تأثیرگذاری سلوک علما در جذب مردم به دین


آیت‌الله علی خاتمی ظهر امروز (اول تیرماه) در همایش گفتمان گام دوم انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز هفته تبلیغ، اظهار کرد: موضوعات فرهنگی ماهیت و زیرساخت انقلاب اسلامی را تشکیل می‌دهد و حوزه تبلیغ رسالت بزرگی در فرهنگ‌سازی جوامع برگرفته از معارف اهل‌بیت (ع) بر عهده دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمان ظهور اسلام جهل و ظلمت از در و دیوار جهان بشریت می‌بارید، عنوان کرد: شبه جزیره حجاز از همه جای دنیا تاریک‌تر بود و هیچ فرهنگ، تاریح تمدن و عاطفه‌ای در آن وجود نداشت و اسلام ظهور کرد تا به جاهلیت پایان دهد و روح متعالی انسانی را زنده کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه تبلیغات منفی دشمن، تضعیف باور مردم را نشانه گرفته است، افزود: مبلغان باید به عنوان پیشگامان فرهنگ دینی، نسبت به روشنگری جامعه، آگاه‌سازی مردم و ترویج اسلام ناب بکوشند.

وی بزرگ‌ترین آفت برای روحانیون را طرفداری از جناح یا حزب و گروه خاص دانشت و گفت: اگر آخوندها ظرفیت خود را به کمتر از ولایت و انقلاب خرج کنند، سرشان کلاه رفته است. خمیرمایه کار تبلیغ قال رسول‌الله(ص)، قال صادق (ع) و قال باقر (ع) و نیز رساله عملیه مرجع تقلید است.

خاتمی با اشاره به اینکه کار سازمان تبلیغات اسلامی کارهای عمرانی نیست و باید فرهنگساز باشند، ادامه داد: کار فرهنگی زمان‌بر است اما آثار و برکات آن در جامعه ماندگار می‌شود و نقش علما در دینداری جامعه بر کسی پوشیده نیست.

امام جمعه زنجان با بیان اینکه مردم سلوک علما را زیر ذره‌بین می‌گذارند، اظهار کرد: اگر یکی از علما عملکرد خوبی نداشته باشد، مثل یک لکه‌ای در کل جامعه برجسته می‌شود و اگر ما مسلمان خوبی باشیم مردم جذب دین می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه کرونا بسیاری از عادات زندگی فردی و اجتماعی را تغییر داد، ابراز کرد: کرونا فرصت‌های فضای تبلیغی و مناسک مذهبی را هم تحت‌الشعاع قرار داد و از هر فرصتی باید برای تبلیغ استفاده کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه فقه شیعه، فقه انعطاف است و مسئله زمان و مکان در آن دخیل است، تصریح کرد: اسلام و احکام دین بن‌بست ندارد و این مسائل را فقه جواهری به خوبی می‌توان مشاهده کرد.

در ادامه این همایش، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان نیز بر ایجاد تحول در روش‌های تبلیغ تأکید کرد و افزود: مردمی‌سازی تبلیغ یکی از ۶ راهبرد اصلی این سازمان در تحقق گفتمان گام دوم انقلاب اسلامی است و در این رویکرد مردم از هر قشری مبلغ دین خواهند شد.

حجت‌الاسلام سعید احمدی ادامه داد: این راهبرد نشان می‌دهد شانیت تبلیغ فقط برای روحانیون نیست. حدود ۷۰۰ هیئت مذهبی ثبت شده و ۳۰۰ هیئت فعال در استان وجود دارد و در تاریخ انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنیم هرکجا کارها به مردم سپرده شده، نتجیه مطلوب‌تری به دست امده است.

انتهای پیام


منبع : ایسنا

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن