بعد از سیر ، گندم ، هندوانه و گوجه / سیب زنجان هم در سراشیبی ورشکستگی کشاورزان!

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=9917

اوایل اردیبهشت ماه بود که زمزمه افت قیمت سیر طارم به گوش رسید تا این که کشاورزان این منطقه محصول تولیدی را با قیمت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان در کیلوگرم روانه بازار کردند قیمتی که حتی نمی توانست ذره‌ای از هزینه کاشت تا برداشت این محصول را تامین کند.

سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی زنجان برای این که بتوانند از ضرر و زیان بیش از حد کشاورزان طارمی جلوگیری کنند قول خرید سیر حمایتی را دادند اما ۱۸ خرداد ماه بود که وقف‌چی نماینده مردم زنجان و طارم با انتقاد از عملکرد این دو ارگان گفت هنوز یک کیلوگرم سیر تا حال حاضر از کشاورزان خریداری نشده است یعنی عملا می‌توان گفت با این که عمده محصول سیر به قیمت ناچیز از مزارع برداشت و به بازار رسید، خرید حمایتی نتوانست حمایت چندانی از سیر کاران بکند.

نوبت به برداشت محصول استراتژیک گندم رسید اما و اگرهای فراوانی در قیمت گذاری این محصول وجود داشت همین امر موجب شد تا برخی از کشاورزان به دلیل قیمت ناچیز از تحویل گندم تولیدی به سیلوها خودداری کنند حتی در برخی از مناطق کشاورزان ترجیح دادند در عوض تامین جو و استفاده به عنوان خوراک دام از گندم تولیدی که قیمت ناچیزی در خرید داشت به عنوان خوراک دام استفاده کنند.

و اما جوانانی در سطح روستاها کشاورزی را به عنوان شغل خود انتخاب کردند تا هم توانسته باشند اشتغال زایی کنند و از طرفی شعار رونق تولید سال را عملی کنند در همین راستا برخی از روستاییان اقدام به خرید آب سد بلوخ از آب منطقه ای استان کردند و در کنار آن هزینه‌هایی همچون تامین برق جهت استفاده از آب سد، نوار آبیاری، سم، کود، بذر و کارگر روز مزد کردند تا شاید بتوانند هم درآمدی برای خود داشته باشند و هم توانسته باشند با تولیدات خود خدمتی به استان و کشور کنند در همین راستا اقدام به کشت هندوانه و گوجه با استفاده از آب این سد کردند‌.

ولی زمان برداشت هندوانه که رسید این محصول به یک پنجم قیمت سال قبل یعنی زیر ۳۰۰ تومان در کیلوگرم به فروش رسید و موجب متضرر شدن شدید کشاورزان زنجانی شد به طوری که با کاشت هر ده هکتار در این منطقه و با این محصول کشاورزان ضرر ۳۰۰ میلیون تومانی را متحمل شدند.

محصول هندوانه دیگر نمی توانست خرید تضمینی یا حمایتی داشته باشد، اما به گفته کشاورزان هندوانه کار این منطقه با صادر شدن این محصول به کشورهای همسایه قیمت می‌توانست تا این حد افت نکند و جلوی ضرر و زیان کشاورزان تا حدودی گرفته شود زیرا سال گذشته صادرات هندوانه موجب شده بود تا قیمت به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در کیلوگرم برسد اما در سال جاری تا پنج برابر افت قیمت داشت.

این روند افت قیمت محصولات برداشت شده زنجان همچنان ادامه دار بود بعد از برداشت هندوانه از مزارع نوبت به برداشت گوجه فرنگی رسید و اوایل مرداد ماه تنها کارخانه فراوری گوجه فرنگی در زنجان به کشت کنندگان این محصول قیمت خرید را ۹۰۰ تومان در کیلوگرم اعلام کرد اما چند روز نگذشت قیمت گوجه فرنگی به صورت پله ای نزول کرد و در نهایت به ۴۰۰ تومان در کیلوگرم رسید در صورتی که هزینه تولید گوجه فرنگی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان است.

سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی استان باز هم وارد عمل شده و قول خرید حمایتی گوجه فرنگی به قیمت ۱۱۵۰ تومان در کیلوگرم را داد اما این وعده هم چندان عملی نشد زیرا تنها کارخانه فراوری کننده از خرید حمایتی گوجه امتناع کرده و کشاورزان باید این محصول را جهت خرید حمایتی به استان های گلستان و اصفهان ارسال می کردند که باز هم به دلیل بالا بودن کرایه حمل و نقل و نبود کامیون ترجیح به عدم برداشت یا تحویل آن به دلالان به قیمت زیر ۳۰۰ تومان در کیلوگرم کردند و ضرر فراوانی را متحمل شدند.

این روزها نیز کشاورزان و باغداران زنجانی در حال برداشت سیب از باغات هستند و باز هم قصه پر غصه کشاورزان و باغداران زنجانی ادامه دار است زیرا با این که قیمت تمام شده سیب در هر کیلوگرم تا ۳۰۰۰ تومان هم می رسد اما قیمت خرید در بازار کم تر از ۱۵۰۰ تومان است و قیمت محصولی که زیر درختی است نیز تا ۷۰۰ تومان به فروش می رسد.

بنا به گفته باغداران زنجانی طی سال گذشته که سرمازدگی عمده محصول سیب را از بین برده بود قیمت در بازار تا ۸ هزار تومان در کیلوگرم هم می رسید و اما اگر روند به همین صورت ادامه دار باشد و صادراتی برای این محصول نیز صورت نگیرد، باغداران نیز ضرر و زیان فراوانی را متحمل خواهند شد.

در نهایت این سوال مطرح است آیا بی تدبیری کشاورزان موجب افت شدید محصولات کشاورزی و باغی استان شده است؟ یا باید توسط ارگان‌‌های مسئول برنامه‌ریزی در کشت محصولات انجام می گرفت تا تولید کنندگان دچار خسارت نشوند؟

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

1 thought on “بعد از سیر ، گندم ، هندوانه و گوجه / سیب زنجان هم در سراشیبی ورشکستگی کشاورزان!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close