از کاهش ۲۲ درصدی طلاق در استان زنجان تا حرکت سریع به سمت بحران پیری!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=11559

جلسه شورای راهبردی جمعیت استان زنجان عصر امروز با اعلام وضعیت جمعیتی استان زنجان برگزار شد و اعضای شورا در زمینه راه‌های عملیاتی شدن سیاست‌های کلی جمعیتی به ارائه پیشنهادات پرداختند.

معاون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استاندار زنجان در این جلسه با بیان اینکه جمعیت از نظر صاحب نظران از دو نظر حائز اهمیت است، اظهار کرد: جمعیت در هویت ملی و تقویت امنیت ملی موثر است.

 خدابخش مرادی نافچی با بیان اینکه توجه به جمعیت توجه به هویت ملی است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری راهبرد را اعلام کرده‌اند و وظیفه استان‌ها اجرا و تحقق این راهبرد است.

وی با بیان اینکه رویکرد همه جلسات فرهنگی و اجتماعی مداخلات است، گفت: مداخله به منظور تغییر وضعیت موجود به روند بهتر است.

معاون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استاندار زنجان گفت: در ترسیم برنامه‌ها در جلسات باید آینده را دید.

 وی با بیان اینکه براساس آمار روند سالمندی در زنجان روند صعودی است، اضافه کرد: باید سالمندان مورد حمایت قرار گیرند.

مرادی با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها باید وظایف خود در مورد سیاست‌های کلی جمعیت را اعلام کنند، گفت: باید برای تحقق عملیات برنامه جمعیت در سال آینده آماده باشیم.

آمار جمعیت استان زنجان روند کاهشی را نشان می‌دهد/ زنجان در رشد جمعیت پایین‌تر از میانگین کشوری / کاهش ۲۲ درصدی طلاق در استان زنجان

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان گفت: بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان زنجان نسبت به میانگین کشوری کاهش یافته است.

سید علی شفیعی امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: در هشت ماهه سال جاری ۱۱ هزار و ۳۲۸ واقعه ولادت در استان زنجان ثبت شده است که این آمار نشان می دهد در هر یک ساعت دو واقعه در استان ثبت شده است.

وی با اشاره ثبت ۵ هزار و ۵۳۴ واقعه ازداوج در هشت ماهه سال جاری، خاطرنشان کرد: این آمار نشان می دهد در هر ساعت یک واقعه ازدواج در استان ثبت شده است.

این مسئول با بیان اینکه برای مقایسه فراز و فرود واقعه ازدواج و طلاق نیازمند آمار سالانه هستیم، بیان داشت: یک هزار و ۱۹۱ واقعه طلاق در هشت ماهه سال جاری ثبت شده است که این آمار نسبت به سال گذشته  ۲۲.۷۶ کاهش دارد.

شفیعی با اشاره به کاهش رشد سالانه جمعیت استان زنجان، گفت: بر اساس اطلاعات مرکز آمار و سرشماری سال ۹۵، رشد جمعیت زنجان ۸۱ صدم درصد است که در مقایسه با میانگین کشوری که ۱.۲۵ است، کاهش را نشان دهد.

رشد جمعیتی ۱۵ تا ۶۴ سال نیازهای خود را دارد

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه باید پایش و بررسی مستمر آمار تحولاتی جمعیتی استان و شناسایی مشکلات و موانع و تحقق اهداف منطبق با سیاست‌های کلی جمعیتی انجام شود، گفت: شناسایی اولویت‌های استانی در اجرای سیاست‌های کلی جمعیت و تعیین اولویت‌های برنامه‌ای در زمینه تحقق سیاست‌ها نیز باید مورد توجه باشد.

مسیح‌الله سلطانی عنوان کرد: برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و تهیه دستور کارهای استانی باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

وی اضافه کرد: سیاست‌های کلی جمعیت با رویکرد ارتقای پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری در دستور کار قرار گیرد.

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به تحولات در حوزه جمعیتی در استان زنجان گفت: بعد خانوار در زنجان از پنج نفر به ۳.۳ رسیده است.

سلطانی با بیان اینکه نرخ رشد سالانه جمعیتی در استان زنجان ۸۱ صدم درصد است، بیان کرد: استان زنجان در این زمینه با میانگین کشوری هماهنگی دارد.

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به ثبات نرخ جمعیت روستایی عنوان کرد: از علل این ثبات به مهاجرت روستاییان، تبدیل برخی نقاط روستایی به شهری و غیره می‌توان اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های سرشماری تغییراتی در جمعیت استان زنجان مشاهده شده است، گفت: کاهش سهم جمعیتی صفر تا ۱۴ سال، افزایش جمعیتی ۱۵ تا ۶۴ سال و همچنین افزایش جمعیت ۶۵ سال و بیشتر از جمله این تغییرات بوده است.

سلطانی خاطر نشان کرد: در ۳۰ سال اخیر جمعیت سالمندی در استان زنجان افزایش دو برابری داشته است.

مدیر کل اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با اشاره به اینکه بالا بودن جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال نیازهای خود را دارد، عنوان کرد: کاهش نرخ بیکاری، نیاز به ایجاد فرصت شغلی و توجه به نیازها باید برای این گروه سنی مورد توجه باشد.

سلطانی ادامه داد: براساس آمارهای جمعیتی خانواده‌های زنجان کوچک‌تر از سطح کشور است.

ازدواج آسان نهادینه شود

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان هم در این جلسه با ابراز نگرانی از سختگیری برای ازدواج و فرزندآوری اظهار کرد: در این راستا باید ازدواج آسان نهادینه شود.

حجت‌الاسلام سعید احمدی با اشاره به اینکه در دانشگاه‌ها فرهنگ‌سازی خوبی در زمینه ازدواج آسان انجام شده است، گفت: تبلیغ و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی برای ازدواج آسان می‌تواند در سهل‌گیری‌ها موثر باشد.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلی جمعیتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بسیار غنی است، تاکید کرد: باید به فکر عملیاتی شدن آن بود.

جلسه‌ای که به آمار خودش حساس نیست؟!

اینکه سومین جلسه راهبردی استان زنجان در ساعت ۱۶ آخرین روز آخرین ماه سومین فصل سال برگزار شود، نشانگر آن است که این جلسه هنوز به آمار خودش حساس نیست؟!

شورای راهبردی جمعیت استان روز شنبه ۳۰ آذرماه ۹۸ برگزار شد و دو گونه آمار در آن برجسته بود، آمارهای اولی، حاکی از کاهش ۲۲.۷۶ درصدی طلاق در هشت ماهه سال ۹۸ در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته بود و خبرهای زیباتری نیز بود.

هر یک ساعت در استان زنجان دو نفر متولد می‌شوند و نیز هر یک ساعت، یک نفر ازدواج  می‌کند‌.

اما خبر ناگوار میزان رشد جمعیت در استان زنجان بود؛ رشد ۸۱. درصدی جمعیت استان که از میانگین کشوری (۱.۲۴ درصد) پایین‌تر است.

این خبر دوم، نیازمند همت و برنامه‌ریزی شورای راهبردی جمعیت استان زنجان است که در خصوص افزایش جمعیت استان، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی عملیاتی داشته باشد.

اینکه سومین جلسه راهبردی استان زنجان در ساعت ۱۶ آخرین روز آخرین ماه سومین فصل سال برگزار شود، نشانگر آن است که این جلسه هنوز به آمار خودش حساس نیست؟! رشد جمعیت زنجان، ۵۰ درصد کمتر از میانگین کشوری است و جلسات راهبردی ما نه یک بار در فصل که حداقل باید یک بار در ماه برگزار و رویکرد عملیاتی آن موجب افزایش فرزندآوری در استان شود.

تامین مسکن مناسب، ایجاد اشتغال و ازدواج آسان، سه راهکار میان مدت و از سوی دیگر تسهیل در اهدای وام ازدواج، ایجاد تسهیلات حمایتی برای فرزندآوری و … مواردی است باید در خصوص آن، اقدام عاجل صورت گیرد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close