ابهامات درباره درآمد دولت از گران شدن سوخت / آیا دولت واقعا برای ۶۰ میلیون نفر بسته حمایت معیشتی ریخت؟

ابهامات درباره درآمد دولت از گران شدن سوخت/ یارانه بنزین باید دو برابر شود؟

برخی نمایندگان خبر از درآمد ۷۰ هزار میلیارد تومانی از محل افزایش قیمت بنزین می‌دهند که در صورت صحت، دولت می‌تواند یارانه پرداختی به مردم بابت گرانی بنزین را دو برابر کند.

با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن دولت وعده داد که همه درآمد ایجادشده به مردم بر خواهد گشت. بر این اساس برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه‌نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان تعیین شد.

این یارانه‌ها بر مبنای محاسبات دولتی‌ها درباره درآمد سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان از افزایش قیمت بنزین است؛ اما اگر آن‌طور که برخی نمایندگان مجلس محاسبه کرده‌اند، درآمد دولت ۷۰ هزار میلیارد تومان باشد، معلوم نیست ۴۰ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده کجا خرج خواهد شد.

هفته گذشته حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی مجلس در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی درباره گران کردن بنزین به هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نوشته بود: درآمد حاصل برمبنای ۱۰۰ میلیون لیتر در روز ۱۰۹.۵ هزار میلیارد تومان است که یک سوم آن یعنی ۳۶.۵ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه ۱۳۹۸ پیش‌بینی و محاسبه شده است، اما سؤال این است، محل هزینه ۷۳ هزار میلیارد تومان مابقی در کجا پیش‌بینی‌شده است، یارانه اعلام شده برمبنای ۶۰ میلیون نفر و میانگین ۴۵ هزار تومان برای هر نفر حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان می‌شود. آن ۴۱ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده قرار است در کجا هزینه گردد؟ آیا قرار است حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری و کارگری‌ترمیم شود؟ یا قرار است صرف ارتقای وضعیت حقوق، اساتید دانشگاه‌ها، معلمان، کارکنان به‌ویژه شرکتی و قراردادی دولت و…شود؟ یا قرار است وضعیت زندگی اقشار کم‌درآمد که با سختی‌ها و مشکلات اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، شود؟

دیروز هم حسینعلی حاجی دلیگانی در صحن علنی مجلس اعلام کرد که درآمد دولت از گرانی بنزین ۷۰ هزار میلیارد تومان است که علی لاریجانی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دستور داد ابهامات در این زمینه را رسیدگی کند.

به نظر می‌رسد علت تفاوت ارقام اعلام‌شده درباره درآمد دولت از گرانی بنزین، میزان صادرات بنزین پس از کاهش مصرف آن باشد.

هم‌اکنون به‌طور متوسط روزانه بیش از ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود اگر پس از سهمیه‌بندی، ۱۰ میلیون لیتر از میزان مصرف سوخت کاسته شود و با نرخ ۵ هزار تومان به کشورهای همسایه صادر شود، روزانه حدود ۵۰ میلیارد تومان و سالانه بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد جدید برای دولت حاصل می‌شود.

اگر میزان صرفه‌جویی بنزین به ۲۰ میلیون لیتر برسد، درآمد ناشی از صادرات بنزین به بیش از ۳۶.۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد. نگاهی به صحبت‌های وزیر نفت نشان می‌دهد که پیش‌بینی‌ها از مصرف بنزین بعد از سهمیه‌بندی به حدود ۸۵ میلیون لیتر در روز خواهد رسید، بنابراین تحقق امکان صادرات روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین وجود دارد.

از آنجا که مسؤولان سازمان برنامه و بودجه وعده داده‌اند که حتی درآمد صادرات بنزین هم بین مردم توزیع خواهد شد، بنابراین انتظار می‌رود با شروع صادرات بنزین، درآمد ناشی از آن میان مردم توزیع شود در آن صورت باید در انتظار دو برابر شدن ارقام فعلی یارانه بنزینی بود.

یک یادآوری

لازم به یادآوری است در زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها در دولت یازدهم مسؤولان دولت اینطور عنوان می‌کردند که درآمد دولت از این طرح، کمتر از یارانه پرداختی به مردم است. منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی ۴۵۰۰۰ تومانی به مردم سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بود اما در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ برای اولین بار درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها شفاف‌سازی شد که نشان داد آن ادعا نادرست بوده است.

با شفاف‌سازی صورت گرفته مشخص شد درآمد هدفمندی یارانه‌ها حدود ۹۹ هزار میلیارد تومان بوده است که با این رقم حتی به راحتی می‌شد بدون افزایش قیمت جدید، یارانه افراد را دو تا سه برابر کرد، زیرا برای پرداخت یارانه نقدی به همه ملت در طول سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. به نظر می‌رسد درزمینه توزیع درآمد حاصل از گران کردن بنزین هم همین نبود شفافیت وجود دارد.

اعتراض ۵.۴ میلیون خانوار به دریافت نکردن یارانه بنزین

سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی از اعتراض ۵.۴ میلیون سرپرست خانوار به دریافت نکردن یارانه بنزین خبر داد و گفت: در این طرح افرادی با مشاغل خاص همچون پزشکان، اعضای هیات علمی، قضات و وکلا و کارمندان و مدیران ارشد دولتی حذف شدند.

حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت معیشتی گفت: مجموعا ۷۶ میلیون نفر در کشور یارانه بگیر هستند که ما باید ۱۶ میلیون نفر را انتخاب کنیم.

وی افزود: ۸ میلیون از جمعیت کشور یارانه دریافت نکردند و ۱۶ میلیون نیز مشمول طرح یارانه نیستند که در مجموع ۲۵ میلیون نفر از دریافت طرح معیشتی حذف شدند.

سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت های معیشتی افزود: در این طرح افرادی با مشاغل خاص همچون پزشکان، اعضای هیات علمی، قضات و وکلا و کارمندان و مدیران ارشد دولتی حذف شدند که در صورت درخواست رسیدگی مجدد نیز به دلیل دریافتی های بالای درآمدی از این طرح بهره مند نخواهند شد.

وی در خصوص اقدامات شناسایی افراد مشمول و غیر مشمول دریافت این طرح گفت: مکانیزم شناسایی و راستی آزمایی اطلاعات افراد بر مبنای کد ملی طراحی شده است که تمامی دارایی ها ی افراد همچون املاک و مستغلات، خودرو و دارایی بانکی در سیستم کد ملی لحاظ شده است.

حسین میرزایی در خصوص این سوال که نداشتن خانه شرط دریافت طرح معیشتی هستند، توضیح داد: گاهی برخی از مستاجران با اجاره بهای ۴۰ میلیونی مبادرت به اجاره منزل در مناطق شمالی شهر می‌کنند بنابراین نداشتن املاک از شروط دریافت طرح معیشتی نمی شود.

وی در خصوص شکایت برخی از متقاضیان مبنی بر خرابی سامانه ثبت نام طرح دریافت حمایت های معیشتی گفت: در روز نخست به دلیل اختلال در سامانه پیامکی همراه اول سایت با مشکل روبرو شد حال اینکه تعداد ثبت نام کنندگان از طریق شرکت رایتل و ایرانسل به ۱۵۰۰ کد ملی رسید.

وی ادامه داد: تاکنون ۵.۴ میلیون سرپرست خانوار در این طرح ثبت نام نموده اند.

میرزایی خاطر نشان کرد: تمامی افرادی که ثبت نام نموده اند از طریق پیامک باخورد وضعیت خود را دریافت می نمایند.

سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت های معیشتی متذکر شد: ۶۰ میلیون نفر از ۸۰ میلیون نفر جمعیت به ترتیب الویت مشمول دریافت طرح حمایت های معیشتی خواهند شد.

اقشار کم‌درآمد، جاماندگان از دریافت کمک معیشتی

پس از اجرای سیاست افزایش نرخ بنزین و صعود قیمت آزاد این کالا به ۳ هزار تومان، دولت اعلام کرد که تمامی عواید حاصل از اجرای این طرح را در قالب «کمک معیشتی» به ۱۸ میلیون خانوار (۶۰ میلیون نفر) واریز خواهد کرد. به این ترتیب، مقرر شد برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز شود.

در این راستا، دوشنبه هفته گذشته، مرحله اول کمک معیشتی به یک گروه ۲۰ میلیون نفری که بیشتر اقشار ضعیف و مستمری‌بگیران را در بر می‌گرفت، تعلق گرفت و مرحله دوم نیز در چهارشنبه شب هفته گذشته به حساب سرپرستان خانوار، واریز شده است. حال دولت می‌گوید که مرحله سوم واریزی این کمک معیشتی را شب گذشته(۲ آذر ۹۸) انجام داده و به این ترتیب مطابق با گفته‌های محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، تمامی جامعه هدف ۶۰ میلیون نفری که برای دریافت این کمک هزینه از سوی دولت تعیین شده‌اند، باید تا شب گذشته مبالغ مربوطه را در اختیار داشتند.

بر اساس اعلام دولت، این کمک معیشتی به «مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، مستمری بگیران، معلمان، روستاییان و عشایر، کارگران، کارمندان و اقشار کم درآمد» واریز شده و در واقع، جامعه هدف آن، اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه تعیین شده‌اند، در حالیکه گزارش‌های میدانی  و پیام‌های دریافتی مردم حکایت از آن دارد که بخش عمده‌ای از اقشار کم‌درآمد جامعه، هیچ گونه دریافتی از این بابت طی روزهای گذشته نداشته‌اند.

اقشار کم‌درآمد، جاماندگان از دریافت کمک معیشتی

در این میان، بیشتر افرادی که سطح درآمد آنها کمتر از سه میلیون تومان است، دریافتی از این بابت نداشته و همچنان منتظر آن هستند که دولت کمک معیشتی را به حساب آنها هم واریز نماید؛ این در حالی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده که از ساعت هشت صبح امروز، آن دسته از افرادی که موفق به دریافت کمک معیشتی نشده‌اند، می‌توانند اعتراض خود را در این رابطه به ثبت برسانند که هم اکنون، به دلیل حجم بالای بار اضافی که بر روی این سامانه طی روزهای گذشته وارد آمده است، با اختلالاتی مواجه شده که این وزارتخانه قول داده تا آن را برطرف نماید.

از سوی دیگر، بررسی‌های میدانی از دفاتر پیشخوان دولت حکایت از مراجعه متعدد افراد برای پیگیری واریزی کمک معیشتی دارد که نشان می‌دهد بسیاری از مردم در دریافت این یارانه موفق نبوده و بهتر است دولت پاسخ دهد که دقیقا این کمک را به حساب چه کسانی واریز کرده است.

م. صابری، کارگر با حقوق متوسط ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گفت: اگرچه از سال‌های گذشته، یارانه نقدی را به طور مرتب دریافت کرده‌ام؛ اما در هیچ یک از ۳ مرحله اعلامی دولت، مبلغی تحت عنوان کمک معیشتی به حسابم به عنوان سرپرست خانوار واریز نشده است؛ در حالی که دولت گفته بود از اقشار کم درآمد حمایت خواهد کرد.

ب. احمدی، خبرنگار با متوسط حقوق ۳ میلیون تومان گفت: طی سه مرحله ای که کمک معیشتی واریز شد، هیچ مبلغی به حساب من به عنوان سرپرست خانوار واریز نشده و این در حالی است که جزو مشمولان یارانه نقدی بوده و با این حال، این طور که به نظر می رسد مشمول کمک معیشتی نشده ام.

خانم س. افشار، سرپرست خانوار، ضمن گلایه از وضعیت واریزی های دولت، گفت: اگرچه چند سال است که سرپرست خانوار شده‌ام؛ اما با این حال کمک معیشتی دولت را دریافت نکرده‌ام؛ این در حالی  است که یارانه نقدی طی سال های گذشته به حسابم واریز شده است.

دولت اعلام کند که دقیقا کمک معیشتی را به حساب کدام شصت میلیون نفر واریز کرده است؟

محمد که کارمند شرکتی زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و با متوسط حقوق یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است، گفت: من از کارمندان دانشگاه آزاد هستم. نه تنها برای من با دریافتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، مبلغی واریز نشده؛ بلکه برای هیچ کدام از همکارانم هم، واریزی انجام نشده است.

وی افزود: سوال من این است که دولت دقیقا این مبالغ را برای کدام شصت میلیون نفر واریز کرده که در اطراف ما هیچ یک از افراد را شامل نمی‌شود.

مهرداد.ش کارمند یک دانشگاه علوم پزشکی دولتی با بیان اینکه من نیروی قرارداد مستقیم این دانشگاه هستم، گفت: با توجه به اینکه کارانه نیروهای قرارداد مستقیم، مناسب است به هیچ یک از نیروهای قراردادی این دانشگاه، طرح معیشتی تعلق نگرفته است؛ اما نیروهای خدماتی که نیروهای شرکتی و با حقوق پایین هستند، اعلام کردند که تعدادی از آنها موفق به دریافت این مبلغ شده اند؛ در حالیکه با این حال برخی از این افراد دریافتی از دولت نداشته و اتفاقا جزو اقشار کم درآمد جامعه هم به شمار می‌روند.

ج. کارخانه کارگر یک شرکت خدماتی گفت: حقوق من ماهانه کمتر از دو میلیون تومان است اما با این حال، مبلغی تحت عنوان کمک معیشتی به حسابم واریز نشده است. البته من یارانه بگیر هستم اما تاکنون کمک معیشتی را دریافت نکرده ام.

علی. خ که جزو قشر فرهنگی است و سالها معلم بوده است، گفت: اگرچه دولت اعلام کرد که معلمان جزو اقشار دریافت کننده کمک معیشتی هستند اما دیشب که مرحله سوم هم واریز شد، برای من با ۲۸ سال سابقه کار و دریافتی زیر ۳ میلیون تومان، یارانه ای تحت عنوان کمک معیشتی واریز نشد.

بررسی از یک موسسه فرهنگی صد نفره با متوسط حقوق ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۳ میلیون تومان نشان می دهد که از این تعداد تنها ۱۰ نفر مشمول دریافت کمک معیشتی دولت شده اند.

در این بین پیگیری ها از مستمری بگیران و فرهنگیان حکایت از این دارد که بخش عمده ای از این افراد، در مرحله اول یعنی دوشنبه شب گذشته، کمک معیشتی دولت را دریافت کرده اند.

همچنین پیگیری ها از اقشار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی نشان می دهد که بیشتر این افراد نیز در مرحله اول، مشمول کمک معیشتی دولت شده و دوشنبه شب هفته گذشته این مبلغ را دریافت کرده اند.

۴۳ درصد تهرانی‌ها بسته معیشتی نگرفتند/ سیستان و بلوچستان بیشترین دریافتی یارانه را داشت/ فرصت ۱۰ روزه برای اعتراض به عدم دریافت یارانه

سخنگوی ستاد شناسایی حمایت معیشتی با بیان اینکه، مهلت ۱۰ روزه برای اعتراض به عدم پرداخت یارانه حمایتی در نظر گرفته شده، گفت: ۴۳ درصد تهرانی از صف دریافت یارانه معیشتی کنار گذاشته شدند.

حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی حمایت معیشتی درباره مشکلی که در سامانه #۶۳۶۹* ایجاد شده است، گفت: ۱۰ روز مهلت برای ثبت کدملی برای سرپرست خانوار قرار دادیم، بنابراین به هیچ‌وجه جای نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه، تاکنون حدود ۹۰ هزار درخواست رسیدگی ثبت شده و درخواست‌ها دائما در حال افزایش است و بیشتر موارد به اپراتورهای ایرانسل، رایتل و شاتل مربوط می‌شود، گفت: بر این اساس با هماهنگیهای انجام شده با اپراتور اول، تلاش می‌کنیم تا پایان روز جاری مشکلات ایجاد شده در خصوص خطوط این اپراتور و سامانه اعتراض بر طرف شود.

* حدود نصف تهرانی ها که یارانه نقدی می گیرند مشمول یارانه حمایتی نشدند

وی گفت: بر اساس دور اول بررسی وسع خانوارها حدود ۵۷ درصد از تهرانیهای یارانه بگیر مشمول دریافت حمایت معیشتی دولت شده‌اند.

*سیستان و بلوچستان در بین استان ها، بیشترین دریافتی یارانه معیشتی را داشته است

میرزایی گفت: بر اساس آمارها سیستان و بلوچستان با ۸۲.۱ درصد خانوارهای یارانه بگیر، خراسان شمالی با ۷۹.۲ درصد، خراسان جنوبی با ۷۸.۴ درصد، گلستان با ۷۸ درصد و لرستان با ۷۷.۷ درصد بیشترین سهم از دریافت حمایت معیشتی در بین یارانه بگیران را داشته‌اند.

وی افزود، این درحالی است که استان تهران، با ۵۷.۲ درصد، البرز با ۶۳.۶ درصد، یزد با ۶۴.۹ درصد، اصفهان با ۶۵.۹ درصد و بوشهر با ۶۶.۸ درصد از یارانه بگیران  یارانه معیشتی جدید را دریافت کرده اند.

* هیچ کسی که یارانه نقدی نمی گرفته مشمول یارانه حمایتی نشده است

این مقام مسئول در واکنش به گزارشهای مردمی با این مضمون که برخی از کسانی که یارانه نقدی دریافت نمی‌کردند اما یارانه جدید دریافت کرده‌اند، گفت: چنین موضوعی صحت نداشته و تا کنون هیچ یک از افرادی که یارانه نمی‌گرفتند در صف دریافت حمایت معیشتی قرار نگرفته‌اند.

میرزایی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص خانوارهایی که بیش از تعداد افراد خانوار یارانه حمایتی دریافت کرده‌اند،‌گفت: برای بررسی این موارد بایستی کد ملی افراد دریافت و به صورت موردی این ابهامات بررسی شود. اما به طور کلی یک نکته را می‌توان بیان کرد که با فوت، ازدواج و زاد  و ولد ساختار خانواده تغییر می‌کند، از طرف دیگر در فاصله ارسال اطلاعات بین پلیس به علاوه ۱۰ تا سازمان هدفمندی یارانه‌ها یک بازه زمانی وجود دارد که ممکن است تغییر اطلاعات خانوار را زمان بر تر کند.

وی افزود، موارد خاص زیاد این چنینی به ستاد حذف یارانه اعلام می‌شود که تا زمانی که با کد ملی این موارد چک نشود نمی‌توان اظهار نظر دقیق داشت.

*اعتراض به عدم دریافت یارانه حمایتی حتما باید با شماره موبایل به نام سرپرست باشد

این مقام مسئول با بیان اینکه، برای بررسی اعتراضها حتما بایستی شماره تلفن به نام سرپرست خانوار باشد، گفت: هر پیامکی که ارسال می‌شود به منزله ابلاغ رسمی به سرپرست خانوار می‌باشد.

میرزایی همچنین گفت: در روزهای آینده جزییات آزمون وُسع و دلایل حذف و برقراری یارانه معیشتی اعلام خواهد شد.

خانوار ۲ نفره‌ای که یارانه ۵ نفره گرفت

یکی از شهروندان تهرانی اعلام کرد که برای خانوار ۲ نفره‌اش یارانه بنزینی ۵ نفره واریز شده است.

وی گفته است که طبق پیامک واریزی که به حسابش صورت گرفته یارانه ۵ نفره یعنی ۲۰۵  هزار تومان دریافت کرده است در حالی که عائله‌اش ۲ نفره محسوب می‌شود.

این فرد عنوان کرد: که سه فرزند دارد که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند و خودشان یارانه نقدی جداگانه دریافت می‌کنند و در حال حاضر ۲ نفر هستند اما یارانه بنزینی بیشتر از خانوار خود را دریافت کرده است.

وی می‌گوید برای یکی از همکارنش نیز که خانوار سه نفر دارد یارانه بنزینی ۵ نفره واریز شده است.

در صورت صحت چنین موضوع مسئولان باید پاسخ دهند علت این مشکل و اختلال کجاست. آیا سامانه‌ها و اطلاعات شهروندان به درستی صحت سنجی شده است؟

رضا در پیامی عنوان کرده است: «همینقدر بگم که مادر بزرگ من تحت پوشش کمیته امداد هستن و براشون واریز نشده ، ایشون خط موبایل هم به نام خودشون ندارن که توسط این سامانه ثبت نام بشن ، الان دقیقا باید چیکار کنن؟»

فرد دیگری به نام محسن سپاهان در نظری ذیل اخبار یارانه بنزینی گفته است: «در ارگان ما نیروهای رسمی همه دریافت کردن ولی ما نیروهای قراردادی و شرکتی هیچکدام دریافت نکردیم. جالبه همینجوری هم حقوق و مزایای ما یک سوم رسمی هاست.»

هرچند این اظهارات و نظرات افراد نمی‌تواند مبنای منطقی و واقعی از عملکرد اجرای طرح معیشت و حذف سه دهک بالای درآمدی باشد اما نیاز است که مسئولان نسبت به این موضوع شفاف سازی کنند.

دولت برای دریافت یارانه کمک معیشتی شرط گذاشت

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از این ماه به بعد هر کس می‌خواهد بسته حمایتی معیشتی دریافت کند، به شرط بررسی همه حساب‌ها و تراکنش‌های بانکی خواهد بود.

درآمد حاصل از افزایش قیمت سوخت کجا هزینه می شود؟/ رسایی: یارانه حاصل از افزایش قیمت بنزین به حساب افراد بسیاری که شرایط و ویژگی دریافت یارانه را داشته اند واریز نشده است

حمید رسایی به سهمیه بندی و افزایش قیمت سوخت اشاره کرد و گفت: شفافیت جلوی بخشی از اعتراض و عصابانیت مردم را می گیرد و مانع سوء استفاده ای که قرار است یک عده از نارضایتی و عصبانیت مردم کنند، می شود.

«حجت الاسلام حمید رسایی» نماینده سابق مردم تهران در گفت و گو با راه دانا ضمن اشاره به طرح افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین، در خصوص ابهامات و ایرادات این طرح اظهار داشت: دولت باید یک سری از کارها را قبل از اجرای این طرح انجام می داد که متاسفانه انجام نداد؛ الان دیگر زمان آن گذشته است و اگر درباره آن صحبت کنیم فایده ای ندارد.

وی با اشاره به این که این طرح در مرحله اجرا قرار گرفته است گفت: حالا که دولت طرح افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین را شروع کرده است، یک سری از کارها مثل شفافیت می تواند تبعات قبلی این طرح را جبران کند؛ دولت باید میزان درآمد حاصل از افزایش قیمت سوخت را به صورت شفاف به مردم اعلام کند و مشخص کند که این درآمد در کجا هزینه خواهد شد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: گفته می شود در آمد دولت از افزایش قیمت سوخت ۳۰ هزار میلیارد تومان است که قرار است این مبلغ به ۶۰ میلیون نفر داده شود، اما مطابق آمار درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین ۷۰ هزار میلیارد تومان است که در این جا ۴۰ هزار میلیارد تومان تفاوت وجود دارد و باید برای مردم شفاف شود.

رسایی با تاکید بر این که شفافیت حق مردم است بیان داشت: اگر این شفافیت ها انجام شود، جلوی برخی از تلخی هایی که پیش از این به دلیل بی تدبیری یا تدابیر خاصی به وجود آمده بود، گرفته می شود.

وی اذعان کرد: دولت باید به مردم بگوید که این ۶۰ میلیون نفری که اعلام کرده است، چه کسانی هستند؟ از خیلی ها که شرایط و ویژگی دریافت یارانه حاصل از افزایش قیمت سوخت را دارند که سوال می شود، می گویند این یارانه به حسابشان واریز نشده است.

رسایی در پایان گفت: شفافیت جلوی بخشی از اعتراض و عصبانیت مردم را می گیرد و به نوعی مانع سوء استفاده ای که قرار است یک عده از نارضایتی و عصبانیت مردم کنند، می شود.

دولت روحانی از ابتدا با پرداخت یارانه مخالف بود/ مشخص نیست رقم واریز شده به حساب خانواده ها بر چه اساسی بوده است

ساسان شاه ویسی گفت: در جایی که دیدگاه کارشناسی تیم اقتصادی دولت نظیر نوبخت و … مشخص بوده و میدانیم که این دولت پرداخت یارانه را مذهموم می دانست پس طبیعی است که مردم به این اظهارات دولت مبنی بر افزایش یارانه های مردم توجه و اعتمادی نداشته باشند.

ساسان شاه ویسی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با راه دانا در خصوص سهمیه بندی بنزین و نقاط ضعف و قوت آن اظهار داشت: اگرچه سهمیه بندی بنزین برای کشور امری ضروری تلقی می شد اما آنچه که مشخص بوده این است که به شکل مشخص اقدام کارشناسی در این زمینه صورت نگرفته بود.

وی با بیان اینکه این طرح اگرچه صحیح ولی شتاب‌زده اجرا شد خاطرنشان کرد: سیاست اصولی در حوزه مدیریت منابع ملی یک اقدام و نسخه متناسب با وضعیت اقتصادی کشور تهیه نشد و متاسفانه با سوء مدیریت و عدم اقدام کارشناسی حجم عظیمی از منابع از دست رفت.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: نمونه این اقدام قبلا هم انجام شده بود و سهمیه بندی به شکل شوک آوری برای مردم انجام می گرفت؛ اما تعطیل شد و دوباره به شکل شوک آوری انجام شده و اکنون مجلس و کارشناسان در حال برطرف کردن ایرادات آن هستند.

شاه ویسی با بیان اینکه دولت اول این طرح را اجرا و سپس افکار عمومی را اقناع کرد گفت: دولت وقتی اختیار تغییر یا تعدیل قیمت بنزین را از مجلس دریافت کرد، می توانست با همکاری مجلس و متخصصان همچنین بهره گیری از نظرات ذینفعان این طرح اعم از تولید کنندگان، صادرکنندگان و … برنامه جامع و کامل تری برای بنزین در نظر بگیرد.

وی همچنین گفت: عموما سیاست هایی که در اقتصاد دولت قرار است شکاف های بودجه ای را ترمیم کند، با اقبال عمومی مواجه نمی شود و لازمه اجرای این سیاست ها اقناع افکار عمومی و باورپذیر کردن این مساله است؛ دولت باید این مساله را برای مردم روشن کند که اگر قرار است بخشی از درآمدهای دولت تأمین شود، از طرف دیگر بخشی از منابع ملی که با عدم صرفه جوبی، قاچاق و … از دست رفته است، با یک سیاست اصولی احیا شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به لزوم زمینه سازی برای افزایش قیمت بنزین در کشور عنوان کرد: اینکه ارزش ریالی کشور با ارزش دلار سنجیده شود اشتباه است و اگر امروز شاهد چنین ارزش گذاری و یا افزایش قیمت دلار هستیم به خاطر سیاست‌های غلط بانک مرکزی در حوزه ارز است.

شاه ویسی در ادامه بیان کرد: به نظر می رسد باید همین اقدام هم با بازسازی مدیریتی و یا اصلاح روش های مدیریتی و یا جایگزین کردن مدیریت، در حوزه منابع عمومی کشور هم صورت می گرفت تا با سیاست ها و بازیگران آشنا شده و تعیین نقش می شد تا با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته ایم بهترین نتیجه حاصل شود.

مرجعیت داشتن قیمت بنزین در اقتصاد کشور کاملاً غلط است

وی افزود: می توانستند با در نظر گرفتن شرایط مکان و زمان و البته با یک شیب ملایم تر واکنش جامعه هدف که در ابتدا مصرف کنندگان بزرگ و در ادامه مصرف کنندگان خرد هستند را نسبت به این مساله می سنجیدند؛ باید قبول کنیم در اقتصاد ما به شکل غیر متعارف برخی از کالاها و خدمات به شکل غیر معمول حکم مرجعیت پیدا کرده اند و بنزین در کشور ما چنین نقشی دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین گفت: همانگونه که بودجه کشور به دلارهای نفتی مشخص است، وابستگی معیشت و سفره مردم به قیمت بنزنی نیز موضوعی انکار نشدنی است و تا زمانی که معیشت مردم به طور غلط به قیمت بنزین وابسته است، سیاست های اصلاح بنزین هرچند هدف های بزرگی داشته باشند منجر به افزایش هزینه های مردم و تورم می شود.

دولت روحانی از ابتدا با پرداخت یارانه مخالف بود

شاه ویسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه همه درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین به حساب مردم کم درآمد واریز می شود خاطرنشان کرد: باور کردنی نیست که دولت صرفا برای برخوردار کردن مردم این اقدام را انجام داده و این همه هزینه را متحمل شده است.

وی خاطرنشان کرد: در جایی که دیدگاه کارشناسی تیم اقتصادی دولت نظیر نوبخت و … مشخص بوده و میدانیم که این دولت پرداخت یارانه را مذموم می دانست پس طبیعی است که مردم به این اظهارات دولت مبنی بر افزایش یارانه های مردم توجه و اعتمادی نداشته باشند.

این کارشناس مسائل اقتصادی ضمن بررسی اعداد و ارقام اعلام شده برای دریافت یارانه از سوی دولت بیان کرد: کدام محاسبات کارشناسی در کشور به این نتیجه رسیده که ۶ دهک باید این یارانه را دریافت کنند و مبنای پرداخت این یارانه چه بوده است؛ چرا رقم ۶۰ میلیون را در نظر گرفتند و هزاران سوال دیگر که مشخص نیست دولت بر مینای کدام کار کارشناسی به این اعداد و ارقام رسیده است.

شاه ویسی در پایان تصریح کرد: در شرایطی که یک ماه گذشته ۲۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه حذف شده اند و در ادامه تعداد زیادی از آنها نسبت به این حذف اعتراض کردند و یارانه آنها دوباره برقرار شد؛ اگر تصمیمات دولت کارشناسی بود نباید این میزان خطا در حذف و برقراری یارانه به وقوع می پیوست.

هنوز گزارشی از دولت نداریم که ۳ مرحله واریز یارانه به ۶۰ میلیون نفر به چه شکلی بوده است/ این که بگوییم ۸۰ درصد از جامعه هدف یارانه را دریافت نکرده است قابل توجه است

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: هنوز گزارشی از دولت نداریم که این ۳ مرحله ای که قرار بود به ۶۰ میلیون نفر مبلغی پرداخت شود به چه شکلی بوده است، باید شاخص هایی که برای افراد واجد شرایط دریافت این یارانه تعیین شده است را ببنیم و بعد بررسی کنیم که چرا به برخی از مردم این پول پرداخت نشده است؛

محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص واریز یارانه معیشتی که پس از گران شدن بنزین توسط دولت اعلام شد در گفتگو با راه دانا گفت: هنوز گزارشی از دولت نداریم که این ۳ مرحله ای که قرار بود به ۶۰ میلیون نفر مبلغی پرداخت شود به چه شکلی بوده است، باید شاخص هایی که برای افراد واجد شرایط دریافت این یارانه تعیین شده است را ببنیم و بعد بررسی کنیم که چرا به برخی از مردم این پول پرداخت نشده است؛ ما فقط شنیده ایم که ۳ مرحله یارانه قرار است واریز شود، از یک عده سوال کردیم گفتند واریز شده و از عده ای دیگر سوال کردیم گفتند واریز نشده است، این که بگوییم ۸۰ درصد از جامعه هدف یارانه را دریافت نکرده است قابل توجه است، یعنی پول به حساب چه کسانی واریز شده است؟ شاید به حساب مردم ریخته شده و خبر ندارند.

وی افزود: باید ببنیم سازمان هدفمندی چکار کرده است، ما تا شیوه پرداخت این هزینه معیشتی را ندانیم، اظهار نظراتمان خیلی نمی تواند جامع و کامل باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: هنوز سازوکاری برای این واریز تعریف نشده است، یعنی گزارشی به ما نرسیده است که این ۶۰ میلیون نفر را چگونه تشخیص داده اند؛ برای من سوال است وقتی می گویند به خانواده های ۵ نفر به بالا ۲۰۵ هزار تومان می ریزند، برخی از خانواده ها هستند که تعدادشان از ۵ نفر بیشتر است و ممکن است ۱۰ نفره هم باشد، یعنی بیش از ۵ نفر پول همان ۵ نفر را می گیرد، آیا این در جمعیت آماری آقایان لحاظ شده است یا خیر؟ یعنی یک خانواده ۵ نفره ۲۰۵ هزار تومان می گیرد و یک خانواده ۸ نفره هم همین مبلغ را می گیرد.

محمد حسینی در پایان گفت: این که تعداد اعضای خانواده بالا می رود یارانه پرداختی کمتر می شود یک مکانیسم اقتصادی است، یارانه به ازای هر نفر تصویب نشده است، یک نفر یک خانه ۱۲ متری را باید گرم کند، ۵ نفر هم یک خانه ۱۲ متری را باید گرم کنند، احتمال دارد که در خانواده ۴ یا ۵ نفری ۲ یا ۳ نفرشان کارگری کنند، اما آن یک نفر هیچ کاری نداشته باشد، این پرداختی تحت عنوان ارتقاء سطح معیشت است.

سبد حمایت معیشتی دولت به چه کسانی تعلق گرفت؟

یارانه بگیران به شرطی که جزو سه دهک بالای درآمدی نباشند، بسته حمایتی می‌گیرند / حذف شدگان از فهرست یارانه‌بگیران بسته معیشتی نمی‌گیرند

 			 				 					سبد حمایت معیشتی دولت به چه کسانی تعلق گرفت؟

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه به بیان آخرین وضعیت شناسایی مشمولان و واریز بسته کمک معیشتی پرداخت و درباره مشمولان طرح حمایت معیشتی اظهار کرد: دو دسته افراد داریم‌؛ نخست اشخاصی که یارانه می گیرند و دوم افرادی که یارانه نمی‌گیرند. افرادی که یارانه می‌گیرند به شرط آنکه جزو سه دهک بالای درآمدی نباشند، می توانند مشمول طرح باشند.

به گزارش «تابناک»، حسین میرزایی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اما افرادی که یارانه نمی‌گیرند چند دسته هستند. نخست کسانی که جامانده‌اند و نتوانسته‌اند ثبت نام کنند. گروه دوم انصرافی‌هایی هستند که در برهه‌های مختلف از دریافت یارانه انصراف داده‌اند. گروه سوم افرادی هستند که تا سال ۹۵ بنا به بررسی پایگاه اطلاعات ایرانیان نامشان در بانک اطلاعاتی صنوفی چون صرافی‌ها، طلافروشان، پزشکان، اعضای هیئت علمی، وکلا و … بوده و حذف شده‌اند. اگر افراد محذوف باشند و ما از فهرست یارانه بگیران حذفشان کرده باشیم ابدا بسته معیشتی هم نمی‌گیرند.

ثبت درخواست ۸۰ هزار سرپرست خانوار برای دریافت بسته تا این لحظه

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه در پاسخ به اینکه جاماندگان چه باید کنند؟ گفت: در گام اول سامانه#۶۳۶۹* برای این منظور طراحی و اعلام شده است و سرپرست خانوار باید با شماره تلفن همراهی که متعلق به خودش است وارد شده و باید کدملی اش را در سامانه#۶۳۶۹* ثبت کند. ۸۰ هزار نفر تا این لحظه کدملی خود را ثبت کرده‌اند یعنی این افراد خودشان را ذی حق می دانسته اند و بسته معیشتی نگرفته‌اند که ما درخواستشان را بررسی می‌کنیم.

میرزایی ادامه داد: البته از ابتدای صبح امروز یکی از اپراتورها دچار اختلالی شده بود که وزارت ارتباطات در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که تا ساعت ۱۵ امروز مسئله حل خواهد شد. مشکل فنی در سامانه نداشتیم و همه تست‌های سرعت و .. انجام شده و مشکل به وجود آمده به علت اختلال در یکی از اپراتورها بوده است.

مهلت ۱۰ روزه سرپرستان خانوار برای ثبت درخواست‌ها

جزییات نحوه پیگیری‌ها

وی با بیان اینکه ۱۰ روز مهلت برای ثبت کدملی در سامانه پیامکی تعیین شده است گفت: بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. بعد از ثبت درخواست، ظرف ۲۴ ساعت از زمان ثبت درخواست یک پیامک برای سرپرست ارسال میشود. اگر افراد مشمول باشند پیامکی مبنی بر مشمول بودن دریافت می‌کنند. به عنوان مثال گاهی اوقات مبلغ واریز شده اما ممکن است پیامک از سوی بانک ارسال نشده باشد، اما اگر مشمول نباشند یک کدرهگیری برایشان ارسال می‌شود و فرد ۴۸ ساعت بعد از دریافت کدرهگیری باید وارد سامانه‌ای که اعلام خواهیم کرد بشوند. سامانه آماده است و اطلاع رسانی درباره سامانه متعاقبا صورت خواهد گرفت.

پاسخگویی حضوری نداریم

وسع مالی مجموع اعضای خانوار سنجیده می‌شود

وی درباره مراجعه حضوری مردم به وزارت رفاه گفت: به خوبی و با شفافیت توضیحات لازم را ارائه می کنیم. جهت تسهیل امر و رفاه حال مردم مکانیزم پاسخگویی حضوری در نظر نگرفتیم. همانطور که اعلام شد اختلال در سامانه تا ساعت ۱۵ حل خواهد شد.

واریز سبد حمایتی برای ۶۰ میلیون ایرانی

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه درباره آزمون وسع اظهار کرد: داده‌های مختلف از مردم بر حسب کدملی در بانک‌ اطلاعاتی رفاه ایرانیان ثبت شده است و وسع مالی مجموع اعضای خانوار سنجیده می‌شود. برمبنای اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان کل جمعیت ایران از نظر وسع مالی رتبه بندی و منظم شده‌اند. سه خانواده داریم که ۳۵ خودرو و وسیله نقلیه به نامشان بوده است. از پایین به بالا بر حسب وسع مالی ۶۰ میلیون نفر جدا بسته حمایتی برایشان واریز شده است.

بیشترین و کمترین مشمولان در کدام استانها زندگی می‌کنند؟

میرزایی ادامه داد: تهران پایین‌ترین رتبه مشمولان دریافت بسته را داراست به طوریکه حدود ۵۷.۲ درصد مشمول طرح شده‌اند و سپس استان البرز با ۶۳.۶ درصد و یزد با ۶۴.۹ درصد کمترین مشمولان بسته حمایتی هستند.

به گفته وی به ترتیب استانهای سیستان و بلوچستان با ۸۲.۱ درصد، خراسان شمالی ۷۹.۲ و خراسان جنوبی ۷۸.۴ درصد، گلستان ۷۸ و لرستان با ۷۷.۹ درصد بیشترین میزان مشمولان بسته معیشتی هستند. در وسع مالی ترکیبی از شاخص‌هایی چون میانگین سن خانوار، شهری و روستایی بودن، میزان توان خانوار و… سنجیده می‌شود.

میرزایی در پایان یادآور شد که شاخص‌های آزمون وسع در روزهای آتی منتشر می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *