هشدار کرونا در زنجان!!! / ابتلای ۱۰۰ پرستار زنجانی به کرونا / ماسک در زنجان اجباری شد / اعلام جرم علیه برگزار کنندگان مراسم‌های عروسی و عزا + عکس و فیلم

ثبت ۴۵ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان زنجان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: از ظهر دیروز تاکنون ۴۵ نفر به آمار مبتلایان به کرونا در استان زنجان افزوده شده است.

قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت : از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۵ هزار و ۶۹۰ نفر به علت ابتلا و یا مشکوک بودن به این ویروس در مراکز درمانی استان زنجان نمونه برداری و بستری شده اند.

او با بیان اینکه از ظهر دیروز تا کنون ۴۵ نفر به آمار مبتلایان به کرونا ویروس بستری شده در استان زنجان افزوده شده است اظهار کرد: از مجموع بیماران مبتلا به این ویروس هم تا به امروز هزار و ۴۶۷ نفر با بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده اند.

او در ادامه گفت : در استان زنجان هم اکنون ۵۷۰ نفر هم به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی بستری هستند.

زنجان در وضعیت هشدار / فوت ۷ بیمار مبتلا به کرونا

اعلام جرم علیه ۳ خانواده زنجانی و یک کارگزاری/ عروس و دامادهایی که بدون اجتماع سر خانه خود می‌روند

فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه تاکنون سه مورد پرونده علیه خانواده‌های برگزارکنندگان مراسم تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شدند، گفت: یک مورد اعلام جرم هم علیه دفتر کارگزاری بورس انجام شده است.

رضا عسگری در گفت‌و‌گو با فارس امروز اظهار کرد: کرونا اگر جدی گرفته نشود، تبدیل به یک معضل می‌شود.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه مراسمات عزاداری و عروسی‌ها مهمترین عامل انتقال ویروس کرونا در زنجان است، بیان کرد: با برگزارکنندگان این مراسمات که اقدام به ایجاد اجتماعات می‌کنند، برخورد و علیه آنها اعلام جرم خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون سه مورد پرونده علیه خانواده‌های برگزارکنندگان تشکیل و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، تصریح کرد: یک مورد اعلام جرم علیه دفتر کارگزاری بورس هم انجام شده است.

عسگری با اشاره به اینکه تاکید بر عدم اجتماعات و دورهمی‌ها است، گفت: از مردم درخواست می‌شود مهمانی‌های خود را به زمان دیگر موکول کرده و میهمانان نیز از حضور در این مجالس خودداری کنند.

عسگری همچنین از برگزاری برخی مراسمات عروسی بدون برگزاری مهمانی و جشن یاد کرد و گفت: تزئین خودرو، گرفتن عکس و مهمانی تنها با حضور پدر و مادر عروس و مادر سنت خوبی است که این روزها در زنجان در حال روی دادن است.

سن ابتلا به کرونا در استان زنجان پایین آمده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان،گفت: سن ابتلا به کرونا نسبت به پیک قبلی در استان زنجان پایین آمده و امروز به ۲۵ سال رسیده است.

علیرضا آرمانی کیا در گفت‌و‌گو با مهر با بیان اینکه استان زنجان به در خصوص بیماری کرونا به مرحله قرمز و ناپایدار رسیده است، گفت: آمار بیماران کرونایی در استان طی هفته گذشته افزایش محسوسی داشته و پیک زده است.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان پر شده است، اظهار کرد: برای پیشگیری از وقوع هر گونه فاجعه‌ای اقدام آماده باش تمام مراکز درمانی داده شده و بیمارستان‌های ارتش، امام حسین (ع) و بهمن هم بیمار کرونایی بستری کردند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، گفت: سن ابتلا به کرونا نسبت پیک قبلی در استان زنجان پایین آمده امروز سن بیماران ابتلا به ۲۵ تا ۴۰ سال رسیده است.

آرمانی کیا تاکید کرد: تخت‌های آی سی یو در استان زنجان پر شده است و از شهروندان درخواست می‌شود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه فوت ناشی از بیماری کرونا در استان افزایش داشته است، افزود: طی چند روز گذشته فوتی‌ها بیش از پنج مورد بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، تصریح کرد: بچه‌ها ناقلین قوی برای بیماری کرونا هستند و باید بهداشت فردی رعایت کرده و در تجمعات حتماً از ماسک استفاده شود.

آرمانی کیا، ابراز داشت: اگر امروز جلوی شیوع بیماری در استان گرفته نشود در فصل پاییز و زمستان روزهای سختی را خواهیم داشت.

کرونا زنجان
کرونا زنجان

هشدار به برگزار کنندگان مراسم‌های عروسی و عزا/ اعلام جرم دادستانی علیه برگزار کنندگان مراسم

دادستان زنجان نسبت به برگزار کنندگان مراسم‌های عروسی و عزا هشدار داد.

حجت‌الاسلام محسن کرمیدر گفت‌و‌گو با فارس درپی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان به برگزار کنندگان مراسم عروسی هشدار داد.

دادستان زنجان با بیان اینکه رعایت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا الزامی است، گفت: با توجه به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در استان که برابر گزارش مسؤولین دانشگاه علوم پزشکی زنجان از علل افزایش آمارها، برگزاری مراسمات عروسی  و ترحیم بوده که توجه به این موضوع و نظارت بر عدم برگزاری این چنین مراسمات الزامی است.

وی با بیان اینکه بنا به گزارش مسؤولین دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر برگزاری جشن‌های عروسی در شهرها و روستاها آن هم بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و الزامات بهداشتی ادامه داد: در یکی از روستاها همین بی‌توجهی‌ها منجر به ابتلای ده‌ها نفر شد که سه نفر از افراد مقصر تحت تعقیب قرار گرفته و دستور احضار آنها صادر شده و این امر صرفا برای حفظ سلامتی مردم است.

کرمی تصریح کرد: در شرایط فعلی استان و ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک انتظار این است که مردم همراهی و همکاری لازم را در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با دانشگاه علوم پزشکی و ستاد ملی مبارزه با کرونای استان زنجان داشته باشند.

دادستان مرکز استان ادامه داد: برگزاری  اجتماعات از جمله مراسم عروسی و ترحیم حتی در روستاها که زمینه شیوع ویروس کرونا را فراهم می‌کند، جرم محسوب شده، بنابرین هشدار می‌دهیم در صورت گزارش دانشگاه علوم پزشکی مبنی بر برگزاری این قبیل مراسمات در هر نقطه استان برابر قانون اقدام و برخورد خواهد شد.

اجباری شدن استفاده از ماسک در معابر عمومی از فردا در زنجان/ اصنافی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، تعطیل می‌شوند

فرماندار زنجان گفت: با توجه به رسیدن زنجان به وضعیت هشدار در زمینه انتشار ویروس کرونا، استفاده از ماسک در معابر عمومی از فردا در زنجان اجباری می‌شود.

رضا عسگری امروز در گفت‌و‌گو با موج رسا اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت زنجان در زمینه انتشار ویروس کرونا، به وضعیت هشدار رسیده است و بر اساس تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی کرونا، استفاده از ماسک از فردا، ۱۵ تیرماه در زنجان اجباری می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک از هفته گذشته در گام نخست توسط پرسنل ادارات اجباری شده است، افزود:  در مرحله دوم مراجعان به ادارات نیز ملزم به استفاده از ماسک شدند.

این مسئول خاطرنشان کرد: شرایط استان از مرز هشدار گذشته است و شهر زنجان نیز دارای وضعیت قرمز در زمینه انتشار ویروس کرونا است و به همین دلیل تاکید شده است تا از برگزاری مراسم‌های تجمعی جلوگیری شود.

فرماندار زنجان با بیان اینکه با برگزار کنندگان مراسم‌های تجمعی از جمله عروسی و عزا و دورهمی در زنجان برخورد می‌شود، افزود: اصنافی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تعطیل می‌شوند.

عسگری با اشاره به اینکه برخی از برگزار کنندگان مراسم‌های تجمعی به دادسرا معرفی شده‌اند، افزود: همه مجموعه‌های مجاز باید پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی از اولویت شهرستان بوده و اگر اصناف و مجموعه‌های صنفی مجاز، پروتکل‌های اعلامی از سوی ستاد کرونای استان را رعایت کنند، شرایط بهتر می‌شود.

این مسئول دلیل افزایش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ را در زنجان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بی‌توجهی مردم و حضور در محافل، مراسم‌ها،عروسی، دید و بازدید و میهمانی عنوان کرد و گفت: در این حوزه میزان کنترل‌ها افزایش یافته و برخوردهای لازم انجام می‌شود.

 فرماندار زنجان از افزایش محدودیت‌ها در برخی صنوف درصورت ایجاد شرایط جدید خبرداد و گفت: با بررسی شرایط، قبل از حاد شدن وضعیت انتشار ویروس کرونا، محدودیت‌های جدید اعمال می‌شود.

عسگری بیان داشت: مجموعه تحلیل‌های دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان و بررسی شهرستانی نشان می‌دهد که اگر ضوابط و پروتکل‌های ابلاغی به درستی رعایت شود، شرایط سخت‌تر نمی‌شود.

وی برضرورت همکاری همه مردم برای قطع زنجیره انتقال کرونا تاکید کرد و افزود: با مدیریت شرایط و رعایت مردم، وضعیت جدیدی را تجربه نخواهیم کرد.

روند صعودی کرونا در استان زنجان / ۱۰۰ نفر از ‌پرستاران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان با کمبود نیرو در بخش بهداشت و درمان و همچنین تجهیزات بیمارستانی مواجه است.

علیرضا آرمانی‌کیان در گفت‌و‌گو با تسنیم با بیان اینکه پرستاران و پزشکان چهار ماه است که به شکل شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و عدم رعایت موازین بهداشتی مردم، توان آنها را بریده است اظهار داشت: از مردم انتظار رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را داریم.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰۰ نفر از پرسنل پرستاران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و همین عامل سبب شده تا عده‌‌ای از آن‌ها از ارائه خدمت باز بمانند و ما را با کمبود کادر درمان مواجه سازند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به این‌که بیماری کرونا واکسن و درمان ویژه خاصی ندارد گفت: بیماران بستری در بیمارستان‌ها صرفاً از مراقبت‌های پرستاری موثر باید برخوردار شوند و به همین دلیل هنوز پرستاران درگیر‌ترین افراد با موضوع کرونا و نزدیک‌ترین فرد به بیماری کرونا هستند.

وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر کمبود نیرو در بخش بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی استان وجود دارد گفت: تعداد بیماران کرونایی روزانه روند افزایشی به خود دارد  و با وجود اینکه تعداد تخت‌های بیمارستانی نیز سال گذشته افزایش یافت ولی همچنان به شدت با کمبود تجهیزات مواجه هستیم.

کمبود تجهیزات در زنجان

آرمانی‌کیان در راستای صحبت‌های چند روز اخیر سخنگوی وزارت بهداشت با خبرنگار تسنیم تصریح کرد: با این که تجهیزات بیمارستانی بعد از شیوع کرونا در استان دو برابر افزایش یافت اما در حال حاضر با کمبود تجهیزات مواجه هستیم و تجهیزات موجود کفاف بیماران ورودی به بیمارستان‌ها را نمی دهد اما امیدواریم این مسئله هر چه سریع‌تر از سوی وزارت‌خانه مرتفع گردد.

وی تاکید کرد: حفظ جان جزو واجبات دین ما است و از آنجاییکه ظرفیت بیمارستان‌ها به حداکثر خود رسیده است، رسیدگی به بیمار جدید از تحمل کادر درمان خارج است و بنابراین لازم است مردم بیماری کرونا را بیش از پیش جدی بگیرند تا درگیر بیماری نشوند.

جولان کرونا در باشگاه‌های ورزشی زنجان/ اعمال محدودیت‌ها مجدداً رقم می‌خورد؟

با وجود وضعیت قرمز در استان زنجان همچنان اماکن ورزشی باز هستند و هیچ خبری از اعمال محدودیت‌های‌‌مجدد‌ نیست.

با توجه به افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا در استان زنجان، مجدداً وضعیت این استان از چندی قبل قرمز شده است و این درحالی است که علی‌رغم هشدار مسئولان همچنان برگزاری مراسمات عزا و تجمعات و حتی عروسی به قوت خود باقیست.

از سوی دیگر هم در زنجان بر خلاف برخی شهرهای دیگر همچون مشهد مقدس همچنان مراکز آموزشی و ورزشی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و مسئولان با این که از عواقب این کار خبر دارند ولی هیچ اقدامی تاکنون انجام نداده‌اند.

حال با این توصیف و با این وضعیت قرمز و حاد استان زنجان و در غفلت خواب مسئولان همچنان باشگاه‌ها و تمامی اماکن ورزشی بجز مدارس فوتبال به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در بسیاری از موارد شاهد بی‌توجهی حتی خود ورزشکاران در انجام پروتکل‌های بهداشتی هستیم. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا مسئولان هیچ اقدامی برای تعطیلی این اماکن انجام نمی‌دهند و با توجه به این که در بسیاری از استانهای کشور تعطیلی یک هفته‌ای برای کنترل وضعیت نابسامان جولان ویروس کرونا اعلام شده است ولی زنجان همچنان این روند ادامه دارد.

چند روز پیش رضا عسگری فرماندار زنجان در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرده بود که اولویت نخست ما تعطیلی نیست ولی اگر شرایط به نحوی رقم بخورد که اوضاع بدتر شود مجبور به اعمال محدودیت‌ها هستیم.

این صحبت‌های فرماندار زنجان نشان می‌دهد فعلا مسئولان زنجان در خواب غفلت فرو رفته‌اند و هیچ برنامه‌ای برای اعمال محدودیت‌ها ندارند. معلوم‌ نیست منظور فرماندار زنجان از رقم خوردن “شرایط بد” چیست که فعلا محدودیت‌ها اعمال نشده است.

بر همین اساس متاسفانه برنامه‌های ورزشی همچنان طبق روال سابق درحال اجرا هستند و از سوی دیگر هم‌ مردم زنجان دیگر توجهی به رعایت مسائل بهداشتی نمی‌کنند و با وجود اینکه در این روزها زدن ماسک یکی از ملزومات است ولی انگار این موضوع در زنجان به فراموشی سپرده شده است. حال تمام اماکنی که در این روزهای کرونایی می‌تواند محل تجمعات و انتشار ویروس کرونا باشند ولی در عین ناباوری همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

با تمام آنچه که گفته شد باید منتظر ماند و دید که در وضعیت قرمز بیماری در استان، مسئولان استانی برای تعطیلی اماکن ورزشی چه برنامه‌ای دارند و چه زمانی اقدام به تعطیلی مراکز خواهد کرد ولی امیدواریم مسئولان هرچه سریعتر اقدام کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن