اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیگزارشویژه

برخی وقیحانه طلبکار شدند / بزک اروپا جدی شد / می خواهند برجام را گردن رهبری بیاندازند! + عکس

اصرار خوارج گونه برای ربط دادن برجام به نظام و رهبری/ حداقل اندازه بی‌بی‌سی فارسی درباره رهبری اعتراف کنید

نکته تلخ ماجرا اینجاست که برخی از اینان که خود از زمینه سازان و حامیان برجام بوده اند، نه تنها امروز حاضر به عذرخواهی از نظام و مردم نیستند بلکه دیگران را توصیه به توبه می کنند!
اصرار خوارج گونه برای ربط دادن برجام به نظام و رهبری/ حداقل اندازه بی‌بی‌سی فارسی درباره رهبری اعتراف کنید
برخی از خواص و چهره های سیاسی که خود از زمینه سازان و حامیان برجام بوده اند، نه تنها امروز حاضر به عذرخواهی از نظام و مردم نیستند بلکه دبرجام را اصرار دارند که به گردن نظام بندازند.

«غلامرضا حیدری»، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی در بخشی از مصاحبه خود با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز درباره «برجام » گفته است: “تمام مذاکرات برجام با نظر مستقیم رهبر انقلاب صورت گرفته و وزیر امور خارجه تنها مجری اوامر رهبری در برجام بوده و جایگاه تصمیم‌گیرنده و یا سیاستگذار نداشته است!”(۱)

چند روز قبل نیز، «رسول منتجب‌نیا» دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز در اظهاراتی تأکید کرده بود که تصمیم برجام، نه تصمیم روحانی که کار رهبری نظام بوده است.

او همچنین با طرح این سؤال که «مگر این تصمیم را رئیس جمهور گرفته؟» گفت: “به فرض که تصمیم بدی باشد، این تصمیم نظام بوده و همه تا به حال مدعی بوده و هستند که برجام تصمیم نظام بوده است. آقایان می‌دانند که نظام ترکیبی از مقام معظم رهبری، رؤسای سه قوه، وزیران، کارشناسان و امثال آن است. بنابر این بحث رئیس جمهور نیست. اگر قرار به عذرخواهی است کل نظام باید عذرخواهی کند؛ نه رئیس جمهور. چون این مسائل کلان را رئیس جمهور تصمیم گیری نمی‌کند!”(۲)

«محمدرضا تابش»، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هم به تازگی حتی ادعا کرده است که ادامه مذاکره با اروپا پس از خروج آمریکا از برجام نیز تصمیم رهبری نظام است.(۳)

این در حالیست که سخنان اخیر رهبری،نشان می‌دهد که در جریان مذاکرات نه تنها اراده قوی‌ای برای عمل به خواسته‌های ایشان وجود نداشته،بلکه برخی از مسئولین، در تلاش بوده‌اند تا ایشان را از پافشار بر موضوع هسته‌ای منصرف کنند.

ایشان در اولین موضع گیری علنی پس از خروج آمریکا از برجام، اظهار داشتند: “آن وقتی که مسئله‌ هسته‌ای و تحریم‌ها شروع شده بود، بودند کسانی از معاریف این کشور و مسئولان سطح بالا که به بنده مراجعه می‌کردند و می‌گفتند «شما چه اصراری دارید که روی این مسئله‌ی هسته‌ای می‌ایستید؟ چه اصراری دارید؟ خب آمریکایی‌ها بهانه‌گیری می‌کنند، بدجنسی می‌کنند، خباثت می‌کنند؛ بگذارید کنار، خودمان را راحت کنیم… بنده به آنها می‌گفتم مسئله‌ی ایرادگیری آمریکا و تحریم‌هایی که علیه ما اعمال می‌کنند و دشمنی‌ای که با ما می‌کنند، مربوط به انرژی هسته‌ای نیست، این بهانه است؛ این را اگر گذاشتیم کنار، یک بهانه‌ی دیگر پیدا می‌کنند و همین دشمنی را می‌کنند. می‌گفتند «نه آقا این‌جوری نیست»؛ حالا ملاحظه کردید که این‌جوری است… این ملّت ایستاده‌اند، اینها نمی‌توانند تحمّل کنند؛ دعوا سرِ این است. این‌جوری خیال نکنند که «آقا شما چه اصراری دارید که سرِ فلان قضیّه می‌ایستید»! که می‌آمدند بعضی‌ها به ما می‌گفتند؛ خدا از سر تقصیرات‌شان بگذرد.”

ضمن اینکه ایشان در ادامه نیز گفتند: “بنده از روز اوّل بارها و بارها گفتم به آمریکا اعتماد نکنید! هم در جلسات خصوصی این را گفتم، هم در جلسات عمومیِ مردمی گفتم؛ در جلسات خصوصی بیشتر هم این را گفتم

نکته جالب تر اینکه در حالی برخی چهره های سیاسی داخلی با فرافکنی و اظهارات وقیحانه برجام را می خواهند به رهبری ربط بدهند که حتی کارشناسان بی بی سی فارسی نیز اعتراف دارند که پیش‌بینی رهبر ایران درباره عدم اعتماد به آمریکا درست بوده است!

کارشناسان بی‌بی‌سی در برنامه زنده این وابسته به رژیم سلطنتی انگلیس اذعان کردند که سخن آقای خامنه‌ای که نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد دقیق بود و ما دیر به این حرف رسیدیم.

همین چند روز قبل بود که شبکه سلطنتی بی‌بی‌سی فارسی در برنامه ۶۰ دقیقه شب گذشته با حضور دو کارشناس به بررسی تصمیم ترامپ برای خروج از برجام پرداخت.

در این برنامه کارشناسان برنامه با بیان اینکه برجام و امضای آن از سوی دولت ایران اشتباه بود گفت که باید اقرار کرد “پیش‌بینی رهبر ایران درباره عدم اعتماد به آمریکا درست بوده و ما دیر به این نتیجه رسیدیم؛ و بابت این دیر به نتیجه رسیدن، هزینه‌های زیادی دادیم”(۴)

اکنون این پرسش مطرح است که وقاحت برخی از چهره های سیاسی و اصلاح طلب داخلی واقعا به چه میزان است که حتی نمی توانند و نمی خواهند حداقل اندازه کارشناسان بی بی سی فارسی هم اعتراف کنند؟

آیا برجام، خواسته نظام و رهبری بود؟
امّا اظهارات رهبر انقلاب، حقایق مهم‌ّتری را نیز روشن می‌کند. برای فهم بهتر ماجرا باید کمی به عقب برگردیم. ۲۵ خرداد ۹۵، روزی که کارگزاران نظام به حسینیه امام‌خمینی(ره) رفتند تا دیدار رمضانی خود را با رهبر انقلاب برگزار کنند، ایشان اظهارات موافقان و مخالفان برجام را به قضاوت نشسته و نکته مهمّی را مورد اشاره قرار دادند:
«خلل‌ و فُرَجی وجود دارد در برجام که این معایب می‌توانند خودشان را نشان بدهند و اگر این خلل‌وفُرَج بسته می‌شد، البتّه معایب کمتر می‌شد یا منتفی می‌شد.»

سخنان رهبر انقلاب که به وضوح نشان می‌داد روند برجام، طبق خواسته ایشان پیش نرفته است، به اینجا ختم نشد. شش ماه بعد (هفتم آذرماه ۹۵)، در روزی که فرمانده‌هان نیروی دریایی ارتش به دیدار رهبر انقلاب رفته بودند، ابعاد دیگری از نارضایتی رهبر انقلاب از برجام رسانه‌ای شد: «شروع کردن یک تحریم با دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش، فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است… وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم و گاهی غفلت از یک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه‌ی سلبی در آن کار می‌شود…»

اگر چه پس از تأیید برجام در نهادهای داخل کشور، رهبر انقلاب در نهایت آن را به طور مشروط و با ۹ شرط  تأیید کردند، امّا این باعث نشد که تلاش برای القای گزاره «برجام خواست رهبری و نظام است» به افکار عمومی متوقف شود.

به فاصله کم‌تر از ده روز از اظهارات رهبر انقلاب در جمع فرمانده‌هان نیروی دریایی ارتش، حسن روحانی در مراسم روز دانشجو سخنانی را بر زبان جاری کرد که به تیره شدن فضا و ابهام، در نسبتِ رهبر انقلاب با مذاکرات کمک می‌کرد:«هیچ قدمی در برجام بر نداشتیم مگر آنکه با مقام معظّم رهبری مشورت کردیم و جلسه گذاشتیم که نامه‌های مکتوب ایشان و دستور من روی نامه‌های ایشان موجود است که مبنای کار ما اجرای دستورات رهبری بود».

اکنون و یک سال و نیم پس از سخنان روحانی، رهبر انقلاب ابعاد کلان‌تری از ماجرا را روشن می‌کنند و با افشای برخی درخواست‌ها از ایشان برای دست‌کشیدن از هسته‌ای، نشان می‌دهند که بحث، فراتر از وجود نقص در مذاکرات است و به اصل پرونده هسته‌ای برمی‌گردد. حال صحت برخی‌ ادعاها مبنی بر اینکه رهبری مو به مو مذاکرات را تأیید کرده است و برجام مطابق خواسته ایشان رقم خورده است، بهتر روشن می‌شود.(۴)

وقیح تر از خوارج!
مواضع اخیر برخی چهره های سیاسی در رخدادهای صدر اسلام و ماجرای جنگ صفین هم اتفاق افتاده است. که افرادی گول قرآن‌های بر نیزه رفته معاویه را خوردند و با قبول حکمیت و مجبور کردن امیرالمؤمنین(ع) به پذیرش آن؛ خواسته خود را به پیش بردند اما پس از مشخص شدن افتضاحی که به بار آورده بودند به ناگاه از این گفتند که این علی(ع) بوده که حکمیّت را پذیرفته و او هم باید مثل ما توبه کند! (۵)

اما نکته تلخ ماجرا اینجاست که برخی از اینان که خود از زمینه سازان و حامیان برجام بوده اند، نه تنها امروز حاضر به عذرخواهی از نظام و مردم نیستند بلکه دیگران را توصیه به توبه می کنند!

در همین باره حسین شمسیان، عضو شورای سردبیری کیهان نیز نوشته است:

تاریخ را فراموش نکرده ایم !

اشعث، شمشیرش بالای سر مولا گرفت و کاری کرد که مالک ،از دو قدمی خیمه معاویه برگردد!

اندکی بعد که ماجرای ابوموسی پیش آمد و فهمیدند بد کلاهی سرشان رفته ، روزه گرفتند ، زیر آفتاب داغ نشستند و به خیال خودشان توبه کردند!!

بعد هم گفتند: یا علی! تو و ما در پذیرش حکمیت گناه کاریم! ما توبه کردیم،تو نیز باید توبه کنی!

آن روز یک اشعث بود و امروز اشعث ها در دولت مجلس و… از پشت خنجر می زنند و در دل سپاه اسلام فتنه می کنند و البته صد ها بار از خوارج وقیح ترند!

آنها همان توبه ظاهری و موهوم را به جا آوردند و اینان،منتظر توبه امام و امتند!(۶)

پی نوشت:
۱)http://www.armandaily.ir/fa/print/main/221060
۲)mshrgh.ir/855410
۳)https://www.isna.ir/news/97022513706/
۴)https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/02/20/1722185
۵)https://www.farsnews.com/news/13970222000976
۶)https://www.mashreghnews.ir/news/855410
۷)https://sapp.ir/shamsian

تیم‌مذاکره‌کننده رهنمون‌های رهبری را جدی نگرفتند

عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و تحقیقاتی امام خمینی گفت: رهبری تأکید داشتند که تیم مذاکره‌کننده تمام بندهای برجام را صرفاً حول محور برنامه‌های هسته‌ای قرار دهند و تدابیری را نیز به تیم مذاکره‌کننده نشان دادند اما عده‌ای رهنمودهای الهی رهبری را جدی نگرفتند.
تیم‌مذاکره‌کننده رهنمون‌های رهبری را جدی نگرفتند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسم روان‌بخش شامگاه شنبه در همایش «نقش مدیریت الهی در پیشبرد اهداف کشور و انقلاب اسلامی» در سالن همایش‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستانه‌اشرفیه اظهار کرد: حرکت مردم گیلان در روز ۸ دی گیلان را امام و پیشوای ملت ایران تبدیل کرده است.

وی با اشاره به رویکرد الهی در پیشبرد اهداف کشور و انقلاب اسلامی افزود: رویکرد مدیریت الهی با زمینی متفاوت است چراکه در مدیریت الهی خطا بسیار کمتر است.

عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و تحقیقاتی امام خمینی (ره) با بیان اینکه نوع مدیریت پیامبران و امامان از نوع مدیریت الهی بوده گفت: در نوع مدیریت الهی خطا و اعمال نفسانی دیده نمی‌شود و خطای انسانی نیز در آن دخیل نیست.

روان‌بخش با بیان اینکه دموکراسی برگرفته از غرب نیست بلکه این نوع حکومت‌داری از اسلام گرفته‌شده خاطرنشان کرد: مدیریت الهی نوعی مدیریت معصومانه است که در عصر غیبت باید به نمایندگان خاص و حجت‌های امام روی زمین رجوع کرد.

وی با تأکید بر اینکه قیام ملت ایران و تشکیل انقلاب اسلامی نخستین حکومت اسلامی با مدیریت الهی پس از حکومت معصومین بوده بیان کرد: ایران اسلامی با رهبری امام انقلاب لیبرالی را از بین برد و معنویت و مدیریت الهی را جایگزین آن کرد.

استاد حوزه و دانشگاه نخستین نقش فقیه جامعه را دلسوزی برای همه بشریت دانست و افزود: رهبر و فقیه جهان اسلامی در جامعه اسلامی صرفاً امام ملت اسلامی نیست بلکه رهبر تمام بشریت و گمراهان از جهالت است.

روان‌بخش با بیان اینکه در مدیریت الهی آزادی تمام جوامع بشری ملاک است گفت: برای ملتی که دارای مدیریت الهی است آزادی شهرک‌های نبل و الزهرا ملاک است و تمام تلاش مردم آن جامعه آزادی و رهایی از کفر و تشکیل جبهه ایمان و مقاومت است.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تولید علم و جنبش نرم‌افزاری بیان کرد: ایران پیش از دولت فعلی رتبه ۱۳ علمی دنیا را داشت درحالی‌که علاوه بر توقف چند پله‌ای نیز سقوط کرده‌ایم.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به پیشرفت علم ایرانی‌ها گفت: جنگ دنیا با ایران بر سر موشک نیست بلکه مستکبران در تلاش‌اند تا مدیریت الهی، جوانان پویا و علوم و فنون ایرانی‌ها را از بین ببرند.

روان‌بخش با اشاره به قدرت نظامی و دفاعی ایران تصریح کرد: اکنون ایران در اوج قدرت نظامی قرار دارد و هیچ‌کس جرئت مقابله با آن را ندارد، رهبر معظم انقلاب بارها از غیرقابل‌اعتماد بودن آمریکا سخن گفتند اما آن‌هایی که باید بیشتر توجه می‌کردند کمی غافل شدند.

وی سیاست رهبر معظم انقلاب را در برجام را بسیار مدبرانه عنوان کرد و افزود: رهبر انقلاب در جریان کامل برجام بودند و تدابیری را نیز به تیم مذاکره‌کننده نشان دادند اما عده‌ای رهنمودهای الهی رهبری را جدی نگرفتند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام در مجلس گفت: برخی از نمایندگان برجام را همچون آفتابی می‌دانستند که همه‌جا را روشن می‌کند و در پشت میز نمایندگان حاضر شدند و نظرشان را به رأی مثبت برجام جلب کردند.

روان‌بخش با اشاره به مذاکرات برد-برد بیان کرد: روحانی مدعی بود که یک دیپلمات است و کاری می‌کند که با برجام هم سانتریفیوژها و هم چرخ اقتصاد مردم بچرخد اما این رویکرد دولت کاملاً جواب عکس داد.

عضو هیئت‌علمی موسسه آموزشی و تحقیقاتی امام خمینی (ره) با بیان اینکه رهبر انقلاب تا جایی که می‌توانست جلوی ضرر و زیان‌های برجام را گرفتند خاطرنشان کرد: رهبری تأکید داشتند که تیم مذاکره‌کننده گام‌به‌گام مفاد برجام را پیش ببرد و تمام موارد و بندهای برجام را صرفاً حول محور برنامه‌های هسته‌ای قرار دهند.
وی با اشاره به صادرات اندک تولیدات ایرانی به خارج گفت: متأسفانه کود حیوانی به کشور واردشده که این نوع از مدیریت در جمهوری اسلامی خجالت‌آور است، جمهوری اسلامی ایران مدعی الگو برای جوامع بشری است درحالی‌که از مدیریت ۸۰ میلیون جمعیت و ایجاد اشتغال برای جوان خود عاجز است.

روان‌بخش با بیان اینکه اشتغال در کشور با اقتصاد مقاومتی حل می‌شود گفت: در مدیریت اسلامی منافع ملی، درآمد ملی و ارزش‌گذاری مردم ملاک است درحالی‌که کسی که مدیریت اسلامی ندارد تنها به شکم، شهرت و شهوت خود فکر می‌کند.

دولت طلبکار شد/ منتقدان برجام عذرخواهی کنند!

دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در واکنش به برخی موضع گیری ها در خصوص برجام اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: متأسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند!
دولت طلبکار شد/ منتقدان برجام عذرخواهی کنند!
دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در واکنش به برخی موضع گیری ها در خصوص برجام اطلاعیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: متأسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند، طلبکارانه به دستاوردهای ملی می‌تازند!

لازم به ذکر است این اطلاعیه از سوی دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت در حالی صادر شده است که ملت شریف ایران در انتظار عذرخواهی رسمی شخص رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده هسته ای خاصه آقایان ظریف و عراقچی هستند که به علت اعتماد به آمریکا، عدم رعایت برخی خطوط قرمز مطرح شده توسط رهبرانقلاب، عدم اجرای متناظر تعهدات و همچنین ضعف های برجام که منجر به نقض مکرر این سند از سوی شش کشور مقابل و در نهایت خروج بدون هزینه امریکا از این سند شد، ایران اسلامی متحمل خسارات سنگینی گردید.

متن اطلاعیه  دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ولا تَقْفُ ما لَیسَ لک به علم اِنَّ السَّمْعَ والْبَصَرَ والفُؤاد کُلُ اولئکَ کانَ عَنْهُ مَسْئُولا
این روزها ، برخی گروه‌ها و شخصیت‌های محترم ، در مورد اعلام خروج آمریکا از برجام اظهار نظر کرده و بیانیه صادر می‌کنند. دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت لازم می‌داند جهت تنویر افکار عمومی در این موقعیت حساس، موارد مهمی را به استحضار ملت شریف ایران برساند:

۱-دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان منتخب ملت ، از ابتدا ، خود را موظف به تحقق خواست مردم در تعامل سازنده با جهان و  تلاش خستگی ناپذیر برای رهایی کشور از بند تحریم‌های ظالمانه و لغو قطعنامه‌های خطرناک شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌دانسته است و در این راه همواره تابع سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بوده و تیم مذاکره کننده نیز ، تمام تلاش خود را برای کسب بیشترین منافع و اعطای کمترین امتیاز، به کار بسته است.

۲-راهبرد اصلی و اعلام شده دولت ، در مذاکرات طولانی با شش کشور و اتحادیه اروپا، تأمین منافع ملی بوده است و در این مسیر، هیچیک از حقوق، توانایی‌ها و ظرفیت‌های راهبردی کشور مورد مذاکره و معامله قرار نگرفته است ؛ بلکه بهانه‌‌های واهی برای متهم کردن ایران را از دست بدخواهان گرفته و حقوق مسلم ملت ایران را برای پیشرفت و حضور عزّتمندانه در اقتصاد جهانی تثبیت کرده است.

۳-برجام از نظر جهانیان، یک دستاورد بی نظیر در عرصه‌ دیپلماسی و صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است. شکستن اجماع جهانی علیه ایران ، رسوائی صهیونیست‌ها ، برچیده شدن تحریم‌های بین¬المللی، و به رسمیت شناخته شدن برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشور بخشی از دستاوردهای برجام به شمار می رود.

۴–دولت امریکا که همواره ، مجامع بین المللی را در حمایت از خود بسیج می کرد و کشورها را با الزام به تحریم ، در مقابل ایران قرار می داد ، اینک با صهیونیستها تنها مانده و شاهد حمایت جهانی از موضع منطقی و عزتمندانه ایران اسلامی است.

۵-رئیس جمهور فعلی آمریکا مدعی است در جریان برجام کاملاً متضرر شده است و ایران را کشوری می داند که بدترین توافق را به او تحمیل کرده‌است.  او خروج از برجام را پاسخی برای تحقیر آمریکا در برابر ایران می‌داند.  در چنین شرایط  خطیری که وحدت ملی یک ضرورت است، سوال این است که حمله به دولت و تخریب دستاوردهای کشور که همراه با افزایش قدرت دفاعی و تقویت جایگاه منطقه‌ای ایران به دست آمده است، همصدائی با چه جریانی و  ریختن آب به آسیاب چه کسانی است ؟

۶-متأسفانه آنان که باید عذرخواه مواضع نادرست خود در گذشته باشند،  طلبکارانه به دستاوردهای ملی می تازند و حاضر نیستند به این سوال پاسخ دهند که خسارت‌های تحریم ظالمانه بر ملت ایران چه میزان بوده و برای پیش گیری به موقع از آن خسارت‌ها چه کرده اند؟ آنها هیچ گاه حاضر نیستند از ناتوانی خود در ارائه راه‌های جایگزین  برجام سخن بگویند و صادقانه بابت رویکرد غلط و کارشکنی های خود در روند پیشرفت کشور ، از ملت عذرخواهی کنند. آنها در تعارضی آشکار ، هم دلواپس حضور آمریکا در برجام بوده‌اند و هم شاکی خروج آمریکا از برجام.  مدیریت مسئولانه کشور ، عرصه تناقض گوئی نیست ؛ بلکه نیازمند تصمیم قاطع و عمل شجاعانه است.

۷-دولت ضمن استقبال از تمامی اظهار نظرها و توصیه‌های خیرخواهانه ، اعلام می‌کند که تمامی مراحل مذاکرات و توافق ، در چارچوب قانون اساسی ، اختیارات و مسئولیتهای رئیس جمهور و مصوبات  شورای عالی امنیت ملی بوده است. در شرایط جدید نیز برای مقابله موثر با اقدام تحریک آمیز آمریکا، و تضمین‌ انتفاع ایران از برجام ، تدابیر لازم اتخاذ شده و در حال اجرا است.

۸-در شرایط حساس کنونی که بار دیگر ، دولت زیاده خواه امریکا ، زبان به تهدید ایران گشوده است، از همه شخصیت‌ها و گروه‌های وفادار به انقلاب اسلامی انتظار می‌رود که با پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری، به انسجام و وحدت ملی مدد رسانند و با حمایت از مواضع دولت در صحنه بین المللی ، به جهانیان نشان دهند که مردم ایران یکپارچه و یک صدا ، در مقابل ناقضان عهد، ایستادگی و از حقوق خود دفاع خواهند کرد.

آقای روحانی! شما باید ۴۰ بار عذرخواهی کنید

از این‌رو با زیر پا گذاشتن ۹شرط رهبر انقلاب، ۱۰شرط شورایعالی امنیت ملی و ۹شرط مجلس شورای اسلامی نه تنها حسن روحانی باید از ملت ایران عذرخواهی کند که باید از رهبرانقلاب و دو نهاد دیگر به خاطر ضعف خود در جامه عمل پوشاندن به شرط‌های برجام عذرخواهی کند.
آقای روحانی! شما باید ۴۰ بار عذرخواهی کنید
بیانیه قابل تقدیر رئیس مجلس خبرگان رهبری در خصوص خروج آمریکا از برجام عصبانیت دولتی ها و بزک کنندگان دیروز آمریکا را دربرداشت. در این بیانیه آیت الله جنتی از حسن روحانی خواست تا به خاطر امضای سند خسارت آمیز برجام از مردم عذرخواهی کند. این درحالی است که به نظر می رسد رئیس دولت تدبیر نه تنها یک عذرخواهی که باید چهاربار عذر خواهی کند.
رئیس مجلس خبرگان در بیانیه خود ضمن محکومیت اقدامات خصمانه رژیم آمریکا رئیس جمهور را به عذرخواهی دعوت کرد: « لازم است رئیس جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از ۱+۵ و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذر خواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.»
در نگاه اول با گذشت پنج سال از سیاست‌های دولت برای ایجاد رونق اقتصادی از طریق مذاکرات هسته ای و شکست واضح و روشن این راهبرد، باید خواسته منطقی آیت الله جنتی مورد استقبال هر فرد منصفی قرار بگیرد اما رسانه های دولتی و حامیان آنها در اقدامی هماهنگ به این درخواست معقولانه واکنش منفی نشان دادند.
روزنامه دولتی ایران با شانه خالی کردن از زیر توافقنامه خسارت‌ساز برجام بدون اشاره به مسئولیت های دولت در قبال اتلاف وقت ۵ساله یک ملت ۷۰میلیونی نوشته است: « برخی کارشناسان منتقد بیانیه آیت‌الله جنتی برخلاف مواضع وی، معتقدند که برجام تصمیم نظام بوده چنانکه شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بر آن مهر تأیید زده‌اند و بنا بر اظهارات اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای، جزئیات مذاکرات هم با مقامات عالیه کشور هماهنگ می‌شده است. »
این توجیهات رنگ باخته درحالی است که دولت روحانی نتوانسته شروط دستگاه های مختلف کشور در پذیرش برجام را اجرا کند، ۲۸ شرط الزامی رهبرانقلاب، شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی در پذیرش برجام در مرحله اول نشان دهنده ضعف های ساختاری این سند است. همچنین گفتنی است این شروط مهم با بی توجهی دولت مواجه شده است و همانگونه که رهبر انقلاب هفته گذشته و در دیدار با فرهنگیان گفتند دولت برخلاف شروط اعلام شده، تضمین های لازم را برای اجرای برجام از توافق هسته ای کسب نکرده است.
از این‌رو با زیر پا گذاشتن ۹شرط رهبر انقلاب، ۱۰شرط شورایعالی امنیت ملی و ۹شرط مجلس شورای اسلامی نه تنها حسن روحانی باید از ملت ایران عذرخواهی کند که باید از رهبرانقلاب و دو نهاد دیگر به خاطر ضعف خود در جامه عمل پوشاندن به شرط‌های برجام عذرخواهی کند. رهبر انقلاب قبلا هم از عبور تیم مذاکره کننده از خطوط قرمز خبر داده بودند و خوش بینی ها به دشمن را به شدت محکوم کردند و گفته بودند: « وزیر خارجه‌ی محترم ما در مواردی به بنده گفت که ما [مثلاً] اینجا را یا این خطّ قرمز را دیگر نتوانستیم حفظ کنیم.»
روزنامه دولت در حالی جزئیات مذاکرات را به رهبرانقلاب نسبت می دهد و دولت را از عذرخواهی در خصوص برجام معاف می کند که پیشتر حسن روحانی اعلام کرده بود که مسئولیت همه مذاکرات را برعهده می گیرد و رهبر انقلاب هم شایعه ورود به جزئیات را رد کرده بودند.
محمدجواد ظریف هم در یک پرسش و پاسخ گفته بود مسئولیت مذاکرات با اوست. همین جمله حتی به تیتر رسانه های حامی دولت تبدیل شد.
با این وجود حالا که برجام با شکست سنگین روبه رو شده است و دولت بدون توجه به دلسوزی های دلواپسان منافع ملی و نهادهای قانونی کشور با بن بست مواجه شده است، انتظار عذرخواهی از حسن روحانی توقع زیادی است؟

بزک اروپا جدی تر شد/ پاسخگوی انحراف افکار عمومی کیست؟ +تصاویر

اصلاح‌طلبان در حالی که قریب سه سال از برجام می گذرد بازهم بیان می کنند که برای حفظ برجام باید مذاکره کرد، اما تا به کی برای توافقی که باید مردم امروز ثمرش را می دیدند، باید مذاکره کرد؟
 اصلاح طلبان همواره به بهانه برجام دست به بزک غرب از جمله آمریکا و اروپا زده‌اند. روزگاری رسانه‌های این جریان سیاسی همواره با بزک آمریکا راه نجات کشور را مذاکره مستقیم با کاخ سفید می دانستند و آدرس غلط به ملت ایران می دادند، اما حال که موضوع بطلان مذاکره با آمریکا به وضوح مشخص شده است، دست از سیاست غرب نوازی خود بر نمی دارند و اینک با عهد شکنی آمریکایی ها و خروج ترامپ از برجام دست به بزک اروپا می پردازند.

در همین راستا روزنامه اصلاح طلب آرمان نوشت: «پس از خروج یکطرفه آمریکا از برجام و لفاظی‌های ترامپ علیه ایران، چشم جهانیان به دیگر طرف‌های این معاهده مهم بین‌المللی یعنی ایران و اروپا دوخته شده است.  اهمیت این توافق چنان بوده که اروپای عصبانی از رفتار ترامپ را رودرروی آمریکا قرار دهد. آنچه که حیرت ناظران را برانگیخته، دیپلماسی خردورزانه و آگاهانه ایران است.»

عصبانی صفتی است که این روزنامه برای بزک کردن اروپا برای ایرانیان استفاده کرده است. از سوی دیگر در همین روزنامه در مقاله ای که به قلم «علی خرم»، مشاور وزیر خارجه منتشر شده، آمده است: «آنچه در مورد توافق هسته‌ای رخ می‌دهد، این است که اروپا با نقض یا ابطال یا خروج از برجام موافق نبوده و با تسری دادن تحریم‌ها به‌عنوان قوانین فراسرزمینی آمریکا به اروپا مخالف هستند. اروپا آماده است وارد یک جنگ تجاری دیگر بر سر ایران شود به شرط آنکه ایران شریک فعال و قابل اعتمادی باشد.»

این درحالی است که خرم یکی از کسانی است که همواره طرفدار رابطه با آ‌مریکا بوده و بخش اعظمی از یادداشت‌ها و گفت‌وگوهای وی در همین زمینه است. وی در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره رابطه ایران و آمریکا می‌گوید: «به نظر من همه رفتارهای ایالات‌متحده پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری دگرگون شد و امروز می‌توان چرخشی جدید در نوع نگاه آمریکا به ایجاد رابطه بین دو کشور دید. به‌صورت ویژه، رفتار آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران تغییر کرده است.»

البته مشخص نیست که وی با چه مصداقی می گوید که اروپا آماده جنگ تجاری بر سر ایران با آمریکاست؟! درحالی که همه وقایع تاریخی عکس این موضوع را نشان می دهد. البته امثال خرم مطرح نکرده اند که چگونه آمریکایی‌ها با بازی رئیس جمهور دیوانه یک توافق بزرگ را یکطرفه برهم زدند؛ درحالی که ایران با بتنیزه کرده رآکتور هسته ای خود تاوان این بازی دوگانه رئیس جمهور خوب و بد امریکا را داد.

این درحالی بود که امثال خرم مطرح می کردند که با برجام سیل سرمایه گذاری خارجی به سمت ایران روانه می شود. پیش ازاین نیز وی مطرح می کرد که اروپا مقابل تک روی ترامپ درباره برجام می ایستند. اما «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان اخیرا در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان خواسته های ترامپ را تکرار کرده و بیان اینکه تا زمان پایبند ماندن ایران به تعهدات برجامی، اروپا هم متعهد خواهد ماند، انجام مذاکرات موشکی با ایران را خواستار شد.

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه اصلاح طلب شرق هم در مناظره با یاسر جبرائیلی فعال سیاسی این اعتقاد را داشت که « این سند اولین و مهمترین سندی است که در اروپای واحد به دنبال دفاع از آن هستند و نمی‌خواهند ذیل آمریکا تعریف شوند و اروپایی‌ها با حفظ برجام ازخودشان دفاع می‌کنند نه ازما.»

وی بیان می کرد:« دولت امروز آمریکا فقط مسئله‌اش برجام نیست، ترامپ در دوران انتخاباتش گفت که برجام را پاره می‌کند اما نتوانست و این نشان از قدرت برجام است».

اما ترامپ به سادگی و بدون هیچ هزینه ای برای آمریکا از این توافق هسته ای تا به امروز گذشته است.

روزنامه های اصلاح طلب همچنین با اسطوره سازی سعی کردند که تا افکارعمومی ایران را دوباره مانند سال های اول دولت یازدهم به فضای مذاکره با غرب پرتاپ کنند. از این رو روزنامه شرق در یادداشتی به قلم «احمد غلامی» سردبیر خود، نوشت: «بی‌تردید برای هر پیروزی در دیپلماسی باید مستظهر به پشتیبانی مردم بود. مردمی پای کار که تن به هیچ تحقیر داخلی و خارجی ندهند. چنین مردم و دولتی در تاریخ ایران سابقه دارد؛ و آن دوران محمد مصدق است. شاید راه سربلندی ما در احیای سیاست و مقابله با سلطه جهانی احضار دوباره این تاریخ باشد.»
این حربه نیز در آن زمان با اسطوره سازی از «محمد جواد ظریف» در قامت ظریف و همپایه مصدق از جمله سناریوهای نخ نما شده جریان اصلاحات است. اما  این سئوال اساسی در ذهن افکارعمومی وجود دارد که تا به کی دولتمردان بر سر میز مذاکره با غرب باید بنشینند. حال که قریب سه سال از برجام می گذرد آیا وقت مذاکره مجدد است، یا اینکه چشیدن ثمره این توافق؟ البته اصلاح طلبان برای حمایت از «حسن روحانی» شعار می دادند که به عقب بر نمی گردیم اما این تحرکات رسانه ای در بزک کردن اروپا نشان از عقب گرد ۱۸۰ درجه ای این جریان سیاسی آنهم با یک طرف غیر قابل اعتماد مانند اروپاست.
بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین مشاهده کنید

Close
Close