تاسیس مرکز ملی مطالعات میان‌رشته‌ای در زنجان/ آنفلوآنزا در زنجان جان ۳ نفر را گرفت

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=10878

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پرویز قزلباش پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران ماموریت‌گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی را یکی از اقدامات خوب دانست و اظهار کرد: در این بین ماموریت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در کلان منطقه‌ای ۶، مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی است که نتایج این ماموریت در کشور ارائه و قابلیت اجرایی خواهد داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه مطالعات میان‌رشته‌ای در همه ادوار در ایران و جهان مورد توجه بوده است، افزود: ولی با ماموریت جدید ابلاغ شده، می‌توان از این ظرفیت استفاده بهینه کرده و به ارتقای این مهم کمک کرد.

وی نانوفناوری را نمونه مطالعات میان‌رشته‌ای اعلام و تصریح کرد: مطاعات و دانش میان‌رشته‌ای در واقع تلفیق تکنولوژی با دانش زیستی محسوب می‌شود.

قزلباش به برنامه‌ریزی برای برگزاری نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان‌رشته‌ای در راستای ماموریت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اشاره کرد و گفت: این سمپوزیوم در تاریخ ۱۶ و ۱۷ بهمن‌ماه در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان از تاسیس مرکز ملی مطالعات میان‌رشته‌ای در زنجان همزمان با برگزاری سمپوزیوم مورد نظر خبر داد و افزود: همه تلاش‌ها برای بهره‌مندی از امکانات در این حوزه انجام خواهد شد.

 

وی جمع‌ کردن اساتید دانشمندان فعال در حوزه مطالعات میان‌رشته‌ای رشته پزشکی و برقراری ارتباط با آن‌ها را از اهداف برگزاری سمپوزیوم مطالعات میان‌رشته‌ای دانست و تاکید کرد: عرضه تولیدات و خدمات انجام شده در این حوزه از دیگر اهداف این سمپوزیوم محسوب می‌شود.

قزلباش در پاسخ به سوالی در مورد آمار تلفات بیماری آنفلوآنزا در زنجان گفت: این بیماری تا کنون موجب مرگ سه نفر شده است.

همچنین معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان هم در این نشست با تشریح مرحله چهارم طرح تحول سلامت که مربوط به آموزش است، افزود: این مرحله ۱۱ بسته دارد که شامل اخلاق در پزشکی، ارتقای آزمون، آینده‌نگاری «حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم» و تدریس به زبان بین‌الملل با پذیرش ۳۴ دانشجو از کشورهای همسایه و … است.

مهدی قائمی عراق، اقلیم کردستان عراق، پاکستان، افغانستان و یمن را کشورهایی اعلام کرد که دنشجویان‌ آن‌ها در دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در حال تحصیل هستند.

وی با تاکید بر نقش مهم مطالعات میان رشته‌ای در حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم گفت: روند عمومی علم هم به این سمت و سو حرکت می‌کند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به تاثیرگذاری دانش میان‌رشته‌ای در رشته‌های سنتی اشاره و تصریح کرد: نمونه این تاثیرگذاری اخلاق در پزشکی است، چرا که هر چند اخلاق همواره در این رشته مطرح بوده، ولی در حال حاضر اهمیت قابل توجهی پیدا کرده است.

در ادامه هم دبیر نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی با بیان اینکه مطالعه در مطالعات میان‌رشته‌ای اجتناب ناپذیر است، افزود: در حال حاضر، جامعه جهانی به جایی رسیده است که رشته‌های سنتی جوابگوی نیازها نیست.

مهرداد حمیدی با تاکید بر اینکه مطالعه و ایجاد رشته‌های میان‌رشته‌ای در همه علوم مطرح است، ادامه داد: مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی جامعه شناسی سلامت، اقتصاد سلامت، سیاست‌گذاری و همچنین اخلاق سلامت و … را شامل می‌شود.

وی به سابقه و قطب بودن دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در حوزه نانوفناوری اشاره و تصریح کرد: همین سابقه موجب شد ماموریت فعالیت در حوزه مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی به این دانشگاه محول شود.

دبیر نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی رصد و احصای اقدامات انجام شده در مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم پزشکی در گذشته، سنجش و رصد نیازهای آینده را از جمله ماموریت‌های دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرد و افزود: تقویت نقاط قوت و معرفی نقاط ضعف برای پیشگیری از ضرر و زیان‌ها‌ از دیگر ماموریت‌های دانشگاه در این حوزه است.

وی تاکید کرد: ماموریت نهایی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در حوزه مطالعات میان رشته در علوم پزشکی ارائه مدل ملی در این حوزه است و نتایج این مطالعات در سطح کشور قابلیت اجرایی خواهد داشت.

انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق/ق

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن