جلسه جنجالی شورای شهر و اعتراض به انتصابات تحمیلی در شهرداری زنجان / تصویب بودجه شهرداری زنجان

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=2320

امروز در جلسه علنی شورای شهر زنجان بودجه سال ۹۷ شهرداری و سازمانهای وابسته به آن به مبلغ ۳۰۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال با هشت رای موافق و یک رای مخالف به تصویب رسید که بودجه شهرداری نسبت به سال ۹۶، ۲۰ درصد رشد یافته است.

رحمان احمدی عضو شورای شهر زنجان رقم بودجه عمرانی شهرداری را ۱۱۶ میلیارد تومان و بودجه جاری را ۱۳۴ میلیارد تومان برشمرد و گفت: بخش عمرانی ۴۶ درصد و هزینه‌های جاری ۵۴ درصد از بودجه شهرداری را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه پیشنهادی شهرداری ۲۰ درصد افزایش یافته است بیان کرد: برای سازمان‌ها نیز  ۲۸ درصد افزایش در سهم بودجه پیش‌بینی شده است.

توجه به خدمات‌رسانی مناطق کم‌برخوردار

در ابتدای این جلسه احمد نصیری رئیس شورای اسلامی شهر زنجان به رعایت عدالت و انصاف در توزیع خدمات شهری تاکید کرد و گفت: در گذشته نسبت به توزیع خدمات شهری به مناطق کم‌برخوردار کم لطفی شده و باید ساماندهی در بودجه فرهنگی و اجتماعی انجام شود.

وی با خطاب قرار دادن مجموعه مدیریت شهری با اشاره به اینکه ایجاد رانت به حیف و میل بیت‌المال منجر می شود ابراز کرد: باید بودجه فرهنگی و دریافتی و پرداختی را ساماندهی و تکالیف را در مدیریت شهری اولویت‌بندی کنید تا بر اساس منابع پیگیری‌ها انجام شود.

رئیس شورای شهر زنجان به برنامه‌ریزی و جدیت در تحقق بودجه بیان کرد: مردم از زمان‌بر بودن پروژه‌ها و عدم شفافیت در بودجه گله‌مند هستند و شهرداری باید ضمن زمانبندی پروژه‌های شاخص اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی را سرلوحه کار خود قرار دهد.

نصیری با اشاره به اینکه در آستانه سال جدید قرار داریم عنوان کرد: شهرداری باید آمادگی لازم برای نوروز را داشته باشد و شهر زنجان را از مسیر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

کیفیت فضاهای شهری در بودجه به چشم نمی‌خورد

در ادامه این جلسه پس از پس از صحبت‌های شهردار در مورد بودجه سال ۹۷ حمیدرضا حمیدی، عضو شورای شهر زنجان به ذکر چند نکته در مورد این بودجه پرداخت و گفت: نقطه قوتی در افزایش کیفیت فضاهای شهری در بودجه به چشم نمی‌خورد و برای بودجه‌ریزی سال‌های آینده باید تغییری در چارچوب‌ها ایجاد شود.

وی ابراز کرد: باید در توزیع بودجه سرانه جمعیتی لحاظ  و ضرایبی برای مناطق محروم در نظر گرفته شود.

افزایش بودجه با نیازها مطابقت ندارد

عباس راشاد، دیگر عضو شورای شهر زنجان که تنها مخالف تصویب بودجه سال ۹۷ شهرداری بود به انتقاد از این لایحه پرداخت و گفت: مردم حقوق شهروندی را رصد می‌کنند اما در لایحه بودجه چیزی برای حقوق شهروندی مشاهده نکردیم.

وی به تغییر سیاست‌های درآمدی کلی در بودجه شهرداری تاکید کرد و افزود: من در بودجه شهرداری سیاست خاصی را ندیدم و میزان افزایش درصد بودجه با نیازها مطابقت ندارد.

عضو شورای شهر زنجان خاطرنشان کرد : ای کاش برای بودجه از مشاوران متخصص بومی استفاده می‌شد ضمن اینکه بودجه ۹۷ باید بنابه آیین نامه‌های وزارت کشور به شکل عملیاتی تنظیم می‌شد که این اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به اهمیت پروژه سبزه میدان بیان کرد: این پروژه به عنوان تبصره قرار گرفته در حالی که باید در بودجه گنجانده می‌شد تا قدامات سریع و فوری برای آن انجام گیرد.

راشاد با اشاره به اینکه استفاده از آسفالت به دلیل عمر کم به صرفه نیست عنوان کرد: مصالح مقاومت جایگزین آسفالت باید در بودجه شهرداری پیش بینی می‌شد.

وی خاطرنشان کرد: آ‌یین‌نامه وزارت کشور نمی‌تواند اختیارات و وظایف اعضای شورای شهر را نادیده بگیرد و وزارت کشور نمی‌تواند از عوض شورا تصمیم گیری کند.

مسیح‌الله معصومی، شهردار زنجان در پاسخ به عدم ذکر پروژه سبزه میدان در بودجه سال ۹۷ تصریح کرد:پروژه سبزه‌میدان به طور جدی در دستور کار شهرداری قرار گرفته و از آنجایی که قرار است بر اساس سرمایه‌گذاری اجرا شود نیازی به گنجاندن آن در بودجه نبود.

اسماعیل دویران، دیگر عضو شورای شهر زنجان با اشاره به اینکه ۲۵۴ میلیارد تومان به عنوان بودجه شهرداری در نظر گرفته شده است  ابراز کرد: تحقق بودجه به وظیفه شورا در حوزه پیگیری و نظارت مربوط می‌شود و باید ماه به ماه پایه انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهرداری‌ها در کشور با مشکل درآمد روبه‌رو هستند تصریح کرد: شهرداری‌هایی موفق عمل می‌کنند که به درآمد پایدار خود توجه کرده و سرمایه‌گذاری را مورد توجه قرار دادند.

پیش‌بینی ۳۳ طرح سرمایه‌گذاری

سجاد خدایی، سخنگوی شورای شهر زنجان در بخش ارائه نقطه نظرات در بودجه سال ۹۷ بیان کرد :برای اینکه بودجه کارایی خود را داشته باشد باید نظارت و کنترل‌های لازم طبق قانون انجام و بَرج‌هایی که گاهی بیشتر از خرج‌هاست کنترل شود.

وی با تاکید بر اینکه باید بودجه ‌حوری در دستور کار شهرداری قرار گیرد عنوان کرد: افزایش بودجه و تحقق آن نیاز به ریل‌گذاری در حوزه سرمایه‌گذاری دارد.

سخنگوی شورای شهر زنجان به ارائه ۳۳ طرح و پروژه در پیوست سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: با پیاده‌سازی این طرح‌ها اثرات افزایشی آن را در بودجه سال‌های آینده شاهد خواهیم بود.

سیاست‌های حوزه فرهنگی کلیشه‌ای است

امامعلی دادخواه، عضو شورای شهر زنجان با انتقاد از پیش‌بینی سهم بخش فرهنگی از بودجه تصریح کرد: متاسفانه نگرش‌ها و سیاست‌ها در حوزه فرهنگ حالت کلیشه‌ای و حاشیه‌ای به خود گرفته و این روش از سال‌های گذشته تاکنون  ادامه دارد.

وی فرهنگ را زیربنای جامعه و روح حاکم بر کالبد شهر خواند و افزود: متاسفانه در حوزه فرهنگ خیلی از موارد نادیده گرفته می‌شود و برنامه‌ها سوری، کلیشه‌ای و مبتنی بر مراسم‌گرایی است.

دادخواه تصریح کرد: اگر برنامه‌ای برای اجرای کارهای زیربنایی در حوزه فرهنگ داریم مبلغ بودجه برای آن کم است اما اگر می‌خواهیم مثل گذشته کمیسیون فرهنگی حیات خلوت سازمان‌ها باشد موافق افزایش آن نیستم.

مسعود مرادخانی، عضو شورای اسلامی شهر زنجان اشتغال را در صدر مراجعات مردم به شورا و مشکلات آنها عنوان کرد و افزود: با توجه به این موضوع شهرداری باید در خرید مصالح و نهاده‌های گیاهی از ظرفیت‌های داخل استان استفاده کند تا بحث اشتغال تا حدودی مرتفع شود.

حق جلسه اعضای شورا ساعتی ۵۵ هزار تومان

در ادامه جلسه پس از تصویب بودجه شهرداری اعضا به بررسی بودجه شورا پرداختند که دویران مبلغ پیش‌بینی شده برای شورای شهر در بودجه را ۷۹۰ میلیون تومان برشمرد و گفت: این رقم نسبت به بودجه سال ۹۶ تغییری نکرده است.

وی میزان حق جلسه تمام اعضای شورا را ۳۹۲ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این مبلغ به شرط تکمیل بودن ۶۰ ساعت حضور اعضا پرداخت می‌شود که در واقع ساعتی ۵۵ هزار تومان محاسبه شده است.

عضو شورای شهر زنجان افزود: برای هزینه‌های جاری ۱۰ میلیون تومان، ماموریت‌های داخل کشور ۲۵ میلیون تومان،چاپ اوراق دفاتر ۹ میلیون تومان و هزینه آموزش و پرورش ۲۰ میلیون تومان در بودجه پیش‌بینی شده است.

بودجه شوار نیز با هشت رای موافق اعضا به تصویب رسید.

جدال بر سر نامگذاری خیابان

بعد از تصویب بودجه کار به بحث نام‌گذاری یکی از خیابانهای زنجان به نام هاشمی رفسنجانی رسید، که باکش و  قوسهای فروان کلیات این موضوع به تصویب اعضای شورای شهر زنجان رسید.

تصویب این موضوع اما بی‌حاشیه نبود، شهردار زنجان در ابتدا به موضوع مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و تاکید می‌کرد با توجه به حضور خانواده هاشمی رفسنجانی در زنجان بحث نامگذاری امروز به سرانجام برسد.

حمیدرضا حمیدی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر زنجان که عضو کمیسیون نامگذاری است در واکنش به این موضوع گفت: بنده در کمیسیون نامگذاری عضویت دارم اما از شهردار سوال می‌کنم که چرا از از بنده دعوت به عمل نیامده و در جریان موضوع قرار نگرفته‌ام؟

کاظم افشارچی با انتقاد از عجله شهردار زنجان در نامگذاری یکی از خیابانهای زنجان به نام هاشمی رفسنجانی عنوان کرد: بنده به این موضوع اعتراض دارم و آن اینکه چرا شهردار می‌گوید، خانواده ایشان فردا به زنجان می‌آید و ما باید تا آن روز بحث را تصویب کنیم.

وی بیان کرد: نامگذاری خیابانها به نام اشخاص طوری باشد که قاطبه مردم آنها را قبول داشته باشند، چرا به بهانه اینکه در تهران خیابانی به اسم آیت‌الله هاشمی نامگذاری شده ما هم باید این کار را بکنیم؟

عباس راشاد عضو دیگر شورای اسلامی شهر زنجان بر این موضوع که چرا ما باید از تهران در نامگذاری خیابانی به نام هاشمی رفسنجانی تقلید و اشتباه آنها را تکرار کنیم.

احمدی نصیری و سیدرحمان احمدی در موافقت با پیشنهاد شهردار زنجان تاکید داشتند که این موضوع مورد تصویب قرار گیرد و خیابانی به نام هاشمی رفسنجانی نامگذاری شود، در این بین بحث‌های نصیری و افشارچی جلسه را کمی از حالت عادی خارج کرده بود و هر یک دیگری را به برخورد سیاسی متهم می‌کردند.

موضوع جنجالی دیگر در مورد انتصابات شهردار زنجان بود که کاظم افشارچی نسبت به آنها اعتراضاتی داشت و معتقد بود که افرادی توسط برخی از اعضای شورا به شهردار زنجان تحمیل شدند که برخی از آنها غیرمرتبط با حوزه تخصصی و برخی نیز سیاسی هستند.

افشارچی گفت: ولی‌الله کلانتری، بیوک ملایی و جعفر محمدی را چه کسی به شهردار زنجان معرفی کرده است، ایشان که اینها را نمی‌شناسد.تعجب می‌کنم از اینکه فردی را که در بخش تربیتی آموزش و پرورش فعالیت دارد را معاون اداری مالی می‌کنند. بیوک ملایی که یک فرد سیاسی است که به شهردار زنجان معرفی کردند، همه می‌دانند که او یک شخص سیاسی است.

رئیس شورای شهر زنجان به سخنان افشارچی واکنش نشان داد و عنوان می‌کرد که پس از معرفی و مصاحبه‌ای که خود شهردار با افراد معرفی شده داشتند اینها به اداره اطلاعات معرفی شدند و برخی از آنها استعلام مثبت و برخی منفی داشتند.

شهردار زنجان با بیان اینکه به هیچ کس اجازه دخالت در انتصابات را نمی‌دهد، گفت: انتصاباتم در شهرداری سفارشی نبوده است، افرادی به بنده معرفی شده است اما من خودم مطالعه کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که چه کسی را انتخاب کنم.

افشارچی نیز تاکید کرد: چون میدانستم انتصاب معاونان حق شماست، در کار شما دخالتی نکردم، من به همکاران خودم اعتراض دارم اما شما یک روز پشیمان می‌شوید.

عباس راشاد دیگر عضو دیگر شورای اسلامی شهر زنجان در واکنش به بحثهای مطرح شده اظهار کرد: نگویید، انتصابات سفارشی نیست، بنده با قاطعیت می‌گویم که حداقل هیئت مدیره پنج سازمان سفارشی بوده است.

شهردار زنجان نیز در ادامه گفت: من خودم به این نتیجه رسیدم که ولی‌الله کلانتری را برای معاونت مالی و اداری مالی انتخاب کنم و حکم وی را خواهم زد.

وی افزود: بنده موضوع بیوک ملایی نیز بررسی کرده و تایید کرده‌ام اما چون هنوز فرآیند قانونی آن طی نشده ابلاغ نزدم، بنده فرآیند قانونی را طی کردم و به هیچ کسی هم ربطی ندارد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close