آخرین اخباراقتصادیایرانجهانسیاسی

برجام ثمر داد! ورود ایرانیان به آمریکا به طور قطعی ممنوع شد

پس از کش و قوس‌های فراوان و دوبار رفت و برگشت بین دادگاه و دولت آمریکا، دیوان عالی ایالات متحده اجازه داد که قانون منع مهاجرتی ترامپ علیه ۶ کشور چاد، لیبی، سوریه، ونزوئلا، یمن و ایران  به طور کامل اجرا شود.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که درخواست دولت آمریکا برای برداشتن  دو حکم ممنوعیت دادگاه‌ها پائین دستی با ۷ رای موافق و ۲ رای مخالف به تائید دیوان عالی ایالات متحده رسیده است و از این به بعد اتباع این ۶ کشور از جمله ایران، حتی در صورت داشتن خویشاوند و یا تحصیل در مراکز علمی چون دانشگاه‌ها نیز نمی‌توانند وارد آمریکا شوند.
وضع قوانین این چنینی  نقض ماده ۲۹ برجام به شمار می‌رود که ایالات متحده آمریکا را از اعمال هرگونه سیاست که تاثیر منفی و مستقیم بر روی عادی سازی تجارت و رابطه اقتصادی با ایران می‌گذارد منع کرده است. «جف» سِشِنْز دادستان کل آمریکا تصمیم دیوان عالی را یک پیروزی اساسی برای ایمنی و امنیت مردم این کشور خواند. وی همچنین اعلام کرد که دولت ترامپ از اجازه اکثریت قضات برای به اجرا درآمدن  فرمان مهاجرتی رئیس جمهور  خوش‌حال است.
از آن‌جا که به اجرا درآمدن قانون منع مهاجرتی به علت اثرات منفی اقتصادی و تجاری برای جمهوری اسلامی ایران، نقض مجدد تعهدات آمریکا ذیل برجام به شمار می‌رود باید آن را فرصت مجددی برای سنجش میزان اعتبار سخنان کشورهای اروپایی تلقی کرد. سه کشور اروپایی به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده‌اند که اجرای برجام را به طور کامل تضمین می‌کنند. در آخرین نمونه نیز  می‌توان به اظهارات موگرینی در کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای در رم ایتالیا اشاره کرد که حفظ توافق هسته‌ای را برای اروپا یک اولویت امنیت ‌خواند  و تاکید کرد که اتحادیه اروپا از همه کشورها از جمله آمریکا می‌خواهد که توافق را به شکل کامل اجرا کنند.
 ۷۲۰x720_EU_External_Action_در_توییتر.mp4 | دانلود فیلم 
در مقابل این سخنان که در ظاهر نشان از حمایت اتحادیه اروپا از اجرای برجام می‌دهد مسئولین ایرانی معقتد هستند که آن‌چه اهمیت دارد اقدام عملی کشورهای اروپایی است؛ چنان‌که کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در دولت دوازدهم در مصاحبه روز گذشته خود دراین باره می‌گوید: البته اروپایی ها پیام های خوبی فرستادند و مواضع خوبی اتخاذ کردند اما در عمل نیز باید اقدامات خوبی داشته باشند……. اروپایی ها بارها اعلام کردند که می خواهند برجام ادامه یابد اما اینکه چقدر حاضرند مقابل امریکا بایستند باید ببینیم در عمل چه اتفاقی می افتد .
۱۶۵۴۲۱۳_۶۰۹٫mp4 | دانلود فیلم 

حال باید منتظر ماند تا مجدداً دید که آیا اتحادیه اروپا پس از نفض آشکار توافق هسته‌ای از طرف آمریکا اقدام عملی خاصی انجام خواهد داد و یا خیر، هر چند که تجربه نشان داده که این کشورها بجای مقابله دربرابر اقدامات خصمانه آمریکا بیشتر به آن چراغ سبز نشان داده‌اند.
بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close