ابهراستان زنجاناقتصادیایرانفرهنگی و اجتماعیگزارش

اخاذی در فضای مجازی با انتشار فرم استخدام در ابهر

فرمانده انتظامی شهرستان ابهر از شناسایی شخصی که با درج آگهی استخدام در شبکه‌های اجتماعی پس از تحصیل مشخصات کاربران اقدام به سوء استفاده از آن‌ها می‌کرد خبر داد و گفت: کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که اطلاعات کامل خود را در هیچ سایتی وارد نکنند.

سرهنگ مرسلی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در پی شکایت شخصی از شهروندان مبنی بر هتک حیثیت و نشر اکاذیب در فضای مجازی مراتب در دستور کارشناسان این پلیس قرار گرفت و برابر اظهار شاکیه، فردی ناشناسی در یکی از شبکه‌های اجتماعی به بهانه آگهی استخدام پس از جلب اعتماد و تحصیل عکس خصوصی و مشخصات سجلی و آدرس شاکیه، از وی درخواست رابطه مشروع می‌کند.

وی افزود: با اقدامات فنی و پی‌جویی‌های پلیسی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا شهرستان ابهر پیرامون موضوع پرونده‌، متهم به هویت ‌معلوم ساکن شهرستان ابهر شناسایی شد. در ادامه با هماهنگی قضایی نسبت به جلب وی اقدام و ادله جرم همراه متهم نیز توقیف و به پلیس فتا شهرستان ابهر دلالت شد.

مرسلی ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه متهم سعی می‌کرد با اظهارات ضد و نقیض، خود را بی‌گناه جلوه داده و مسیر تحقیقات مأموران را به انحراف بکشاند. ولی در مواجهه با مستندات و مدارک جمع آوری شده از سوی کارشناسان، لب به اعتراف گشوده و به بزه ارتکابی اعتراف کرد.

این مسئول انتظامی گفت: متهم در اظهارات خود بیان داشت از یک سال پیش در اکثر شبکه‌های اجتماعی عضو است و با درج آگهی استخدام در شبکه اجتماعی پس از تحصیل عکس‌های خصوصی و مشخصات کاربران و اطمینان از مونث بودن آنها با طرح و نقشه قبلی اقدام به سوء استفاده از آنها می‌کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان ابهر ادامه داد: متهم در اظهارات خود به ارتباط و سوء استفاده از بیش از ۱۰ نفر و گرفتن مشخصات و عکس‌های خصوصی بیش از ۲۰ نفر نیز از این طریق اعتراف کرد.

مرسلی به کاربران هشدار داد: بسیاری از آگهی‌های استخدام که در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد جعلی بوده و از سوی مجرمان سایبری با اهداف خاص انتشار یافته است، لذا کاربران باید دقت کنند تا در دام مجرمان سایبری نیافتند.

به گفته وی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اقدام به هتک حیثیت و نشر اکاذیب علیه همدیگر کنند، طبق ماده ۱۷ قانوم جرایم رایانه ای این عمل جرم بوده وبا آنها برخورد می‌شود.

فرمانده انتظامی شهرستان ابهر در پایان بر ضرورت ارتقای ضریب امنیتی سیستم‌های کاربران تاکید کرد و گفت: کاربران و شهروندان در صورت مواجهه با هر گونه موارد مشکوک، آن را از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  بخش ارتباطات مردمی‌ گزارش کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close