بلاتکلیفی در انتصاب معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان / آیا باز پای یک مدیر پروازی در میان است؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=5705

اواخر فروردین ماه امسال بود که سیدبیوک موسوی معاون سیاسی اسدالله درویش‌امیری استاندار سابق زنجان با استعفا از این سمت راهی بانک صادرات شد، او که از مدیران پروازی استان محسوب می‌شد مشکلات خانوادگی را دلیل استعفایش عنوان کرد و موضوع جالب توجه اینکه از آن زمان تاکنون این معاونت سر و سامان نیافته است.

برهمگان واضح و مبرهن است که معاونت سیاسی استاندار وظایف مهمی را برعهده دارد که از جمله آن می‌توان به هماهنگی و هدایت فرمانداران برای تحقق سیاست‌های عمومی و برنامه‌های دولت، برنامه‌ریزی در جهت حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی با مشارکت ادارات ذیربط و مشارکت‌های عمومی و فرمانداران و بخشداران، حمایت از شوراهای اسلامی و نظارت بر فعالیت آنها مطابق قوانین و مقررات، زمینه سازی برای فعالیت مطلوب احزاب و تشکل‌های سیاسی استان و نظارت بر فعالیت آنها، پیگیری اجرای دستورالعمل‌های امنیتی که از سوی شورای امنیت کشور و یا شورایعالی امنیت ملی ابلاغ می‌شود توسط دستگاه‌های ذیربط و وظایف دیگری که هر یک در جای خود مهم و تاثیرگذار است.

اینکه یک معاونتی از معاونت‌های استانداری از فروردین ماه تا آذرماه سکاندار اصلی خود را نشناسد و با سرپرست اداره شود به طور یقین تبعاتی را از جهات مختلف متوجه استان می‌کند هر چند که مسئولان ادعا کنند حواس‌شان به همه چیز بوده و نگذاشته‌اند کارها بر زمین بماند.

وقتی که سیدبیوک موسوی از استانداری زنجان رفت و معاون بانک صادرات شد، درویش‌امیری استاندار سابق زنجان یار همیشگی خود یعنی کریم‌اله شعبانی را به سرپرستی این معاونت منصوب کرد، هر چند که گفته می‌شود استاندار سابق قصد داشت رضا عسگری فرماندار فعلی زنجان را جایگزین موسوی کند اما تغییرات زیاد در فرمانداری وی را مجبور کرد تا از تصمیم خود منصرف شود.

بعد از بلاتکلیفی معاونت سیاسی بهروز مهدوی مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری زنجان نیز از سمت خود کنار رفت تا سرتاپای این معاونت در بلاتکلیفی به سر ببرد و هرچه زمان می‌گذشت درویش‌امیری نمی‌توانست گزینه‌ای را که انتظارات را برآورده کند در این پست به کار گیرد، هرچند که گفته می‌شد برخی سهم‌خواهی‌ها و ورود نمایندگان برای جلوگیری از انتصاب فرد ضعیف و حاشیه‌دار برای این پست سبب شده بود تا این بلاتکلیفی به درازا بکشد.

درویش‌امیری تلاش داشت تا هر طور که شده این معاونت را سامان دهد، اما قانون منع به کارگیری بازنشستگان و محکومیت انتخاباتی فرصت فکر و پیگیری را از مرد مازنی گرفت و وی مجبور شد بی‌خیال میز و صندلی شده و راهی دیار خود شود اما این رفتن اجباری شامل کریم‌اله شعبانی یار دیرین استاندار سابق و سرپرست معاونت سیاسی استانداری زنجان نیز شد.

وقتی قانون منع به کارگیری بازنشستگان رنگ واقعیت به خود گرفت دیگر هیچ کس به فکر انتصاب معاون سیاسی استاندار نبود بلکه این بار همه دنبال خود استاندار می‌گشتند تا جای درویش‌امیری را بعد از رفتن وی پر کنند، در این بین بیشتر مدیران نیز هر یک ساز خود را می‌زدند، برخی از فرمانداران به قانون زندگی در محل خدمت پشت می‌کردند و برخی از مسئولان نیز رویای تصاحب صندلی استاندار را داشتند و در این بین هیچ کس به فکر این نبود که شهر سیاست‌زده زنجان ماه‌هاست به حال خود رها شده است.

بالاخره بعد از گمانه زنی‌های فراوان فتح‌الله حقیقی در ۲۳ آبان ماه امسال کلید اتاق مدیریت استان زنجان را از هیئت دولت حسن روحانی گرفت تا شاید بتواند گره مشکلات استان را باز کند، او خود معاون سیاسی استاندار مرکزی بود و تجربه معاونت سیاسی را در استان البرز نیز داشت و به خوبی با حساسیت این پشت آشناست.

حقیقی پنج روز بعد از قبول استانداری زنجان فرامرز نیک‌سرشت معاون اقتصادی استانداری زنجان را به سمت سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری زنجان منصوب کرد و  حال بعد از گذشت بیش از یک ماه از حضور حقیقی در زنجان هنوز کسی برای این معاونت انتخاب نشده و همچنان اقتصاد استان با سیاست گره خورده و نیک‌سرشت در حال رفت و آمد از اتاق اقتصاد به اتاق سیاست است.

هر چند که حقیقی خود اهمیت این معاونت را بهتر از هر کس دیگری درک می‌کند اما امید این می‌رود که تجربه دوران درویش‌امیری در دوران حقیقی به حقیقت منجر نشود و وی اجازه دخالت و تحمیل گزینه‌ها را ندهد و هرچه سریع‌تر مردان سیاست استانداری زنجان معرفی شوند.

وقتی تنها یک ماه از آمدن فتح‌اله حقیقی و در بی‌خبری استاندار زنجان دخالت نمایندگان مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان را خانه‌نشین کرد این نگرانی را ایجاد کرده که مبادا حقیقی هم مانند درویش‌امیری بله قربان گوی بهارستان نشینان شده و برای حفظ جایگاه خود حاضر به دادن هر امتیازی شود.

حال که فتح‌اله حقیقی هنوز اظهار نظری در خصوص اینکه چه تغییراتی قرار است در مدیریت زیرمجموعه خود داشته باشد، نکرده اما طی ماه‌های آینده عملکرد وی همه چیز را مشخص می‌کند. شاید این خواسته زیادی از استاندار زنجان نباشد که در کنار بازدیدهای سرزده از مجموعه‌های مختلف و مکان‌های عمومی از معاونت سیاسی خود نیز بازدید داشته و به حقیقت ۹ ماه بلاتکلیفی این معاونت پی‌ببرد.

اینکه در این ۹ ماه هماهنگی با فرمانداران و پیگیری امور به چه صورت پیش رفته خود جای بحث و بررسی دارد، نکته دیگر اینکه آیا حقیقی نیز مانند درویش‌امیری مدیر پروازی را در معاونت سیاسی استانداری زنجان منصوب می‌کند و یا با انتخاب فرد بومی و یا اجبار به سکونت معاون سیاسی در استان فرمانداران را نیز از قانون‌گریزی منع می‌کند.

بهروز مهدوی مدیرکل سابق سیاسی و انتخابات استانداری زنجان معتقد بود که در دوران درویش‌امیری هر مدیر برای ماندنش باید امتیازات مختلفی می‌داد و زد و بندهای زیادی در عزل و نصب‌ها شاهد بودیم، حال که فتح‌اله حقیقی خود مرد سیاست بوده باید با عملکرد خود نشان دهد که چطور می‌تواند سهم‌خواهان و دخالت‌کنندگان را مدیریت کند.

نکته دیگری که نیاز است به آن اشاره شود نگاه سیاسی موجود در استانداری زنجان نسبت به رسانه‌های منتقد دولت است، این موضوع که در زمان درویش‌امیری پررنگ‌تر بود به نظر می‌رسد در دوران حقیقی نیز تدام داشته است که باید دید استاندار زنجان چه تدبیری در این خصوص خواهد اندیشید و آیا به واقع قائل به تعامل با تمام رسانه‌هاست و یا اینکه قرار است نورچشمی‌ها را دور خود جمع کند که به طور یقین انتخاب معاون سیاسی آینده استانداری زنجان در این موضوع نیز بی‌تاثیر نیست.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن