آیا شهردار زنجان تغییر می کند؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9784

این روزها بار دیگر بحث تغییر شهردار زنجان مطرح و شنیده‌ها حاکی از آغاز ماراتنی دوباره برای انتخاب مدیری جدید برای این شهر قوت گرفته است و گفته می‌شود با توجه به حواشی ایجاد شده در انتخاب معصومی که از نیروهای غیربومی بود، قرار است این بار یک شهردار بومی برای زنجان انتخاب شود.

آغاز ماراتنی دوباره برای انتخاب شهرداری جدید در زنجان

درست دو سال قبل یعنی شهریور ماه سال ۹۶ بود که اعضای شورای اسلامی دوره پنجم به «مسیح‌الله معصومی» رأی دادند و او را به عنوان شهردار زنجان انتخاب کردند.

مسیح الله معصومی که قبل از زنجان یکی از گزینه‌هایی شهرداری سبزوار بود، به عنوان یک شهردار غیربومی در شهر زنجان انتخاب شد.

هرچند که انتخاب «مسیح‌الله معصومی» با مخالفت برخی به علت غیربومی بودن وی مواجه بود، اما موافقان وی معتقد بودند حضور وی به عنوان یک گزینه غیربومی مانع از بسیاری باندبازی‌هایی خواهد شد که ممکن بود حضور شهردار بومی داشته باشد.

شهریورماه امسال مثل دو سال قبل، موضوعاتی درباره رفتن شهردار زنجان و پست جدید مسیح‌الله معصومی شهردار زنجان مطرح شد اما معصومی در پیگیری خبرنگار فارس مبنی بر پیشنهاد پست به وی و تغییر شهردار اظهار کرد: از همان روز اول حضورم در زنجان، مباحث مربوط به گرفتن پست دیگر مطرح بود، اما بنای بنده بر رفتن نبوده و می‌خواهم که در زنجان کارم را ادامه دهم.

 معصومی با اشاره به اینکه بنده با قوت به کار خود در شهرداری برای پیشبرد امور فعالیت خواهم کرد، افزود: بنده طبق قولی که داده‌ام در زنجان حضور خواهم داشت.

این روزها اما بحث تغییر شهردار زنجان به نحو دیگری مطرح شده است و شنیده‌ها از منابع آگاه حاکی از آن است که استعلام مسیح ‎الله معصومی به عنوان معاون عمرانی استاندار زنجان در مراحل پایانی است و قرار است طی روزهای آتی مراسم معارفه وی برگزار شود.

به گفته این منبع آگاه، رایزنی بین اعضای شورای شهر زنجان نیز برای انتخاب شهردار جدید آغاز شده است و با رفتن معصومی پس از انتخاب سرپرست که احتمالا یکی از معاونین و یا شهرداران مناطق خواهد بود، مراحل انتخاب شهردار جدید طی خواهد شد.

گفته می‌شود با توجه به حواشی ایجاد شده در انتخاب معصومی که از نیروهای غیربومی بود، قرار است این بار یک شهردار بومی برای زنجان انتخاب شود.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در پیگیری خبرنگار فارس درباره موضوعات مطرح شده درباره تغییر شهردار زنجان گفت: موضوع در رسانه‌ها مطرح شده است اما طبق صحبتی که بنده با شهردار داشتم، وی این موضوع را ۱۰۰ درصد تایید نکرد و بنده نیز طبق شنیده‌ها از موضوع اطلاع دارم.

فرآیند انتخاب شهردار نباید طولانی شود

حمیدرضا حمیدی گفت: اما به هر حال اگر شهردار بخواهد برود، ما در ابتدا سرپرست انتخاب کرده و سپس شهردار جدید را انتخاب خواهیم کرد، اما چون قضیه به شکل جدی مطرح نشده است فعلا در داخل شورا خیلی روی این موضوع متمرکز نشده‌ایم و تصمیم جدی در این باره نگرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه این ذهنیت در ما وجود دارد که در صورت رفتن شهردار، سریع موضوع انتخاب شهردار جدید تعیین تکلیف شود، افزود: ولی آن چیزی که مسلم است نباید بگذاریم که فرآیند انتخاب شهردار خیلی طولانی شود.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در پاسخ به سوالی درباره ملاک انتخاب شهردار جدید گفت: به عقیده بنده شهردار، شهردار خوبی بوده است، هرچند که اقدامات انجام شده با حمایت اعضای شورا انجام شده است اما آنچه مسلم است رضایت نسبی درباره فعالیت‌های شهردار وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه شهردار، شهردار موفقی بوده است و اعضای شورا نیز نقش خودشان را داشته‌اند، گفت: اما بنده در شرایط مساوی شهردار بومی را ترجیح می‌دهم و حتی اگر گزینه بومی کمی ضعیف‌تر هم باشد، بازهم نظر بنده بومی خواهد بود و قطعا دنبال این گزینه خواهم بود.

حمیدی با بیان اینکه در صورت قطعیت موضوع رفتن شهردار زنجان و گرفتن پست جدید، تصمیمات لازم درباره انتخاب شهردار جدید اتخاذ خواهد شد، اضافه کرد: امروز ما نمی‌دانیم که انتخاب شهردار زنجان به عنوان معاون چقدر جدی است و پس از اطمینان از این موضوع تصمیم مقتضی را خواهیم گرفت.

راجع به شهردار شدن تصمیمی نگرفته‌ام

نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: درباره انتخاب شهردار زنجان به عنوان معاون موضوعاتی در رسانه‌ها شنیده‌ایم ولی هنوز موضوع قطعیت پیدا نکرده است و تا زمانی که بحث انتخاب ۱۰۰ درصد نشود و دانسته‌های ما در این باره نیز مطابق شنیده‌هاست، اما ما همچنان معصومی را شهردار زنجان می‌دانیم.

سجاد خدایی با اشاره به اینکه در صورت معارفه شهردار زنجان به عنوان معاون استاندار، ما روال قانونی انتخاب شهردار را در پیش خواهیم گرفت، افزود: بر همین اساس طبق روال ابتدا یک نفر به عنوان سرپرست انتخاب شده و سپس فرآیند انتخاب شهردار طی خواهد شد، هرچند که در دستورالعمل‌های جدید شرایط تصدی سمت شهرداری تغییر کرده است.

وی با اشاره به اینکه در دستورالعمل جدید بحث حداقل سوابق و تحصیلات مطرح شده است، گفت: در آئین نامه جدید، شهرها بر اساس جمعیت تقسیم‌بندی شده است و با توجه به جمعیت شهری یک سری شرایط برای انتخاب شهردار مشخص شده است و از آنجایی که زنجان جزو شهرهای ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر است، حداقل مدرک کارشناسی و پنج سال سابقه مدیریت میانی تعیین شده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر زنجان گفت: البته موضوع مهم دیگری وجود دارد که حتی در صورت انتخاب شهردار زنجان به عنوان معاون استاندار، اعضای شورا باید استعفای شهردار را بپذیرند که اگر این اتفاق بیافتد، فرآیند انتخاب شهردار مطابق قانون و بخشنامه جدید رخ خواهد داد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده و اینکه سجاد خدایی شهردار زنجان خواهد شد یا خیر نیز گفت: هنوز تکلیف رفتن شهردار مشخص نیست اما انچه مسلم است مردم به ما رای داده‌اند که در شورای شهر باشیم و تلاش ما نیز این بوده است که در این مدت به تکلیف خود عمل کنیم، اما بنده راجع به این موضوع فکری نکرده‌ام چون هنوز رفتن شهردار قطعی نشده است و در صورت قطعیت پیدا کردن موضوع تصمیمات لازم گرفته خواهد شد.

خدایی افزود: در صورتی که بحث انتخاب شهردار زنجان به عنوان معاون قطعیت پیدا کند، تصمیمات لازم را در شورا خواهیم گرفت و در رابطه با بحث خودم بنده راجع به این موضوع تصمیمی نگرفته‌ام و در صورت قطعیت می‌توانم تصمیم بگیرم که آیا در سمت شهرداری می‌توانم موثر باشم یا خیر.

وی گفت: قطعا پست و مقام خوب است اما باید حضور اشخاص در این حوزه‌ها مثمر ثمر باشد.

شایان ذکر است، با جدی شدن موضوع رفتن شهردار زنجان اما انتظار می‌رود، شورای شهر زنجان به خواسته‌ها و انتظارات شهروندان در ارتباط با انتخاب شهردار توجه داشته و حل مشکلات شهری در این انتخاب لحاظ شود.

فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن