استان زنجانزنجانسیاسیگزارش

اجرای دیر هنگام قانون در «نیک‌پی» حاشیه‌ساز شد/ انتخاب شورای شهر غیر ساکن در سایه غفلت فرمانداران زنجان

انتخابات نماد دموکراسی و احترام به نظر مردم است، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از انتخاب‌هایی است که سرنوشت چهار ساله نمایندگان مردم در شوراها را رقم می‌زند.

انتخاباتی که آخرین مورد آن سال ۱۳۹۶ برگزار شد تا اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا مشخص شود و با حضور حداکثری مردم برای چهار سال اعضای شورای شهر و روستا بر صندلی‌های خود تکیه زدند، اما گویا حواشی این انتخابات تمامی ندارد و همچنان حواشی و جنجال‌های مختلفی را در زمینه برگزاری و انتخاب اعضا در شهرستان زنجان می‌توان مشاهده کرد.

بعد از اینکه پس از مدت‌ها  آرامش به شورای شهر ارمغانخانه بازگشت و در سکوت خبری این شورا شهردار خود را عزل و شهردار جدیدی منصوب کرد این بار حواشی به شورای اسلامی شهر نیک‌پی رسیده است حاشیه‌ای که شهر کوچک نیک‌پی و توسعه آن را نشانه گرفته است.

حضور استاندار در این شهر برای بازدید از طرح‌های مختلف و حواشی آن موجب بحث کوتاه بین فرماندار، نماینده مجلس و رئیس شورای شهر شد و زمینه‌ای شد تا این شورا به حاشیه کشیده شود و روزهای جنجالی را تجربه کند.

طبق قانون اعضای شورای شهر اسلامی شهر و روستاها باید ساکن در مناطق خود باشند و این سکونت در زمان اعلام کاندیداتوری نیز جزو الزامات و شروط صلاحیت یک کاندیدا است، اما گویا این ماده قانونی در انتخابات اخیر در شهرستان زنجان نادیده گرفته شده و با وجود اینکه بسیاری از کاندیداها در محل کاندیداتوری خود ساکن نبودند حق حضور در انتخابات را یافته و بسیاری از آنها نیز منتخب شدند اما عدم سکونت این افراد پس از یک سال فعالیت نادیده گرفته شده و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر نیک‌پی و حتی بنابر شنیده‌ها اعضای شورای شهر زنجان بدون سکونت در محل فعالیت خود، مشغول به کار هستند.

همین ماده قانونی بود که موضوع اختلاف بین فرماندار و رئیس شورای اسلامی شهر نیک‌پی قرار گرفت و دو نفر از اعضای غیر ساکن این شورا استعفا دادند، این در حالی است که اعضای استعفا دهنده بیش از یک سال است که در شورای اسلامی شهر مشغول به فعالیت بودند و باید پرسید چرا در این یک سال اخیر اجازه فعالیت این افراد داده شده و اکنون به یاد این ماده قانونی افتاده‌اند.

*استعفا دادم ولی مردم پیگیر بازگشتم هستند

عضو مستعفی شورای اسلامی شهر نیک‌پی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه پس از اعتراض من به فرماندار وی به صورت جدی پیگیر سکونت و یا تعیین تکلیف شورای اسلامی شهر نیک‌پی بود؛ اظهار کرد: بنده به خاطر مشکلاتم امکان حضور در این شهر را نداشتم و همین موضوع دستاویزی شد تا به بنده انتقاد شود و نسبت به سلب عضویت من اقدام کنند.

ناصر اشرفی خاطرنشان کرد: مطلع شدم که سلب عضویت یک امتیاز منفی در پرونده سیاسی بنده است برای همین خود تصمیم به استعفا گرفتم.

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از دستگاه‌های نظارتی پیش از این به من تذکری در مورد سکونتم نداده بودند و حتی من از وجود این ماده قانونی مطلع نبودم؛ گفت: تنها در مهرماه سال‌جاری نامه‌ای با این موضوع را دریافت کردم که در آن تنها بند قانونی در این زمینه قید شده بود.

عضو سابق شورای اسلامی شهر نیک‌پی افزود: ۲۴ آبان‌ماه نامه‌ای از طرف فرماندار زنجان به دستم رسید که فرصت ۲۴ ساعته برای سکونت در شهر نیک‌پی به من داده شده بود ولی از شما می‌پرسم چه کسی می‌تواند در فرصت ۲۴ ساعت محل سکونت خود را تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه پس از استعفای بنده و تنی چند از اعضای شهر نیک‌پی اعضای جدید شورای اسلامی شهر معرفی شدند؛ گفت: جالب اینجاست که این افراد نیز غیر ساکن منطقه هستند پس چرا قوانین برای همه یکسان نیست و به آنها ۶ ماه فرصت برای ساکن شدن داده شده است.

اشرفی با اشاره به اینکه ماجرای شورای اسلامی شهر برای بنده تمام شده است؛ افزود: با این حال مردم پس از اطلاع از شیطنت یکی از اعضای شورای اسلامی شهر برای سلب عضویت بنده و حواشی دیگر  پیگیرهای زیادی برای رسیدگی به این ماجرا کرده و به دیدن فرماندار و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی رفتند.

*شورا منتخب مردم است

یکی از اهالی شهر نیک‌پی هم که میهمان دفتر خبرگزاری فارس است می‌گوید اینجا هر کس بخواهد کار کند مانعش می‌شوند و اعضای استعفا داده نیز چون در تلاش برای آبادانی شهر بودند مورد انتقاد قرار گرفتند.

رضا خلخالی با اشاره به اینکه اشرفی عضو برکنار شده شورا همواره در حال پیگیری امور شهر بود؛ گفت: او هر روز صبح پیش از بیدار شدن بسیاری از اهالی از خواب خود را به شهر می‌رساند و از فعالیت کردن در شهر دریغ نمی‌کرد.

وی با اشاره به اینکه او با تلاش خود خدماتی را به سمت شهر نیک به سوق داده که سال‌های قبل آرزوی اهالی بود؛ تصریح کرد: مردم از عملکرد او راضی بودند و عدم سکونت او را حتی احساس نمی‌کردند که بخواهند نسبت به آن اعتراض کند.

این شهروند نیک‌پی با اشاره به اینکه به نمایندگی از تعداد قابل توجهی از اهالی شهر سخن می‌گوید؛ افزود: خواست مردم ادامه فعالیت شورای سابق است، ما اعضا را انتخاب کرده‌ایم، چرا نباید پیش از این و در این مدت یک سال نسبت به تخلفات شورای شهر اعتراض می‌شد و به یکباره چرا این موضوع اینقدر اهمیت پیدا کرد.

وی تاکید کرد: مردم شهر نیز این روزها بسیار ملتهب هستند چون احساس می‌کنند به رأی و نظرشان توهین شده و آرای آنها نادیده گرفته شده است.

*نیک‌پی در مسیر آبادی بود

یکی از ریش سفیدان شهر نیک پی نیز در  این گفت‌وگو گفت: شهر نیک‌پی در یک سال اخیر به اندازه چندین سال آبادانی به خود دیده است.

اسمعلی علیمردانی با اشاره به اینکه پیشتر شهر نیک‌پی روی آبادانی و سازندگی ندیده بود؛ افزود: تغییرات اخیر حاصل تلاش و صرف زمان توسط اعضای شورای اسلامی شهر است.

*نیک‌پی در التهاب

این که قانون باید اجرا شود یک سوی ماجرا است و سوی دیگر ماجرا لزوم برخورد برابر با متخلفان است به نحوی که موجب ناامیدی و دلسردی مردم نشود و آنها احساس نکنند  رأیشان نادیده گرفته شده است.

این روزها اختلافات در شهر نیک‌پی به اوج خود رسیده است و اگر اتفاقی در این زمینه بیفتد چه برگزارکنندگان انتخابات و چه نمایندگان دولت در شهرستان باید پاسخگوی این حوادث باشند، چراکه ارائه خدمات تنها از پشت میزها میسر نیست و اغنای مردم در مورد فعالیت‌ها و برخورد با تعارض‌ها وظیفه امروز فرماندار در شهرستان زنجان است او باید در مورد نحوه اعمال قانون به عنوان یک ناظر بر فعالیت‌های شورای شهر پاسخگو باشد.

اگر یکی از موضوعات مورد تاکید فرماندار در زمینه برخورد با متخلفان در این بخش است چرا همچنان در شهر نیک‌پی و سایر شهرها چنین تخلفی به چشم می‌خورد.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close