افزایش شدید واردات از چین، آلمان، فرانسه و انگلستان در سال ۹۶ + جدول

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=1932

بر اساس گزارش گمرک، ایران در در هشت ماه اول سال جاری ۷٫۹۵ میلیارد دلار کالا از چین وارد کرده و این کشور همچنان بزرگترین صادرکننده کالا به کشورمان محسوب می‌شود. ارزش واردات کالا از چین در این مدت نسبت به هشت ماه اول سال گذشته ۲۲ درصد بیشتر شده است. این در حالی است که ارزش صادرات کالای ایران به چین در مدت مذکور ۱۳ درصد بیشتر شده که موجب منفی‌تر شدن تراز تجاری ایران با چین و به نفع چینی‌ها شده است.

جزئیات واردات از کشورهای اروپایی هم نشان می‌دهد واردات ایران از آلمان در هشت ماه اول سال جاری با رشد ۲۰درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱٫۷۹ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که صادرات کالای ایران به آلمان در این مدت فقط ۱۳ درصد بیشتر شده است.

واردات کالای ایران از دیگر کشور اروپایی عضو گروه ۱۵ یعنی فرانسه، افزایش چشمگیری پیدا کرده و از ۶۶۹ میلیون دلار در هشت ماه اول سال ۹۵ به ۹۶۹ میلیون دلار در هشت ماه اول سال ۹۶ رسیده است که رشد ۴۵ درصدی نشان می‌دهد. با این حال، رشد صادرات کالای ایران به فرانسه نیز ۶۵ درصد بوده که قابل توجه است.

ایران در هشت ماه اول سال جاری ۸۶۳ میلیون دلار کالا از ایتالیا وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد بیشتر شده است. این در شرایطی است که ایتالیایی‌ها واردات کالا از ایران را ۳۲ درصد کاهش داده‌اند.

انگلیسی‌ها نیز در هشت ماه اول سال جاری ۵۸۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده‌اند که رشد ۶۱ درصدی نسبت به رقم مشابه سال قبل نشان می‌دهد. اما واردات کالای انگلستان از کشورمان در مدت مذکور فقط ۱۲ درصد بیشتر شده است.

بر اساس این آمار، صادرات ایران به ترکیه در هشت ماه اول سال جاری ۴۶ درصد کاهش پیدا کرده و در مقابل، واردات ایران ۲۶ درصد بیشتر شده است. علت این تغییرات را باید در قرارداد تجارت ترجیحی میان دو کشور دانست که به نفع ترک‌ها بسته شده است.

  در مجموع،‌ مراودات تجاری ایران با کشورهای اروپایی و آسیایی و شرکای عمده تجاری نشان می‌دهد در سال جاری رشد واردات کالای ایران و در مقابل، کاهش صادرات غیرنفتی، موجب به هم خوردن موازنه تجارت خارجی به نفع این کشورها شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن