«اقتصاد برجامی» چه بلایی بر سر کشور آورد؟ / آیا گرانی‌های فعلی عمدی است؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=7417

نمایش لاکچری_موزیکال مخالفت دولت با گرانی/ بین تَکرار می‌کنم، گرانی و سقوط کاپیتان چه ارتباطی هست؟

گرانی‌های موجود در بازار که به تحریم‌ها نیز بی‌ارتباطند؛ اتفاقی هستند یا شکل گرفته‌اند تا هیزم فتنه آینده باشند؟

«گرانی» و عدم نظارت دولت بر قیمت‌ها یکی از اصلی‌ترین مشکلات این روزهای ایران است که در نقطه تلاقی سیاست و اقتصاد ایفای نقش می‌کند.

وظیفه‌ای که مقامات و آگاهان کشور صراحتاً گفته‌اند بر عهده دولت است و تا دولتی‌ها نخواهند؛ اتفاق خاصی در این حوزه نخواهد افتاد .[۱]

مع‌الوصف اما درون دولت تراژدی‌های جالبی درباره این قضیه وجود دارد و مقامات قوه مجریه فضایی را در بحث نظارت بر قیمت‌ها پدید آورده‌اند که به هیچ وجه تداعی کننده مفاهیم خوبی نیست.

بیشتر بخوانید :

از سابوتاژ اقتصادی تا عملیات پوشکی! / از شبکه مخوف گلادیوهای پارسی چه می دانید؟ + فیلم

«سابوتاژ اقتصادی» کارِ کیست؟!/ افسارگسیختگی قیمت‌ها یک «خرابکاری عمدی» است!

اگر جهانگیری دنبال «فتنه اقتصادی» نیست، بسم‌الله/ همه اقداماتی که دولت باید پس از گرانی انجام بدهد

فتنه جدیدی در راه است ؛ فتنه اقتصادی!

سران فتنه، عاملان شدیدترین تحریم های جهان علیه ایران! / فتنه تحریم ساز + مستند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به تازگی و در تشریح محتوای آخرین جلسه این ستاد گفته است: در جلسه امروز ستاد چند موضوع از جمله آخرین وضعیت تنظیم بازار، قیمت ها در بازار، برخی کالایی که در این چند روز با افزایش قیمت مواجه شدند یا کاهش موجود در بازار، اجاره بها و مسکن، بحث خودرو، شکر، ماکارونی و تن ماهی مورد بحث قرار گرفت.

او می‌افزاید: همه دستگاه های متولی در این جلسه حضور داشتند هر کدام موظف بودند که نسبت به کنترل نهایی برای تامین مواد غذایی و کنترل قیمت ها و نظام توزیع توضیحاتی بدهند.

وزیر کشور همچنین با تأکید می‌گوید: این روزها عملیات روانی و جنگ رسانه ای مرتب از خارج به گونه ای القا می کنند که ضعف مدیریتی، عدم کنترل و نظارت ها به هم مرتبط هستند که خوشبختانه هنوز آثار افزایش تحریم‌ها و تصمیم هایی که آنها گرفتند در اقتصاد داخلی ما عملیاتی نشده است .[۲]

این اظهارات وقتی در کنار سایر گفته‌های مقامات دولتی قرار می‌گیرد به روشنی نشان می‌دهد که آن مفاهیم ناخوب چیستند و چرا مخاطب این صحبت‌های مقامات دولتی می‌تواند احساس کند که با یک نمایش لاکچری موزیکال اما در واقع با یک تراژدی مواجه است؟!

*حرف‌های رحمانی‌فضلی را باور کنیم یا حرف‌های جهانگیری را؟! / دولتی که نظارت بر قیمت‌ها را کار درستی نمی‌داند

اظهارات رحمانی فضلی درباره توضیحات دستگاه‌های متولی نظارت بر قیمت‌ها و بی‌اثر بودن تحریم‌ها در اقتصاد کشور در حالی است که از ابعاد دیگر دولت خبرهای دیگر به گوش مردم رسیده است.

این اسحاق جهانگیری بود که چندی قبل در حاشیه دیدار خود از نمایشگاه کتاب تهران رسماً و علناً اعلام کرد که تشکیل یک سازمان عریض و طویل برای نظارت بر قیمت‌ها توسط دولت آسان نیست و توان دولت (در بحث توزیع و نظارت کالاها) همین است که می‌بینید! ضمن اینکه به گفته او برخی اقتصاددانان نظارت بر قیمت‌ها را نیز کار درستی نمی‌دانند ![۳]

در کنار جهانگیری البته رفتارهای برخی دیگر از وزرا و مقامات دولتی مدخل در امر قیمت‌ها نیز جالب توجه است…

گفته می‌شود نمایندگان برخی کمیسیون‌های اقتصادی مجلس از توضیحات این روزهای وزرا قانع نمی‌شوند. اما در ادامه این قانع نشدن اثری از یک اقدام تأثیرگذار هم نیست.

دو مقام وزارتخانه‌های صمت و مسکن نیز هنگام حضور در دو برنامه مختلف در تلویزیون که به منظور واکاوای چرایی گران شدن برخی اقلام خوراکی و مسکن پخش شد؛ صراحتاً تأکید کردند که طبق نظریات اقتصادی؛ قیمت‌ها را نظام عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و دخالت دولت در بازار کار درستی نیست ![۴]

و جالب آنکه تمام این رخدادها در گرماگرم انتشار خبر دستور روحانی مبنی بر برخورد با گرانی‌ها صورت پذیرفته‌اند.

تأکید رحمانی فضلی بر بی‌اثر بودن افزایش تحریم‌ها و آثار تصمیمات دشمن بر اقتصاد کشور نیز در حالی است که روحانی مدتی قبل در یک همایش صراحتاً اعلام کرده بود که گرانی قیمت گوشت قرمز به دلیل تحریم‌ها بوده است!

اگرچه کارشناسان هم با رحمانی‌فضلی موافق‌اند نه با آقای روحانی اما علت این رفتارهای پارادوکسیکال درون دولت همچنان برای مردم نامشخص است.

*شائبه همراهی دولت با مافیای ثروت / آیا گرانی‌های فعلی قرار است هیزم «فتنه اقتصادی» باشد؟

از پارادوکس‌های ماجرای پیش گفته که بگذریم اما عدم نظارت دولت بر قیمت‌ها؛ شائبه‌هایی را در نزد سایر مقامات کشور ایجاد کرده است.

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا، از نمایندگان مجلس چندی قبل در یک نطق خود در مجلس گفت: بی تدبیری دولت در مهار گرانی شائبه همراهی دولت با مافیای قدرت و ثروت را تقویت می‌کند .[۵]

آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید هم به تازگی در یکی از جلسات عمومی صراحتاً به دولت اخطار داد و تأکید کرد که دولت باید از گرانی دست بردارد.

برخی محافل تحلیلی نیز از این می‌گویند که دولت بیش از آنکه نتواند؛ نمی‌خواهد بر قیمت‌ها نظارت کند.

از سوی دیگر، چندیست که تحلیل‌هایی در فضای عمومی کشور منتشر شده مبنی بر اینکه ستاد مشترک جریان سیاسی خاص، ایجاد یک «فتنه اقتصادی» بزرگ را طراحی کرده است که گرانی‌های فعلی بخشی از پازل این طراحی هستند.

فتنه‌ای که می‌خواهد کسانی از مردم را به بهانه گرانی‌ها به خیابان بکشاند و دست آخر نیز رخدادهایی مثل آتش زدن پرچم را موجب شود و همانند سال ۸۸ علیه ساختار کشور شعار بدهد.

هرچه باشد اما به نظر می‌رسد در روزهای آینده پشت پرده تمام این رخدادها افشا خواهد شد و مردم خواهند فهمید بین تناقض‌گویی‌های رئیس ستاد تبلیغات اقتصادی و سایر مقامات دولتی، صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور درباره چرایی عدم نظارت بر قیمت‌ها، انتشار کلیپ سقوط کاپیتان از سوی مرکز مطالعات استراتژیک ریاست‌جمهوری، اعتراض حجاریان به رخوت مردم در مقابل نظام [۶] و «تَکرار می‌کنم» خاتمی چه ربط و ارتباطی وجود داشته است؟!

«اقتصاد برجامی» چه بلایی بر سر کشور آورد؟/ بیماری اقتصادی امروز کشور چه نام دارد؟

اقتصادی که خود را کم کم به خارج وابسته و عادت داد حالا در حال ترک این عادت اینگونه دچار نوسان و آشفتگی شده است و راه حلی جز به وابستگی به توان داخلی و دیدن بازارهای دیگر جهانی از جمله همسایگانمان ندارد.
اقتصاد آشفته و درهم ریخته امروز ویژگی‌های خاصی دارد که یکی از شاخصه‌های آن وابستگی شدید آن به ارز مخصوصا دلار است. اگر از اقتصاددانان هم بپرسید کسی فکر نمی کرد که تا به این حد قیمت دلار افزایش پیدا کند و اقتصاد کشور وابسته به آن پرتلاطم و طوفانی شود. اما با افزایش قیمت دلار چنان تکانه‌های شدیدی در اقتصاد کشور ایجاد شد که اینک جایی در بازار اقتصادی نمانده که از این زلزله آسیب ندیده باشد و هر روز مانند یک دمل چرکین از بخش دیگری از اقتصاد بیرون می زند. درواقع اقتصاد کشورمان بیمار است و بیماری عجیب و محتمل آن وابستگی به دلار و نوسانات ارزی است.

هرچند این بیماری را نباید تنها به دولتهای یازدهم و دوازدهم منحصر کرد اما باید گفت که رویکرد برجامی دولت که در اقتصاد و سیاست خارجی و سیاست داخلی رخ نمود و کشور و اقتصاد را معطل گشایش‌های برجامی و شاخصه آن اتفاقاتی که از خارج قرار بود بیفتند، کرد، باعث تشدید چنین بیماری اقتصادی شد.

قطعا در اقتصاد وابسته به نفت و اقتصادی که بر اساس فروش منابع خام و اولیه ارز تولید می‌کند و با آن ارز مواد اولیه و واسطه‌ای و کالاهای مصرفی وارد می‌کند، ارزش دلار تعیین‌کننده است.

دولت یازدهم سعی کرد با رویکرد درهای باز اقتصادی و وارد کرد توسعه از خارج کشورمان را به اصطلاح با خارج آشتی دهد. رویکردی که در دولت گذشته خود به نوعی با «دیپلماسی تهاجمی: همراه بود اینبار با «دییلماسی خنده و صلح» و سازش تغییر جهت داد.

در این خصوص دولت با ورود به مجاری تجاری و مالی رسمی دنیا که البته بیشتر آنرا مجاری رسمی غربی باید خواند سعی کرد که به نوعی مشکلات کشور را از راه مصالحه حل و فصل نماید. رویکردی که در آن تلاش شد در ابتدا با مذاکره و ایجاد توافق نامه برجام انجام پذیرید و سپس با پذیرفت ملحقات برجام از جمله FATF، CFT و … وارد این مجاری رسمی شود. اما هر چقدر دولت در حوزه رسمی سازی اقتصاد و سیاست خارجی کشورمان پیش می رفت، غرب با پهن کردن این دام سعی کرد که بیشتر کشورمان را امیدوار و در انتها با بدعهدی تمام به روی میز زده و از این ماجرا برای تحریم و در منگنه و فشار گذاشتن ایران سوء استفاده کرد.

مسئله‌ای که در افعال روسای جدید کاخ سفید به خوبی به چشم می خورد. حربه‌ای که قطعا با ورود کشورمان به مجاری و سازمان‌هایی مانند FATF تشدید می شد. گروگانگیری اقتصاد ایران با استفاده از موافقتنامه ها و محلق شدن به سازمان‌های مختلف غربی در دستور کار قرار گرفت. آمریکا نیز کدخدایی خود را بیشتر با هماهنگ کردن اروپایی‌ها با سیاست های خود نشان داده است. موضوعی که اگر ساختار سیاسی اقتصادی آمریکا از این دولت تا آن دولت از دموکرات ها تا جمهوری خواهان را جدا ازهم نبینیم یک دام جدی برای ضربه زده به اقتصاد کشورمان است.

در انتها هم چشم آبی های قاره سبز به خوبی نشان دادند که قرار نیست گامی در تحقق وعده های برجامی بردارند. مساله‌ای که در زمان ریاست جمهوری «باراک اوباما» و مجازات های سختی که برای بانک ها از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در نظر گرفته بود نیز وجود داشت و در زمان و دنیای ترامپ چیز تازه‌ای نیست. همان زمان بود که «محمد جواد ظریف» به دنبال «نامه آرامش بخش» برای آرامش خاطر بانک های بزرگ اروپایی جهت مراودات و تراکنش های مالی با ایران بود که محقق نشد.

این درحال است که بسیاری بر آنند که اقتصاد ایران خصوصا در زمان جنگ چنین در فشار قرار نگرفته بود. پاسخ به این سئوال را «حسن عابدی‌جعفری»، وزیر اسبق بازرگانی به خوبی می دهد. وی در این باره بیان می کند: «بانک جهانی، در سال پایانی جنگ ایران و عراق گزارشی منتشر کرد که در آن آمده بود با هر شاخصی بخواهیم اقتصاد ایران را اندازه بگیریم باید ورشکسته باشد، اما این اقتصاد موفق از جنگ بیرون آمده است. اما چرا این اتفاق رخ داد؟ چون توزیع عادلانه منابع را در آن شرایط در دستور کار داشتیم. در شرایطی که هیچ کشوری با ما همراه نبود، اما اکنون همه همسایه‌ها منهای دو کشور منطقه و ۲۶ کشور مرتبط با کشورهای همسایه با ما ارتباط دارند.»

وی می افزاید: «در دوران جنگ، سناریو «درآمد ارزی صفر» را تنظیم کردیم؛ آن زمان، حدود ۶ تا ۱۲ میلیارد دلار در سال درآمد ارزی داشتیم؛ اما شرایط امروز که قابل مقایسه با قبل نیست، اشکالات جدی داریم؛ چون در حوزه توزیع، خلع سلاح هستیم و نمی‌دانیم چگونه عمل کنیم.»

رسمی سازی اقتصاد ایران براساس دیدگاه غرب و از سوی دیگر معطل ماندن اقتصاد کشور در چند سال برای تحقق وعده‌های برجام دو حربه بزرگی بود که کشورهای غربی برای  ایجاد فشار و ضربه به اقتصاد کشورمان طراحی کردند و با ملحقات برجام سعی در محکم سازی آن بودند. این درحالی است که کشورهای اقتصادی بزرگ از جمله هند و چین هیچگاه در این حوزه تلاش نکردند و برعکس درصدد ایجاد مجاری جدا و قدرتمند از غرب بوده و هستند.

کشور‌ها یکی پس از دیگری برای رهایی اقتصادشان از سلطه دلار امریکا برنامه‌هایی را مطرح کرده‌اند یا می‌کنند. در حالی که کشوری با یک اقتصاد پویا مانند چین، بازار بورس نفت خامی راه‌اندازی و اعلام کرده که تجارت در آن به یوآن چین (پترو یوآن) است. ما هنوز درگیر سفته بازی در بازار ارز و گرانی‌های ناشی از نوسان‌های ارزی هستیم. اقتصادی که خود را کم کم به خارج وابسته و عادت داد حالا در حال ترک این عادت اینگونه دچار نوسان و آشفتگی شده است و راه حلی جز به وابستگی به توان داخلی و دیدن بازارهای دیگر جهانی از جمله همسایگانمان ندارد. موضوعی که تا به اینجا با پالس مثبت همسایگان روبرو شده و می توان برای بهبود شرایط اقتصادی کشور روی آن حساب کرد.

***

۱_mshrgh.ir/957249

۲_http://www.irna.ir/fa/News/83305363

۳_mshrgh.ir/956398

۴_mshrgh.ir/956398

۵_mshrgh.ir/951782

۶_mshrgh.ir/956746

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن