زنجانسیاسیویژهویژه های استان زنجان

تجمع اعتراضی برخی کاندیداهای شورای شهر زنجان در مقابل فرمانداری

پس از گذشت قریب به ۱۰ روز از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، همچنان شاهد اعتراضات دنباله‌دار تعدادی از کاندیداهای شورای شهر زنجان به شمارش آرا بوده و علاوه بر جلسات متعدد معترضان، معترضان برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی مقابل فرمانداری زنجان تجمع کردند.

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این اعلام شده بود، تخلفی در انتخابات رخ نداده است، اما بر اساس ادعای اغلب نامردهای معترض، آمار تفکیکی صندوق‌ها به صورت شفاف اعلام نشده است.

به همین علت صبح امروز تعدادی دیگر از نامزدهای معترض شورای شهر زنجان برای پیگیری اعتراض‌های خود به فرمانداری زنجان  مراجعه کرده و درخواست بازشماری آرا و ارائه آمار تفکیکی صندوق‌ها را دارند.

photo_2017-05-29_14-17-52

برخی از کاندیداهای معترض مدعی هستند که آرای صندوق‌های سیار تنها متعلق به تعدادی از کاندیداها است.

همچنین کاندیداهای شورای شهر به اندازه نصب بنرها در زمان تبلیغات انتخاباتی و همچنین نحوه نصب بنرها اعتراض دارند.

تخلفات علنی برخی از کاندیداهای شورای شهر در روز انتخابات نیز از دیگر موارد اعتراض کاندیداهای شورای شهر زنجان است که به ادعای کاندیداها در روز انتخابات رخ داده است.

خرید آرای شورای شهر، تبلیغ علنی در صف آرا در روز رأی‌گیری، بومی نبودن یکی از کاندیداها و عدم رد صلاحیت وی، بیش از حد طول کشیدن اعلام نتایج شمارش آراء از جمله مطالباتی است که تجمع‌کنندگان در مقابل فرمانداری زنجان دارند.

به ادعای برخی از کاندیداهای معترض در شعبه بانک ملت اسلام‌آباد زنجان که یکی از مناطق پرجمعیت زنجان است، کد تنها دو کاندید در شعبه درج شده بوده است.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان زنجان با اشاره به اینکه در صورت طی مراحل قانونی امکان بازشماری درصدی از صندوق‌های اخذ رای شورای شهر زنجان وجود دارد، گفت: با مسؤولان متخلف برخورد می‌شود.

احمد بیگدلی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: تعدادی گزارش و اعتراضات از سوی خود کاندیداها، گزارشات مردمی، بازرسان و خود نیروهای هیأت نظارت مبنی بر وجود تخلف بر انتخابات دریافت شده است.
وی با اشاره به اینکه در این مرحله معترضان به نتیجه انتخابات باید اعتراض خود را به هیأت نظارت شهرستان اعلام کنند، افزود: اعتراضات کاندیداها در سه شهرستان استان زنجان توسط هیأت نظارت در حال بررسی است.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان زنجان با اشاره به اینکه اگر نظر کاندیداهای معترض در هیأت شهرستان جلب نشود می‌توانند اعتراض خود را به هیأت عالی استان زنجان اعلام کنند، اضافه کرد: بررسی دقیق‌تری در هیأت عالی نظارت استان در مورد این اعتراضات انجام خواهد خواهد شد.
بیگدلی با اشاره به اینکه نیروهای هیأت نظارت وعده می‌دهند تا مردم و کاندیداها خیالشان راحت باشد چرا که اجازه داده نخواهد شد، حق هیچ کسی پایمال شود، گفت: حتی اگر لازم باشد بازشماری درصدی از صندوق‌های رای انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در انتخابات شورای شهر دیدگاه سیاسی وجود ندارد، خاطر نشان کرد: شورای شهر نباید سیاسی باشد و باید از این فضا خارج شده و یک فضای تخصصی باشد.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان زنجان با اشاره به اینکه هیأت نظارت دیدگاه سیاسی نسبت به برگزاری انتخابات شورای شهر نخواهد داشت، تاکید کرد: تلاش خواهد شد در موعد مقرر و با دقت بالا نظارت انجام شود تا رضایت کاندیداها جلب شود.
بیگدلی با بیان اینکه برای هیأت نظارت هیچ فرقی نمی‌کند چه کسی تخلف یا تقلب کرده باشد، اظهار کرد: این هیأت وظیفه قانونی خود را انجام و در صورت لزوم اعتراضات را به هیأت عالی نظارت ارجاع داده خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تخلف از سوی هر کسی با هر سمتی باشد برخورد می‌شود، اضافه کرد: هم مردم و هم کاندیداها مطمئن باشند، نیروهای فعال در هیأت نظارت آخرت خود را فدای دنیای کسی نخواهند کرد.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان زنجان با اشاره به اینکه گاهی ممکن است، مورد سهوی مبنی بر تخلف توسط مجریان وجود داشته است که روند پیگیری خاص به خود را دارد، تاکید کرد: اگر تخلفی موجب ایجاد اختلال در برگزاری انتخاب شده باشد هیأت نظارت با آن برخورد خواهد کرد.
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای استان زنجان با اشاره به اینکه روند خاصی برای بازشماری آرا وجود دارد، تصریح کرد: اعتراضات معترضان باید به هیأت نظارت استان برسد تا پس از بررسی تصمیم گرفته شود و شاید تصمیم بگیرند به صورت تصادفی صندوق‌هایی بازشماری شود.
بیگدلی گفت: در صورت وجود تفاوت قابل ملاحظه آرا با شمارش نخست، تصمیمی بر ادامه این فرآیند گرفته می‌شود تا شفاف‌سازی کامل انجام شود.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه حرکت تجمعی کاندیداها در فرمانداری شهرستان زنجان عبور از قانون است، گفت: تا به حال گزارش مستندی مبنی بر تخلف به فرمانداری نرسیده است.

رسول بیات امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه دو نوع اعتراض وجود دارد، اظهار کرد: یک نوع اعتراض قانونی است که افراد حاضر در فرمانداری طی امروز اعتراض کتبی خود را به هیأت نظارت ارائه کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هیأت نظارت و هیأت اجرایی همه شکایات و اعتراضات را بررسی کرده و در حال تصمیم‌گیری است، افزود: این اعتراضات روند قانونی خود را طی می‌کند.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه انتخابات هنوز تمام نشده است، تصریح کرد: هنوز در مسیر انتخابات قرار داریم و پس از بررسی هیأت نظارت و اجرایی شهرستان، هیأت نظارت و اجرایی استان اعتراضات کاندیداها را بررسی خواهد شد.

بیات با اشاره به اینکه حرکت تجمعی کاندیداها نوعی عبور از قانون است، عنوان کرد: در واقع این حرکت کاندیداها نوعی اخلال در روند انتخابات محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در هر صورت آماده پذیرش انتقادات و اعتراضات هستیم، اضافه کرد: همکاران در فرمانداری در حال توجیه کاندیداهای معترض هستند و اگر حاضر به قبول حرف‌های با استدلال باشند قطعا قانع خواهند شد.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه همکاران آمادگی دارند آرای کاندیداهای معترض به صورت ریز و یک‌جا ارائه شود، افزود: اعتراضات کاندیداها صرفا ادعا بوده، در حالی که باید اعتراضات مستند باشد تا هیأت نظارت و اجرایی به آن عمل کند.

بیات با اشاره به برخی اعتراضات کاندیداها در مورد تخلفات خارج از شعبه عنوان کرد: وقتی شعبه یا مرحله‌ای از انتخابات می‌تواند مسئله‌دار باشد که هیأت نظارت، اجرایی و بازرسی در شعبه نباشد که هیچ کدام از شعبات که عوامل در آن فعال بودند گزارشی مبنی بر تخلف به دست هیأت اجرایی نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه برخی به دنبال تشویش اذهان عمومی هستند، گفت: اعتراضات کاندیداها مستند نیست و تاکنون هیچ اعتراض مستندی به فرمانداری زنجان نرسیده است.

فرماندار شهرستان زنجان در پاسخ به ادعای تبلیغ یکی از کاندیداهای شورای شهر در یکی از شعبات اخذ رأی که شعبه بانک بوده است، افزود: دستگاه اعلام نوبت بر روی دستگاه‌ها باقی مانده بود که باید حذف می‌شد و این اعتراض در همین حد بوده است.

بیات با اشاره به اینکه این موضوع دلیلی بر تبلیغ شعبه اخذ رأی نمی‌شود، اظهار کرد: هر چند عوامل شعبه باید به همین موضوع نیز توجه می‌کردند.

وی با بی‌معنا خواندن بازشماری آرا در انتخابات الکترونیکی اذعان کرد: در واقع آرایی وجود ندارد که شمرده شود، ولی اگر هیأت نظارت و هیأت اجرایی تصمیم گرفته شود مشکلی وجود ندارد.

فرماندار شهرستان زنجان با اشاره به اینکه بازشماری آرا تنها از طریق تصمیم‌گیری هیأت نظارت و هیأت اجرایی امکان‌پذیر است، افزود: فرمانداری هیچ تصمیمی در این زمینه نمی‌تواند بگیرد.

منبع : فارس زنجان

بر چسب ها

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close