آیا طلسم اتمام طرح سبزه میدان این بار شکسته خواهد شد؟!

پس از افزایش بیش از ۶ برابری قیمت‌های جهانی نفت خام صادراتی از سال ۵۲ با تشدید بلند پروازی‌ها، تخیلات، آمال و آرزوها در امر برنامه‌ریزی توسعه واقع‌نگری رنگ باخته است، طرح سبزه میدان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است، زمانی می‌خواستند میدانی فراتر از نقش جهان اصفهان خلق نمایند و مدیران محلی اوایل دوره دولت تدبیر و امید بدون توجه به ظرفیت‌ها قرارداد ۴۰۰ میلیارد تومانی (به قیمت‌های امروز بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان) می‌بستند، در سال‌های اخیر از بلند پروازی‌ها خوشبختانه کاسته شد، و پس از ارائه نتایج مطالعات فاز یک طرح سبزه میدان به مناقصه گذاشته شد، اعلام کردند «که شرکت اوکسین صنعت با مبلغی معادل ۱۰۷ میلیارد تومان برنده مناقصه شده » و سپس اعلام شد که « نهادهای بازرسی بدلیل اینکه مناقصه به روش EPC (مهندسی، تامین کالا، ساخت و اجرا) برگزار شده، شرکت برنده در زمره شرکت‌های مجاز (EPC) نبوده است، برخی از اعضای شورا شرکت‌های رقیب شاکی را برای تاخیر احتمالی به باد انتقاد گرفتند.

خوش بینی اینجانب با مطالعه موارد گوناگون طرح مزبور برای اتمام در زمان معین متاسفانه به دلایل ذیل در مرحله تردید قرار گرفت :

۱ – بر اساس اطلاعات اعلام شده و شیوه برگزاری مناقصه از طریق EPC، مناقصه بر اساس مطالعات فاز یک (طرح مقدماتی نقشه‌های معماری و …) بوده، از مطالعه طرح‌ها و پروژه‌های موفق در اجرا چنین استنتاج می‌شود که برگزاری مناقصه پس از پایان مطالعات فاز ۲ (تصویب طرح اجرائی با جزئیات شامل دفترچه‌های مختلف محاسباتی با جزئیات اجرائی به همراه گزارش‌های مشاور و … صورت می‌گیرد)، حتی عده‌ای پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده‌اند که عقد قرارداد بر اساس مطالعات فاز یک، حواله به یک آینده‌ای نامعلوم است.

۲- امروزه معمولاً موسسات و شرکت‌هایی موفقند که تخصصی عمل کنند، آیا بهتر نبود شهرداری مطالعات فاز ۲ را به یک شرکت تخصصی مهندسی و طراحی محول می‌کرد تا پس از مشخص شدن کامل جزئیات، قرارداد اصولی با شرکتی ذی صلاح (شرکت برنده یا شرکت‌های دیگر) منعقد می‌شد؟ نکند خدای نکرده از هول حلیم (تسریع در پروژه) توی دیگ (بلاتکلیفی در انجام پروژه و پدید آمدن مشکلات عدیده در آتیه )بیفتیم !!!!

۳- شرکت اوکسین صنعت با رقمی معادل ۱۰۷ میلیارد تومان برنده شده است، حال سوال این است که وقتی هنوز مطالعات فاز ۲ انجام نشده و نوع مصالح و مواد و بسیاری موارد دیگر مشخص نشده، چگونه به رقم مزبور رسیده‌اند ؟ !!! البته مطالب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر فقدان ارزیابی دقیق هزینه‌های طرح را تائید می‌کند.

۴- برخی از اعضای شورا شرکت‌های معترض به برگزاری مناقصه را مقصر تاخیر احتمالی دانسته‌اند، در حالی که توپ در زمین شورای شهر؛ شهرداری و مسؤولین استانداری است، ضمناً بنده خائن بودن جهاد نصر اصفهان را چندان جدی نمی‌گیرم و نباید با بی‌انصافی اشکالات اساسی پل سیدالشهدا را به پای شرکت مزبور نوشت در این زمینه حرف بسیار است، و به فرصتی دیگر محول می‌کنم، ولی حقیر فقط به این بسنده می‌کنم که در مورد پل مزبور نه تنها مطالعات فاز ۲ صورت نگرفته، بلکه حتی مطالعات فاز صفر و فاز یک نیز به درستی انجام نشده است .

۵- مشکل اساسی این است وقتی که مطالعات فاز ۲ انجام نشده، قطعاً در آینده اختلافاتی در مورد تصویب نقشه‌های دقیق و کم و کیف اجرا پیش خواهد آمد.

۶- اعلام شده (توسط رئیس شورا) که نظارت بر اجرای طرح به عهده روسای کمیسیون‌های نظارت و پی‌گیری، توسعه و عمران، شهرسازی و معماری (شورا) گذاشته خواهد شد، ضمن احترام به اعضای این کمیسیون ( که شاید برای صرفه جویی این تصمیم را گرفته باشند ) باید گفت امر نظارت کاری است فنی، پس بهتر است در این زمینه شرکت متخصص و دارای صلاحیتی انتخاب شود.

در خاتمه از استاندار، سلطانی، معاون امور عمرانی استاندار، نیازی مدیر کل دفتر فنی استانداری و و همه افراد پر تلاش استانداری همچنین از طهماسبی رئیس سازمان برنامه و بودجه و همکاران پرتلاششان؛ از مدیرکل  راه و شهرسازی و همکاران پرتلاش ذی‌ربطشان و به ویژه رئیس و اعضای و پرتلاش و متعهد شورا ، شهردار و … درخواست می‌کنم موضوع را با عنایت بیشتر مورد توجه قرار داده و با لحاظ کردن قاعده « فدا نشدن دقت برای سرعت و سرعت برای دقت» و تاکید بر پایان مطالعات فاز ۲ و سپس به مناقصه گذاشتن طرح مهم سبزه میدان گامی اساسی بر اتمام هر چه سریع‌تر طرح سبزه میدان بردارند.

ابراهیم راسخی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن