ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمماهنشان

افزایش قیمت گوشت ، مرغ و تخم مرغ در زنجان

رئیس اتحادیه مرغ؛ تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان از افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ در زنجان خبر داد و گفت: امروز قیمت مرغ ۸ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت تخم‌مرغ ۹ هزار تومان است.

سید ناصر رمضانلو امروز در زنجان اظهار کرد: طی روزهای گذشته قیمت مرغ گرم به طرز چشمگیری افزایش داشت.

رئیس اتحادیه مرغ؛ تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان با اشاره به اینکه در نتیجه افزایش قیمت مرغ زنده؛ قیمت مرغ نیز افزایش یافته بود؛ تصریح کرد: در همین راستا دیروز قیمت مرغ گرم به ۹ هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه امروز قیمت مرغ گرم به علت کاهش قیمت مرغ زنده کاهش یافته است؛ اضافه کرد: امروز قیمت به حدود ۸ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.

رمضانلو درباره میزان مصرف مرغ گفت: اصولا افزایش و کاهش قیمت در متوسط مصرف تفاوتی ایجاد نکرده و تقریبا ما هر روز ۱۶ تا ۲۰ تن مصرف مرغ را در زنجان داریم.

رئیس اتحادیه مرغ؛ تخم‌مرغ و ماهی‌فروشان زنجان همچنین درباره نوسانات قیمت تخم‌‎مرغ نیز گفت: هم اکنون قیمت تخم‌مرغ ۹ هزار تا ۹ هزار و ۲۰۰ تومان است.

مردم؛ گوشت قربانی قیمت‌ گوشت/قیمت گوشت خط قرمز را رد کرد

دلار؛ دلال؛ دام سبک؛ دام سنگین؛ گرانی؛ گوشت قرمز و قیمت کلماتی است که این روزها ورد زبان همه است و در این آشفته بازار نظرات که در واقع به قول قدیمی‌ها «گچی جان کوونده قصاب پی آخداریر» این مردم هستند که گوشت قربانی؛ بین این تصمیمات نادرست و یا سودجویی‌ها می‌شوند.

در این التهاب بازار گوشتی؛ خواه گوشت گوسفندی باشد یا گوشت گوساله؛ مسؤول یا مدیر؛ دامدار یا دامپرور معتقدند؛ قاچاق دام و قیمت‌ها قربانی بی‌توجهی گروهی دیگر غیر از خودشان است.

قصابان اما قیمت کنونی گوشت را غیرعادلانه عنوان می‌کنند و معتقدند؛ قیمت ۵۰ هزار تومانی گوشت؛ جوابگوی هزینه‌های آنها نیست و حداقل باید ۵ هزار تومان دیگر نیز افزایش پیدا کند.

*حاشیه‌های گوشت نه رضایت تولیدکننده را دربر دارد و نه رضایت مصرف کننده

در این آشفته بازار نظرات که در واقع به قول قدیمی‌ها «گچی جان کوونده قصاب پی آخداریر» یعنی «بزه به فکر جونه‌اش و قصاب به دنبال دنبه می‌گرده» این مردم هستند که گوشت قربانی؛ بین این تصمیمات نادرست و یا سودجویی‌ها می‌شوند و در واقع خرید یک کیلو گوشت برای برخی از خانواده‌ها ماه به ماه و حتی سال به سال هم غیرممکن شده است.

امسال هم مثل سنوات گشته؛ بازار مصرف یکی از کالاهای اساسی مردم به حاشیه رفته است؛ حاشیه‌هایی که نه رضایت تولیدکننده را دربر دارد و نه رضایت مصرف کننده.

این روزها قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی ایرانی در بازار مصرف  زنجان به حدود هر کیلوگرم ۵۰ هزار تومان رسیده است؛ هرچند که قیمت این محصول در برخی از مناطق شمالی حتی گران‌تر نیز است.

 در واقع با وجود اینکه از اوایل خردادماه امسال صادرات دام زنده از کشور ممنوع شده تا هم اکنون که مردادماه است؛ وضعیت کمبود گوشت در بازار حل نشده است و برخلاف محدودیت‌های اعمال شده هنوز هم قاچاق دام به علت افزایش قیمت دلار افزایش داشته و همین امر هم موجب التهاب در بازار گوشت شده است.

درماه‌های اخیر موضوع قاچاق دام از مرزهای غربی و جنوبی ناشی از نوسان نرخ دلار؛ به کشورهای عراق،ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس  بسیار داغ است و در چنین شرایطی با وجود اینکه کمتر از یک ماه به عید قربان باقی مانده است؛ دام چه سبک و چه سنگین در استان کمیاب شده است.

*دلالان حرف اول و آخر را در بازار دام می‌زنند

یکی از قصابان در همین باره به خبرنگار فارس گفت: تنها سرمایه دامی استان زنجان؛ چند دام سبک لاغر و مردنی است که آنهم توسط افرادی خارج از استان خریداری شده و به استان‌های دیگر برای فروش انتقال داده می‌شود.

وی تصریح کرد: درباره قیمت گوشت گوساله و دام سنگین نیز اصلا استان زنجان تصمیم‌ گیرنده و یا تعیین کننده نیست؛ بلکه قزوین و دان اصفهان هستند که حرف اول و آخر را می‌زنند.

به گفته این فعال صنفی دلالانی که اقدام به خرید دام از قزوین و یا همان دان اصفهان می‌کنند؛ پس از احتساب حق دلالی یک قیمت برای دام تعیین کرده و به همان میزان اقدام به فروش می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر قیمت گوشت در زنجان ۵۰ هزار تومان است؛ هرچند که این قیمت هم برای قصابان صرف ندارد و باید حداقل ۵ هزار تومان دیگر هم افزایش پیدا کند.

* افزایش قیمت گوشت برابر با کاهش قدرت خرید مردم است

یکی از شهروندان زنجانی نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: افزایش قیمت گوشت به همه ضرر زده است و هیچ کس از این وضعیت راضی نیست، چرا که هم قصاب فروش ندارد و هم توان خرید از مردم گرفته شده است.

علی احمدی با بیان اینکه با این وضعیت افزایش قیمت، قدرت خرید مردم هم پایین آمده و شاید اگر در ماه یک بار گوشت خریداری می‌کردیم الآن یک بار در ماه را هم نمی‌توانیم گوشت بخریم؛ افزود: حقوق بسیاری از بازنشستگان و کارگران یا افزایش نداشته و یا درصد آن بسیار پایین است؛ برخلاف اینکه از آغاز سال تقریبا همه چیز گران شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر صرفا گرانی گوشت در کشور وجود داشت، تحمل آن قدری راحت‌تر بود؛ تصریح کرد: مشکل مردم این است که از چند هفته پیش به صورت متوالی همه کالاها گران شده و افزایش قیمت چشمگیری داشته است؛ موضوعی که موجب شده قدرت خرید مردم نصف شود.

*محموله‌های قاچاق از مرکز به مرزها و یا از مرزها به مرکز می‌رود

رئیس پلیس آگاهی استان زنجان نیز درباره قاچاق دام اظهار کرد: احشام مکشوفه، مربوط به احشامی است که خارج از شبکه توزیع می‌شود و پلیس به شدت با این موضوع برخورد می‌کند.

جعفر رحمتی گفت: اگر قاچاق دامی مشاهده شود؛ شخص متهم به دستگاه‌های مربوطه معرفی می‌شود.

وی افزود: بیشتر محموله‌های دام قاچاق مربوط به این است که یا به سمت مرکز می‌روند و یا از مرکز به مرزها می‌روند و در واقع زنجان یک گذرگاه برای آنهاست.

*رد پای دلار در گرانی گوشت

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در همین باره به خبرنگار فارس گفت: درست است که ما صادرات شیر و گوشت قرمز به خارج از استان را داریم؛ ولی این امر موجب نشده است که در استان به مشکل بربخوریم.

محمد علی صادقی افزود: میزان مازاد شیر از سرانه مصرف استان ۳۴ درصد و گوشت قرمز نیز ۲۴ درصد است.

وی با بیان اینکه چند عامل در عرضه گوشت موثر است؛ گفت: آنچه مسلم است؛ قیمت دلار موجب انگیزه برای قاچاق را بیشتر کرده است و چون زنجان به استان کردستان نزدیک است، یا به صورت قانونی یا به صورت قاچاق گوشت خارج شده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: البته یک مقدار نیز کاهش جمعیت دامی و افزایش هزینه تمام شده برای تولید گوشت موجب کاهش قدرت خرید مردم شده است و همین امر در تولید نیز تاثیر گذاشته و موجب کاهش تولید شده است.

وی گفت: دلیل سوم نیز این است که برای میزان عرضه برای استان‌هایی مثل تهران که در مجاورت زنجان است؛ تقاضای زیادی دارند و وقتی عرضه به خارج از استان می‌‎رود؛ هرچند که ما تلاش داریم؛ در استان به اندازه کافی عرضه داشته باشیم که تاکنون هم نیاز استان تامین شده است.

*افزایش قیمت خوراک و کاهش جمعیت مولد دامی

صادقی با بیان اینکه دام سبک شامل بز و گوسفند و بره در صورت افزایش قیمت نگهداری و تولید اقدام به کشتار می‌شود که همین امر موجب کاهش جمعیت مولد استان می‌شود؛ افزود: اما در دام سنگین شرایط متفاوت است و گاوداری‌ها اقدام به فروش می‌کنند؛ بر همین اساس جمعیت دام سنگین حفظ شده ولی در عین حال تعداد واحدها کم می‌شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در ادامه به افزایش قیمت گوشت اشاره کرد و گفت: قیمت گوشت نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافته است که علت اصلی آن نیز افزایش قیمت تمام شده است.

وی در ادامه درباره کاهش گوشت در بازار نیز گفت: کمبودی از نظر عرضه دام در استان نداریم و قصابان اگر بخواهند به قیمت مطلوب دام را از دامدار تهیه می‌کنند.

صادقی تصریح کرد: اما وقتی دامداران نتوانند؛ قیمت فروش را بالا ببرند؛ سودشان کم خواهد شد؛ در این صورت است که دامدار نیز ناچار است که به علت به صرفه بودن آن را به خارج از استان بفروشد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در ادامه با اشاره به تفاوت قیمت عرضه در زنجان و استان‌های همجوار بیان کرد: اگر می‌بینیم قیمت عرضه گوشت در تهران ۴۵ هزار تومان و در زنجان ۶۰ هزار تومان است؛ این اختلاف در واقع تفاوت در قیمت عرضه است و فرهنگ مردم اینگونه ایجاب کرده که قصابان گوشت را به شکل پاک شده عرضه کنند وگرنه اگر قرار باشد ما نیز لاشه را در همان مبدا حساب کنیم؛ قطعا قیمت پایین‌تر خواهد بود.

وی همچنین درباره اعتراض قصابان به قیمت کنونی گوشت در زنجان نیز گفت: قیمت حال حاضر قانع کننده است؛ ولی به نظر می‌رسد، قصابان دغدغه گرانی دوباره گوشت را دارند و می‌گویند؛ قیمت قانع کننده نیست.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close