اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت دلار در کمتر از نصف روز/ پشت پرده های همراهی دولت با افزایش قیمت دلار + عکس

عضویت در یک کانال تلگرامی کافیست تا از صبح شما هم در جریان افزایش لحظه‌ای قیمت ارز قرار گرفته باشید. قیمتی که امروز رکورد بالاترین نرخ دلار در تاریخ کشور را جابجا کرد و در جایگاه جدیدی ایستاد.

در آخرین ساعات شب گذشته ۱۸ فروردین و پس از فراز و فرود های فراوان، پرونده معاملات هردلار با قیمت بیش از  ۵ هزار و ۱۰۰ تومان بسته شد. رقمی که شاید کمتر کسی فکر میکرد امروز با جهش ۵۰۰ تومانی مواجه شد و به مرز ۵ هزار و ۷۰۰ تومان برسد.

در این وضعیت اولین سوالی که برای بسیاری از مردم پیش می‌آید این است که چرا دلار گران شد؟ به همین جهت برخی سناریوهای محتمل برای افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر و بالاخص امروز را بررسی می‌کنیم.

* نغع بودجه‌ای دولت از افزایش قیمت ارز

اولین و محتمل ترین گزینه برای ریشه‌یابی افزایش نرخ دلار را باید در سیاست‌های ارزی دولتجستجو کرد. طی ماه‌های اخیر که انواع ارز خارجی روند رو به رشد به خود گرفته است بارها و بارها مسئولان دولتی نسبت به افزایش آن ابراز نگرانی کردند اما آنچه در عمل اتفاق افتاد گران شدن بیش از پیش نرخ ارز بود.

به همین دلیل بخشی از کارشناسان معتقدند افزایش قیمت ارز در بازار ، برنامه دولت برای جبران بخشی از کسری بودجه دولت است. از دلایلی که این عده برای توجیه استدلال خود مطرح می‌کنند این است که پیش از این در روزهای آغازین بهمن‌ماه سال ۹۶ حسن روحانی رئیس‌جمهور در گفتگوی تلویزیونی خود با مردم از وضع خوب منابع ارزی کشور سخن گفته بود.

همچنین اخیرا در سخنان مسئولین و برنامه ریزان اقتصادی دولت نیز زمزمه‌هایی از افزایش قیمت ارز وجود دارد که این گزاره را بیشتر تقویت می‌کند.

به عنوان نمونه می‌توان به یادداشت مسعود نیلی دستیار ویژه اقتصادی رئیس‌جمهور اشاره کرد که به افزایش نرخ ارز برای کمک به تولید اشاره می‌کند. نیلی می‌نویسد: وقتی نرخ ارز در خلاف جهت تورم تثبیت می شود، بالاترین و موثرترین کمک به تولید کنندگان خارجی صورت گرفته و بیشترین صدمه به تولید کنندگان داخلی وارد می شود.

اکبر ترکان دیگر مشاور روحانی از جمله حامیان افزایش قیمت دلار است و آن را اقدامی خوب می‌داند. وی در گفت‌وگویی با اشاره به روند افزایش می‌گوید: «اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود چاره‌ای نبود چون آن موقع مصنوعی  قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند، وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود دلار هم بالا می‌رود.»

بنابراین اگر بی‌عملی دولتی‌ها در کنترل بازار ارز و ادعای رئیس‌جمهور مبنی بر خوب بودن وضعیت منابع ارزی کشور را در کنار هم قرار دهیم، این موضوع به ذهن متبادر میشود که دولت از افزایش قیمت دلار ناراحت نیست و بلکه متنفع است.

دلالان عامل گرانی دلار

جمشید بسم‌الله برای خیلی‌ها آشناست. فردی که در جریان افزایش‌های نرخ دلار در سال ۹۱ به صحنه‌گردان میدانی دلالی ارز در چهاراه‌ اسلامبول تهران معروف شد. این بار هم اما همچون دفعه قبل سودجویی و نقش دلال‌ها در افزایش نرخ ارز پررنگ است.

گرچه دفعه قبل و در اواخر سال گذشته که قیمت ارز خیلی کمتر از روزهای اخیر بالا رفت دولت با برخورد پلیسی سعی در مواجهه با دلالان ارز را داشت اما در حال حاضر دلالان به راحتی در خیابان ها و در شبکه‌های مجازی قیمت را دستکاری و لحظه‌ای بالا می‌برند بدون آنکه نسبت به برخورد دولت ترسی داشته باشند.

از همین جهت می‌توان دلالان را که البته تعدادشان کم هم نیست و در زمانی که دست صرافی‌ها از ارز خالی است مبالغ زیاد دلار در اختیار دارند را یکی دیگر از عوامل گرانی امروز دلار در نظر گرفت. دلالانی که حالا هر کدام هم برای خودشان کانالی در تلگرام دارند و به‌روز شده‌اند.

احتکار صراف‌ها

معاملات صوری صرافی‌ها در سامانه ثنا برای احتکار ارز و به تبع آن باز شدن راه برای افزایش تقاضا و کاهش عرضه را می‌توان عامل دیگری برای وضعیت نابسامان این روزهای دلار در نظر گرفت. در واقع بسیاری از صرافی‌ها ارزی را که باید در اختیار متقاضیان واقعی انجام دهند، توزیع نمی‌کنند و دلارها را احتکار کرده و با استفاده از نابسامانی بازار، سودهای بالا کسب می‌کنند.

روش کار نیز بدین صورت است که صرافی‌ها با استفاده از کارت‌های اجاره‌ای ملی و عابربانک‌های اجاره‌ای معامله‌هایی را در سامانه ثنا به ثبت می‌رسانند که به هیچ‌وجه واقعی نیست و هیچ ارزی در آن رد و بدل نشده است.  در این میان صرافی‌ها هم حفظ ذخایر خزانه خود را دلیل این رفتار عنوان می‌کنند. بازاری‌ها می‌گویند، هر زمان که قیمت دلار رو به بالاست، کسی دلار نمی‌فروشد؛ چراکه نمی‌تواند دوباره همان میزان را به خزانه خود برگرداند.

همانطور که در ماجرای افزایش نرخ ارز در سال ۹۱، صرافی‌ها هم نقش اصلی داشتند و حتی برخی نزدیکان مسئولان کشور هم در آن ایام با تاسیس صرافی به دنبال کسب سود بودند، این بار هم می‌توان نقش صرافان را در نظر گرفت.

آمریکا و مسئله برجام

تهدیدهای گاه و بیگاه مقامات فعلی و قبلی آمریکا درخصوص برجام و ممانعت‌هایی که علی‌رغم توافق، در مسیر دستیابی ایران به منابع ارزی و دلاری ایجاد کردند، یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در سال‌های اخیر می‌باشد. ناگفته پیداست که این روند  کژدارومریض  طی‌ مدت اخیر با لفاظی‌های رئیس‌جمهور و مقامات آمریکا علیه ایران با چاشنی خودفروشی صهیونیست‌ها سعودی‌ها شدت گرفته است.

شدت یافتن مواضع طرف آمریکایی علیه ایران و برجام در زمانی که قرار است ترامپ بار دیگر تمدید تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق کند این باور را برای برخی به وجود آورده که ممکن است ترامپ از برجام خارج شود. تاثیر روانی این مسئله سبب شده است، مردم عادی به فکر تبدیل دارایی‌های خود به دلار بیفتند.

طبق آخرین آمار ارائه شده، بیش از ۲۰ میلیارد دلار در خانه‌های مردم نگهداری می شود که رقم بسیار بالایی است و لازم است مسئولین هرچه سریعتر فکری به‌حال برگشت این ارزها به چرخه اقتصادی کشور کنند.

محدودیت منابع ارزی دولت

دیگر دلیلی که می‌توان برای افزایش نرخ ارز در نظر گرفت، عدم امکان دسترسی دولت بهدارایی‌های ارزی خارجی است. در واقع برخی کارشناسان بر این باورند شرایط کشور براثرتحریم‌ها همچون سال ۹۱ طوری شده است که دولت امکان ورود ارز ناشی از صادرات نفت و منابع گاز و پتروشیمی به کشور را ندارد و از این رو در تنگنای ارزی قرار گرفته است.

تنگنایی که قرار بود با مذاکرات هسته ای و توافق برجام از بین برود اما آنچه در واقع اتفاق افتاد جز در موارد محدودی که آنها هم کارایی خود را از دست داده‌اند، در سایر موارد همچنان دست دولت بسته است و محدودیت و تحریم وجود دارد.

راه حل اصلی

این موارد مطرح شده در کنار دلایل دیگری نظیر ادعای رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی برخروج ۳۰ میلیارد دلار ارز از کشور درماه‌های پایانی سال ۹۶ ، همچنین جو روانی و همراهی ناشی از افزایش لحظه‌ای نرخ ارز، ترس همپیمانان خارجی ایران برای واردات ارز در شرایط تحریم و محاکمه کسانی که در زمان تحریم ها به ایران کمک می‌کردند و… از عمده دلایلی است که این روزها سبب شده قیمت ارز بالا رود.

از سوی دیگر افزایش دلار بلاشک اگر درست مدیریت شود می‌تواند در کوتاه مدت کمکی به حرک درآمدن چرخ تولید کشور کند اما در مقابل برخی از ملزومات زندگی را نیز گران می‌کند و تورم با خود به همراه می‌آورد.

از این رو به نظر می‌رسد تنها راه موجود برای خروج از این بحران این باشد که دولتمردان گرچه طی‌ سال‌های گذشته فرصت اتکای اقتصاد به داخل کشور را از دست داده‌اند و همواره با نگاه به سمت بیرون مرزها در پی حل مشکلات کشور بودند، این‌بار و برای جبران کم‌کاری‌های گذشته عزم خود را جزم کنند و با تکیه بر دو اصل ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی و حمایت از کالاهای داخلی و در کنار سیاست استفاده از ارزهای مشترک به غیر از دلار در مبادلات بین‌المللی، کشور را از بحران‌های اقتصادی که ممکن است در آینده بازهم تکرار شوند نجات دهد.

پشت‌پرده همراهی دولت با افزایش قیمت دلار/ ماجرای خروج ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از کشور چیست؟ +عکس

دلار

طی روزهای گذشته رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس خبر خروج ۳۰ میلیارد دلار از کشور طی ماه‌های پایانی سال۹۶ را داد که نیاز به توضیح بیشتر در این خصوص ازسوی بانک مرکزی وجود دارد.

کلیپ چندثانیه ای از آخرین مصاحبه تلویزیونی روحانی که به مردم توصیه میکند خیالشان از بابت قیمت دلار راحت باشد، طی روزهای اخیر بارها در شبکه های مجازی منتشر و بین مردم دست به‌دست شد. در این فیلم کوتاه رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال مجری که درباره افزایش قیمت ارز می‌گوید: مردم خیالشان بابت قیمت دلار راحت باشد.
حدود ۲ ماه و نیم قبل و زمانی که رئیس‌جمهور در این گفتگو به مردم وعده‌ کاهش نرخ ارز را داد، قیمت دلار در بازار حدود ۴ هزار و ۶۰۰ تومان بود و امروز به‌فاصله کمی از آن موقع نرخ دلار در ساعاتی به بیش از ۵ هزار و ۱۰۰ تومان هم رسید که نشان از افزایش ۵۰۰ تومان دارد.

اما نکته جالب توجه در این مسئله این است که طی این مدت هیچ اتفاق خاصی که مستقیم بر بازار ارز تاثیر گذار باشد و قیمت آن را تا این میزان بالا ببرد رخ نداده و به همین جهت نیز برای کسانی که با بازار و اقتصاد آشنایی داشته باشند این روند افزایش محل سوال است. به همین جهت برخی از اقتصاددانان علت اصلی این افزایش را در دولت دنبال می‌کنند. حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس از جمله این افراد است که اخیرا گفته : گزارشی تاکنون از بانک مرکزی دریافت نکرده‌ایم که به دنبال این باشند تا جلوی افزایش قیمت دلار را بگیرند بلکه این موضوع یک حالت رهاشده یا حتی مدیریت شده برای افزایش قیمت دارد.

چرا دولت برنامه‌ای برای کنترل بازار ندارد؟

از جمله مسایلی که در خصوص علل افزایش نرخ ارز مطرح می‌شود، میزان درآمدی است که دولت از این راه کسب می‌کند. براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور که حدود ۱ ماه قبل به تصویب نهایی رسید و برای اجرا ابلاغ شد، نرخ هر دلار در بودجه سال جاری با ۳ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد که بیانگر این است تامین خرج کشور در این سال با این میزان از نرخ دلار ممکن است.

حال که رقم دلار به بیش از ۵ هزار تومان رسیده، بدین معناست که دولت در سال جاری تاکنون به ازای هر دلار در بودجه ۱۵۰۰ تومان درآمد بیشتری کسب می‌کند که تقریبا حدود ۴۰ درصد بیشتر است. حاجی‌دلیگانی نماینده مجلس در این خصوص می‌گوید: افزایش قیمت دلار اگر برای دیگران سودی نداشته باشد برای دولت سود دارد چرا که باعث افزایش درآمدهای دولت می‌شود و ما شاهد هستیم که قیمت دلار در بودجه سال جاری، ۳۵۰۰ تومان تعیین شده و در آغاز سال ۹۷ قیمت دلار به بیش از ۵ هزار تومان رسیده است.

لاهوتی عضو کمیسیون  برنامه و بودجه مجلس نیز گفته بود سازمان برنامه و بودجه از افزایش قیمت ارز بدش نمی‌آید چراکه از این طریق کسری بودجه جبران خواهد شد. همچنین کوچکی نژاد عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در همین خصوص تاکید کرده بود، در افزایش قیمت ارز، خود دولت دخالت دارد.

براساس پیش‌بینی‌ها و با توجه به حجم و قیمت فروش نفت ایران در سال ‌جاری، پیش‌بینی میشود دولت بیش از ۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای بودجه‌ای را از بخش نفت به‌دست آورد. درآمدهایی که با افزایش نرخ ارز حجم ریالی آن حدود ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و می‌تواند بخشی از کسری بودجه دولت را جبران کند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که افزایش نرخ ارز به طور مستقیم در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد چرا که دولت باید درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز و… را به بانک مرکزی بدهد و در مقابل، ریال حاصل از فروش ارز را با نرخ مصوب در بودجه آن سال به دولت بدهد.

بنابراین افزایش در نرخ  ارز، افزایش درامد دولت را در پی نخواهد داشت و این پول اضافی در یک حساب نزد بانک مرکزی باقی خواهند ماند. اما تفاوت بودجه امسال این است که در ردیف درآمدهای بودجه‌ای دولت در قسمت درامدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، این اختیار به دولت داده می‌ شود در صورت نیاز، درآمد اضافی بانک مرکزی حاصل از فروش ارز با قیمت بالاتر را مطالبه کند.

برای دریافت سایز اصلی روی عکس کلیک کنید

نقش آمریکایی‌ها در محدودیت ارزی

از سوی دیگر، برخی از فعالین اقتصادی نیز معتقدند دلیل اصلی بالا رفتن قیمت ارز در مدت اخیر را می‌توان در خارج از کشور جستجو کرد. چرا که اخیرا زمزمه‌هایی از آمریکا به گوش می‌رسد که ممکن است دولت این کشور در موقف بعدی تمدید تعلیق‌های ایران، که در اردیبهشت ماه است، از انجام این اقدام خودداری و عملا از برجام خارج شود.

در نظر گرفتن این مسئله و با توجه به محدودیت‌های شدیدی که در مسیر انتقال دلار به ایران حتی در پسابرجام وجود دارد از عواملی است که می‌تواند نقش مهمی در افزایش قیمت دلار داشته باشد. همچنین فشار آمریکایی‌ها برای ممنوعیت همکاری بانک‌های خارجی با ایران نیز در این افزایش بی تاثیر نبوده است.

هفته گذشته اوبر بانک اتریش در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از سال گذشته که با ایران قرارداد همکاری امضا کرد، به خاطر تحریم‌های آمریکا به هیچ موفقیتی در تجارت با ایران دست نیافته است. در واقع علی‌رغم اینکه طبق برجام بانک‌های خارجی اجازه همکاری ومشارکت با طرف‌های ایرانی را داشتند اما آنچه در واقع اتفاق افتاده این است که بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های خارجی از ترس تهدیدات آمریکا سراغ ایران نمی‌آیند.

ماجرای خروج مبلغ زیاد دلار از کشور

در روزهای گذشته و ایام تعطیلات نوروز خبری از قول محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه‌ها منتشر شد که خبر از خروج حجم زیادی ارز از کشور در ماه‌های پایانی سال ۹۶ داشت. پورابراهیمی در گفتگو با خانه ملت گفت:‌ بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در طول ماه‌های پایانی سال ۹۶ از کشور خارج شده ۲۰ میلیارد دلار ارز هم خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود.

براساس گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در چند ماه پایانی سال گذشته، ۳۰ میلیارد دلار از کشور خارج شده که اگر مبنای محاسبه را به طور متوسط برای هر دلار و در پایین ترین رقم ۴۶۰۰ تومان هم در نظر بگیریم نتیجه میشود خروج نزدیک به ۱۴۰ هزار میلیارد تومان ظرف چند ماه.

در صورتی که رقم فوق صحیح باشد، و این میزان پول در شرایطی که کشور در بحران تامین دلارقرار دارد و قیمت آن روز به روز بیشتر می شود، از کشور خارج شده باشد، نشان از یک ساماندهی عظیم برای افزایش قیمت دلار دارد.

مسئله‌ای که به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت و نیاز است مسئولان بانک مرکزی سریعا نسبت به علت و عوامل خروج این میزان از سرمایه کشور در این شرایط حساس توضیح دهند و یا حتی اگر خبر خروج ارز صحت ندارد به طور شفاف نسبت به آن اطلاع‌رسانی کنند.

عکس/ واکنش دلار به سخنان دولتی‌ها

طی روزهای اخیر قیمت دلار بدون توجه به وعده‌ها و سخنان مسئولان همچنان بالا می‌رود.

دلار به سخنان مسئولان بی‌توجه است یا مسئولان فقط وعده می‌دهند؟

بی‌تأثیری استغفار و انتقاد سلبریتی‌ها در نرخ ارز

با اوج گرفتن نرخ ارز در روزهای گذشته، چهره‌های سلبریتی حامی رئیس‌جمهور روحانی، لب به انتقاد از دولت گشوده‌اند.

«حمید فرخ‌نژاد»، بازیگر سینما در همین رابطه طی پستی اینستاگرامی نوشت: جنابروحانی رئیس‌جمهور گرامی، برای امثال من بخاطر حمایت از شما آبرویی پیش مردم نمونده، یه کم به فکر خودتون باشید. [۱]

او چند روز قبل هم در واکنش به عبور نرخ دلار از ۵ هزار تومان نوشته بود: علی برکت ا…، به این میگن عزت اقتصادی، برسد به دست ریس جمهور محترم!

علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال هم در این رابطه نوشت: خوب عیدی به مردم دادین!! می بینیم تا تابستون ٩٧و شروع تعطیلات عکس بالارو! کار به تراول چک نکشه صلوات.

مهراب قاسم‌خانی، نویسنده طنز کشورمان نیز چهره دیگریست که درباره نرخ ارز و عبور آن از ۵ هزار تومان می‌نویسد: باز هم افتخاری دیگر از دلاور مردان عرصه مدیریت و اقتصاد… باز هم اضافه شدن برگی زرین به افتخارات سرزمین پهناورمان ایران… این بار در نخستین روز های بهار… دلار با شکستن تمام رکورد های قبلی، با موفقیت و سربلندی از مرز پنج هزار و بیست و خورده ای تومان گذشت… آری[۲]

در همین رابطه، محمدعلی آهنگران، روحانیِ طرفدار رئیس‌جمهور روحانی هم در یک توییت نوشت: در ایام انتخابات و در سخنرانی ها به مخاطبین می گفتم برای اینکه رخدادهای تلخی نظیر بالارفتن یک شبه قیمت ارز و سکه در دوره احمدی نژاد تکرار نشود به روحانی رای دهید چون دولت او دولت ثبات است امروز با دیدن دلار ۵۷۰۰ تومانی با صراحت بابت این بخش از سخنانم عذرخواهی و استغفار می کنم.

*اینکه چهره‌های مشهور به «سلبریتی» و حامیان رئیس‌جمهور روحانی از یک بی‌تدبیری دولت انتقاد می‌کنند اقدامی ممدوح و پسندیده است.

اما رفتارهای انتخاباتی این افراد و طرفدار ویژه از آقای روحانی در نزد مردم، چیزی نیست که فراموش شود.

از طرفی آیا این انتقادها و توییت‌های بی‌اهمیت و استغفارها که هرگز جای آن تریبون‌ها و هوراهای انتخاباتی را نمی‌گیرد؛ پاسخگوی افزایش ناگهانی نرخ ارز و بی‌تدبیری در این افزایش یک‌شبه خواهد بود!؟

گفتنیست، امیر سیّاح، از کارشناسان مسائل اقتصادی در همین باره در یک توییت نوشته است: «هموطنی که پارسال با هیجان میگفتی تا ۱۴۰۰ با روحانی الان می گویی روحانی استعفا و همزمان می روی تا همه داراییت را دلار بخری…، در مشکل ارزی کشور تو و امثال شما بیشتر مقصرید تا روحانی و تیمش».

*لازم به توضیح است که مهدی پاکدل، بازیگر سینما و تئاتر نیز در حالی که جز حامیان رئیس‌جمهور روحانی بود اما طی ماه‌های اخیر انتقادات تندی را از دولت بیان کرده است.

نام این صرافی‌ها آشنا نیست جناب آشنا؟!

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور می‌گوید به واسطه مماشات با محتکران دلار، ارز کاهش پیدا نمی‌کند.
در کمتر از ۲۴ ساعت از مقاله مسعود نیلی درباره «حمایت از گرانی دلار و انتقاد از ثبات نرخ دلار»، بازار ارز با افزایش قیمت مواجه شد و با افزایش ۷۰۰ تومانی به رقم ۵۸۰۰ تومان رسید. با این وجود در سکوت ولی‌الله سیف، حسام آشنا مشاور روحانی در حال ارائه راهکار برای کنترل بازار است.
او در توئیتی نوشت: «ارز ارزان می‌شود اما نه با مماشات با محتکران جسور اسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.»
کافی است تا مشاور رئیس دولت نگاهی به اطرافش بیاندازد و آدرس صرافی‌هایی که باید با آنها برخورد شود را پیدا کند. صرافی‌هایی که درست در آستانه بحران ارزی سال ۹۰ شکل گرفته‌اند و امروز مشغول فعالیت هستند. البته اگرچه آشنا معتقد بر لزوم برخورد با محتکران ارز هست، اما تاکنون نظری درباره مماشات با برخی از صرافی‌های نزدیک به دولت نداده است. شرکت صرافی صدقی- حسین فریدون، شرکت صرافی دختر و داماد جناب ذخیره کشور صفدر حسینی (رئیس صندوق توسعه ملی دولت یازدهم و خالق حماسه حقوق‌های نجومی) و صرافی تیزچنگ، دوست قدیمی جناب سیف بخشی از صرافی‌هایی است که اخیراً آشکار شده است.
در همین راستا در بحران ارزی در دولت دهم، شاهد تأسیس صرافی‌های پر رونقی توسط اعضای دولت روحانی بودیم. به طور مثال در سال ۹۰ و در هنگام شدت گرفتن بحران ارزی در کشور سیده فاطمه حسینی دختر رئیس صندوق توسعه ملی دولت روحانی، (که آن زمان ۲۶ سال داشت) به همراه شوهرش هانی میرمحمد علی اقدم به تأسیس یک صرافی به نام «شرکت تضامنی سیدهانی میرمحمد علی و شرکا» می‌کنند. میرمحمد علی مدیریت این صرافی را برعهده می‌گیرد و دختر صفدر حسینی هم بر کرسی ریاست هیئت مدیره این صرافی می‌نشیند. حدود یک سال بعد بانک مرکزی وقت رسماً دریافت مجوز این صرافی را اعلام می‌کند اما یک سال و نیم بعد یعنی در بهمن ماه ۹۲ که دولت حسن روحانی سکان قوه مجریه را به دست می‌گیرد، بانک مرکزی دولت یازدهم رسماً مجوز فعالیت صرافی دختر و داماد صفدر حسینی را لغو می‌کند.
اما با بررسی روزنامه رسمی می‌توان فهمید که صرافی خانوادگی صفدر حسینی با وجود لغو مجوز هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا این که در بهمن ماه سال گذشته و بعد از این که به طور عجیبی سرمایه خود را از ۲۰۰ میلیون به ۴ میلیارد تومان افزایش داده بود، بار دیگر از بانک مرکزی دولت تدبیر و امید مجوز می‌گیرد.
پیش از این نیز اخباری در خصوص مشارکت «فریدون – صدقی» در راه‌اندازی صرافی «صدقی و شرکا» در سال ۹۰ مطرح شد؛ یعنی درست در زمانی که به گفته «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهور، صرافی‌ها نقش زیادی در ایجاد تلاطم ارزی در کشور بازی کرده و به گفته وی، در همان روزها ۲۲ میلیارد دلار ارز توسط برخی صرافی‌ها از کشور خارج شده و رانت ۷۰۰۰ میلیارد تومانی هم برای برخی صرافی‌ها ایجاد شده بود. درست در همین ایام پرتنش در بازار ارز بود که فریدون و صدقی صرافی «بدون مجوز» خود از بانک مرکزی را راه‌اندازی کردند. البته معلوم نیست در این روزها که شکست سیاست‌های دولت روحانی آشکار شده است و با کاهش روز به روز ارزش پول ملی بازار خوبی برای کاسبان بحران پیدا شده است، منسوبان به دولت بنگاه‌های جدید اقتصادی خود را در کجا تأسیس کرده‌اند، اما آنچه مشخص است این که، این نعل وارونه زدن برای دولت صرافها خنده‌دار است.

جنگ زرگری نشریات اجاره‌ای برای ندیدن افسارگسیختگی ارز

درحالی‌که نرخ ارز طی هفته‌های اخیر شکل صعودی به خود گرفته، روزنامه‌های زنجیره‌ای با پشت کردن به این مسئله مهم درگیر حاشیه‌سازی‌های همیشگی و پنهان کردن مسائل مهم هستند.
نرخ دلار دیروز تا ۵۸۰۰ تومان هم صعود کرد و روز قبل از آن ۵۲۰۰ تومان بود. اما روزنامه‌های اصلاح‌طلب دیروز ترجیح دادند در صفحات اصلی خود، این موضوع مهم را که به کاهش ارزش پول ملی می‌انجامد در صفحات اول خود مسکوت بگذارند و موضوعات دیگری را تیتر بزنند. برخی از این روزنامه‌ها دیروز هیچ تیتری درباره تحولات بازار ارز نداشتند. تیتر این نشریات را مرور کنید؛
– اعتماد: زبان زرگری روشنفکران/ انواع اصلاحات و چرا همچنان اصلاح‌طلبی؟
– آفتاب یزد: ۲۴۲ روز گذشت؛ قالیباف همچنان پستی ندارد/ سفر دو هفته‌ای استاندار کرمان به کانادا
– همشهری: این راه ادامه دارد (درباره موضوع استعفای شهردار بیمار تهران)
– هفت صبح: سقف انتظارات ما از مهران مدیری کجاست؟
– آرمان: جزئیات حملات سایبری
– شرق: خروج میلیاردها دلار ارز از کشور در دوره احمدی‌نژاد
– و …
یادآور می‌شود این روزنامه‌ها نقش اصلی در ایجاد هیجان عمومی برای مذاکره با شیطان بزرگ و سپس بزک توافق داشتند.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close