افتتاح ورزشگاه ۱۵ هزار نفری زنجان بازهم به آینده موکول شد + عکس

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=6197
استادیوم ۱۵ هزار نفری زنجان در حالی ۱۳ سالگی احداث خود نیز پشت می گذارد که تا کنون با وجود پیگیری‌های زیاد، باز هم برای افتتاح و تکمیل شدن نیازمند مطالبه گری مسئولان ورزشی واستانداری زنجان است.

یکی از پروژه های یزرگ که مردم زنجان بیش از یک دهه است با آن سرو پنجه نرم می کند پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری می باشد که در سال ۸۴ با هدف افزایش سرانه ورزشی زنجان از ۲۲ سانتیمتر به ۳۰ سانتیمتر آغاز گردید .

چند ماه بعد خبر «احداث ۱۰ ورزشگاه ۱۵ هزار نفری در سطح کشور» منتشر و قرار شد به مناسبت هفته دولت مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی ۱۰ ورزشگاه ۱۵ هزار نفری توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی آغاز شود.

احداث هفت ورزشگاه با گنجایش ۱۵ هزار نفر و با مبلغ اولیه ۴۳۲ میلیارد ریال در شهرستان‌های «بوشهر، سمنان، قزوین، زنجان، ایلام، بیرجند و یاسوج» آغاز شد.

بیش از ۱۳ سال است که استادیوم ۱۵ هزار نفری زنجان در شمال شهر زنجان در کنار مجتمع تفریحی گاوازنگ کلنگ‌زنی شده است ولی هیچ خبری از افتتاح آن نیست.

این استادیوم که یک پروژه ملی محسوب می‌شود در سال ۸۴ کلنگ‌زنی شد و مسئولیت ساخت آن بر عهده شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور واگذار شد و قرار بود این پروژه چهار ساله به بهره‌برداری برسد.

این پروژه عمرانی یک از طرح‌های مهرماندگار استان زنجان است و برای نخستین‌بار در منطقه شمال‌غرب از سیستم گرمایشی از کف در این استادیوم استفاده خواهد شد.

این استادیوم با ۶۰۶۰۶ متر مربع زیر بنا یکی از پروژه‌های عمرانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور می‌باشد.

در سال ۸۵ قراردادهایی با پیمانکار منعقد و بر اساس موافقتنامه تنظیمی، قرار شد عملیات اجرایی این پروژه بزرگ ورزشی زنجان در مدت چهار سال با اعتبار ۱۳۷ میلیارد و ۸۸۹ میلیون ریال به اتمام برسد.

در همین راستا اردیبهشت سال ۹۰ استاندار وقت زنجان با تاکید بر لزوم توجه به طرح‌های عمرانی استان در حوزه ورزش، گفت: استادیوم ۱۵ هزار نفری زنجان باید سوم خردادماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

فروردین ۹۲ ایرج رحمانی در مصاحبه‌های مطبوعاتی خود در رابطه با ورزشگاه ۱۵ هزار نفری زنجان، اضهار داشت: این پروژه در حال‌حاضر از پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی برخوردار است و در صورت تزریق ۷۰ میلیارد ریال اعتبار، فاز اول آن تا پایان سال مالی ۹۱ به بهره‌برداری خواهد رسید.در حالی که در جریان بازدید معاون عمرانی استاندار و معاون فنی مدیرکل استان، از پیست دوچرخه‌سواری سرپوشیده زنجان پیشرفت این پروژه ۷۰ درصد اعلام شده بود.

ایرج احمدزاده ، معاون توسعه ورزش و جوانان استان زنجان در مهر ماه ۹۵ در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: برای احداث استادیوم ۱۵ هزار نفری زنجان تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده و تکمیل آن به ۱۰۰ میلیارد ریال نیاز دارد که با تزریق اعتبارات بعد از یک سال افتتاح می‌شود.

در مورد زمان افتتاح این پروژه برای مردم زنجان وعده های زیادی داده شده است که معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان در تاریخ ۹۱/۰۶/۰۶ از افتتاح ورزشگاه ۱۵ هزار نفری زنجان تا پایان عمر دولت دهم خبر داده بود.

دکتر نوبخت سخنگوی دولت و معاون رئیس جمهور؛ استاندار ومسئولین استانی ازپروژه نیمه کاره ورزشگاه ۱۵هزار نفری زنجان بازدید کردند – مرداد ۹۴

متاسفانه در دولت اول آقای روحانی هم در مدت ۴ سال هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای در این پروژه ایجاد نشد و حال با ورود به دولت دوم ، امیدها برای به سرانجام رسیدن این پروژه همچنان باقی است

اگرچه مسئولان اداره ورزش در ابتدای امسال خبر از افتتاح آن در دهه فجر امسال را دادند ولی مدیرکل ورزش و جوانان استان این موضوع را کامل رد کرد و خبر از افتتاح آن در نیمه نخست سال ۹۸ داد.

وی مدعی شد: باید از ظرفیت بخش خصوصی در ورزش استفاده شود تا تیمی را تاسیس کنیم و از پایه کارهای اساسی صورت گیرد تا سرانجام تیمی با ریشه وارد لیگ دسته یک و لیگ برتر شود.

سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چه کسی مسئول رایزنی با بخش خصوصی در راستای استفاده از ظرفیت آنان در ورزش است؟ مگر غیر از این است  که مدیرکل ورزش و جوانان استان که عالی‌ترین مسئول استان در امر ورزش است  باید وارد مذاکره شود و رایزنی‌ها را با بخش خصوصی آغاز کند. کی این رایزنی‌ها آغاز می‌شود؟

رضا اژدری، معاون عمرانی اداره‌کل ورزش و جوانان استان با بیان اینکه در صورتی استادیوم ۱۵ هزار نفری زنجان سال آینده تکمیل می‌شود که بودجه ۱۰ میلیارد تومانی آن فراهم شود.

حالا سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مگر استان زنجان تیم فوتبال دسته یک و یا لیگ برتری دارد که بعد از تکمیل استادیوم  از آن استفاده کند؟ تکلیف این استادیوم بعد از تکمیل چیست؟

به گفته کارشناسان  با این شرایط اقتصادی دولت و وزارت ورزش و با هزاران زحمت بودجه ساخت این استادیوم تهیه شده و در مراحل پایانی قرار دارد ولی متاسفانه استان زنجان هیچ تیمی ندارد که از آن استفاده کند بنابراین تنها چیزی که می‌ماند هزینه‌های سنگین نگهداری این استادیوم برای اداره‌کل ورزش استان است.

طبق گفته خیلی از کارشناسان به خاطر عدم مطالعه درست مکان یابی در ساخت این استادیوم طی سال‌های گذشته ۳۰ درصد از بنای این ورزشگاه به خاطر وزش‌های تند باد و بارش‌های فراوان تخریب شده و دوباره بازسازی شده است و همین امکان در سال‌های آینده وجود دارد.

عدم مطالعه درست در احداث پروژه مسئله‌ای است که سال‌ها گریبان‌گیر مسئولان استانی شده و به وفور پروژه‌هایی در استان یافت می‌شوند که بر اثر عدم مطالعه درست خسارت‌های زیادی را به بیت المال وارد کرده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close