استان زنجانزنجانفرهنگی و اجتماعیویژه

تبدیل سبزه میدان به پارکینگ موقت/ با ارزش‌ترین بافت شهری زنجان همچنان تلی از خاک !

مهران فرامرزی، عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان طی یاداشتی نوشت:
برای پنجمین بهار پی در پی شاهد این خواهیم بود، که با ارزش‌ترین بافت شهری زنجان همچون تلی از خاک باقی مانده و منظر شهری این بافت در دیدگان گردشگران نه به عنوان یک نگین بر انگشتر، بلکه به عنوان یک خار در معیت گل جلوه گر خواهد شد.

به راستی اگر بازار زنجان در سبزه میدان نبود، مسئولان ذیربط چه خلاقیتی برای هدایت گردشگر و نگهداشت آنها در مرکز شهر داشتند؟!

اگر مجموعه بازار از مرکز شهر زنجان حذف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

آیا نباید در ایام نوروز باستان منظر شهرمان برای گردشگران جذاب باشد؟ آیا نمی بایست در کنار تغییر کاربری موقت و تبدیل این فضا به پارکینگ موقت، زیباسازی و منظرسازی موقت نیز صورت پذیرد؟!

از هر ۱۰ گردشگری که وارد شهر زنجان می‌شود هشت نفر بطور قطع تمایل به بازدید از مرکز شهر و مجموعه بازار شهر را دارند، از طرفی در ایام عید بیشتر کسبه بازار زنجان تعطیل و نیمه تعطیل هستند!!!

بنابراین تنها بازدید از موزه مردان نمکی و یا رختشویخانه و خرید از محورهای سبزه میدان تا چهارراه انقلاب باقی خواهد ماند، البته در کنار این مسائل، خسارت وارد شده روزانه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیارد تومانی(۵۷۶ میلیارد تومان در یک سال) بر شهروندان زنجانی به علت هر روز تاخیر در اجرای این طرح جنبه اقتصادی آن را نیز شامل می‌شود.

مرکز شهر زنجان در ایام عید باید مرکزی پویا، شاد و حضورپذیری و ماندگاری گردشگر باشد، اما به نظر می‌رسد با چنین اقداماتی نه تنها سبب ماندگاری گردشگر نخواهد شد، بلکه یک تصویر ذهنی نامطلوب از شهر زنجان در ذهن گردشگر نقش خواهد بست و این مسئله سبب ساز تبلیغات منفی خواهد شد.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close