احتمال سیل در ماهنشان ، طارم و خدابنده / آماده باش کامل در استان زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6958

مهرداد سلطانی اظهار کرد: دیروز در جلسه ستاد مدیریت بحران تصمیمی بر تخلیه منازل روستایی در مسیر سیل گرفته شد.

معاون عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه در شهرستان‌های مختلف فرمانداران و مسؤولان بحران با هماهنگی ادارات مربوط به آن خانه‌هایی که در معرض خطر احتمالی بودن بودند، هشدار دادند، گفت: برخی از منازل نیز که تخلیه نشده بودند با حضور مسؤولان از آنها خواسته شد که برای ایمنی بیشتر خانه‌ها را تخلیه کنند.

وی تصریح کرد: البته روند تخلیه در مسیر سیلاب همچنان ادامه دارد و در حال حاضر خود بنده در شهرستان خدابنده حضور دارم و در یکی از روستاهایی که مشکل داشت کار تخلیه برخی از منازل انجام شد.

سلطانی با اشاره به اینکه دستور تخلیه یک روستا به طور کامل داده نشده است، چون روستایی نداریم که کلا در معرض خطر باشد، اضافه کرد: ما دستور تخلیه منازلی را دادیم که در برخی از روستاها گاها غیراصولی و غیرقانونی ساخته شده بودند.

معاون عمرانی استاندار زنجان ادامه داد: امروز ما آمار تجمعی و دقیقی از منازلی که در معرض خطر هستند را نداریم اما به همه فرمانداران به فراخور شرایطی که دارند، دستور تخلیه را دادیم و از آنها خواستیم که هشدارهای لازم را به روستائیان بدهند.

وی افزود: البته گاها محلی که باید تخلیه شود، تاسیسات روستایی یا محل استقرار دام‌ها بوده است که اینها همه تخلیه شده و البته روند تخلیه تا بعدازظهر امروز ادامه خواهد داشت.

سلطانی گفت: البته در همه شهرستان‌ها این مشکل را نداریم و عمدتا روستاهای مشکل‌دار در خدابنده و ماهنشان واقع شده است.

معاون استاندار زنجان گفت: در بقیه شهرستان‌ها ما هشدار طغیان رودخانه را داده‌ایم، یعنی کشاورزانی که کشت و کار آنها در کنار مسیرهای سیلابی همچون قزل‌اوزن قرار دارد، هشدار دادیم که در کنار رودخانه حضور نداشته باشند.

وی همچنین به آماده‌باش دستگاه‌های عضو مدیریت بحران در شهرستان‌های مختلف اشاره کرد و افزود: همچنین معاونان استاندار برای کنترل اوضاع در شهرستان‌ها حضور دارند تا اوضاع را مدیریت کنند.

به گفته سلطانی سامانه بارشی فردا شب از استان خارج خواهد شد و تا آن زمان استان در آماده‌باش کامل به سر می‌برد.

بارش‌ها در همه مناطق استان زنجان سنگین است/ احتمال وقوع سیل در ماهنشان و خدابنده

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان با اشاره به پیش‌بینی بارش سنگین در اغلب نقاط استان و آبگرفتگی معابر گفت: برخی از شهرستان‌ها از جمله ماهنشان و خدابنده شرایط سیلابی شدن را دارند.

صونا صرفی از آغاز بارش‌ها در استان زنجان خبر داد و اظهار کرد: این وضعیت جوی تا اواخر روز دوشنبه در استان ادامه می‌یابد.

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد میزان بارندگی‌ها در مناطق مختلف استان گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده نشان می‌دهد که همه مناطق استان بارش‌های وسیع و آبگرفتگی معابر را خواهد داشت، هر چند شرایط برخی شهرستان‌ها از جمله ماهنشان، خدابنده و بخشی از خرم‌دره با توجه به سنگین بودن بارش‌ها برای سیلابی شدن مساعد است.

وی وزش باد شدید را دیگر پدیده جوی استان طی چند روز آینده اعلام کرد و افزود: بعد از ظهر فردا و روز سه‌شنبه پدیده غالب استان وزش باد خواهد بود.

