت خارج شده‌اند لذا حرف ما این است که ما می‌خواهیم از کدام محل به متقاضیان سود بدهیم؛ بنابراین با درنظر گرفتن چند شرکت ورشکسته نمی‌توان متقبل پرداخت سود به مردم شد.

طبق قانون ارزش یک میلیون تومان سهام عدالت از محل سود سالانه این شرکت ها پرداخت شود اما پوری حسینی گفته در این ده سال این شرکت ها به ازای هر یک میلیون تومان، فقط ۵۳۲ هزار تومان سود داده اند و اگر مردم بخواهند کل سهامشان را داشته باشند، باید ۴۶۸ هزار تومان دیگر پرداخت کنند. قرار بود هر کسی که این مبلغ را واریز کرد، ۱۵۰ هزار تومان به آن سود بدهند که این هم در قالب لایحه ای که قرار است دولت بدهد، وجود دارد.
با این حال سوالی که مطرح می شود اینکه چرا در این ۱۱ سال شرکت های مشمول سهام عدالت نتوانستند سود خوبی بدهند که مردم مجبور نشوند ما به التفاوتی را پرداخت کنند. به عبارتی دیگر دولت به چه صورت این بنگاه ها را اداره کرده که در طول ۱۱ سال میزان سود آنها به ۱۰۰ درصد نرسیده و متوسط ۵٫۳ درصد در سال سود داشته اند؟
محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال می گوید دو دلیل دارد، یک اینکه مدیریت دولتی ناکارآمد است و دوم اینکه در یکی دو سال گذشته دولت شرکت های سود ده را از سهام عدالت خارج کرده و به جای آن شرکت های زیان ده را جایگزین کرده است.

آنطور که بنا به اظهارات پور ابراهیمی رئیس کمیسون اقتصادی مجلس و احمد انارکی محمدی از اعضای این کمیسیون مجلس برداشت می شود دولت یازدهم امانتدار خوبی برای سهام عدالت نبوده و با جا به جایی شرکت های زیان ده به جای سودده، در اموال مردم دست اندازی کرده تا از بار تعهدات خود به مردم بکاهد. سود مردم به جیب خزانه رفته و حال که دولت باید آن را پرداخت کند با تغییراتی آن سود را کاهش داده تا مردم برای آزاد سازی سهام خود مجبور به پرداخت بیش از ۴۰۰ هزار تومان شوند.

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close