اخذ ۸۸ هزار نمونه آزمایشگاهی کرونا در زنجان


پرویز قزلباش عصر امروز (۲۸ آبان‌ماه) در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه در استان زنجان همچنان شاهد روند صعودی و تدریجی ابتلا به کرونا هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ تخت به بیماران کرونایی اختصاص یافته که متوسط روزانه اشغال تخت‌های بیمارستان‌های استان، ۱۰۴ نفر و خروجی آن نیز معادل همین مقدار است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۸۸ هزار نمونه آزمایشگاهی بستری و سرپایی در استان گرفته شده است، افزود: مجموع افراد مثبت شناسایی ‌شده ۳۳ هزار و ۴۲۴ نفر بوده و ادامه این پیگیری‌ها با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی با مشارکت بسیج انجام خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه در هفته چهارم آبان‌ماه، ۸۲۵۶ نفر به مراکز ۱۶ ساعته سرپایی کووید – ۱۹ مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان‌های زنجان، ابهر و خدابنده در وضعیت قرمز، شهرستان‌های خرمدره، طارم، سلطانیه و ماهنشان در وضعیت نارنجی و ایجرود در وضعیت زرد قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در رابطه با اجرای طرح شهید سلیمانی، ادامه داد: در این طرح، تغییر رویکرد در حوزه‌های مختلف در نظر گرفته شده تا بدینوسیله اتفاقات و تصمیم‌گیری‌ها در خود منطقه در سطح استان، شهرستان و روستاها بیفتد.

قزلباش با بیان اینکه رویکرد اصلی طرح شهید سلیمانی محله‌محور و خانواده‌محور بوده و هدف اصلی این طرح، شناسایی و ردیابی افراد و ایزوله کردن آن‌ها است، خاطرنشان کرد: این رویکرد در راستای مشارکت جدی و پررنگ شدن مردم در مدیریت و کنترل بیماری است. همچنین مراقبت، نظارت بر رعایت پروتکل‌ها و حمایت از مبتلایان، سالمندان و افراد پرخطر، سه رکن اصلی این طرح است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه توصیه‌ها و تذکرات لازم از سوی مسئولان امر داده شده و باید عنوان کرد کرونا شوخی‌بردار نیست، اظهار کرد: آیا ۹ ماه تجربه برای مقابله با کرونا کافی نیست. شرایط مردم با شدت یافتن کرونا سخت‌تر شده و این شرایط، دقت و مراعات بیشتری را می‌طلبد.

آیت‌الله علی خاتمی با اشاره به اینکه با اعمال محدودیت‌های کرونایی و تعطیلی‌ها، برای مردم مشکلات اقتصادی ایجاد می‌شود، افزود: هیچ‌کس نباید با رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی جان فردی را به خطر بیاندازد.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر به صحنه آمدن جوانان مومن و مخلص، تصریح کرد: در رابطه با پای کار آمدن نیروهای بسیجی، بسیاری از افراد که دفعه قبل پای کار آمده بودند، انتظار دارند این کار، سرعت بیشتری بگیرد که در این‌خصوص هر اقدامی برای آموزش و سازماندهای نیاز است، سریع‌تر انجام شود.

این مسئول با اشاره به تقویت برنامه‌های استودیو سلامت، خاطرنشان کرد: گفتنی است افرادی که به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی سبب ابتلای فردی به بیماری کرونا شوند از لحاظ شرعی، قانونی و اخلاقی، ضامن هستند.

انتهای پیام


منبع : ایسنا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن