بروز سیل در روستاهای زنجان / چه عواملی موجب ایجاد سیل و خسارت در این روستا به کشاورزان شد؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=17798

استان زنجان همانند بسیاری از نقاط کشور با سیلاب‌های زیادی در مناطق مسکونی مواجه بوده و در جهت کاهش خسارات سیل در مناطق مختلف آن نیازمند تداوم انجام مطالعات آبخیزداری وکنترل سیل در حوضه های دربرگیرنده مراکز مختلف جمعیتی شهرها و روستاها و سپس اجرای پروژه های آبخیزداری و کنترل سیل در این حوضه ها است.

در محدوده سکونتگاه های انسانی به‌طور غالب، روش‌های سازه‌ای برای کاهش خسارات ناشی از سیلاب، بکار گرفته می شود که کنترل سیلاب به این روش نیازمند دیواره سازی در طرفین آبراهه ها و رودخانه ها  در محدوده‌های شهری و روستایی و غالبا پرهزینه است.

به طور کلی تاسیسات و سکونتگاه های شهری و روستائی واقع در دامنه های باشیب زیاد و نیز حاشیه و مسیر رودخانه ها و آبراهه های سیلابی استان در معرض خطر سیل قراردارند و این پدیده درمحل هایی که درحریم آبراه ها دخل و تصرف، تجاوز و ساخت و سازی زراعت انجام شده احتمال وقوع خسارات سیل به چند برابر افزایش پیدا کرده و کم توجهی به حفاظت از منابع طبیعی و انجام شخم های موازی شیب در اراضی زراعی، افزایش تعداد دام به چند برابر ظرفیت تولید علوفه در حوضه ها، رسوب زائی فزاینده در اجرای پروژه های عمرانی از قبیل احداث جاده ها و بهره برداری از معادن، آلوده سازی منابع آب و خاک در اثر آزاد سازی زباله های شهری و روستائی پایداری منابع موجود در آبخیزها را به مخاطره انداخته است.

در روز‌های گذشته بارش‌های رگباری باران موجب جاری شدن سیل در روستای کهیا در شهرستان طارم زنجان شد و علاوه بر آب گرفتی شش منزل مسکونی، خسارات چشمگیری نیز به مزارع باقلا، سیب زمینی و گوجه در این روستا وارد کرد حال سوال اینجا است آیا تدابیر لازم برای عبور از این سیل اندیشیده نشده بود؟ چه عواملی موجب ایجاد سیل و خسارت در این روستا به کشاورزان شد؟

جعفر بیات اظهار داشت: برای اجرای پروژه آبخیزداری در شهرستان طارم، ۱۰۰۰ میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته است، که این اعتبار اختصاص یافته جهت احداث سازه کنترل سیلاب در بالا دست روستای کهیا که دچار سیلاب شد در نظر گرفته شده تا برای این امر هزینه شود.

وی افزود: اگر در طی سال اعتبار بیشتری جذب شود در جهت احداث سازه های بیشتر در این منطقه که دچار سیلاب شد استفاده خواهد شود  تا بر روی سیلاب های احتمالی کنترل بیشتری انجام گیرد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان این که تا حال حاضر آبخیزداری استان در این منطقه از طارم اقداماتی انجام نداده است گفت: باوجود اجرای طرح هادی در روستای کهیا ظاهرا مسیر با ابعاد لازم برای عبور سیلاب از بستر طبیعی آبراهه موجود در بافت روستا تعبیه و یا بازگشایی نشده که شاید در اثر عدم همکاری کافی اهالی با بنیاد مسکن بوده و لذا سیلابهای با دبی نه چندان بالا نیز در روستا خسارت ایجاد کرده است.

این مسئول خاطر نشان کرد: مردم نیز همراهی مناسبی نیز نداشته اند و علاوه بر عدم باز گشایی مسیر عبور سیلاب اقدام به ساخت و ساز و کشت محصولات کشاورزی کرده و موجب مسدودی این مسیل شده اند.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به این که در حال حاضر از محل اعتبارات ملی ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای پروژه های آبخیزداری در استان در نظر گرفته شده است تصریح کرد: ۲ میلیارد تومان اعتبار نیز از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته که امکان افزایش این مقدار نیز وجود دارد.

وی با بیان این که چند روستا در طارم وضعیت روستای کهیا را دارند ابراز داشت: در این روستا ها نیز مسیل از وسط روستا رد شده است اما روستائیان اقدام به ساخت و ساز کرده و حریم سیلاب را تصرف نموده اند که حتی سیلابی با دبی پایین نیز خساراتی را در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: از اهالی محترم روستاهای طارم و همه روستاهای استان درخواست میکنیم بستر و حریم دره ها، آبراهه ها و رودخانه ها را آزاد بگذارند تا متحمل خسارت سیلاب به تاسیسات مسکونی یا باغی و کشاورزی نشوند.

تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن