تجمع مالکان باغستان‌های زنجان در مقابل استانداری + عکس

مالکان مجموعه‌های باغی زنجان امروز با حضور در مقابل استانداری زنجان خواستار جلوگیری از تخریب بناها و خانه‌های کارگری باغ‌های خود شدند.

تجمع‌کنندگان خواستار ساماندهی و جلوگیری از تخریب و اجرای احکامی تبعیض‌آمیز که مراحل قانونی و درستی را طی نکرده بود شده و از مسؤولان خواستار حل مشکلات این مجموعه‌ها شدند.

نماینده صاحبان باغستان‌های تجمع کننده در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه واگذاری باغستان‌ها در دولت‌های نهم و دهم آغاز شد، اظهار کرد: افرادی که باغ خریده‌اند هیچگونه تغییر کاربری در این باغ‌ها انجام ندادند.

کرم رجبی خسمه با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ بیان شد باغ‌ها با یک هزار و ۵۰۰ متر زیربنا اجازه ساخت خانه کارگری را خواهند داشت، اضافه کرد: براساس این مصوبه در باغستان‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ متر خانه کارگری زیر تاج درخت احداث شد و هیچگونه تغییر کاربری اتفاق نیفتاده است.

صدور مجوز ساخت خانه کارگری در استان‌های مجاور

وی با بیان اینکه با وجود اینکه احداث خانه کارگری در قانون آمده است، استاندار، رئیس جهاد کشاورزی و دادستان وقت آن را بایکوت کردند، گفت: این در حالی است که در استان‌های مجاور مجوز خانه کارگری داده شده و باید دید اگر کار قانونی است، چرا به ما مجوز داده نشده و به ما گفتند این مصوبه لغو شده است.

نماینده باغستان‌داران زنجان با بیان اینکه نحوه اجرای این مصوبه، استان به استان و شهر به شهر متغیر است، افزود: طبق بخشنامه چنانچه درخواست احداث خانه کارگری داده شده و بین ۱۰ تا ۱۵ روز پاسخی دریافت نشود کار احداث خانه کارگری قانونی است، ما درخواست داده‌ایم و اگر ساخت خانه‌ای بدون مجوز بوده اداره جهاد کشاورزی با تعلل خود موجب به وجود آمدن وضعیت موجود شده است.

وی با بیان اینکه ساخت خانه‌های کارگری در باغستان‌ها توسط خود مدیران و خانواده‌های آنها احداث شده است، عنوان کرد: مشکل ما این است که در زمینه صدور مجوز خانه کارگری تخلف شده و انتظار می‌رود این موضوع پیگیری و حل شود.

رجبی خمسه با بیان اینکه مالکان باغستان‌ها بارها با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مکاتبه کرده‌اند، گفت: در نامه‌های نماینده مجلس به مدیران گفته شده در استان کمیسیون مربوطه تشکیل و با وحدت‌رویه برای برخورد با باغستان‌ها تصمیم‌گیری شود، چرا که نباید در یک موضوع مشترک واکنش‌های متفاوت انجام شود.

یک موضوع و برخوردهای متفاوت

در ادامه یکی از مالکان باغستان‌های زنجان با بیان اینکه طبق قانون جهاد کشاورزی باید با حضور برخی مدیران کمیسیون ارائه مجوز خانه کارگری را تشکیل دهد تا اعضا درخواست خود را ارائه ‌دهند، اظهار کرد: تاکنون حتی یک کمیسیون هم برای تعیین تکلیف خانه‌های کارگری برگزار نشده و کسی هم برای بررسی وضعیت به این جلسات دعوت نشده است.

وی که نخواست نامش در خبر قید شود با اشاره به اینکه مگر این خانه‌‌های کارگری یک شبه ساخته شده است، گفت: چگونه می‌شود برای یک موضوع رفتارهای سه گانه اعمال شود که یکی تبرئه می‌شود، از یکی شکایت نشده و یکی شامل تخریب شده است.

وی افزود: در سایر استان‌ها کمیسیون برگزار و براساس قانون برخورد شده است.

وی با بیان اینکه خانه باغ‌های ۲۰ و ۳۰ متری قرار است تخریب شود نه منازل لاکچری، اظهار کرد: زمین‌های باغستان‌ها درجه ۲، ۳ و ۴ بوده که با حضور مردم آباد شده است و هیچ زمین کشاورزی در اطراف این باغ‌ها نیست.

مالکی باغستانی در زنجان تاکید کرد: نخست باید باغستان‌های خود دادگستری تعیین تکلیف شود، اصلا چرا باید هزینه‌های انجام شده توسط مردم را از بین برد در حالی که می‌شود از این ظرفیت استفاده کرد.

در ادامه این تجمع نمایندگان باغستان‌ها با فرماندار و استاندار زنجان دیدار و مطالبات خود را اعلام کردند.

بنا بر گفته مالکان باغستان‌ها عدم تخریب و اجرای احکام تخریب مجموعه‌های باغی تا تعیین تکلیف و نتیجه قطعی کمیسیون مربوطه، استفاده از ظرفیت‌های موجود قانونی و اراده جمعی برای حل مشکل و برگزاری جلسه و دیدار نمایندگان اعضای مجموعه‌های باغی با استاندار و مسؤولان قضایی بعد از تعطیلات ماه صفر و اوایل هفته آینده ۱۲ آبان‌ماه سال‌جاری از مصوبات جلسات امروز اعلام شد.

منبع : فارس

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن