استان زنجانزنجانگزارش

بلاتکلیفی مردم در استفاده از کارت شهروندی؛ رانندگان تاکسی از نصب کارتخوان طفره می‌روند

تابستان امسال کارت شهروندی با هدف پرداخت هزینه‌های خرد از جمله کرایه تاکسی و اتوبوس در شهر زنجان عرضه شد و تاکنون بیش از ۵۰ هزار کارت شهروندی به شهروندان زنجانی فروخته شده است.

پاییز امسال دستگاه‌های کارتخوان در مرحله نخست به ۷۰۰ تاکسی تحویل داده شد و مقرر شد تا پایان امسال تمام تاکسی‌های زنجان از این دستگاه بهره‌مند شوند ولی در همان ابتدا این دستگاه‌ها با مشکل عدم نگه‌داشتن شارژ مواجه شدند.

این مشکل بعد از چند هفته درست شد و با به روز رسانی کردن نرم‌افزار و دستگاه‌ها و وارد کردن باتری از خارج مسئله شارژ باتری‌ها برطرف شد ولی ماجرا به این جا ختم نشد و مشکل دیگری برای مسافران تاکسی به وجود آمد.

پرداخت کرایه با دستگاه‌ کارتخوان کمی ارزان‌تر از کرایه نقد برای مشتری تمام می‌شود و همین موضوع سبب شده است اکثر رانندگان تاکسی از این طرح استقبال نکنند و دستگاه خود را از دید مسافران مخفی کنند.

برخی از رانندگان واریز نشدن پول به حسابشان، برخی دیگر مشکل شارژ نگه داشتن و برخی دیگر بهانه‌هایی را به مسافران می‌گویند تا کرایه را به شکل نقد دریافت کنند.

سید اسماعیل موسوی در پاسخ به این سئوال که قرار بود استفاده از کارت‌های شهروندی برند شهر زنجان شود ولی هنوز در ابتدای راه با فراز و فرودهایی روبه‌رو شده است اظهار داشت: همه رانندگان تاکسی موظف به استفاده از این دستگاه‌های کارتخوان هستند.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های کارتخوان نرخ مصوب کرایه را از مسافران تحویل می‌گیرند، گفت: نرخ کرایه نقدی که کمی بالاتر است حکم پاداش را دارد.

رئیس سازمان مدیریت و حمل و نقل بار و مسافر شهرداری زنجان با بیان اینکه طرح‌های تشویقی را برای تاکسی‌هایی که تراکنش بالاتری از طریق دستگاه‌ها داشته باشند در نظر گرفتیم، تصریح کرد: رانندگان تاکسی که تراکنش بالاتری داشته باشد از خدمات سازمان بهره‌مند خواهند شد و تراکنش دستگاه‌ها هر سه ماه بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر رانندگان تاکسی از دستگاه استفاده کنند و تراکنش بالایی را داشته باشند از خدمات سازمان مانند معاینه فنی، بیمه و سایر موارد بهره‌مند می‌شود، گفت: عدم شکایت از راننده تاکسی هم سبب بالا رفتن‌ امتیاز راننده می‌شود.

موسوی در پایان تاکید کرد: رانندگان تاکسی باید خدمات کارت‌خوان را به مسافران ارائه دهند، گفت: رویکرد جدید این سازمان این طور است که طرح‌های تشویقی را جایگزین طرح‌های تنبیهی کرده است.

منیژه ناظری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری زنجان نیز همچون دیگر مسئولان به استفاده رانندگان از دستگاه‌های کارتخوان تأکید کرد و افزود: همه رانندگان ملزم به تحویل گرفتن دستگاه‌ها هستند و این طرح باید اجرا شود.

وی گفت: اگر بازه زمانی تحویل دستگاه کارت‌خوان تمام شود و رانندگان‌ تاکسی نسبت به تحویل این ‌دستگاه‌ها اقدام نکنند، پیامد تحویل نگرفتن دستگاه‌های کارتخوان بر عهده خودشان خواهد بود.

حالا باید منتظر ماند تا ببینیم مسئولان مربوطه می‌توانند مشکل دستگاه‌های کارتخوان تاکسی‌های زنجان را حل و رانندگان را متقاعد کنند.

منبع : تسنیم

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close