آیا مشاوران جوان به ژن های خوب می رسد؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7370

با وجود مصوبه شورای عالی اداری درباره جوان شدن سن مدیران تا ۸ سال تا پایان برنامه ششم توسعه و همچنین بکارگیری یک سوم از مدیران دستگاه های اجرایی از میان زنان و جوانان که رئیس جمهور هم در همین زمینه گفته است طی دستوری از وزیران خواسته ۲ معاون، مشاور و یا دستیار جوان برای خود برگزینند و یک معاون، مشاور و یا دستیار از بین بانوان؛ هنوز هیچ شیوه نامه ای مشخص و اعلام نشده است.

اینکه طبق مصوبه مذکور و دستور رئیس جمهور معاون، مشاور و یا دستیار جوان و زن وزیران و استانداران به چه شکل انتخاب خواهند شدند و از بین چه افرادی خواهند بود از سئوالات مهمی است که در ذهن افکار عمومی نقش بسته است. آیا قرار است گردش نخبگان مختص همه افراد اعم از جوانان تحصیل کرده و زنان شایسته باشد یا اینکه دایره انتخاب این افراد محدود و بسته خواهد بود؟

آیا قرار است این مسئولیت ها بین فقط «ژن های خوب» تقسیم شود و جایگاه معاون، مشاور و دستیار صرفا به افرادی برسد که رابطه و واسطه های قوی و قدرتمند دارند یا اینکه آقازاده هستند و «ژن خوب» دارند یا همه جوانان و زنان شایسته که تحصیلات عالی و توانمندی دارند هم می توانند به رسیدن به چنین جایگاه هایی فکر کنند؟

همه حساسیت‌ها درباره بکارگیری جوانان

الان مهمترین مساله، نحوه و ساز و کار انتخاب جوانان و زنان است. بهتر است دولت یک ابلاغیه شفاف در این زمینه داشته باشد و وزیران نیز بر اساس همان ابلاغیه شفاف نسبت به انتخاب معاون، مشاور و دستیاران جوان عمل کنند و ضمن اعلام سوابق، تحصیلات، نسب و شایستگی های افرادی که به این مسئولیت می رسند، ظرف مدت مشخص این انتخاب ها را انجام داده و به صورت شفاف دلایل و نحوه انتخاب را تشریح کنند.

یکی دیگر از مسائل مهم معیار جوانی است. بهتر است مشخص شود، قانون، دولت، رئیس جمهور ، وزیران و استانداران چه کسی را جوان می دانند؟ آیا سن جوانی بر اساس میزان تجربیات مدیریتی تعریف خواهد شد یا صرفا ملاک زمان و سال تولد خواهد بود. شفافیت در این خصوص هم می تواند به انتخاب بهتر و رضایت بیشتر جامعه بیانجامد؛ چون به نظر می رسد الان هیچ ملاکی برای جوان خواندن یک مدیر وجود ندارد و صرفا سلیقه وزیران و استانداران جوان یا غیر جوان بودن افرادی که قرار است به کار گرفته شوند را مشخص خواهد کرد.

قانوگذاران، آقای رئیس جمهور ، وزیران و استانداران باید توجه داشته باشند که در حال حاضر بسیاری از جوانان تحصیلکرده و شایسته جامعه دغدغه اشتغال دارند تا حدی که شاخص بیکاری در بین جوانان تحصیلکرده و دانشگاهی در برخی آمارها تا حدود ۵۰ درصد هم عنوان می شود. جوانانی که در مرحله اول مشکل اشتغال دارند و در بهترین حالت دغدغه استخدامی رسمی در سازمان ها، ارگان ها و نهادهای دولتی اگر شاهد بکارگیری افرادی نظیر خود و حتی در برخی جاها بسیار ناتوان تر و با تحصیلات اندک تر در جایگاهی نظیر معاون، مشاور یا دستیاری باشند، سرخورده خواهند شد و ساز نارضایتی سر خواهند داد که نمونه آن را در ارتباط با بکارگیری افراد دارای «ژن خوب» به صورت گسترده دیدیم.

متاسفانه سابقه انتخاب مشاوران جوان در دولت های قبل نشان می دهد که عملا صرفا سکوی پرتابی شده است برای افرادی که هرچند جوان بودند، اما ویژگی اصلی‌شان این بود که جزو وابستگان نسبی، سببی و سیاسی دولتی ها بودند! لذا دولت حتما باید شرایطی را فراهم کند که انتخاب مشاور، معاون و دستیار جوان در شرایط بسیار شفاف، روشن، علادلانه و بر اساس استحقاق افراد صورت گیرد؛ چون حتما جامعه جوان کشور نسبت به این مساله حساس خواهند بود و واکنش جدی در این زمینه نشان خواهند داد. نکند این سمت ها باز هم سهم «ژن های خوب» شود و به معنای گردش نخبگان فقط در بین آقازاده ها باشد.

سعید سهیل

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن