اقتصادیایرانجهانسیاسیصفحه اصلیفرهنگی و اجتماعیگزارشویژه

ترامپ تفاله برجام را پاره کرد/ ماله کشی و بزک برجام ممنوع / کدام اروپا ؟ + عکس و فیلم

«حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

یادآوری این ماجرا به یقین برای برخی از دوستان تلخ و ناگوار است. دوستانی که علی‌رغم هشدارهای پی‌درپی دلسوزان، به آمریکا اعتماد کرده و امتیازات فراوانی را بر سر این اعتماد بی‌جا، به دشمن تابلودار مردم این مرز و بوم واگذار کرده بودند، اما یادآوری این نکته از آن جهت ضروری است که شاید- فقط شاید- برای این دوستان عبرت‌انگیز و درس‌آموز باشد.

روز دوم فروردین ماه ۱۳۹۴، رهبر معظم انقلاب در سخنان نوروزی خود در حرم رضوی علیه‌السلام هشدار دادند که:

«فریب لبخند طرف مقابل را نخورید، به وعده‌ای که می‌دهد اعتماد نکنید، چون وقتی خرش از پل گذشت برمی‌گردد و به ریش شما می‌خندد. اینها اینقدر وقیح‌اند».

دیشب ترامپ برجام را پاره کرد! اما نه اینکه به نقطه قبل از برجام بازگردد! بلکه آمریکا در حالی از برجام خارج می‌شود که ده‌ها امتیاز نقد از ایران گرفته است، برنامه هسته‌ای کشورمان را نابود کرده است و نه فقط به هیچیک از تعهدات خود در برجام عمل نکرده و تحریم‌ها را که لغو آن موضوع مذاکرات بود لغو نکرده است، بلکه ده‌ها تحریم جدید هم به آن افزوده است. و به وضوح می‌توان دید که هیچیک از امتیازاتی که داده‌ایم قابل برگشت نیست و یا اینکه بازگشت آنها با دشواری و صرف هزینه‌های فراوان همراه است. به بیان دیگر، آمریکا شیره برجام را تا آخرین قطره مکیده است و حالا تفاله آن را دور می‌اندازد!

حالا جای این سؤال است که آیا می‌توان انکار کرد، امروز که آمریکا خرش از پل گذشته است، برگشته و دارد به ریش ما می‌خندد؟!

آقای روحانی بعد از سخنان ترامپ و در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفته است که برجام را بدون حضور آمریکا ادامه می‌دهیم! و این پرسش را بی‌پاسخ گذاشته‌اند که مگر تحریم‌ها که موضوع اصلی برجام بوده و هست، برخاسته از تحریم‌های ثانویه آمریکا-Secendary Sanction- نیست و مگر نه اینکه کشورهای دیگر از ترس جریمه و تحریم‌های آمریکا حاضر به روابط تجاری با ما نبوده و نیستند؟!

و بالاخره، قرار بود اگر ترامپ برجام را پاره کرد، ما آن را آتش بزنیم. باید تفاله برجام را دور بیندازیم و به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خودمان بازگردیم و مطمئن باشیم آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

رحیم پور ازغدی: فردا می‌خواهند بگویند “مشکل آب خوردن” با دادن موشک‌ها حل می‌شود/ آن‌هایی که دو سال پیش با دلار می‌رقصیدند حالا کجایند؟!

دومین فیلم سخنرانی رحیم پور ازغدی در دانشگاه شریف شامل تحلیلی بر وعده‌های برجام و نتیجه تحریم،تحلیل رفتار روحانی و احمدی نژاد،پاسخگو کردن مدیران سه قوه در حوزه کارآمدی،تحقق وعده‌ها و حاشیه سازی‌ها.

دانلود کنید

روحانی از کدام اروپا سخن می‌گوید؟!

محمد  سلامتی در وطن امروز نوشت:

رئیس‌جمهور کشورمان در جلسه شورای اداری استان خراسان‌رضوی، به نکته قابل تاملی درباره نحوه مواجهه ایران با برجام در صورت خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای اشاره کرده است. آقای روحانی در این‌باره اظهار کرده‌: «یا اروپا همه آن چیزی را که مورد نظر ما در برجام است بر عهده می‌گیرد و شر ترامپ را کم می‌کند یا از برجام خارج می‌شویم… در این راستا یا آنچه در برجام می‌خواهیم، توسط غیرآمریکا تأمین می‌شود یا اگر ببینیم آنچه مورد نظر ما در برجام است، تأمین نشده، راه و برنامه خود را خواهیم داشت».

این اظهارات درست در حالی مطرح می‌شود که «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس در سفر به ایالات متحده آمریکا، خواستار اعمال فشار بر ایران جهت تغییر توافق هسته‌ای شد و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز دفاع خود از برجام را مشروط و منوط به گسترش دامنه این توافق (بخوانید اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه ایران!) دانست. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نیز همچنان در حال رایزنی بر سر ایده مضحک خود درباره انعقاد توافق ثانویه و مکمل با ایران بر سر موضوعاتی مانند تحدید توان موشکی، اعمال بازرسی از اماکن نظامی، حذف بندهای موسوم به غروب آفتاب و تجدیدنظر در سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان است. براستی در چنین شرایطی چگونه می‌توان انتظار داشت «اروپا» نقش منجی برجام را ایفا کند؟ در این‌باره نکات دیگری نیز وجود دارد که لازم است مدنظر قرار گیرد.

نخست اینکه از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون، کشورهای اروپایی بارها در قبال نقض تعهدات ایالات متحده آمریکا در برجام سکوت کرده و حتی در جلسات کمیته مشترک برجام مانع محکومیت ایالات متحده شده‌اند. رویکرد حمایت‌گرایانه کشورهای اروپایی در قبال آمریکا هم در دوران ریاست‌جمهوری اوباما و هم در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ وجود داشته و در آینده نیز وجود خواهد داشت. تروئیکای اروپایی در عمل نشان داده‌ اتحاد درون آتلانتیکی با ایالات متحده آمریکا را نسبت به هر گزینه و مولفه دیگری (از جمله تامین حقوق برجامی ایران!)  ترجیح می‌دهد. از سوی دیگر، تروئیکای اروپایی و متعاقبا بسیاری از اعضای اتحادیه اروپایی در مقابل ایده «تغییر توافق هسته‌ای» از سوی ترامپ کمترین مقاومتی نشان نداده و بر سر این موضوع با رئیس‌جمهور ایالات متحده وارد معامله شدند؛ این معامله همچنان ادامه دارد. عبارت «کم کردن شر ترامپ از سوی اروپا» در حالی بیان می‌شود که دیپلمات‌های اروپایی همچنان با اعضای وزارت خارجه آمریکا درباره انعقاد توافقنامه مکمل برجام (با هدف گنجاندن نگرانی‌های چهارگانه ترامپ) در حال مذاکره و معامله هستند.

نکته دوم اینکه سال ۲۰۱۵ میلادی نیز مقامات ۳ کشور اروپایی متعهد شده بودند ایالات متحده آمریکا را مهار کرده، نقایص احتمالی به‌وجود آمده در مسیر توافق هسته‌ای را برطرف کنند! با این حال نه‌تنها مقامات اروپایی به تعهدات خود در این زمینه پایبند نماندند، بلکه عدم همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری کشورهای خود با ایران را نیز به اعمال فشارهای وزارت خزانه‌داری آمریکا و ناتوانی خود در مهار این فشارها ربط دادند! فراتر از آن، وزارت خارجه انگلیس فروردین‌ماه سال گذشته‌، صراحتا از ایران به عنوان مکانی چالش‌برانگیز برای معامله اقتصادی یاد کرد و تعهدات خود در برجام (بندهای ۲۶ و ۲۹) را زیر پا گذاشت. هم اکنون، زمانی که از تروئیکای اروپایی سخن می‌گوییم، منظورمان ۳ بازیگری است که در پروسه «ابطال برجام از سوی آمریکا» سهیم هستند. بدیهی است در چنین شرایطی نمی‌توان از آلمان، انگلیس و فرانسه انتظار داشت برجام را بدون ایالات متحده آمریکا حفظ کرده و شر رئیس‌جمهور آمریکا را از سر ملت ایران کم کنند! کلیت طرح این خواسته، معلول نگاه خوشبینانه نسبت به تروئیکای اروپایی و اعمال تفکیکی پررنگ میان ایالات متحده و متحدان اروپایی آن است.

نکته سوم به سوءسابقه کشورهای اروپایی (بویژه تروئیکای اروپایی) در مذاکرات هسته‌ای با تهران بازمی‌گردد. قطعا آقای روحانی خود نیز بخوبی به یاد دارد بیانیه سعدآباد و متعاقبا بیانیه پاریس چگونه از سوی ۳ کشور اروپایی زیر پا گذاشته شد و آنها چگونه «تعهدپذیری بین‌المللی» خود را زیر پای مقامات آمریکایی ذبح کردند! توافقنامه پاریس نوامبر سال ۲۰۰۴  میلادی در فرانسه بین ایران و تروئیکای اروپایی به امضا رسید و به موجب آن ایران به عنوان اقدامی داوطلبانه پذیرفت همه فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری مانند ساخت، تولید، نصب، آزمایش، سرهم‌بندی و راه‌اندازی سانتریفیوژهای گازی و فعالیت‌های مربوط به جداسازی پلوتونیوم را متوقف کند و در عوض، اتحادیه اروپایی زمینه عضویت ایران را در سازمان تجارت جهانی فراهم آورد!

تعهدی که مقامات اروپایی هیچ‌گاه به آن پایبند نماندند. با توجه به نقش‌آفرینی خاص آقای دکتر روحانی در مذاکرات هسته‌ای با اروپا، هم‌اکنون این سوال مهم مطرح است: چگونه ایشان از اعتماد دوباره به سران اروپایی جهت حفظ برجام سخن به میان می‌آورند؟! آن هم توافقی که مقامات اروپایی خود در بر هم خوردن و دفرمه شدن آن نقش اساسی ایفا کرده‌اند! تاکنون بارها عنوان شده است تروئیکای اروپایی در حال تکمیل پازل رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در تقابل برجامی با ایران هستند و این معامله وقیحانه، از تابستان سال گذشته (آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی) تاکنون میان دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی در جریان بوده است. «اتخاذ مواضع کلی در تقابل با ترامپ» و «اتخاذ مواضع مصداقی و جزئی در تقابل با ایران»، ۲ تکه اصلی پازل رفتاری اتحادیه اروپایی بویژه ۳ کشور انگلیس، آلمان و فرانسه را در قبال برجام تشکیل می‌دهد. بازیگران اروپایی دخیل در فرآیند بررسی، امضا و اجرای توافق هسته‌ای، امروز صرفا از «پایبندی به برجام» سخن می‌گویند اما مختصات و حدود این پایبندی را ترسیم نمی‌کنند. در بیانیه اخیر ۳ کشور اروپایی (که در آن بر پایبندی ظاهری به برجام تاکید شده است) این ابهام همچنان قابل مشاهده است. آیا در چنین شرایطی می‌توان به رفتار «مبهم»، «معامله‌گرانه» و «عهدشکنانه» مقامات اروپایی در قبال برجام دل بست؟!

نقش شخص روحانی در خروج آمریکا از برجام چیست؟/ ماله کشی ممنوع!

خروج ترامپ از برجام، به ارزیابی و محاسبات راهبردی آمریکا درباره رفتار روحانی بازمی‌گردد. کاخ سفید با اطمینان از بی‌عملی رئیس جمهور ایران در قبال نقض مکرر روح و جسم برجام، از توافق هسته‌ای خارج شد تا با توجه به وابستگی هویتی روحانی به برجام، فرآیند انتقال فشار به نظام و جامعه، دوگانگی در حاکمیت و شکاف ملی در ایران کلید بخورد.

رضا سراج کارشناس ارشد مسایل سیاسی طی یادداشت کوتاهی نوشت: چه رابطه معناداری بین خروج آمریکا از برجام و رفتار دولت روحانی وجود دارد؟

*محاسبات راهبردی آمریکا از رفتار روحانی

* بی‌عملی روحانی در برابر نقض مکرر برجام

*خالی بودن دست روحانی برای اقدام متقابل

*وابستگی ایده اصلی روحانی به حیات برجام

*گره‌خوردن هویت و عملکرد روحانی به برجام

*آمادگی روحانی در واگذاری امتیازات جدید

خروج ترامپ از برجام، به ارزیابی و محاسبات راهبردی آمریکا درباره رفتار روحانی بازمی‌گردد. کاخ سفید با اطمینان از بی‌عملی رئیس جمهور ایران در قبال نقض مکرر روح و جسم برجام، از توافق هسته‌ای خارج شد تا با توجه به وابستگی هویتی روحانی به برجام، فرآیند انتقال فشار به نظام و جامعه، دوگانگی در حاکمیت و شکاف ملی در ایران کلید بخورد. در ادراک راهبردی آمریکا، خروج از برجام یا زمینه ساز تغییر رفتار ایران و واگذاری امتیازات جدید می‌شود و یا با اثر بخشی تحریم‌ها، فرآیند تغییر ساختار فعال می‌گردد.

*هرچه آمریکایی ها گفتند،راست بود!
همچنین در بخشی از یادداشت حسین شمسیان عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان نیز آمده است: آنچه این روزها در ماجرای«برجام» می بینیم،تحقق همه هشدار هایی است که از روز اول مذاکرات، منتقدین گفتند و متخصصین عرصه دیپلماسی نشنیدید!

*گفتند امضا کری تضمین است، دروغ بود!

*گفتند تضمین گرفته ایم، دروغ بود!

*گفتند برد- برد بود، دروغ بود!

*گفتند تحربم ها می رود، دروغ بود!

*اما راستش را بخواهید هرچه آمریکایی ها گفتند،راست بود!

این سبکِ دیپلماسی، ویژه این جماعت است.همه چیز را یکطرفه می دهند.خوب که حریف سرشان را کلاه گذاشت،بلندتر از همه انقلابیون، فریاد و.شعار سر می دهند ! بعد هم انگار نه انگار که این بدبختی را آنها به سر ملت آورده اند! ناگهان انقلابی می شوند! حرف از برگشت از راه رفته و مقابله با آمریکا می زنند! اما این همه مشکل نیست!

بدبختی وقتی بیشتر می شود که ببینیم یک عده در کشور هستند که «متخصص ماله کشی» و لال کردن مردمند.جماعتی که با هزار توجیه، اجازه نمی دهند هیچ مسئولی در زمان مسئولیتش،بخاطر کارهایی که با مردم مملکت کرده ، مورد مؤاخذه و بازخواست قرار بگیرد!

تا هست، توجیه می کنند، نان قرض می دهد و نان قرض می گیرند و منافعشان را حفظ می کنند،بعد هم که دوران مسئولیت تمام شد و هزار بلای جبران ناپذیر به سر کشور آمد…!!

اکنون بر کم اطلاع ترین آدم ها هم ثابت شده که جریان مهمی در دولت،نفوذی و جاده صاف کن آمریکاست ،اما صدا از آنها که باید در نمی آید و تازه به دهان آنها که حرفی می زنند،مهر می کوبند و به لال شدن دعوتشان می کنند!

مردم زیر چرخ های بی عدالتی همین حضرات له می شوند و آن جماعت همچنان مشغول توجیه عملکرد نداشته آنهایند!

ببینید از همین امروز چقدر توصیه های اخلاقی رایج می شود!توصیه به وحدت و همدلی با دولت خدمتگراز!و اگر شما هیچ نگویی و فقط و فقط فرمایشات و هشدار های رهبری برای چنین روزی را باز نشر کنی،باز هم متهم می شوی به وحدت شکنی!

گویی آن حرف های رهبری، حتی شایسته یکبار دیگر دیدن و عبرت گرفتن هم نیست ! واقعا نمی دانم با این جماعت چه باید کرد.این سربسته گویی هم فایده ای ندارد،بگذریم.

طرح انحرافی برخی نمایندگان مجلس برای تئوریزه کردن اعتماد به اروپا! / چرا مجلس دولت را موظف به توقف برجام نمی‌کند؟

آن‌چه در زمان فعلی اهمیت دارد این است که متولی امام‌زاده خود باید حرمت آن را حفظ نماید؛ این‌که نمایندگان مجلس درست در زمانی که باید دولت را موظف به اجرای قانونی نمایند که خود در ۲۰ دقیقه آن را به تصویب رسانده‌‌اند به سمت مصوبه جدیدی حرکت کنند در حکم بی‌حیثیت کردن مجلس است!
 با خروج رسمی ترامپ از برجام و پشت‌‌کردن آمریکا به توافق هسته‌ای، دولت موظف است که بند سوم قانون «اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام» مصوبه مجلس شورای اسلامی را اجرای کند که در نتیجه آن اولاً باید اجرای برجام را متوقف کند و ثانیاً ظرف دو سال غنی‌سازی را به سطح ۱۹۰ هزار سو برساند. اما در این میان برخی نمایندگان مجلس با یک طرح دوفوریتی انحرافی تلاش می‌کنند تا از اجرای قانون پیشین مجلس را با قید و شرط‌های جدیدی همراه کنند!
این طرح انحرافی که توسط افرادی چون مجتبی ذوالنوری مطرح شده دولت را موظف می‌کند که تضمین‌های لازم را از اروپایی‌ها و ۱+۵ بجز آمریکا اتخاذ کنند که البته این تضمین‌ها باید کامل، جامع و متقن باشد! اما این در حالی است که رهبر انقلاب به صراحت اعلام کرده است که در صورت نقض عهد آمریکا و پاره کردن برجام ایران آن را آتش خواهد زد؛ لذا حرکت و اعتماد مجدد به اروپا پس از آمریکا را باید در حکم افتادن از چاله به چاه دانست.
آن‌چه در زمان فعلی اهمیت دارد این است که متولی امام‌زاده خود باید حرمت آن را حفظ نماید؛ این‌که نمایندگان مجلس درست در زمانی که باید دولت را موظف به اجرای قانونی نمایند که خود در ۲۰ دقیقه آن را به تصویب رسانده‌‌اند به سمت مصوبه جدیدی حرکت کنند در حکم بی‌حیثیت کردن مجلس است!
مسائل این‌چنینی تاکنون خسارت‌های بی‌حد و حصری را به کشور وارد کرده که نمونه آن وضع تحریم‌های بی‌شمار توسط ایالات متحده آمریکا است.

لگد اروپا به خوش خیالی دولتی‌ها؛ ایران «باید» محدودیت‌های بیشتر هسته ای در کنار برجام منطقه‌ای و موشکی را بپذیرد!/ آقای روحانی اینبار چوب اعتماد به «آقااجازه‌ها» را میخورید؟

انگلیس، فرانسه و آلمان که دولتی ها در خوش بینی کاذب خود انتظار داشتند اقدام آمریکا را محکوم کنند در بیانیه ای تند و اهانت آمیز به خط و نشان کشیدن علیه ایران پرداختند.این سه کشور در بیانیه خود به ابراز تاسف از خروج آمریکا بسنده کردند و بلافاصله علیه ایران شمشیر کشیدند و مسئولیت پذیر بودن ایران را خواستار شدند!
درحالی که دولتی ها خوش بینانه منتظر اقدام حمایت آمیز اروپا در مقابل عهدشکنی آمریکایی ها بودند اما فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه ای هتاکانه به خط و نشان کشیدن برای ایران پرداختند.
آمریکا با صراحت اعلام کرد که از برجام خارج شده و نه تنها تحریم های قبلی را برگرداند که تحریم های جدیدی را هم امضا کرد. این نهایی ترین و بدترین اقدامی بود که توسط کارشناسان پیش بینی شد.
حسن روحانی بلافاصله بعد از این اقدام و درحالی که انتظار می رفت موضعی محکم در قبال آمریکا اتخاذ کند اعلام کرد «برجام از این لحظه بین ایران و ۵کشور است!»
این خوش بینی به اروپایی ها با وجود اقدامات خصمانه آنها قبل از توافقنامه و در حین اجرای آن تعجب بسیاری از کارشناسان مسائل بین الملل را در پی داشت.
 انگلیس، فرانسه و آلمان که دولتی ها در خوش بینی کاذب خود انتظار داشتند اقدام آمریکا را محکوم کنند در بیانیه ای تند و اهانت آمیز به خط و نشان کشیدن علیه ایران پرداختند.این سه کشور در بیانیه خود به ابراز تاسف از خروج آمریکا بسنده کردند و بلافاصله علیه ایران شمشیر کشیدند و مسئولیت پذیر بودن ایران را خواستار شدند!
در بخشی از این بیانیه اروپایی ها خوستار پذیرش محدودیت های بیشتر و بازرسی های بی قاعده با واژه الزامی «باید» شده اند: «ایران باید به الزامات خود ذیل برجام پایبند باشد و سازمان بین‎المللی انرژی اتمی نیز باید در درازمدات از توانایی راستی‌آزمایی‏ و رصد برنامه هسته‎ای ایران بی‎هیچ محدودیتی برخوردار باشد.»
Iran must continue to meet its own obligations under the deal, cooperating fully and in a timely manner with IAEA inspection requirements. The IAEA must be able to continue to carry out its long-term verification and monitoring programme without restriction or hindrance. In turn, Iran should continue to receive the sanctions relief it is entitled to whilst it remains in compliance with the terms of the deal
در ادامه نیز اروپا همصدا با آمریکا از بارتعریف توافق هسته و گنجاندن مسائل منطقه ای، موشکی و گسترش برجام به حوزه هایی که امنیت ملی ایران را نشانه رفته است حمایت کرد. این بیانیه عملا می گوید ما خواستار باقی ماندن برجام هستیم اما باید دغذدغه های آمریکا و صهیونیست ها لحاظ شود و گفت و گو برای برجام های بعدی ادامه داشته باشد تا محدودیت ها بعد از سال ۲۰۲۵ هم از بین نرود
There must be no doubt: Iran’s nuclear program must always remain peaceful and civilian. While taking the JCPOA as a base, we also agree that other major issues of concern need to be addressed. A long-term framework for Iran’s nuclear programme after some of the provisions of the JCPOA expire, after 2025, will have to be defined. Because our commitment to the security of our allies and partners in the region is unwavering
در حال گفت و گوی موشکی و منطقه ای با دولت هستیم!!
در انتهای این بیانیه این سه کشور اعلام کردند که « درحال‌حاضر هم در خصوص مسائل موشکی و منطقه ای ایران، بحث‎های سازنده‎ای را که تامین‌کننده منافع متقابل باشد، آغاز کرده‎ایم و E۳ متعهد به تداوم این گفتگوها با شرکای کلیدی و دولت‎های دخیل در بحث از سراسر منطقه است.»
we must also address in a meaningful way shared concerns about Iran’s ballistic missile programme and its destabilising regional activities, especially in Syria, Iraq and Yemen. We have already started constructive and mutually beneficial discussions on these issues, and the E3 is committed to continuing them with key partners and concerned states across the region.
We and our Foreign Ministers will reach out to all parties to the JCPoA to seek a positive way forward.
ادعایی که اروپایی ها بارها و بارها آن را مطرح کرده اند و دستگاه دیپلماسی کشور هیچ گاه تو دهنی محکمی به آنها نزد و این گمانه که دولت در حال مذاکرات مخفیانه است را شدت بخشید. این درحالی است که عهدشکنی های طرف مقابل جای هیچ اعتمادی برای دیگر مذاکرات را نگذاشته است.
با وجود این بیانیه خصمانه اروپا علیه ایران اما باید دید این اعتماد به کشورهایی که حسن روحانی ۴ سال پیش آنها را «آقااجازه» خطاب کرده بود و سیاست های وابسته آنها به آمریکا را دلیلی برای مذاکره با «کدخدای اروپا» یعنی آمریکا دانسته بود تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

واکنش‌های توییتری به خروج آمریکا از برجام +تصاویر

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی ضمن طرح ادعاهای بی‌اساس علیه ایران، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از بدو ورود به کاخ سفید همواره بر خروج واشنگتن از برجام تاکید داشت. برجام در سال ۲۰۱۵ میان تهران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) منعقد شد. بر اساس این توافق ایران متعهد شد در قبال لغو تحریم‌های هسته‌ای، اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد.

رئیس جمهور آمریکا باید هر ۱۲۰ روز یک بار طرح تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را امضا کند؛ لذا این بار وی تا ۱۲ مه فرصت دارد تا درخصوص امضای این طرح و ماندن یا عدم ماندن در برجام تصمیم بگیرد. ترامپ دوشنبه (اینجا) اعلام کرد ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه‌شنبه (۲۲:۳۰ امشب به وقت تهران ) تصمیم نهایی خود در خصوص خروج یا عدم خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام) را به صورت علنی اعلام خواهد کرد؛ این اعلامِ زودتر از موعد تا حدودی موجب غافلگیری همگان شده است.سرانجام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی امشب خود در کاخ سفید رسماً خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. ترامپ همچنین گفت تا دقایقی دیگر فرمانی را امضا خواهد کرد که تحریم‌ها را علیه ایران باز خواهد گرداند.پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، کاربران فضای مجازی با انتشار مطالبی به این موضوع واکنش نشان دادند و هشتگ ‎#untr_us_table به معنای “غیر قابل اعتماد” را داغ کردند. در ادامه برخی از این واکنش‌ها را ببینید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close