بازی‌های محلی، میانبری برای احیا و تقویت فرهنگ بومی

به گزارش زنجان سحر؛ به نقل از جهانبین نیوز؛  مَرغملک در ۵۵ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در ارتفاع ۲۴۱۵ متری و ۳۶۵ متر بالاتر از شهرکرد قرار دارد.

یکی از علت های نامگذاری این مکان وجود مرغزارهای بکر و مخملی است.. مرغملک از روستاهای مشهور روزگاران گذشته و وجه تسمیه آن در وجود انبوه مرغ‌ها و چمن‌ها است و از این رو مورد توجه خاص خوانین محلی و حتی شاهان و شاهزادگان در دوره های مختلف نیز بوده‌است.

مردم این روستا به زبان ترکی و همین طور به لهجه لری تکلم می‌کنند.

از جمله مناطق دیدنی این روستا قدمگاه حیدر کرار، اورنگ و قلعه سروان،باشلوق است.

آب کشاورزی این روستا از قنات های متعدد و چشمه ها بدست می آید.

یکی از چشمه های زیبای این منطقه سوق بولاق به معنای چشمه سرد است در فاصله چند کیلومتری این چشمه چندین چشمه دیگر قرار دارد برای اینکه به این چشمه برسیم وقتی وارد مرغملک شدیم کافیست خیابان اول سمت چپ را سه کیلومتر بالا بیایم تا در سمت راست به یک محوطه درخت کاری شده برسیم کنار درخت ها این چشمه قرار دارد.

چشمه های موجود در مرغملک سرچشمه رودخانه گرگک هستند و البته بخشی از آب زاینده رود از این منطقه تامین می شود .

بازی‌ها به طور عام دارای یک بار فرهنگی هستند، بازی‌های بومی، قبیله‌ای، محلی و سنتی چهارمحال و بختیاری علاوه بر بار فرهنگی، از جذابیت و تنوع بالایی نیز برخوردار هستند و با توجه به پهناوری اقلیمی، قومی و قبیله‌ای در ایران، انواع بازی‌ها با هدف‌های خاص طراحی شده و میان مردم رایج بوده است.

 الختر،جفت و خیزک، خرمنگل، سه خط، ، قلعه قلعه، قلندر، هفت سنگ، هل هله گرگ چمبری، ترکه‌بازی، تقلا، توپی چوبی، تیراندازی، تیر و کمان، تیر و نشانه، تالون خراب  و … از بازی های بومی و محله ای رایج در استان چهارمحال و بختیاری است.

 

 

انتهای پیام/


منبع : راه دانا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن