بازار ارزان مشتری ندارد

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=11355

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، یک هفته مانده به فرارسیدن بلندترین شب سال، یعنی شب یلدا یا همان شب «چله» شبی است که مردم طبق آداب ‌و رسوم ایران کهن آن را جشن گرفته و به بهانه آن دور هم جمع می‌شوند.

شب یلدایی که جدا از آداب و رسوم قدیمی و کهن آن به خوراکی‌هایش هم معروف است، که اغلب در سفره شب یلدا از آنها استفاده می‌شود.

امسال نیز به روال هر سال با نزدیک شدن به شب یلدا بازار خوراکی‌ها، رونق ویژه‌ای گرفته است، این بار اما بازار متفاوت‌تر از سال قبل است و به گفته فروشندگان بازار آرام است.

منظور فروشندگان از اینکه «بازار آرام است» آن است که قیمت هیچ کالایی گران نشده است و قیمت‌ها نسبت به قبل تقریبا یکسان است، از طرفی مردم نیز استقبال چندانی از همین بازار آرام ندارند.

مسؤولان تنظیم بازار و فروشندگان متعهد، معتقدند که ثبات قیمتی در بازار حکم‌فرماست و افزایش قیمت در هیچ محصولی به چشم نمی‌خورد.

درباره میوه که از اصلی‌ترین محصولات شب یلداست، این روزها بازار اشباع از آن است و طبق آنچه فروشندگان اذعان دارند، افزایش قیمتی در بازار میوه وجود ندارد زیرا عرضه میوه به میزان کافی صورت گرفته است و حتی هندوانه که میوه اصلی این شب است، قیمت متعادلی دارد.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان درباره آخرین وضعیت بازار میوه و مرکبات در زنجان در آستانه شب یلدا گفت: قیمت مرکبات این روزها افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی دارد.

سید محمود موسوی با اشاره به اینکه هندوانه شب یلدا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳ هزار تومان است، تصریح کرد: به علت اینکه از صادرات جلوگیری شده است از همین رو شاهد کاهش قیمت هستیم.

وی با اشاره به اینکه حتی  خیار و گوجه‎‌فرنگی نیز به علت ممنوعیت صادرات دارای کاهش قیمت هستند، گفت: این روال اگر ادامه پیدا کند، شاهد کاهش قیمت بیشتر نیز خواهیم بود.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار زنجان با اشاره به اینکه تنها افزایش قیمت در بازار میوه و تره‌بار مربوط به پیاز است، اضافه کرد: از ۲۰ روز گذشته پیاز، افزایش قیمت داشته و با افزایش ۵۰ درصدی به ۳ هزار تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که بازار پیاز مدیریت نشود، قیمت این محصول باز هم افزایش پیدا خواهد کرد و ما هشدار لازم را در این باره به سازمان صمت داده‌ایم.

موسوی با اشاره به اینکه امروز مشکلی از نظر تأمین میوه شب یلدا نداریم، تصریح کرد: محصولات مختلف به وفور در بازار میوه‌ و تره‌بار وجود دارد.

نظارت جدی بر بازار شب یلدا

رئیس اتاق اصناف استان زنجان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: نظارت‌های لازم بر بازار شب یلدا وجود دارد و در صورت مشاهده تخلف برخورد لازم انجام می‌شود.

سید محمود موسوی با اشاره به اینکه پیش از این نیز طرح نظارتی ویژه در بازار در حال انجام بود، تصریح کرد: اخیرا افزایش قیمتی نبوده است که تخلفی از سوی اصناف رخ دهد و بیشترین تخلفات در ارتباط با عدم درج قیمت بوده است.

وی با اشاره به اینکه بازرسان اصناف استان در قالب تیم‌های محسوس و نامحسوس با حضور در بازار، با پایش عرضه اقلام ضروری در بازار، با هرگونه تخلف صنفی برخورد قانونی لازم را انجام می‌دهند و با تشکیل پرونده، متخلفان هر صنف را به اداره کل تعزیرات حکومتی استان معرفی می‌کنند،گفت: بازرسان اصناف استان در این بازرسی‌ها با گران‌فروشی، کم‌فروشی، درج نکردن قیمت و صادر نکردن فاکتور برخورد می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف استان زنجان با اشاره به اینکه بازرسان اتاق اصناف در دو نوبت صبح و عصر مشغول نظارت بر بازار هستند، افزود: از مردم نیز می‌خواهیم در صورت مشاهده تخلف آنها را به سازمان صمت یا اتاق اصناف گزارش کنند تا برخورد لازم با متخلفان صورت گیرد.

افزایش قیمت برنج در زنجان

رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات‌فروشان زنجان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: بازار این روزها آرام است و افزایش قیمت را در کالاها شاهد نیستیم.

جلیل علی محمدی با اشاره به اینکه وضعیت بازار این روزها بسیار خوب است، اضافه کرد: اگر این روال ادامه پیدا کند، وضعیت بازار آرام‌تر هم خواهد شد.

وی با بیان اینکه اخیرا حتی شاهد تخفیفاتی نیز در برخی از کالاها بودیم، افزود: همه کالاها بهداشتی، سلولزی، رب گوجه، کنسروی همه ثابت بوده و گاها کاهش چند درصدی نیز داشته است.

رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات‌فروشان زنجان تصریح کرد: تنها کالایی که در این مدت افزایش قیمت چند درصدی داشته است، مربوط به برنج است که ۶ یا ۷ درصد افزایش داشته است.

وی همچنین در ارتباط با فروش بازار نیز گفت: بازار کالاها همچنان که افزایش قیمت نداشته افزایش مشتری نیز نداشته است و در رکود به سر می‌برد.

یکی از شهروندان نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: درست است، که در این ایام قیمت‌ها در بازار افزایش چندانی نداشته است اما چند ماه قبل به اندازه کافی شاهد جهش قیمت‌ها بودیم.

فاطمه احمدی با اشاره به اینکه همین افزایش قیمت در گذشته موجب شده که برخی خانواده‌ها قدرت خرید نداشته باشند، تصریح کرد: در شب یلدا نیز شهروندان طبق نقدینگی خرید خواهند کرد و این ثبات قیمت هیچ تاثیری در افزایش خرید از سوی مردم ندارد.

به نظر می‌رسد، بازار شب یلدا در سال جاری از آرامش بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار است، البته کاهش قدرت خرید مردم و عدم استقبال از بازار نیز به‌عنوان مانعی بزرگ بر سر راه افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شناخته می‌شود.

انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/گ

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close