صرفی در ادامه به بارش‌های روی داده در استان زنجان اشاره و تصریح کرد: شهر زنجان طی ۱۰ روز گذشته از سال‌جاری ۳۳.۹ میلی‌متر بارندگی داشته است.

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان میزان بارش‌های ثبت شده سال ۹۸ در ایستگاه خرم‌دره و خدابنده را به ترتیب ۵۵.۱ و ۶۰ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: میزان این بارش‌ها از ایستگاه‌های آب‌بر، ماهنشان، و گرماب به ترتیب ۴۵.۴، ۳۶ و ۲۵.۲ میلی‌متر گزارش شده است.

وی ادامه داد: از آغاز سال‌جاری تا پایان روز دهم فروردین‌ماه ۳۳.۳ میلی‌متر بارندگی در فرودگاه زنجان ثبت شده است.

صرفی تاکید کرد: مقایسه بارش‌های ۱۰ روز نخست سال‌جاری با بازه زمانی مشابه سال‌گذشته نشان می‌دهد که در سال ۹۷ در این مدت، یا بارشی نبوده و یا اگر هم روی داده زیر یک میلی‌متر ثبت شده است.

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان در ادامه به میانگین بارش‌های بلندمدت استان اشاره کرد و گفت: ایستگاه هواشناسی زنجان میزان بارش‌های بلندمدت را ۱۳.۷ میلی‌متر ثبت کرده است.

وی بارش بلندمدت ایستگاه هواشناسی خرم‌دره را ۱۴.۵ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: بارش‌های ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی خدابنده، آب‌بر، ماهنشان و گرماب هم به ترتیب ۱۹.۷، ۱۳.۵، ۱۲.۱ و ۱۳.۴ میلی‌متر گزارش شده است.

مسیرهای منتهی به رودخانه قزل‌اوزن مسدود شد

سرپرست فرمانداری طارم با اشاره به مسدودسازی مسیرهای رودخانه قزل‌اوزن گفت: ۹۰ درصد مزارع اطراف رودخانه که در معرض خطر سیل هستند، مزارع برنج است.

ستار صفری اظهار کرد: از نخستین اخطاری که سازمان هواشناسی درباره بارش‌ها اعلام کرد، چهارم فروردین‌ماه جلسه مدیریت بحران شهرستان به منظور آماده باش نیروهای امدادی برگزار شد.

سرپرست فرمانداری طارم با اشاره به اینکه جلسات مدیریت بحران با اولویت اطلاع‌رسانی به مردم به ویژه کشاورزان برگزار شد، تصریح کرد: جمع‌آوری ادوات و منصوبات به کارگیری شده به ویژه در حریم رودخانه قزل‌اوزن، بحث عدم اطراق در مسیل‌ها، حرکت در مسیر سیلاب، عدم انجام مسافرت‌هایی که ضروری نیستند از جمله موضوعاتی بود که مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سامانه بارشی نخست مشکلی در شهرستان به وجود نیامد، اضافه کرد: برای هشدارهای سامانه بارشی نیز روز جمعه دومین جلسه تشکیل شد و قرار شد دستگاه‌ها اقدامات خود را درباره لایروبی نهرها و کانال‌ها تشدید کنند.

صفری همچنین با اشاره به اینکه در این جلسه بر رعایت نکات ایمنی از سوی ساکنان روستاهای مسیر سیلاب تأکید شد، گفت: همچنین تاکید کردیم نسبت به جابه‌جایی محل نگهداری احشام از مسیرهای پرخطر اقدام کنند.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه برای خانوارهایی که احتمال آبگرفتگی وجود داشت هشدار داده شد که تا خروج سامانه بارشی در محل سکونت خود نباشند و به منزل اقوام بروند، گفت: اقدامات خوبی انجام شده است و امیدواریم اتفاق ناگواری رخ ندهد.

وی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی هواشناسی احتمال طغیانی شدن رودخانه قزل اوزن وجود دارد، تصریح کرد: بر همین اساس بندهای انحرافی که چم‌های اطراف رودخانه قزل‌اوزن و آن مسیرهایی که آبشان از طریق آن تامین می‌شد مسدود شد تا موجب بروز خسارت به اراضی کشاورزی نشود.

صفری با بیان اینکه از امروز هم بارش‌های بهاری به صورت ملایم را داشتیم، افزود: البته شدت بارش‌ها زمان عصر زیاد خواهد شد.

سرپرست فرمانداری طارم با بیان اینکه تعداد منازل روستایی در مسیر سیل قابل توجه نیست اما به همان‌ها هم هشدارهای لازم داده شده است، اضافه کرد: همچنین به ساکنان این منازل پیشنهاد کردیم که نسبت به دریافت تسهیلات از بنیاد مسکن اقدام کنند تا دچار مشکل نشوند.

وی با بیان اینکه به اهالی اراضی که در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن هستند یعنی گیلوان تا سرخ‌آباد هشدارهای لازم داده شده است، گفت: در همین راستا نسبت به مسدودسازی مسیرهای رودخانه قزل‌اوزن نیز اقدام شده است تا به مزارع حاشیه رودخانه نیز خسارت وارد نشود.

سرپرست فرمانداری طارم ادامه داد: ۹۰ درصد محصولاتی که در حاشیه رودخانه قرار داشته و در مسیر سیل‌ هستند، بیشتر مربوط به کشت برنج است، ولی هنوز محصولی کشت نشده، چون زمان نشاء آن فرا نرسیده است و هشدار ما این است که به زیرساخت‌های سال‌های قبل خسارت وارد نشود.

صفری با بیان اینکه شهرستان طارم تا خروج سامانه بارشی در آماده‌باش است، افزود: به صورت مستمر با اعضای ستاد مدیریت بحران جلسات هماهنگی برگزار و نکات لازم گوشزد می‌شود.

ارزیابی مستمر دبی آب رودخانه قزل اوزن در ماهنشان/ مراکز اسکان اضطراری پیش‌بینی است

فرماندار شهرستان ماهنشان گفت: ارزیابی دبی آب رودخانه قزل اوزن در این شهرستان به صورت مستمر انجام می‌شود.

مجتبی نوری اظهار کرد: همه عوامل مدیریت بحران در شهرستان ماهنشان آماده‌باش هستند.

فرماندار شهرستان ماهنشان با بیان اینکه شهرستان در آمادگی کامل به سر می‌برد، بیان کرد: جای نگرانی در این شهرستان در زمینه بروز سیل وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه به صاحبان مزارع ماهی در شهرستان ماهنشان اطلاع‌رسانی لازم انجام شده است، افزود: همچنین به منازل در معرض خطر نیز در مورد خطر سیل اطلاع‌رسانی شده است.

نوری با اشاره به تشکیل دو کمیته پیشگیری و کمیته سیل در شهرستان ماهنشان برای کنترل خطر سیل افزود: برای داشتن آمادگی لازم همه مدیران دستگاه‌ها آماده باش هستند.

فرماندار شهرستان ماهنشان از آماده‌باش امکانات و تجهیزات راهداری در شهرستان خبر داد و گفت: در این روزها ماشین‌آلات سنگین معادن این شهرستان نیز در اختیار ستاد مدیریت شهرستان قرار دارد.

وی از ارزیابی مستمر دبی آب رودخانه قزل‌اوزن خبر داد و افزود: تخلیه روستا در شهرستان ماهنشان اتفاق نیفتاده است، اما تذکرات لازم به روستائیان داده شده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی مراکز اسکان اضطراری در شهرستان ماهنشان بیان کرد: مساجد، مراکز ورزشی و مدارس برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

نوری به تامین سوخت لازم در شهرستان ماهنشان اشاره کرد و گفت: مواد دارویی و غذایی نیز به میزان کافی در نظر گرفته شده است.

فرماندار شهرستان ماهنشان خاطر نشان کرد: لایروبی مسیرهای آب در روستاهایی که در سال‌های گذشته با سیل درگیر بودند نیز در شهرستان انجام شده است.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن