ترور حاج قاسم به سبک اینستاگرام / چرا پس از گذشت ۶ سال دولت توانایی مدیریت فضای مجازی کشور را ندارد؟

لینک کوتاه مطلب : http://zanjansahar.ir/?p=11995

منصور امینی فعال فرهنگی و مسؤول سازمان سراج در نامه‌ای به ریاست مرکز ملی فضای مجازی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به بستن صفحات مجازی ایرانی ها در توئیتر و اینستاگرام واکنش نشان داد.

در این نامه آمده است:

«همانگونه که مطلع هستید پس از شهادت جانسوز سردار حاج قاسم سلیمانی به دست آمریکای تروریست، شاهد مصداق دیگری از خباثت دشمن در فضای مجازی هستیم که صاحبان مستکبر شبکه های اینستاگرام و توییتر، موج عظیم همدردی ملت ایران با شهید سلیمانی و جریان مقاومت را بر نتافته و در حرکتی دیکتاتورگونه و موهن، مطالب مرتبط با آن شهید عزیز را حذف و حساب بسیاری از کاربران را مسدود کردند. این حرکت از یک سو نشان از قدرت عظیم تولید محتوای انقلابی توسط ملت ایران در فضای مجازی دارد(که رعشه بر تن تمام دشمنان و قدرتهای پوشالی مجازی انداخته و ایشان را مجبور به این اقدام وقیح نموده است)، از سوی دیگر نمایانگر دنائت و ذات پلید صاحبان شبکه های اینستاگرام و توییتر است و از دیگر سو نشان از عمق بی تدبیری، سیاست های غلط و ناکارآمدی مدیران دولتی فضای مجازی کشور دارد که منجر به این سطح از گستاخی دشمن شده است.

     به راستی این پرسش مطرح است که چرا پس از گذشت ۶ سال از قدرت گرفتن دولت و در شرایطی که رقابت بی رحمانه ای در جهان برای اعمال حکمرانی نوین بر فضای مجازی در جریان است، همچنان دولت قدرت اعمال کمترین سطح از حکمرانی بر فضای مجازی کشور را ندارد؟ آیا نه این است که ۶ سالِ با ارزش به دلیل سیاستهای غلط و ناکارآمد دولت از دست رفته و یک عقب ماندگی عظیم برای کشور در لایه های زیرساخت و سرویس فضای مجازی ایجاد شده است؟

و این پرسش مطرح است که چرا دولت، توان جوانان متخصص این مرز و بوم را برای تولید بسترهای لازم در فضای مجازی کشور بسیج نمی کند؟ مگر نه اینکه قله های دشوارتری مانند دانش هسته ای، موشکی، سلول های بنیادین، نانو و … توسط همین جوانان فتح شده است؟ و مگر نه اینکه (با رویکرد تمدنی به آینده فضای مجازی) اهمیت این حوزه اگر بیشتر از حوزه های پیشین نباشد کمتر نیست؟ و مگر نه اینکه به تصریح شورای عالی فضای مجازی، دولت مسئول مستقیم توسعه زیرساخت و سرویس های پایه است؟ پس چرا کاری صورت نگرفته است؟اینجانب به عنوان عضو کوچکی از جریان مردمی فعال در فضای مجازی، برای چندمین بار درخواست می‌کنم در فرصت باقی‌مانده از عمر دولت، علاوه بر اتخاذ سیاست مقتدرانه در مواجهه با پلتفورم‌های خارجی جهت حفظ منافع و حقوق ملت ایران، با استفاده از ظرفیت عظیم جوانان متخصص و تأمین زیرساخت‌های قوی و مورد نیاز جهت پاسخگویی به چند صد میلیون کاربر، و با یک عزم جدی و سرمایه گذاری کلان و منطقی، در خصوص راه اندازی پلتفرم های قابل رقابت در سطح بین المللی و با مدیریت مستقل، اقدامات لازم را به عمل آورید تا ملت انقلابی ایران اسلامی بتواند نقش واقعی و قدرتمندانه خود را در فضای مجازی نمایان سازد. در غیر اینصورت بایستی در پیشگاه دادگاه عدل الهی، ملت ایران و خون شهدای انقلاب از جمله شهید سلیمانی پاسخگو باشید.»

انتقاد علی علیزاده از سکوت جهرمی درباره اقدام اینستاگرام

آقای آذری جهرمی! سردار ما برای امنیت ما تا مدیترانه جنگید. و شما از صندلی راحت دفتر شیک‌تان نه فقط نتوانستید از امنیت مجازی ما دفاع کنید که آن را جدا به خطر انداختید.

علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل در کانال تلگرامی خود نوشت: اگر آمریکایی‌ها پریشب بدن سردار ما را حذف و ترور کردند، شبکه آمریکایی اینستاگرام هم از دیروز اسم و یاد عزیزترین سردار ما  را حذف و ترور کرده‌است.
و آقای آذری جهرمی!
شما مسئول مستقیم تبدیل اینستاگرام به پلتفرم اصلی هشتاد و پنج میلیون ایرانی هستید.
آقای آذری جهرمی!
سردار ما  برای امنیت ما تا مدیترانه جنگید.
و شما از صندلی راحت دفتر شیک‌تان نه فقط نتوانستید از  امنیت مجازی ما دفاع کنید که آن را جدا به خطر انداختید.
عزیزترین سردار ما  آمریکا را از منطقه بیرون کرد.
و شما آمریکا را به گوشی‌های تلفن هر ایرانی، یعنی خصوصی‌ترین اندرونی های عصر جدید، برگرداندید. شما آمریکا را بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ایرانیان کردید.

آذری جهرمی
آذری جهرمی

آقای آذری جهرمی!
مردم ایران سی و شش ساعت است نمیتوانند حتی اسم عزیزترین سردار تاریخ معاصرشان را در اینستاگرام بیاورند. نمیتوانند با گذاشتن یک عکس برای محبوب‌ترین سردار ملی‌شان در فضای مجازی حتی اشک بریزند و عزاداری کنند.
این میزان «تحقیر » حق ملت شریفی که چهل سال جنگیده نیست.
خوابید؟ یا عمدی در کار است؟
اقای آذری جهرمی!
روزی که اینستاگرام را بعنوان پلتفرم اصلی هشتاد و پنج میلیون نفر به ملت ایران تحمیل کردید نمیدانستید حذفی‌ترین و سرکوبگرانه‌ترین سیاستها را نسبت به نیروهای نظامی ملی ایران و  متحدان منطقه‌ای اش دارد؟ نمیدانستید حتی اجازه انتشار عکس یک شهید را نمیدهد؟ و نمیدانستید همین شبکه اجتماعی همزمان  روادارترین سیاستها را نسبت به سرهنگهای حقوق‌بگیر جنگ رسانه‌ای غرب دارد و هتک حرمت مقدسات و تشویق به تروریسم خیابانی و خشونت خیابانی توسط آنها را نه فقط هرگز حذف نمیکند بلکه به صورت رسمی آنها را تبلیغ میکند؟ برای مثال آیا از دعوت شخصی مسیح علینژاد به دفتر مرکزی اینستاگرام در کالیفرنیا با خبر نبودید؟
آقای آذری جهرمی!
تا دیر نشده کاری کنید. و گرنه شما هم در حذف اسم حاج قاسم از فضای مجازی همدست آنهایید.

حذف پست اینستاگرامی هنرمندان و فوتبالیست ها درباره شهادت حاج قاسم

پست‌های اینستاگرامی چند نفر از هنرمندان در پی شهادت شهید «حاج قاسم» سلیمانی حذف شد.

بنا بر این گزارش غیر از فقیه سلطانی بازیگر سینما و تلویزوین هنرمندانی دیگر مانند رضا صادقی، علیرام نورایی و کارن همایونفر نیز از پاک شدن پست‌های اینستاگرامی خود خبر دادند.

قبلاً نیز اینستاگرام پست‌های مرتبط با جریان مقاومت اسلامی را از صفحات شخصی کاربران خود پاک کرده بود. اقدامی مخالف با آزادی بیان!

سنگ تمام سلبریتی‌ها برای حاج قاسم

یک فعال رسانه ای در صفحه شخصی خود در اینستاگرامش درباره واکنش های سلبریتی ها به شهادت حاج قاسم سلیمانی نوشت:

تعداد زیادی از سلبریتی ها با آنکه میدانستند پست گذاشتن در اینستاگرام درباره حاج قاسم سلیمانی احتمال بسته شدن صفحه اینستاگرامشان هست باز هم دست به کار شدند و برای سردار محبوب دل ها دلنوشته های خود را بازگو کردند.

در میان آن ها تعداد کمی را می‌توان دید که به خاطر تعداد فالور زیادشان و بسته نشدن صفحه مجازی خود چیزی نگفتند و سکوت کردند.

برخی از این سلبریتی ها با آن که اینستاگرام پست هایشان درباره حاج قاسم سلیمانی را مسدود کرده بود باز هم از رو نرفتند و پست دیگری را به اشتراک گذاشتند.
درپی رصدی که در فضای مجازی داشتم، تعدادی با شنیدن خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی کفتار گونه به شادی پرداختند و تعدادی صفحات خود را با تصویر سردار مزین کردند.

در این میان کاربران زیاد خارجی را دیدم که ارادت خود را به سردار سپهبد سلیمانی نشان دادند.

اینستاگرام برای سومین بار جلد روزنامه سازندگی را حذف کرد

محمدقوچانی سردبیر روزنامه اصلاح‌طلب سازندگیدر اینستاگرام خود نوشت:

این روسیاهی اینستاگرام است
جای شهید و جلاد عوض شده است
پس از حذف فیزیکی در فضای واقعی در فضای مجازی ترور رسانه ای میکنند
شبکه العربیه فیلم سر بریدن داعش را پخش می‌کند اما اجازه پخش چهره قهرمان مبارزه با داعش را نمیدهد!


وقتی اینستاگرام دسته خودش را نمی‌برد!

اینستاگرام درحالی پست‌های کاربران و رسانه‌های ایرانی در حمایت از حاج قاسم سلیمانی را حذف کرده که بسیاری از رسانه‌های ضدانقلاب آزادانه درباره سردار قاسم سلیمانی پست منتشر می‌کنند.

وقتی اینستاگرام دسته خودش را نمی‌برد!

خبرگزاری فارس؛ حمزه ناجیان: شامگاه جمعه ۱۳ دیماه زمانی که بسیاری از ایرانی‌ها در خواب خوش بودند، موشک آمریکایی‌ها سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که برای دفاع از اسلام و کیان وطن در حال مجاهدت بود را هدف قرار داد.

این موضوع نه تنها به تیتر یک رسانه‌های ایران و منطقه تبدیل شد بلکه بسیاری از رسانه‌های مطرح جهان هم برنامه‌های خود را قطع و خبر شهادت حاج قاسم و ابومهدی المهندس نایب رئیس الحشد الشعبی عراق و همراهانشان را پخش کردند.

پس از این حادثه و برخلاف ادعای صبح امروز مقامات آمریکایی مبنی عدم محبوبیت قاسم سلیمانی در ایران، مردم شهیدپرور در اقصی نقاط کشورمان به خیابان‌ها آمدند و برای سردار سلیمانی عزاداری کردند.

 شبکه‌های اجتماعی هم پر شد از ابراز علاقه و احساسات مردم ایران به حاج قاسم سلیمانی به طوری که این موضوع به یکی از ترندهای توییتر تبدیل شد.

بسیاری از کاربران درپاسخ به توییت ترامپ که تصویر پرچم آمریکا را بازنشر داده بود، اقدام به انتشار پرچم ایران و تصویر سردار سلیمانی کردند و تصاویر پروفایلشان را هم عوض کردند.

اما در این میان شبکه اجتماعی اینستاگرام با مهندسی، اقدام به حذف سلیقه‌ای تصاویر و پست‌های حمایتی مردم ایران از سردار قاسم سلیمانی کرد. این موضوع با واکنش شدید بسیاری از هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های سرشناس کشورمان شد.


اعتراض کامبیز دیرباز به حذف پست‌ها توسط اینستاگرام


اعتراض علیرام نورایی به حذف پست‌ها توسط اینستاگرام


اعتراض علی ضیا به حذف پست‌ها توسط اینستاگرام

آن‌ها حتی در این میان پست‌های خبری رسانه‌های کشور از جمله خبرگزاری فارس، ایسنا، خبرآنلاین و … را نیز پاک کردند و صفحه اینستاگرام خبرگزاری تسنیم، باشگاه خبرنگاران و سایت جماران را هم مسدود کردند.


حذف پست خبرگزاری فارس در اینستاگرام


مسدود شدن صفحه خبرگزاری تسنیم


مسدود شدن صفحه خبرگزاری باشکاه خبرنگاران

بسیاری از مردم نیز با ارسال تصاویری از پاک کردن تصاویر پست‌هایشان گله کردند و این موضوع را سیاسی می‌دانند.

به گزارش خبرنگار فارس، آن چیزی که بیش از هرموضوعی این اقدام اینستاگرام را حرکتی در پازل اقدام تروریستی آمریکا جلوه می‌دهد، عدم حذف پست‌های اینستاگرامی شبکه‌های ضدانقلابی فارسی زبان است. یعنی درحالی که پست‌های اینستاگرامی بسیاری از مردم، هنرمندان و رسانه‌های خبری ایران حذف شده رسانه‌های ضدانقلاب یکه‌تازی می‌کنند و روایت خودشان را غالب می‌کنند.

در ادامه پست‌های رسانه‌های فارسی زبان بیگانه و ضدانقلاب در رابطه با سردار سلیمانی که اینستاگرام به آن‌ها کاری ندارد و حذف نکرده را مشاهده می‌کنید:

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن