بازداشت شهردار ، نایب رئیس شورای شهر و شهردار منطقه ۳ زنجان بدلیل مسائل مالی

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=11875

شهردار زنجان به همراه نایب رئیس شورا و شهردار منطقه ۳ زنجان و چند نفر دیگر بازداشت شدند.

یک منبع آگاه با تایید بازداشت شهردار زنجان، نایب رئیس شورا و شهردار منطقه ۳ و چند نفر دیگر عنوان کرد که فعلا خبری از آزادی این افراد نخواهد بود.

هنوز ابعاد مختلف این پرونده کامل نشده و به نظر می‌رسد مسئولان در حال تکمیل ابعاد مختلف آن هستند که با این حال به نظر می‌رسد تعداد بازداشتی‌ها افزایش یابد.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این افراد هیچ گاه احضار نشدند بلکه در همان ابتدا به دلیل مسائل مالی بازداشت شدند.

عباس راشاد رئیس کمیسیون بودجه و امور حقوقی شورای اسلامی شهر زنجان در این ارتباط گفت: شهردار زنجان به همراه نایب رئیس شورا و شهردار یکی از مناطق به همراه افرادی دیگر به مدت ۳ روز است که بازداشت شده‌اند.

وی علت بازداشت را دخالت این افراد در قراردادها و ارتباطات غیرقانونی و ناسالم و دخالت‌های غیرقانونی در امور جاری و… عنوان کرد.

راشاد نیز ضمن بی‌اطلاعی از میزان و محل تخلفات انجام شده که منجر به بازداشت شهردار و عضو شورا شد، گفت: مراجع قضایی عنوان کردند که پیش از این مکرراً به صورت شفاهی اخطارهای لازم را به این افراد داده بودیم ولی گوش نکردند و ما برخورد کردیم.

وی در مورد تعیین تکلیف وضعیت یکی از مناطق شهرداری زنجان نیز گفت: تعیین تکلیف وضعیت شهرداری یکی از مناطق نیز منوط به تعیین سرپرست شهرداری مرکز است.

این عضو شورا در پایان عنوان کرد: متأسفانه خطاهای اینچنینی یک عضو شورا و یا شهردار اعتماد و سرمایه اجتماعی را دچار خدشه کرده و آسیب‌ زننده است.

بازداشت ۱۷۰ شهردار، عضو شورای شهر و کارمند شهرداری

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تا امروز فقط در سال جاری، حدود ۲۰ شهرداری، ۵۰ عضو شورای شهر، حدود ۱۰۰ کارمند شهرداری در تعدادی از استان‌ها و شهرستان تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند و برخی از آنها محکوم شدند.

غلامحسین اسماعیلی در ادامه هفدهمین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره فساد در شهرداری و شورای شهر پاکدشت اظهار کرد: بیش از ۲۵ نفر از افراد شهرداری و شورا در این شهرستان نه چندان بزرگ بازداشت شدند. مایه تاسف است کسانی که با رأی مردم و برای خدمت به مردم انتخاب شدند، شاهد تخلفات در این نهاد هستیم. همین جا به شهرداران و اعضای شوراهای شهر هشدار می‌دهم که بدانند بررسی عملکرد آنها جزو اولویت‌های دستگاه قضاست و در صورت تخلف و تشکیل پرونده با قاطعیت برخورد می‌شود.

وی گفت: تا امروز فقط در سال جاری، حدود ۲۰ شهرداری، ۵۰ عضو شورای شهر، حدود ۱۰۰ کارمند شهرداری در تعدادی از استان‌ها و شهرستان تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند و برخی از آنها محکوم شدند.

شورای شهر زنجان همچنان در پی انتخاب سرپرست شهرداری

با گذشت چند روز از بازداشت شهردار زنجان به همراه نایب رئیس شورا و شهردار منطقه ۳ اعضای شورای شهر زنجان همچنان در پی انتخاب سرپرست برای شهرداری هستند.

به گزارش موج رسا بعد از اینکه خبر بازداشت شهردار زنجان به همراه نایب رئیس شورا، شهردار منطقه ۳ و چند نفر دیگر در رسانه‌ها منتشر شد بازار گمانه زنی ها در مورد سرنوشت این عضو شورا و شهردار زنجان در محافل مطرح است که باید دید این پرونده به کجا خواهد رسید.

روز گذشته صبح و بعد از ظهر جلساتی در شورای شهر زنجان حول انتخاب سرپرست شهرداری زنجان برگزار شده که اعضا به نتیجه‌ای که منجر به انتخاب سرپرست شود، نرسیدند.

عباس راشاد عضو هیئت رئیسه شورای شهر زنجان با بیان اینکه به نظر بنده نامه مقام قضایی ایراد مطرح شده را برطرف کرده است، اظهار کرد: برای انتخاب سرپرست یا باید شهردار استعفا دهد و یا اینکه استیضاح شود و راه سوم از طریق تعلیق است که قانون صراحت لازم را در این خصوص ندارد.

وی افزود: با برخی از استانها که وضعیت ما را داشتند تماس داشتیم و آنها اعلام کردند که بعد از نامه مقام قضایی به مرحله انتخاب سرپرست رفتند، نظر بنده نیز انتخاب سرپرست در سریع ترین زمان ممکن است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر زنجان با بیان اینکه بعد از انتخاب سرپرست اگر روند پرونده شهردار پیچیده تر شد باید به فکر شهردار جدید نیز باشیم، عنوان کرد: امروز تا این لحظه درخواست جلسه از طرف اعضا برای ما ارائه نشده است.

وی با یادآوری اینکه سرپرست باید از کارکنان خود شهرداری باشد، گفت: ما روز گذشته هم می‌توانستیم سرپرست را انتخاب کنیم اما اعضا باید به اجماع برسند.

طبق اعلام منابع آگاه؛ معاونین شهردار، شهرداران مناطق و حبیب یگانه شهردار سابق از جمله گزینه‌های سرپرستی شهرداری زنجان هستند.

برای سلب عضویت عضو بازداشت شده شورا نیز باید منتظر ماند و دید دادگاه رای دادگاه در خصوص وی چه خواهد شد که در صورت اثبات اتهامات وارده وی از شورا سلب عضویت خواهد شد.

طبق گفته یکی دیگر از اعضای شورای شهر زنجان در نامه‌ای که مقام قضایی به شورا ارسال کرده آمده است که افراد ذکر شده در بازداشت موقت بوده و در مورد حکم احتمالی تعلیق نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

با این حساب باید دید که اعضای شورای شهر زنجان چه تصمیمی در خصوص سرپرست شهرداری زنجان خواهند گرفت و آیا دوباره حبیب یگانه را به عنوان سرپرست انتخاب می‌کنند و یا به سراغ معاونان و شهرداران مناطق خواهند رفت.

پرونده احضار و بازداشت شهردار زنجان در مرحله تحقیق است

رئیس کل دادگستری استان زنجان گفت: پرونده احضار و بازداشت شهردار و عضو شورای اسلامی شهر زنجان در مرحله تحقیق است.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی درباره پرونده شهردار و یک عضو شورای شهر زنجان اظهار کرد: این افراد احضار شده‌اند، اما اجازه بدهید مدتی از روی این قضیه بگذرد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه خبرهای خوبی در راستای مبارزه با فساد توسط دادگستری و دادسرای زنجان در دستور کار است، افزود: پرونده شهرداری تنها پرونده نیست و در سایر دستگاه‌ها نیز پرونده‌هایی در استان و شهرستان وجود دارد.

وی گفت: این موضوع چون در مرحله تحقیق است، برای اینکه به اصل تحقیق آسیب نزند و مانع از سیر درست این پرونده‌ها نشود بعد از مدتی این موضوع را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی همچنین در ارتباط با پرونده دو نماینده زنجانی نیز گفت: پرونده نمایندگان مجلس در تهران در مرحله تحقیق است و قرار تامین صادر شده و معنای صدور قرار تامین برای متهم پرونده یعنی اینکه اجمالا اتهام متوجه فرد است.

صادقی نیارکی گفت: این یعنی اینکه تا اتهامی متوجه فرد نباشد، قرار تامین صادر نمی‌شود، اما در حال حاضر پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و فعلا تحقیقات کامل نشده است.

پرونده شهرداری زنجان بازداشتی جدید ندارد/ فعلا کسی برای مدیریت شهری انتخاب نشده است

فرماندار زنجان گفت: خبر رسمی از مراجع قضایی این است که تاکنون فقط سه نفر یعنی شهردار مرکز زنجان، نایب رئیس شورا و شهردار یکی از مناطق شهری بازداشت شده است و دیگر بازداشتی جدیدی نداشتیم.

به گزارش فارس رضا عسگری درباره اتفاقات اخیر شهرداری زنجان و بازداشت شهردار، نایب رئیس شورا و مدیر منطقه ۳ زنجان اظهار کرد: دستگاه قضایی این سه نفر را تحت نظر دارد و پرونده در مرحله تکمیل تحقیقات است، از همین رو اتهامات و مباحث مربوط به آن هنوز اعلام نشده است.

فرماندار زنجان با اشاره به اینکه ما نیز منتظر تکمیل تحقیقات از سوی بازپرس پرونده و اعلام آن از سوی دستگاه قضایی هستیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه پرونده فعلا در مرحله تحقیق است، بهتر است از گمانه‌زنی در این باره پرهیز شود.

وی با تأکید بر پرهیز از هرگونه جوسازی رسانه‌ای چه از سوی رسانه‌ها رسمی و یا فضای مجازی بیان کرد: گاها اطلاع‌رسانی‌هایی انجام می‌شود که در آن اسامی افراد و یا مدیران شهری ذکر می‌شود، موضوعی که موجب هتک حیثیت افراد می‌شود، موضوعی که طبیعتا تبعات حقوقی و کیفری دارد.

فرماندار زنجان گفت: خبر رسمی از مراجع قضایی این است که تاکنون فقط سه نفر یعنی شهردار مرکز زنجان، نایب رئیس شورا و شهردار یکی از مناطق شهری بازداشت شده است و دیگر بازداشتی جدیدی نداشتیم و بررسی ما نیز چنین چیزی را نشان می‌دهد؛ چون فعلا پرونده در مرحله تحقیق است.

عسگری با بیان اینکه هرگونه گمانه‌زنی بی‌مورد موجب ملتهب شدن فضای شهری می‌شود، تصریح کرد: قطعا اگر بازداشتی جدیدی علاوه بر سه نفری که قبلا بوده است، باشد، مراجع قضایی اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

فرماندار زنجان با تأکید بر پرهیز از هرگونه ایجاد التهاب در جامعه بیان کرد: نباید اتفاقی بیافتد که با اطلاع‌رسانی‌های شتاب زده خللی در خدمت‌رسانی به مردم ایجاد شود و باید این فضا مراقبت شود.

وی تصریح کرد: این اطمینان را به مردم می‌دهیم که قطعا اگر تخلفی باشد برخورد لازم انجام خواهد شد و رسیدگی‌ها دقیق خواهد بود، اما امیدواریم در این شرایط مدیران مختلف شهری و سازمان‌های تابعه با قوت کارهای خود را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه در قانون همه مباحث مربوط به مدیریت شهری و وظایف شورای شهر مشخص و تبیین شده است، تصریح کرد: در قانون ظرفیت‌ها مشخص شده و شورای شهر نیز بر اساس آن قاعدتا طبق وظایف خود عمل خواهد کرد.

عسگری با اشاره به اینکه در قانون مباحث مربوط به عزل و نصب شهرداران مشخص و تشریح شده است، اضافه کرد: طبیعتا این موضوع در چارچوب ضوابط و مقررات موضوع مدیریت خواهد شد که در شهرداری و سازمان‌های تابعه خللی در ارائه خدمات به شهروندان ایجاد نشود، موضوعی که تأکید فرمانداری و البته شخص استاندار است.

فرماندار زنجان افزود: توصیه ما نیز به شورای شهر این بوده است که شورای شهر مطابق قانون اقداماتی انجام دهند که امور شهر و خدمت‌رسانی دچار مشکل نشود.

وی با اشاره به اینکه در نامه دادستانی به شورای شهر نیز اعلام شده است که تدبیری اتخاذ شود که خللی در خدمت‌رسانی به مردم صورت نگیرد، گفت: تاکید ما نیز این بوده است که اقدامات در چارچوب قانون انجام شود.

عسگری تعیین تکلیف مدیریت شهری را از اختیارات مسلم شورای شهر عنوان کرد و گفت: طبق قانون هیج نهادی نمی‌تواند در این حوزه نظرات خود را به شورای شهر تحمیل کند، اما آنطور که بنده اطلاع دارم از زمان ابلاغ نامه دادستانی شورای شهر مشغول تصمیم‌گیری است که قطعا اگر این تصمیم در چارچوب قانون اتخاذ شود به تأیید فرمانداری خواهد رسید و اگر در چارچوب نباشد، قاعدتا باید اصلاح شود.

فرماندار زنجان درباره انتخاب سرپرست شهرداری نیز گفت:  رایزنی‌ها در حال انجام است و در این باره حتی با مجموعه وزارت کشور نیز صحبت شده است و شورای شهر در حال تطبیق قوانین با شرایط به وجود آمده است، اما تاکنون هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

عسگری همچنین درباره بازداشت یک عضو شورای شهر نیز گفت: درباره عضو شورای شهر نیز پس از بررسی پرونده و گذر آن از مرحله تحقیقات و ورود به مرحله رسیدگی، در صورتی که تخلف محرز شود، مطابق قانون عضو علی‌البدل جایگزین خواهد شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن