تخلف شهرداری زنجان در جذب ۶۳ نیروی جدید

عضو شورای اسلامی شهر زنجان گفت: بر اساس پیگیری‌هایی که از شهردار زنجان درباره جذب دو نیروی غیربومی در شهرداری منطقه یک کردیم، شهردار اعلام کرد که تنها این دو نفر نیستند و حدود ۶۲ یا ۶۳ نفر طی سال‌‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در شهرداری جذب شده‌اند.

عباس راشاد امروز در گفت‌وگو با فارس درباره نیروهای جذب شده در قالب فضای سبز در شهرداری زنجان اظهار کرد: بر اساس پیگیری‌هایی که از شهردار زنجان درباره جذب دو نفر غیربومی در شهرداری منطقه یک کردیم، شهردار اعلام کردند که تنها این دو نفر نیستند و حدود ۶۲ یا ۶۳ نفر طی سال‌‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در شهرداری جذب شده‌اند.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به اینکه صحبت ما در شورا این است که اگر قرار است کسی برود همه باید بروند، گفت: اما طبق گزارشی که داده شده است افراد به اشکال مختلف داخل شهرداری آمده‌اند، اما این دو نفر از طریق مجموعه شهرداری جذب شده‌اند که ما تاکید کردیم همه تسویه شوند.

وی با بیان اینکه ۶۳ نیروی جذب شده عناوین مختلفی دارند، افزود: اینها در ابتدا به فضای سبز می‌آیند و از فضای سبز به جای دیگر می‌روند که البته در سال‌های قبل نیز این اتفاق رخ داده است.

راشاد افزود: عمده نگرانی اعضای شورای شهر نیز این بود که وقتی فردی به این شکل و در قالب فضای سبز و یا مشاوره وارد مجموعه می‌شود در نهایت به بخش‌های دیگر رفته و کددار می‌شوند که این رویه خلاف است.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به اینکه بقیه افراد جذب شده نیز از زنجان و یا روستاهای اطراف هستند، گفت: ولی دو نفر غیربومی هستند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای جذب شده فصلی هستند و قاعدتا حتی اگر شهرداری کار جذب نیروها را به شرکت واگذار می‌کرد آن شرکت هم از بین نیروهای متقاضی افرادی را انتخاب می‌کرد اما در آن صورت دیگر کسی نمی‌توانست شرکت را ملزم کند که شما کسی را انتخاب بکنید یا نکنید.

راشاد گفت: روال در نیروهای فصلی مثل روال استخدامی معمول نیست چون در روال استخدام یک شخص به صورت رسمی قوانین اداری و استخدامی جاری می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان گفت: در واقع روال در جذب نیروهای فصلی به این شکل است که یا شرکت خصوصی آنها را به کار گرفته و یا خود شهرداری آنها را به کار می‌گیرد اما نکته اینجاست که افرادی که در آنجا فعالیت کرده‌اند ذی‌حق هستند و این کاملا درست هم است اما قانون در این زمینه سکوت کرده است.

وی تصریح کرد: در این مورد برخی افراد استناد می‌کنند به قانون و می‎گویند برخی از اقشار جامعه در اولویت هستند اما این نوع استخدام‌ها رنگ و بومی استخدام رسمی دارد، اما همین خلاء قانونی و یا تفسیر غلط از قانون موجب شده است که یکی این امر را تخلف محسوب کرده و یا یکی بگوید اصلا تخلف نیست.

راشاد افزود: از گذشته طبق بررسی که کرده بودیم قرار بود نیروهای فضای سبز و امور شهر به بخش خصوصی واگذار شود اما چون دیدیم که بخشی از قرارداد کارگران در اختیار شرکت قرار می‌گرفت بدون اینکه کاری انجام داده باشد از همین رو با آن مخالفت کردیم.

وی افزود: با ادامه این اختلاف موضوع ادامه پیدا کرد و چون شهرداری نمی‌توانست با یک شرکت قرارداد ببندد در نتیجه مجبور شد خودش این کار را انجام بدهد و این یعنی شهرداران مناطق باید این نیروها را از یک جایی بگیرند.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان افزود: اما همین جذب نیرو محل اختلاف است و شهردار می‌گوید چون شما این اختیار را به من داده‌اید پس من می‌توانم آنها را جذب کنم ولی اعضای شورا تاکید دارند که درخواست‌کنندگان شغل اولویت‌بندی شود.

وی تصریح کرد: از طرفی اعضای شورا زیر فشار مراجعه کنندگان هستند و درخواست معرفی دارند، که همین موضوع محل اختلاف است.

راشاد گفت: شورا برای شهرداری مبلغ حدود ۶۰ میلیارد تومان برای واگذاری امور فضای سبز و امور شهر به شهرداری داده بود که واگذاری انجام شود و نظر بازرسی نیز این بود که باید شورا به آن پایبند باشد ولی این اتفاق رخ نداد و هم‌اکنون این نیروها قرارداد مستقیم با شهرداری دارند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن