ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژهویژه های استان زنجان

بازهم اخراج کارگران شرکت روغن نباتی جهان/ وعده‌های تو خالی با آمارهای خیالی

با آغاز سال جدید مشکلات روغن نباتی جهان که البته دیگر به یک موضوع عادی تبدیل شده، دوباره سرباز کرده و چند کارگر این شرکت دوباره تعدیل شده‌اند و برخلاف وعده مسؤولان نه تنها بدهی کارفرما به کارگران پرداخت نشده، بلکه حق بیمه دو ساله کارگران نیز معوق است.

به گزارش فارس، سناریوی تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان و مشکلات عدیده این کارخانه از سال ۱۳۹۵ آغاز شده و در طول دو سال گذشته طبق گفته مسىؤولان پیگیری‌های متعددی انجام شده است، ولی ظاهرا این پیگیری‌های عملیاتی نبوده و بازهم با آغاز سال مشکلات کارخانه سرباز کرده است.

مسؤولان سال قبل وعده حل مشکلات کارگران روغن نباتی جهان را دادند و در تاریخ ۱۸ بهمن سال قبل رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اعلام کرد که مشکلات روغن نباتی جهان حل شده و حتی این شرکت قرار است، ۱۰۰ نیروی دیگر نیز جذب کند.

ناصر فغفوری با اشاره به اینکه در همان مقطع زمانی در گفت‌وگویی اعلام کرد: از آغاز امسال تاکنون هیچ واحد تعطیل شده در استان زنجان نداشتیم. امسال حتی چند واحد نیز شامل چینی نور، کریستال ایران، گلریس، شادن که از سال قبل تعطیل شده بودند، احیا شده و به چرخه تولید بازگشتند، به همین خاطر برای ما خیلی مهم بود که روغن نباتی جهان زنده و فعال باشد.

وی با اشاره به اینکه عدم تعطیلی واحدها برای ما یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود، گفت: کارخانه روغن نباتی جهان نیز امروز وضعیت خوبی دارد، چون جلسات مشترکی برگزار شده و در آخرین جلسه کمیسیون کارگری مقرر شده که کارفرما باید حقوق آبان کارگران را واریز کند که این اتفاق افتاد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان همچنین به واریز ناقص حقوق اشاره کرد و گفت: بر این اساس بنا شده تک تک کارگرانی که حقوق آنها واریز نشده نامه کتبی بدهند تا کارفرما برای هر مورد آن پاسخ دهد که چرا این اتفاق افتاده است که با مشخص شدن علت، موضوع پیگیری شود.

فغفوری با بیان اینکه کارفرما متعهد شده است که حقوق آذر را تا ۲۰ بهمن‌ماه پرداخت کند، گفت: طبق توافقات صورت گرفته باید ایرادات وارده به بیمه آبان و آذر اصلاح و وارد سامانه کرده و همچنین باید مطالبات همه کارگرانی که خارج از روغن نباتی جهان هستند هم تا ۲۰ اسفند پرداخت شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه کارگران نیز به وضعیت موجود پس از پرداخت مطالبات راضی شده و گفتند که شرایط را با یک ماه تاخیر حقوق قبول دارند، تصریح کرد: طبق گفته  کارفرما قرار است، برای افزایش تولید حتی نیروی فعال در این کارخانه ۱۰۰ نفر نیز بیشتر شود.

حالا پس از گذشت دقیقا دو ماه از صحبت‌های رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گذشته و در حالی که به صورت مستمر از سوی مسؤولان این سازمان اعلام می‌شود که سال قبل هیچ واحد تولیدی تعطیل نشده است، مشکلات روغن نباتی سرباز کرده و گویا وعده‌های مسؤولان صنعت استان، صرفا ارائه آماری برای رکوردشکنی بوده و در عمل چیزی عاید کارگران نشده است.

در واقع به گفته کارگران پیگیری مسؤولان سازمان صنعت از وزیر صنعت گرفته تا معاون رئیس جمهور تقریبا هیچ بوده و هیچ یک از وعده‌ها عملیاتی نشده و در سال جدید نیز تعدیل نیرو از سوی کارفرما آغاز شده است.

*سخنان رئیس سازمان صنعت استان ارائه آمار تو خالی بوده است

در همین راستا یک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: از وقتی تولید شرکت در سال جدید آغاز شده تعدیل نیرو هم آغاز شده و چند نفر به بهانه‌های مختلف از کارخانه روغن نباتی جهان اخراج شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کارفرما به صورت جلسه‎‌های امضا شده با حضور مسؤولان اعتنایی نمی‌کند، گفت: کارگران از وضعیت موجود ناراضی هستند، چرا که هیچ از حق و حقوق آنها پرداخت نشده است.

وی با اشاره به اینکه برخلاف اعلام مسؤولان که قرار بود، مزایا و حقوق کارگران قبل از عید تسویه شود، این اتفاق رخ نداده است، گفت: کارفرما حقوق بهمن و اسفند کارگران را پرداخت نکرده و درباره موضوع بیمه نیز طی دو سال فقط دو ماه بیمه برای کارگران (دی و آذر) را رد کرده است.

یکی از کارگران نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: کارفرما هر کارگری که مشکلات را به رسانه‌ها اعلام کند و یا با آنها در ارتباط باشد را اخراج می‌کند و مسؤولان نیز در این باره کاری نمی‌کنند.

وی افزود: بهتر است، مسؤولان به جای دادن آمارهای تو خالی و صورت جلسه‌هایی که فقط روی کاغذ عملیاتی استَ، قدری هم به فکر کارگران باشند.

وی با اشاره به اینکه چند نفر از کارگران این کارخانه در آستانه روز کارگر بیکار شده و شرمنده خانواده و زن و فرزند هستند، گفت: انتظار کارگران از مسؤولان به ویژه سازمان صنعت حمایت است، نه اینکه صرفا برای فریب اذهان عمومی آمار و اخباری را اعلام کنند که در واقعیت اصلا رخ نداده و آمارها توخالی و خیالی است.

وی با اشاره به واریز ناقص عیدی کارگران و البته عدم پرداخت حق بیمه دو ساله و حقوق کارگران در سال قبل افزود: در کارخانه نظام برده‌داری حاکم است و البته کسی حق اعتراض به موضوع را ندارد، چون کارفرما حرف اول و آخر را می‌زند و مسؤولان نیز در قبال این ظلم ساکت هستند.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close