اگر مردم رعایت کنند کرونا ۱۵ فروردین از بین می‌رود وگرنه تا خرداد درگیر آن هستیم!

این مطلب صرفا برای ترساندن شماست!/ لطفا بخوانید

حسین خان بابازاده: تقریبا حدود یک ماه از شناسایی کرونا در ایران گذشته است. متاسفانه تلفات شیوع این بیماری در کشورمان طبق آمارهای رسمی به بیش از هفده هزار نفر و آمار جانباختگان به بیش از یک هزار و صد نفر رسیده که بیش از بیست نفر از این جمعیت «شهدای خدمتِ مدافع سلامت» هستند.رویه ثابت و روزانه مسئولان امر در یک ماه گذشته این بوده که طی شبانه روز و از رهگذر هر فرصتی که پیدا می کنند از مردم بخواهند ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی «در خانه بمانند» و خصوصا در ایام نوروز قید سفر، خرید و دید و بازدید را بزنند.

اما هرچند ملت ایران را باید همواره جزو بافرهنگ ترین ملت های جهان دانست اما برخی آمارهای اعلامی توسط مسئولین ستاد مبارزه با کرونا در کنار گزارش های پخش شده از رسانه ملی، تصاویر منتشر شده در خبرگزاری ها و در نهایت مشاهدات نگارنده نشان می دهد که متاسفانه هنوز بخش قابل توجهی از مردم خصوصا در تهران، بنایی برای جدی گرفتن این بیماری کشنده که قابلیت انتقال سریع دارد، را ندارند و اصطلاحا موضوع را شوخی گرفته اند. حجم بالای مسافرت، شلوغی مراکز خرید، عدم رعایت دستورات بهداشتی و –به زودی-  دیدوبازدیدهای نوروزی نشان‌گر آن است که بسیاری از مردم، کم توجهی به معنای کم لطفی آن هم به یک موضوع ملی مرتبط باسلامت را –خواسته یا ناخواسته- در پیش گرفته اند. درست است که در تمام روزهای کرونایی گذشته گفته شده که «از کرونا نترسیم ولی مراقب باشیم» اما ظاهرا برخی این نترسیدن را با بی خیالی اشتباه گرفته اند.

بارها و بارها مسئولان مرتبط از صدر تا ذیل و پزشکان و پرستاران، مهمترین راه ریشه کن کردن این ویروس منحوس را همراهی همه جانبه مردم معرفی کرده اند که در صورت عدم همکاری مردم، جولان این ویروس خطرناک حداقل برای دوماه دیگر ادامه خواهد داشت. فی الواقع این عدم همکاری به معنای لطمه به سلامت دیگران و به خطرانداختن زندگی سایر افراد جامعه محسوب می گردد. بسیار سخت است به فردی که نخواهد سلامت خود را حفظ کند، کمک نمود و تلخ تر آنکه این بی مسئولیتی به سلامت دیگران هم لطمه بزند.

سوال اینجاست؛ در بزنگاهی که برای سلامت مردم حرم های مطهر اهل بیت(ع)، نمازهای جمعه، هیئات مذهبی و…. تعطیل می شوند، چگونه می توان قبول کرد که این حجم مسافرت، رفت‌وآمد و شلوغی مراکز خرید واجب و ضروری است؟ قطعا این رفتار پاسخ مناسبی به درخواست های مکرر محترمانه و البته ملتمسانه مسئولان برای حفظ سلامتی مردم نیست.

آمارهای رسمی اعلام شده نشان می‌دهد که این بیماری دقیقا در روند اوج خود قرار گرفته و طی روزهای گذشته به طور میانگین در هر روز ۱۲۰۰ نفر را آلوده و حدود ۱۳۰ نفر را به کام مرگ کشانده است. با این تفسیر هنوز معنای لبخند برخی افراد در هنگام خرید و عزم مسافرت مشخص نیست؟ هرچند گزنده ولی باید این سوال را مطرح کرد که آیا حتما باید –خدای ناکرده- یکی از اعضای خانواده این افراد جزو آمار جانباختگان این بیماری کشنده قرار بگیرد تا آنها نیز حداقل به این دلیل موضوع کرونا را جدی بگیرند!

این مطلب صرفا برای ترساندن شماست!/ لطفا بخوانید

کرونا ۱۵ فروردین از بین می‌رود؟/ پیک ویروس کرونا

مینو محرز قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که این موضوع صحت دارد که ویروس کرونا سه تا چهار روز در گلو می‌مانند و در این چند روز اگر آب نمک غرغره شود در گلو از بین می‌رود و وارد ریه‌ها نمی‌شود؟ گفت: از مردم خواهش می‌کنم که گوش به این اخبار غیر موثق ندهد چرا که اینفودمی کرونا از اپیدمی کرونا خطرناک‌تر است. این مسائل اصلا جنبه علمی ندارد.

وی گفت: طرح این مسائل ناشی از اینفودمی کرونا است. (اینفودمی همان اپیدمی اخبار نادرست است)، اینفودمی اخبار نادرست مردم دنیا و همچنین مردم کشور را بیچاره کرده است. از این دست مسائل امروز زیاد است.

محرز در ادامه با انتقاد از وضعیت پیش آمده اضافه کرد: چند روز قبل هم ادعا کردند که شربت درمان کرونا را ساخته اند و سازمان غذا و دارو برای اطلاع افکار عمومی اطلاعیه مبنی بر جعلی بودن آن صادر کرد. عده‌ای از این آب گل آلود در حال ماهی گرفتن هستند و مردم ما باید دقت کنند که ماهی این افراد شیاد نشوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مردم که الان در خانه نشسته اند در فضای مجازی و اخبار نباشند و وقت خود را صرف فرزندان و زندگی خود بکنند. توصیه می‌کنیم کمی دید و بازدیدهای خود را عقب بیاندازد هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. به جای اول فروردین اول اردیبهشت به دیدن اقوام و دوستان خود بروند.
محرز درباره زمان اوج بیماری کرونا در کشور گفت: ما هم اکنون در اوج درگیری با ویروس کرونا در کشور هستیم و این حجم بالا تا ۱۵ فروردین فروکش خواهد کرد و تعداد خیلی خیلی کمتر خواهد شد. از ۱۵ فروردین به بعد میزان ابتلا به ویروس کرونا بر اساس تخمین‌های انجام شده سیر نزولی پیدا می‌کند.

محرز افزود: مردم عید را رعایت کنند و در خانه بمانند. بدترین کار در ایام عید این است که نزد بزرگترها که گروه حساس تری هستند برویم و اگر خودمان بیماری را داشته باشیم و از آن بی اطلاع باشیم به آن‌ها منتقل کنیم.

تا اردیبهشت و خرداد پیک ویروس کرونا در کشور کم می‌شود

وی در ادامه درباره اینکه این ویروس تا چه زمانی در جامعه باقی می‌ماند گفت: تا اردیبهشت و خرداد پیک ویروس کرونا در کشور کم می‌شود. سارس که در عربستان به وجود آمد ۳۵ درصد موجب مرگ و میر شد و خیلی زود هم کنترل شد، ولی ویروس کرونای فعلی که در کشور با آن مواجهه هستیم قدرت سرایت بیشتری نسبت به سارس و قدرت کشندگی کمتری دارد.افرادی که بهبود پیدا می‌کنند به مشکلات دائمی ریه دچار نمی‌شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: افرادی که بهبود پیدا می‌کنند به مشکلات دائمی ریه دچار نمی‌شوند و بعد از بهبودی به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند.

کرونا تا ۱۵ روز آینده کنترل نشود تا ۲ ماه دیگر باید با آن درگیر باشیم

علی‌رضا رئیسی امشب در نشست ویدئو کنفرانس با هیئت‌رئیسه چند دانشگاه علوم پزشکی کشور ازجمله استان گیلان اظهار داشت: ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا غربالگری شدند که از این میان یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در صف پیگیری و پایش سلامتی هستند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر پایش بیمارانی که پیگیری فوری نیاز دارند در ۲۴ ساعت و افراد نیازمند پیگیری در ۴۸ ساعت گفت: با توجه به اینکه برخی استان‌ها نتوانستند درمانگاه‌های خود را در ساعات طولانی فعال نگه دارند اما بسیج و سپاه اعلام کردند که می‌توانند هزار درمانگاه را برای پیگیری سلامتی بیماران کرونایی به میدان آورند.

وی با اشاره به عملکرد مطلوب دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا تصریح کرد: متاسفانه هنوز برخی از مردم خطرناک‌بودن ویروس کورونا را جدی نگرفتند از این‌رو دادستان‌های کشور مکلف به همراهی با دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند و اگر در استانی قهوه‌خانه‌ای باز باشد قصورات این موضوع متوجه دانشگاه‌ علوم‌ پزشکی آن منطقه است.

رئیسی با بیان اینکه اگر تا ۱۵ روز آینده ویروس کرونا را کنترل نکنیم تا ۲ ماه دیگر باید با آن درگیر بوده و تلفات بسیار سنگینی نیز می‌دهیم، بیان کرد: در ایام عید نوروز دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و باید بهورزان و سایر کادر درمانی نسبت به انتقال و پیگیری سلامت بیماران کرونایی اقدام کنند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر مطالعه دقیق دستورالعمل‌های صادر شده از سوی وزارت بهداشت و سرکشی مداوم از دانشگاه‌های علوم پزشکی توسط معاونان بهداشتی افزود: یکی از عوامل مهم در کنترل ویروس کرونا گندزدایی مستمر معابر عمومی با همکاری بسیج است.

وی از تعطیلی بازار مراکز استان‌ها، مجموعه‌های ورزشی، فرهنگی و تفریحی جز مراکز عرضه ملزومات اساسی طبق تصمیم جدید دولت خبر داد و گفت: همه ما وظیفه داریم که برای کنترل شیوع بیشتر ویروس کرونا موارد و دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم تا بتوانیم از این روزهای سخت به سلامت عبور کنیم.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن