اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

بودجه دفاعی سال ۹۸ نصف شد / خودتحریمی به نیروهای مسلح رسید! +جدول

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز با حضور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را به مجلس تقدیم کرد.

طبق قانون، نمایندگان مجلس ۳۰ روز فرصت دارند تا با تشکیل کمیسیون تلفیق، لایحه پیشنهادی دولت را بررسی کرده و پس از بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس ارائه کنند. لایحه بودجه سال ۹۸ پس از تصویب در صحن علنی مجلس، به شورای نگهبان فرستاده می‌شود و پس از تصویب شورای نگهبان، قانون بودجه توسط رئیس مجلس برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ می‌شود. رئیس جمهور نیز پس از دریافت قانون بودجه، آن را برای اجرا به دستگاه‌هایی اجرایی کشور ابلاغ می‌کند.

اما بررسی بخش دفاعی لایحه بودجه ۹۸، نشان می‌دهد که اتفاق مهمی در حوزه تخصیص بودجه دفاعی رخ داده است. بودجه دفاعی (غیر از ردیف تقویت بنیه دفاعی) متشکل از بودجه‌ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان بسیج و ستاد کل نیروهای مسلح است.

بر اساس لایحه پیشنهادی دولت، بودجه مصوب دفاعی کشور که در سال گذشته، ۶۸،۵۹۱،۶۳۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده است که این رقم در لایحه بودجه سال ۹۸، به مبلغ ۳۵،۹۷۱،۷۰۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال کاهش پیدا کرده است و این بدان معنا است که در این دولت پیشنهاد داده که بودجه دفاعی سال ۹۸، برای سال آینده حدود ۵۰ درصد کاهش یابد.

                     مقایسه بودجه دفاعی سال ۹۷ با سال ۹۸

بودجه مصوب سال ۹۷بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۸
۶۸،۵۹۱،۶۳۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال۳۵،۹۷۱،۷۰۴،۰۰۰،۰۰۰ ریال

یک خبر نگار حوزه دفاعی طی توییتی به بودجه سال ۹۸ دفاعی کشور واکنش نشان داد.

مشکل بزرگ بودجه خوانی در مجلس!

نکته اول : در لوایح بودجه، معمولا اعتبارات دستگاه‌های همرده را در یک ردیف بودجه با شماره انحصاری قرار می‌دهند و نام ردیف بودجه مذکور را نیز از مهمترین دستگاه از دستگاه‌های مذکور انتخاب می‌کنند.

به عنوان مثال، ردیف بودجه شماره ۱۱۱٬۳۰۰ شامل بودجه ۲۰ دستگاه مربوط به سپاه است و از آنجا که ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مهمترین دستگاه در میان ۲۰ دستگاه مذکور است، عنوان ردیف بودجه شماره ۱۱۱٬۳۰۰ نیز ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده است. شماره ردیف اختصاصی ستاد مشترک سپاه که بودجه آن را نشان می‌دهد ۱-۱۱۱۳۰۰ است.

بنابراین یکی از اشتباهات رایج در بودجه‌خوانی این است که برخی افراد، بودجه ردیف‌های مرجع را که به نام یکی از دستگاه‌های اصلی نامگذاری شده، به منزله بودجه همان دستگاه برداشت می‌کنند.

نکته دوم: بودجه دستگاه‌های اجرایی شامل دو بخش بودجه هزینه‌ای (جاری) و بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای (عمرانی) است.

آنچه به طور عرف در مقایسه بودجه دستگاه‌ها مورد استناد قرار می‌گیرد، بودجه جاری است، نه بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای. زیرا بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مربوط به دستگاه‌های اجرایی، معمولا موردی است؛ مثلا درباره خرید ساختمان یا زمین یا ماشین‌آلات مورد نیاز یک دستگاه، در یک سال در بودجه سالیانه اعتباری لحاظ می‌شود و پس از تامین آن، در بودجه سال بعد برای آن اعتباری لحاظ نمی‌شود.

برای خلع سلاح ماموریت دارند؟!

محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

مدیرانی که بودجه دفاعی کشور را در لایحه بودجه ۹۸ به نصف کاهش داده اند، ادامه همان فکر منقرضی هستند که می گفت روزگار فردا روزگار گفتمان و مذاکره است نه موشک. همان ها که بر خلاف واقعیت ها گفتند آلمان و ژاپن پیشرفت کردند چون پس از شکست در جنگ جهانی، بودجه نظامی را کم کردند!

آقای هاشمی گفته بود “اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند… نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌های‌شان آزاد شد و به‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است”!

بر خلاف این ادعا و طبق اعلام موسسه تحقیقات صلح استکهلم،  آلمان و ژاپن در سال ۲۰۱۵ در رده بالای اختصاص بودجه نظامی در جهان بوده‌اند. ژاپن با اختصاص ۴۰٫۹ میلیارد دلار (طبق اعلام موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک) در سال ۲۰۱۵ در رتبه هشتمین کشوری قرار گرفت که بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد.

پس از ژاپن نیز، کشور آلمان با اختصاص ۳۶٫۷ میلیارد دلار در رتبه نهم قرار گرفته که حدوداً ۴ برابر بیشتر از  بودجه دفاعی ایران (قبل از کاهش فعلی بودجه دفاعی کشورمان به نصف!) بوده است.

بر اساس فهرست https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2034rank.html که هزینه‌های نظامی کشورها را طبق درصد تولید ناخالص داخلی کشورها درج کرده، کشورمان قبل از اقدام اخیر و عجیب دولت، با یک و ۷ دهم درصد، در رده ۹۳ دنیا قرار داشته است.

هم‌اکنون کشورهایی مثل امارات، ترکیه، عراق و حتی رژیم صهیونیستی بودجه‌های به‌ مراتب بالاتری نسبت به ایران دارند. کشورهایی مثل کویت، قطر و اردن هم که بسیار کوچک هستند نیز،  به تناسب جمعیت و وسعتی که در برابر ایران دارند، بیشتر از ایران بودجه دفاعی به نیروهای مسلح خودشان تخصیص داده‌اند.

ما با توانمندی نظامی توانستیم مقر دو گروهک تروریستی داعش و حزب دموکرات را پس از اقدامات تروریستی شان علیه ایران، با موشک منهدم کنیم. و ابهت ناو آمریکایی را که برای قدرت نمایی به خلیج فارس آمده بود، با همین اقتدار فرو ریختیم. ما جزو رکودداران پایین ترین بودجه های نظامی در منطقه هستیم. کسانی که مدام سایه تهدید و جنگ را مدام پررنگ می کنند و مردم را می ترسانند، چرا به بودجه دفاعی که می رسند، با تهور و بی خردی تمام، آن را به نصف کاهش می دهند؟

آنها نفوذ زده اند؟ یا ماموریت خلع سلاح و خود تحریمی و خود تضعیفیی دارند؟ یا کلا از مرحله پرت هستند و نمی فهمند؟! اگر این سومی است، چرا  بر بودجه ریاست جمهوری و برخی محافل دولتی مشابه اضافه می کنند؟ به قول معروف، اگر اهل غش کردن در تعزیه هستند، چرا همیشه سمت زنانه غش می کنند؟ چرا تصمیم گیری و تصمیم سازی ها یشان، غالبا و تصادفا! هم پوشان با نقشه دشمن در می آید؟

آیا این طیف شهادت ندادند و اعتراف نکردند مذاکره با آمریکای بدعهد، دیوانگی است؟ پس چرا همچنان با منطق خسارت بار خود تضعیفی و کاهش توان دفاعی به موازات دیپلماسی  التماسی زمین خورده رفتار می کنند؟!

نامه اعتراضی کمیسیون امنیت‌ملی به دولت درباره بودجه دفاعی

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلسشورای اسلامی، با اشاره به بودجه دفاعی کشور در بودجه سال ۹۸ کل کشور، گفت: اخیراً آماری از بودجه دفاعی کشور به کمیسیون رسیده بود که اخبار خوبی نبود.

وی ادامه داد: پیرو این اخبار اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، نامه‌ای اعتراضی به دولت واصل کردند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس با بیان اینکه در بودجه سال ۹۸ با توجه به اسناد بالادستی سهم ۵ درصدی حوزه دفاعی دیده نشده بود، افزود: در بودجه سال ۹۸ برای اولین‌بار سهم بودجه دفاعی از سال‌های قبل کمتر شده بود.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس اضافه کرد: پس از اعتراض اعضای کمیسیون به این تصمیم دولت، در نسخه جدید که تدوین شده است خبرهای خوبی به گوش می‌رسد و به نظر می‌رسد دولت تجدید نظری در بودجه دفاعی داشته است.

سهم بودجه نظامی از بودجه سالانه کشورهای جهان چقدر است؟

 سال گذشته میلادی دولت بودجه‌ای با حجم ۱۲۱۷۵۵۷۳۷۳۹۰۰۰۰۰ تومانی را به مجلس ارائه کرد و سهم ارگان‌های نظامی از این بودجه معادل ۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان بود.

با یک محاسبه ساده می‌توان نتیجه گرفت ۳٫۲ درصد کل بودجه ایران در سال ۹۷ به بخش نظامی اختصاص داشته است.

به طور کلی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بودجه سالانه کشورها سهم بودجه نظامی از کل بودجه آنها و نسبت آن با تولید ناخالص داخلی در کشورهاست.

در واقع هزینه‌های نظامی سالانه کشورها ۲٫۲ درصد کل تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص می‌دهد به گونه‌ای که بنا به آمار ارائه شده از سوی مؤسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم مجموع بودجه نظامی صرف شده در کل جهان طی سال ۲۰۱۶ معادل ۱٫۶۸۶ تریلیون دلار بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۵ به ۰٫۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش فوربس، آمریکا با بیش از  ۶۱۰ میلیارد دلار بودجه نظامی در سال حدود ۳۶ درصد کل بودجه نظامی جهان را صرف می‌کند و چین، عربستان و روسیه نیز در جایگاه‌های بعدی کشورهایی با بیشترین بودجه نظامی در جهان قرار دارند.

منابع آگاه اخیرا اعلام کرده‌اند که دولت ترامپ قصد دارد بودجه‌ نظامی معادل ۷۵۰ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۹ به کنگره پیشنهاد کنند.

به گزارش مؤسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم در سال ۲۰۱۷ هزینه‌کرد نظامی در جهان نسبت به سال قبل آن ۱٫۱ درصد افزایش یافته و به حدود ۱٫۸۵ هزار میلیارد دلار رسیده است.

اما همه کشورها سهم برابری از بودجه عمومی خود را به بخش نظامی اختصاص نمی‌دهند بلکه هر کشوری بر حسب نیاز خود سهم مشخصی را برای ارگان‌های نظامی در نظر می‌گیرند.

به عنوان مثال بودجه نظامی آمریکا در مقایسه با چین که در مقام دومین کشور با بیشترین بودجه نظامی قرار دارد، بیش از سه برابر است و این کشور حدود ۸٫۸درصد کل بودجه خود را به بخش نظامی اختصاص داده است.

در جهان کشورهایی وجود دارند که حتی سهم بودجه نظامی آنها به حدود ۳۰ درصد کل بودجه کشور هم می‌رسد.

به گفته پیتر وزمن، محقق ارشد مؤسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم، کشورهای حوزه خاورمیانه نیز بخش قابل توجهی از بودجه سالانه خود را به بخش نظامی اختصاص می‌دهد و علیرغم کاهش قیمت نفت، درگیری‌های نظامی و رقابت تحقیقاتی باعث شده است که هزینه‌کردهای نظامی در این منطقه به شدت افزایش یابد.

از جمله دیگر کشورهایی که بیشترین بودجه نظامی را در جهان صرف می‌کنند می‌توان به هند، فرانسه، انگلیس، آلمان، کره جنوبی، برزیل، ایتالیا، استرالیا، کانادا و ترکیه اشاره کرد.

در این بین هند حدود ۶۳٫۹ میلیارد دلار، عربستان ۶۹٫۴ میلیارد دلار، روسیه ۶۶٫۳ میلیارد دلار و فرانسه ۵۷٫۸ میلیارد دلار از کل بودجه خود را به حوزه نظامی اختصاص داده‌اند.

در چین نیز ۲۲۸ میلیارد دلار معادل ۶٫۱ درصد کل بودجه دولت این کشور به ارگان‌های نظامی اختصاص یافته است که این رقم معادل ۱٫۹درصد تولید ناخالص داخلی در این کشور است.

ترکیه هم ۱۸٫۲ میلیارد دلار بودجه نظامی داشته است که معادل ۶٫۴ درصد کل بودجه این کشور و برابر با ۲٫۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور محسوب می‌شود.

گزارش نیوزویک نشان می‌دهد بودجه نظامی آمریکا معادل ۳٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است.

هند هم ۹٫۱ درصد بودجه دولتی خود را به حوزه  نظامی اختصاص داده که معادل ۲٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور و برابر ۶۴ میلیارد دلار است.

عراق در میان کشورهای خاورمیانه ۷٫۴ میلیارد دلار به حوزه نظامی خود اختصاص داده است که معادل ۹٫۴ درصد بودجه کل و ۳٫۹ درصد تولید ناخالص داخلی در این کشور است.

در میان کشورهای همسایه ایران کویت ۶٫۸ میلیارد دلار بودجه نظامی تخصیص داده که برابر با ۱۱٫۳ درصد کل بودجه این کشور و ۵٫۸ درصد تولید ناخالص داخلی آن است.

رژیم صهیونیستی حدود ۱۷ میلیارد دلار بودجه نظامی داشته است که معادل ۱۱٫۵ درصد بودجه و ۴٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی در سرزمین‌های اشغالی است.

کشوری مانند بحرین نیز مساحت بسیار کمی دارد. اما خاندان حاکم در این کشور ۱٫۴ میلیارد دلار صرف مسائل نظامی کرده که معادل ۱۱٫۸ درصد بودجه کل و برابر با ۴٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس است.

روسیه هم که یکی از کشورهای مدعی قدرت نظامی در جهان محسوب می‌شود ۱۲ درصد کل بودجه دولتی خود را به حوزه نظامی اختصاص داده که برابر ۶۶ میلیارد دلار است و معادل ۴٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

لبنان که همواره از سوی رژیم صهیونیستی مورد تهدید قرار می‌گیرد بودجه نظامی۲٫۴ میلیارد دلاری داشته که برابر با ۱۵٫۶ درصدی کل بودجه این کشور و ۴٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی آن است.

پاکستان اما ۱۶٫۷ درصد بودجه کل کشور را به ارتش داده و ۱٫۱ میلیارد دلار صرف مصارف نظامی می‌کند که برابر ۳٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی است.

همانطور که گفته شد کشورهای خاورمیانه از جمله کشورهایی هستند که بیشترین سهم بودجه نظامی را نسبت به بودجه کل خود دارند، به گونه‌ای که در کشوری مانند عمان ۸٫۷ میلیارد دلار به حوزه نظامی اختصاص داده شده است که معادل ۲۶٫۳ درصد بودجه کل ا ین کشور و برابر با سهم بالای ۱۲٫۱ درصدی تولید ناخالص داخلی این کشور است.

در میان کشورهای شاخص جهان عربستان بیشترین سهم بودجه نظامی از کل بودجه کشور را دارد به گونه‌ای که بودجه نظامی سعودی‌ها ۶۹٫۴ میلیارد دلار بوده است که ۳۰٫۴ درصد از کل بودجه این کشور را بلعیده و در این کشور رقمی معادل ۱۰٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی صرف مخارج نظامی شده است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close