از رونق نمایشگاه کتاب تا ضعیف و بی رونق بودن نمایشگاه مطبوعات و رسانه های دیجیتال زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=10995

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به افزایش بازدید کنندگان از نمایشگاه کتاب گفت: روز دوم بیش از ۳ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کردند که پیش‌بینی می‌کنیم رفته رفته این آمار بیشتر هم شود.

چهارصدمین نمایشگاه کتاب استانی و دهمین نمایشگاه کتاب زنجان با حضور ۲۸۰ ناشر و نمایندگی و ۱۵ ناشر در حوزه نشر الکترونیک با عرضه بیش از ۶۵ هزار عنوان کتاب و لوح فشرده از سراسر کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی زنجان آغاز به کار کرده است.
برای این نمایشگاه مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان بن یارانه‌ای خرید کتاب در نظر گرفته‌ شده است که با تخفیف ۲۰ درصدی از طریق بانک عامل مستقر در نمایشگاه در بین بازدیدکنندگان توزیع می‌شود.

در حاشیه این نمایشگاه کتاب حدود ۲۰ برنامه جانبی در موضوعات مختلف از جمله بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، سبک زندگی اسلامی، شعر آخشامی و … برگزار می‌شود.

بازدید ۳ هزار نفر از نمایشگاه کتاب

معاون فرهنگی قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگار فارس گفت: فقط در روز دوم برگزاری نمایشگاه حدود ۳ تا ۴ هزار نفر از آن بازدید کردند.
ابراهیم قاسمی با اشاره به استقبال مردم از برگزاری نمایشگاه کتاب اظهار کرد: با توجه به برگزاری برنامه‌های جنبی نیز شاهد استقبال مردم از نمایشگاه هستیم.
وی با اشاره به اینکه امروز یک برنامه با حضور شعرایی از ماهنشان برگزار شد، تصریح کرد: در طی دو روز گذشته نیز برنامه‌هایی از شهرستان‌ها بودیم.
قاسمی با اشاره به نوسانات قیمت کتاب در چند ماهه گذشته گفت: با این حال شاهد خرید خوبی از سوی مردم هستیم.
معاون فرهنگی قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان همچنین به حضور پررنگ ناشران و کتابفروشی‌های زنجان در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت: تا روز سوم استقبال خوب بوده، اما پیش‌بینی ما این است که روزهای آخر استقبال بیشتر از قبل شود.
وی در ادامه به بازدید حدود ۳ تا ۴ هزار نفر از نمایشگاه کتاب طی روز دوم اشاره کرد و افزود: البته این آمار تقریبی است و قطعا افراد بیشتری از نمایشگاه دیدن کرده‌اند.

معاون فرهنگی قرآنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان همچنین به برگزاری ۲۰ برنامه جانبی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: استقبال از این برنامه‌ها نیز بسیار بالا است.

نفوذ فرهنگ غربی به زندگی مردم نگران کننده است

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان نیز در حاشیه بازدید از نمایشگاه گفت: یکی از برنامه‌های نمایشگاه کتاب سبک زندگی اسلامی به طریقی است که در بیانیه گام دوم مطرح شده است که امیدواریم با تشریح این موضوع بهتر بتوانیم سبک زندگی اسلامی را جاسازی کنیم.

عباس بابایی گفت: تاکنون یک جنگ نرم تمام عیار توسط دشمن اجرایی می‌شد که برای تغییر در محاسبات و تغییر گفتمان فرهنگی مردم ایران بوده است.
وی با اشاره به اینکه نفوذ فرهنگ غربی به درون زندگی مردم نگران کننده است، گفت: مقام معظم رهبری در این رابطه تذکر داده و رهنمودهای لازم را ارائه کرده‌اند.
معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان با اشاره به اینکه امروزه نتایج زیان‌بار سبک زندگی غربی کاملا در زندگی شهروندان غربی مشهود است، تصریح کرد: آنطور که مشهود است غربی‎ها نه در حوزه زندگی مشترک و نه تربیت فرزند درست عمل نکرد‌ه‌اند.
وی با بیان اینکه سبک زندگی غربی موجب آثار سوئی در زندگی افراد می‌شود، اضافه کرد: سبک زندگی غربی در واقع در قالب مصرف گرایی و نگاه خاص غرب به انسان به عنوان محور است، در حالی که در دین اسلام محور هستی خداوند بوده و سعادت نیز در اطاعت از خداوند محقق می‌شود.
بابایی با اشاره به اینکه در حیات طیبه ما خانواده جایگاه والایی دارد، تصریح کرد: هیچکدام از این موارد در سبک زندگی غربی جایگاهی ندارد.
استقبال مردم از برنامه‌های جانبی

یکی از نویسندگان زنجانی نیز در ارتباط با برنامه شعر آخشامی از سری برنامه‌های جانبی نمایشگاه کتاب گفت: استقبال از نمایشگاه کتاب به ویژه برنامه‌های جانبی بالا است.

علی محمد بیانی با اشاره به اینکه در آخرین برنامه کتاب «یئدی نامه» نقد شد، گفت: همین کتاب دارای محتوای غنی است که تشریح آن به شهروندان اطلاعات غنی را به آنها خواهد داد.

 این نویسنده زنجانی با اشاره به اینکه صاحب این اثر میرزا صادق اوریادی شاعر و ادیب توانمند اهل ماهنشان متولد سال ۱۲۰۰ است، تصریح کرد: کتاب «یئددی نامه» خلاصه‌ای از هفت اثر عاشقانه بوده که در این اثر تنها یک داستان عاشقانه «لیلی و مجنون» به زبان ترکی از زبان این شاعر سروده شده است.
بیانی ادامه داد: سبک ساده‌نویسی در این کتاب سبب علاقه‌مندی زبان‌شناسان به این کتاب شده است و نشان‌دهنده ارزش والای ادبی و هنری آن است.
وی گفت: در این کتاب برای نخستین بار شعر ترکی «شیخ اشراق سهروردی» فیلسوف و عارف نامدار، عباس‌خان افشار و نگاری سجاسی هم آورده شده است.
بیانی افزود: انتشارات این اثر «نیکان کتاب»، مصحح آن نیز «علی‌محمد بیانی» بوده که ۲ هزار نسخه در قالب جلد سخت و شومیز به چاپ رسیده است.

فاطمه احمدی یکی از شهروندان زنجانی نیز در ارتباط با برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: یکی از ویژگی‌های خاص نمایشگاه کتاب امسال دو نوبته بودن آن است که فرصت بیشتری را برای کتابخوانان فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه با دو نوبته شدن نمایشگاه کتاب هرکس به تناسب شغل و موقعیتی که دارد، قادر به حضور در نمایشگاه در ساعات مختلف است، تصریح کرد: کتب ارائه شده در نمایشگاه کتاب نیز مطلوب بوده و بسیاری از منابع که شاید در طول سال نتوان آن را پیدا کرد در این نمایشگاه یافت می‌شود.

نمایشگاه مطبوعات زنجان ضعیف و کم رونق

پیشکسوت عرصه مطبوعات و سرپرست سابق روزنامه اطلاعات در زنجان گفت: چهارمین نمایشگاه مطبوعات در زنجان، ضعیف، حقیرانه و کم رونق بوده و این تاسف‌آور است.

جمشید عطایی، سه‌شنبه شب در گفتگو با ایرنا افزود: انتظار می رفت این نمایشگاه نیز همانند سه نمایشگاه قبلی با استقبال بالای رسانه‌های زنجان مواجه شود اما حضور کم تعداد رسانه‌ها، سخت متاثر و آزرده خاطرم کرد.

وی با بیان اینکه برای برپایی نمایشگاه‌ها، زحمات زیادی کشیده می‌شود، اظهار داشت: نمایشگاه فرصتی بسیار خوب و مناسب برای رسانه ها است و حیف است این فرصت به سادگی از دست برود و نتوانند توانمندی ها و ظرفیت های خود را عرضه کنند.

عطایی افزود: استقبال مردم از این نمایشگاه، خوب نیست که به حتم یکی از دلایل آن، شرکت کم تعداد رسانه‌ها است اما به هر حال این موضوع باید از سوی مسوؤلان و کارشناسان ذیربط، علت یابی و آسیب شناسی شود.

این پیشکسوت عرصه رسانه و خبر گفت: فضای نمایشگاه باید آکنده از شور و شوق و جنب و جوش باشد و این قابل قبول نیست که با وجود این همه روزنامه، خبرگزاری و پایگاه‌ خبری، حضوری کمرنگ را شاهد باشیم.

عطایی که متولد ۱۳۰۶ است، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۲۷ به استخدام روزنامه اطلاعات درآمدم و تا سال ۱۳۸۴ در این عرصه فعال بودم و در طی این مدت سرپرستی این روزنامه در استان های گیلان، مازندران، کرمانشاه و زنجان را عهده دار بودم و تا چند هفته اخیر نیز سرپرست روزنامه جام جم در این استان بودم.

وی تصریح کرد: در ایام قدیم، روزنامه ها در تیراژهای بالایی چاپ می‌شد و مردم به صورت تفریحی هم که شده بود روزنامه می‌خریدند و این کار باعث می‌شد تا بازار روزنامه، رونق بگیرید و فعالان در این عرصه فرهنگی، انگیزه برای تلاش بیشتر را داشته باشند اما امروز فضای مجازی، فضای رسانه و مطبوعات را تحت تاثیر قرار داده و تعداد خریداران و روزنامه خوانان کمتر شده است.

عطایی که متولد ارومیه و بزرگ شده تهران است گفت: در دوران جوانی، دانشجوی رشته علوم قضایی دانشگاه تهران بودم اما بنا به دلایلی ادامه تحصیل ندادم و چون به نوشتن مطلب علاقه‌مند بودم به سمت کار در روزنامه رفتم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن