انتظار ۱۶ ساله مردم زنجان باز هم محقق نمی شود/ بزرگترین پروژه شمال غرب کشور منتظر تصمیم وزارت نیرو

سد مشمپا بر روی رودخانه قزل اوزن در ۱۱۶ کیلومتری غرب زنجان و در حدود ۵ کیلومتری غرب روستای مشمپا واقع شده است.

مطالعات برای ساخت سد در دو  مرحله در سال ۱۳۸۱ انجام شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. بعد از آن عملیات اجرایی سیستم انحراف، کمپ و جاده دسترسی در سال ۱۳۸۸ شروع شد و در شهریور سال ۱۳۹۲ به پایان رسید. عملیات عمرانی ساخت سد مخزنی، بند انحرافی و جاده جایگزین نیز در همان سال شروع شد اما به دلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی، هنوز طرح به اتمام نرسیده و با روند کندی در حال انجام است.

بر اساس گزارش های ارائه شده تا پایان سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۰۴ میلیارد تومان برای ساخت سد مشمپا از محل اعتبارات ملی، اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت هزینه شد. اعتبارات مورد نیاز سال‌های بعد این سد نیز بر اساس برآورد واقعی (سال ۱۳۹۴) ۴۷۷ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

حدود ۶ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی حقابه در پایاب این سد وجود دارد که پس از احداث سدزیر پوشش شبکه قرار خواهند گرفت.

همچنین این سد ضمن تأمین قسمتی از آب آشامیدنی زنجان، حقابه‌های کشاورزی پایاب خود و سد پاوه‌رود در طارم را تأمین کرده و تأمین آب اراضی کشاورزی پایاب سد پاوه‌رود با رهاسازی آب از سد مشمپا انجام می شود.

هدف از انجام این پروژه تامین قسمتی از آب آشامیدنی مردم و صنعت مورد نیاز شهرستان زنجان، حقابه کشاورزی اراضی موجود و تولید حداکثر انرژی برق آبی ممکن است.

اما در طی چند سال گذشته مدیران استانی هنوز نتوانسته اند مشکلات این سد را حل کرده و مردم شاهد بهره برداری از آن باشند تا جایی که صدای نمایندگان زنجان نیز در آمده است.

*بداخلاقی وزارت نیرو در خصوص سد مشمپا

“فریدون احمدی” نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در این زمینه معتقد است، وزارت نیرو برای عملیاتی شدن این سد بداخلاقی کرده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسه مجمع نمایندگان استان با استاندار و وزیر نیرو،خاطرنشان کرد: وزیر نیرو قول اصلاح پروژه را داده است.

این نماینده برضرورت کمک های مالی برای این پروژه تاکید کرد و گفت:اجازه تعطیلی سد مشمپا را نمی دهیم.

احمدی با اشاره به بدهی ۹۰ میلیارد تومانی این پروژه به قرارگاه سازندگی،خاطرنشان کرد: اعتبارات مختصری با پیگیری نمایندگان استان زنجان به این سد اختصاص یافته است که کافی نیست.

*رایزنی ها انجام می شود

علی وقف‎چی دیگر نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی معتقد است، در زمینه سد مشمپا و انتقال آن به شهر زنجان به عنوان آب شرب و صنعتی هم  رایزینی های مختلف انجام شده است.

وی برضرورت توجه مالی به این پروژه تاکید کرد و گفت: باید اعتبارات مطلوبی برای ادامه فعالیت جذب شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سد مشمپا بزرگترین پروژه شمال غرب کشور است که متاسفانه با وجود آنکه علاوه بر شهر زنجان، حدود ۲۵۰روستا برای بهره‌برداری از آب شرب آن پیش‌بینی شده است اما اعتبار ناچیزی برای تکمیل آن در نظر گرفته شده لذا مسئولان باید فکری کنند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن