از شایعه تا واقعیت| ماجرای کشف ۲۳ اسکلت دختر جوان در هفت‌تپه چیست؟

به گزارش خبرگزاری فارس از شوش، روز گذشته به نقل از یک باستان‌شناس، خبری مبنی بر کشف ۲۳ اسکلت دختر جوان در هفت‌تپه توسط یکی از خبرگزاری‌های رسمی منتشر شد که در همین راستا عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه اظهار کرد: عنوان این خبر موجب شده تا در اذهان عمومی تصوری شکل گیرد که این گور و ۲۳ اسکلت آن به تازگی کشف شده‌اند در حالیکه کاوش آن‌ها به بیش از ۵۰ سال پیش بازمی‌گردد.

وی افزود: مصاحبه‌ای که با استاد باستان‌شناس، اسماعیل یغمایی منتشر شده مروری بر دهه‌ها تجربه و حضور این پیشکسوت در محوطه‌های مختلف و مشاهدات وی از کاوش‌ها در این محوطه‌ها بوده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: بخش کوتاهی از این مصاحبه درمورد هفت‌تپه و کاوش در آرامگاه معروف به آرامگاه دسته جمعی هفت‌تپه است که این باستان‌شناس که بنا به اسناد تصویری در کاوش این گور در ۵۰ سال پیش، شرکت داشته و به درستی به حضور ۲۳ اسکلت در گور اشاره می‌کند.

وی ادامه داد: در کاوش‌های دهه ۴۰ دو گور دسته جمعی در مجموعه هفت‌تپه پیدا شد که یکی از آن‌ها که به گور دسته جمعی هفت‌تپه معروف است و یکی از منظم‌ترین تدفین‌های تاریخ ایلام را به نمایش گذاشته بود، در آن ۲۳ اسکلت در کنار هم قرار گرفته بودند.

انتهای پیام/
منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن