ابطال مجوز ۲۰۰ واحد مشاوره املاک در زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=12109

در حالی که این روزها بحث طرح اقدام ملی مسکن در کل کشور و همچنین استان زنجان داغ شده است، برخی از متولیان مسکن و البته مشاورین املاک به دنبال کسب و کار خود هستند و در تلاشند که قیمت‌ها را به شکل نامتعارف افزایش دهند.

همین دخالت‌های بی‌مورد برخی مشاورین املاک در بازار مسکن موجب افزایش بی‌رویه قیمت آن شده و دست برخی از خانوارها برای خرید مسکن کوتاه مانده است.

اما در راستای مقابله با همین موضوع طرح ساماندهی مشاورین املاک آغاز شده و مسؤولان استان به نوعی با این کار به دنبال جلوگیری از افزایش قیمت مسکن هستند.

تعیین تکلیف واحدهای بدون مجوز

رئیس اتاق اصناف استان زنجان گفت: در راستای جلوگیری از تخلفات صنفی طرح تشدید برخورد با واحدهای فعال در حوزه املاک بدون مجوز در حال اجرا است.

محمود موسوی با اشاره به اینکه طبق بازدیدهای میدانی که انجام شده است، واحدهای بدون مجوز، فعال در حوزه املاک شناسایی شده است، تصریح کرد: در این راستا نسبت به تعیین تکلیف واحدهای بدون پروانه، پروانه‌های منقضی شده و … اقدام شده است.

وی با اشاره به اینکه در راستای تعیین تکلیف واحدهای صنفی بدون پروانه نظارت‎های لازم انجام و تاکنون ۲۵۰ پروانه ابطال شده است، اضافه کرد: برخی از این واحدهای صنفی شیوه فعالیتشان به این شکل است که در برهه زمانی خاصی فعالیت کرده و سپس به سراغ شغل دیگری می‌روند.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان افزود: با توجه به حساسیت موضوع در حوزه املاک، نسبت به بازرسی مستمر از آنها اقدام شده است.

مجوز جدید مشاوره املاک صادر شده است

رئیس اتحادیه مشاورین املاک زنجان افزود: در راستای همین بازرسی‌ها مشاورین املاکی که مجوز نداشته و یا به صورت غیرقانونی اقدام به انتقال جواز کسب کرده بودند، پلمب شدند.

ابوالفضل طاهری اضافه کرد: در راستای همین بازرسی‌ها واحدهایی که به صورت غیرقانونی جابه‌جا شده بودند، مراحل قانونی را طی کردند و به عقیده بنده در یک ماه گذشته هیچ واحد بدون پروانه‌ای نداشتیم

وی اضافه کرد: همچنین امسال نزدیک به ۲۰۰ واحد که در یک برهه فعالیت کرده و موجب تشدید قیمت می‌شدند و یا پروانه آنها منقضی شده بود، ابطال مجوز شدند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک زنجان با اشاره به اینکه مشاورین املاکی که بیش از ۶ ماه فعالیت نداشتند نیز جوازشان ابطال شد، افزود: واحدهایی که مجوز نداشتند جمع‌آوری شد.

وی تصریح کرد: همچنین از چند ماه قبل مجوز برای فعالیت واحد جدید صادر نمی‌شود و البته اجرای این طرح ادامه دارد.

طاهری با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۸۰۰ واحد مشاوره املاک داریم که البته این آمار به صورت سامانه‌ای ثبت و احصا شده است، گفت: با این حال ما در حال پایش‌های مشاورین مسکن هستیم تا همه به صورت مجوزدار فعالیت کنند.

مشاورین املاک کددار شدند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در ارتباط با نظارت بر فعالیت مشاورین املاک گفت: در سامانه کد رهگیری، همه اطلاعات طرفین معامله برای بهره‌برداری دستگاه‌های نظارتی و جلوگیری از سوءاستفاده ثبت خواهد شد.

ناصر فغفوری تصریح کرد: مشاورین املاک باید شناسنامه و پروانه ساخت و استعلامات لازم را در زمان پیش فروش املاک اخذ و سپس نسبت به واگذاری به متقاضیان اقدام کنند

وی از صدور پروانه تخصصی اشتغال توسط اداره ثبت اسناد برای مشاورین املاک و خودرو خبر داد و افزود: اجرای دوره‌های آموزشی برای فعالان این صنوف برای آشنایی کامل با نحوه انجام مسؤولیت‌های شغلی به صورت جد پیگیری می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه از ابتدای سال اجرای طرح ساماندهی مشاورین املاک آغاز شده و اقدامات خوبی هم در این زمینه صورت گرفته است، گفت: عقیده داریم تخلف در این بخش نیز از سوی همان افرادی است که پروانه کسب ندارند و اگر پروانه باشد و فعالیت به صورت قانونی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از گرانی‌های مسکن از سوی افرادی صورت می‌گیرد که پروانه ندارند، اضافه کرد: در این راستا به تأکید استاندار نظارت‌ها به صورت جدی آغاز شده و اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است.

به گفته ناصر فغفوری در سامانه کد رهگیری همه اطلاعات طرفین معامله برای بهره‌برداری دستگاه‌های نظارتی و جلوگیری از سوء استفاده ثبت خواهد شد.

لازم به ذکر است، طی ماه‌های گذشته قیمت مسکن در استان زنجان افزایش قابل توجهی داشته و به گفته مسؤولان درصد افزایش در برخی مناطق بیش از دو برابر بوده است.

فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close