از انباشت زیان تا تعدیل نیرو در سازمان همیاری زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7198

سازمان همیاری شهرداری ها در سال ۱۳۷۳ و پس از انحلال موسسه تدارکاتی شهرداری ها با هدف کمک به تامین خودکفایی شهرداری ها تشکیل و اساسنامه آن آخرین بار در سال ۱۳۷۸ توسط وزیر کشور اصلاح و ابلاغ شد.
اهم فعالیت های سازمان طبق ماده ۴ اساسنامه شامل پشتیبانی شهرداری های عضو از طرق مختلف، اقدامات عمرانی و تولیدی، فعالیت در امور ماشین آلات و وسائط حمل و نقل، فعالیت در امور حمل و نقل مسافر و سایر و خدمات ایرانگردی و جهانگردی و امور بازرگانی را شامل می شود.
این در حالی است که سازمان همیاری شهرداری های زنجان طی سال های گذشته به دلیل بروز مشکلاتی با زیان انباشته مواجه شده و همین مساله امکان فعالیت های مدون و تاثیرگذار را در استان سلب کرده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان در جلسه چهارشنبه همیاری شهرداری استان، با اشاره به اینکه سال گذشته برای این سازمان بسیار ویژه بود افزود: بواسطه تغییر رویکردهای انجام گرفته این مهم در این سازمان به وقوع پیوست که کار ارزشمندی محسوب می شود.
مهرداد سلطانی افزود: این سازمان اکنون دیگر نه بر مدار سابق بلکه با تکیه بر درآمدهای مشخصی که در سال ها و سنوات گذشته از محل برخی فروش برخی دارایی هاقرار داشت، مدیریت نخواهد شد.
وی اظهار داشت: بر این مبنا، برای رفع مشکلات و پیشبرد بهتر کارها اصلاحات اساسی در این سازمان مورد توجه قرار گرفت و از طرفی دیگر فشار مطلبات انباشته از سال های گذشته نیز معضلاتی را ایجاد کرده بود که در این راستا نیز کارهایی انجام گرفت.
سلطانی افزود: طی یکسال گذشته هیات مدیره تلاش کرد که این سازمان در مسیری هدایت شود که بتواند به اهداف ترسیم شده خود دست یابند که مهمترین رویکرد اتخاذ شده حرکت بر مدار قانون و ضوابط بود.
وی اضافه کرد: اعضای هیات مدیره و این سازمان در سال گذشته تمامی حرکت خود را بر مبنای قانون و ضوابط انجام دادند، هر چند در گذشته نیز رویکردی وجود داشت اما همواره معضلاتی به دنبال داشت.
این مسئول ادامه داد: تا کنونتمامی اقدامات در چارچوب قانون و ضوابط انجام گرفت و رویکرد دیگر این سازمان شفاف سازی مبنا قرارگرفت و در این میان از مدیر عامل سازمان نیز خواسته شدکه تمامی فرآیندها را شفاف سازی کند.
وی اظهار داشت: بررسی ها بیانگر ان است که با انجام اقداماتی برای فرآیند شفاف سازی انجام و اصلاح ساختارها نیز در سه بخش منابع انسانی ، فعالیت های اقتصادی و حل و فصل موضوعات و پروندها در دستور کار قرار گرفت.
سلطانی افزود: بر این اساس باید در سه بخش اصلاحات ساختاری انجام می گرفت که حرکت هایی طی سال گذشته اغاز شده که این روند در سال جاری نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.
وی اظهار داشت: چابک سازی سازمان از مسائل مهم بود چرا که فرد جدیدی بکار گیری نشد بلکه از نیروی های این سازمان از ۱۰۸ نفر در ابتدای سال گذشته به ۷۹ نفر در انتهای این سال کاهش یافت.
این مسئول ادامه داد: این کار برای اولین بار درحیات تاریخ این سازمان انجام گرفت و به این مهم باید توجه داشت که در تعدیل نیروهای انسانی انجام گرفته با در نظر گرفتن همه شرایط مناسب رخ داده است.
وی اضافه کرد: حل و فصل پرونده های حقوقی نیز یکی از نتایج عملکرد این سازمان در سال گذشته بود و از طرفی اتمام برخی تعهدات مخل نیز بر زمین مانده بود که مشکلات را کاهش داد.
سلطانی ابراز امیدواری کرد با پیگیری برنامه ها و رویکرد های مدنظر سازمان همیاری شهرداری ها به جایگاه واقعی خوددست یابد.

** همیاری شهرداری بدهی ۵۱ میلیاردی دارد
مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری ‌های استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: این سازمان از سال های گذشته واحدها وشرکت هایی را دارد ک با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند.
سعید امیدی افزود: هم اکنون سه شرکت فعال زیر مجموعه این سازمان فعال بوده که قابلیت توسعه و در امد زایی را دارد.
وی اظهار داشت: طی سال های گذشته به دلیل زیان انباشته در بخش های مختلفی و هم اکنون این سازمان با بدهی ۵۱ میلیارد تومانی مواجه شده است.
این مسئول ادامه داد: موضوع چابک سازی سازمان در قالب نیروی انسانی نیز مد نظر قرار گرفته که درآمدزایی و مسائل نقدینگی قدرت پرداخت سازمان به عنوان محدودیت جدی پیش روی قرار دارد .
وی اظهار داشت: از طرفی دیگر تعدیل نیروی انسانی باید بسیار دقیق و با جزئیات برای نیروی انسانی اعمال می شد که با کارهای انجام گرفته شمار نیروها از ۱۰۸ به ۷۲ کاهش یافت که در واقع ۲۹ نفر تعدیل شدند.
امیدی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم منابع و حقوق احیا شده سهامداران سازمان همیاری در سال گذشته بود که بنا به دلایلی از دستمان خارج شده بود و با هدایت های امور عمرانی نتایج نسبی در این بخش حاصل شد.
وی اضافه کرد: منابع و حقوق سازمان در سال گذشته احیا و افزایش دارایی ها سهامداران حدود ۲۶ میلیارد تومان بر آورد شد که در حال حاضر به سرانجام رسیدن است.
شهردار زنجان نیز در ادامه با اشاره به اینکه شهردازی زنجان سهامدار عمده سازمان همیاری شهرداری ها است گفت: ۴۰ درصد سهم این سازمان متعلق به شهرداری زنجان است و بر این مبنا کمک هایی انجام گرفته است.
مسیح الله معصومی افزود: این سازمان با حضور مدیریت جدید مشکلات مالی فراوانی حتی در پرداخت حقوق معوقه و دیگر مسایل داشت.
وی اظهار داشت: معتقدم در یکسال گذشته تلا ش هایی برای رفع مشکلات انجام گرفته و کاهای خوبی انجام گرفته تا حدودی گام های خوبی برداشته شده است.
این مسئول ادامه داد: به گفته مدیر عامل این سازمان طی برنامه سه ساله اعلام شده بدهی ۵۱ میلیارد تومانی به سرانجام برسد و این در حالی است که این سازمان بخاطر ورشسکتگی در برخی استانها منحل شده که در استان نیز سازمانی زیان ده محسوب می شود.
وی خاطر نشان کرد: در صورت فروش سهام نیز شهردار خریدار آن بوده و مشکلی در این راستا وجود ندارد دارد و این نهاد غیر دولتی به دنبال افزایش سههم خود برای پیشبرد برنامه های مختلف خود است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close