تشکیل ۱۲۹ پرونده برای ۳۰۴ مدیر متخلف زنجانی/ طرفدار علنی بودن دادگاه شهرداری و شورای شهر هستم

رئیس کل دادگستری استان زنجان از تشکیل ۱۲۹ فقره پرونده برای ۳۰۴ مدیر متخلف خبر داد و گفت: رسیدگی به پرونده شهردار و شورای شهر به اتهام اختلاس و ارتشا و ابطال مناقصه سبزه میدان و صرفه‌جوبی ۴۲ میلیارد تومانی از جمله اقدامات قوه قضائیه در مقابله با فساد بوده است.

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی ظهر امروز در نشست خبری مناسبتی هفته قوه قضائیه اظهار کرد: امسال نیز برنامه‌های متعددی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همزمان با هفته قوه قضائیه اجرایی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان زنجان به برنامه‌ریزی برای اجرای ۱۵۰ برنامه در ۱۳ حوزه عملیاتی اشاره کرد و گفت: از رسانه‌ها نیز می‌خواهیم دادگستری را در اجرای این برنامه‌ها همراهی کنند.

وی با اشاره به اینکه نخستین موفقیت دادگستری در سال قبل رسیدگی به پرونده‌ها بوده است، تصریح کرد: سال گذشته متوسط رسیدگی به پرونده‌ها ۹۳ درصد و نرخ رسیدگی نیز ۱۰۲ درصد از ۲۴۳ هزار و ۳۲۵ پرونده بود.

نیارکی با اشاره به اینکه امروز مانده پرونده در دادگستری ۴۵ هزار و ۱۵ پرونده است، افزود: با این حال در استان زنجان رسوب پرونده‌ها کند شده و نرخ رسیدگی بالا رفته است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه در بحث محاکم خانواده نرخ پرونده‌های وارده ۱۲ درصد کاهش یافته است، گفت: نرخ ورود در شعب حل اختلاف ۱۹ درصد و در شعب بخش نیز ۷ درصد کاهش یافته است.

اطاله دادرسی در محاکم برای مردم رنج‌آور است

وی با اشاره به اینکه اطاله دادرسی در محاکم برای مردم رنج‌آور است، ادامه داد: اطاله دادرسی باید کاهش پیدا کند.

نیارکی با اشاره به اینکه دادگستری به دنبال برنامه‌ریزی برای پساکرنا است، گفت: پیش‌بینی ما این است که پس از کرونا یک تعداد پرونده داشته باشیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان همچنین از کاهش موجودی پرونده‌ها خبر داد و بیان کرد: همچنین در سال قبل شاهد کاهش یک درصدی نقض آرا نسبت به سال ۹۷ بودیم، چرا که آمار آنها از ۲ هزار و ۸۰ مورد به یک هزار و ۹۶ مورد رسید.

وی همچنین به وضعیت استان در رسیدگی به پرونده‌های مسن و قدیمی اشاره کرد و گفت: تعداد پرونده‌های قدیمی از ۵۱ هزار و ۲۰۴ عدد در سال ۹۷ به ۹ هزار و ۹۷۱ مورد رسیده و بر همین اساس ۸۱ درصد پرونده‌های قدیمی رسیدگی شده است.

نیارکی با اشاره به اینکه ثروت و مکنت هیچ تاثیری در اجرای عدالت ندارد، تصریح کرد: در همین راستا سال قبل یک مفسد به جزای اعمال خود رسید.

رئیس کل دادگستری استان زنجان از کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها خبر داد و بیان کرد: میانگین کشوری رسیدگی به پرونده‌ها در بازپرسی ۹۶ روز و در زنجان ۱۰۷ روز بود اما طی سال گذشته زمان رسیدگی به پرونده‌ها کاهش یافته است.

وی در ادامه به کسب رتبه دوم کشوری در ارتباط با نصب پابند الکترونیک اشاره کرد و افزود: این موضوع برکات بسیاری برای استان داشته است.

نیارکی با اشاره به اینکه در حال حاضر زندانی اصلا به دادگاه آورده نمی‌شود و جلسه دادگاه به صورت ویدئو کنفرانسی شده است، گفت: در همین راستا دادگاه‌های الکترونیکی برگزار می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان زنجان، با تاکید بر این که دیگر خیانت‌کاران حاشیه امنی نخواهند داشت، گفت: ۲۵ درصد سهام شرکت ترانسفو هشت سال پیش توسط فردی به مبلغ ۳۸۵ میلیارد تومان خریداری شده بود اما چک همین مبلغ مذکور نیز پاس نشده بود.

وی ادامه داد: با ورود دستگاه قضا علاوه بر برگشت مبلغ گفته شده با ورود به بازار بورس ۴ هزار میلیارد تومان به دولت کمک شد و از یک فساد بزرگ مالی ممانعت به عمل آمد.

صادقی نیارکی ابراز داشت: همین برگشت سرمایه موجب شده تا علاوه بر جذب ۳۰۰ نیرو در سال گذشته در این شرکت امسال نیز ۴۰۰ نیروی جدید وارد این مجموعه شوند.

وی از تشکیل ۱۲۹ فقره پرونده برای ۳۰۴ مدیر متخلف خبر داد و تصریح کرد: رسیدگی به پرونده شهردار و شورای شهر به اتهام اختلاس و ارتشا و ابطال مناقصه سبزه میدان و صرفه‌جوبی ۴۲ میلیارد تومانی از جمله اقدامات قوه قضائیه در مقابله با فساد بوده است.

نیارکی در توضیح بیشتر پرونده شهرداری گفت: تحقیقات شهرداری کامل شده و به زودی دادرسی آغاز می‌شود و کل موارد با سرعت جلو رفته است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه پرونده شهرداری سنگین است و ما به دنبال رسیدگی عجولانه در این حوزه نیستیم، ادامه داد: دچار تعلل در این پرونده نشده‌ایم و با قوت جلو می‌رود و کیفر خواست هم صادر شده است.

نیارکی با اشاره به اینکه اصل دادرسی پرونده نیز با قوت در جریان است، گفت: یک مقدار از پرونده پیش رفته و اعضای متخلف از اهلیت حضور در شورا منع شدند.

رئیس کل دادگستری استان زنجان با اشاره به اینکه سه شهردار، یک معاون، یک مرتبط، دو کارشناس رسمی، ۵ عضو شورا در ارتباط با پرونده مربوط به شورا در ارتباط با پرونده شهرداری احصا و بازداشت شدند، گفت: نهضت همچنان ادامه دارد و تا زمانی که قانون رعایت نشود این کار ادامه دارد، البته کار تحقیقات این پرونده تمام شده است و به زودی دادرسی آن آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای ۲۰ نفر در این پرونده قرار تامین صادر شده است، گفت: تعدادی مسؤول بودند و تعدادی هم کارمند جزء بودند و حتی در بین این افراد صراف و مشاور املاک هم داشتیم.

نیارکی با اشاره به اینکه میزان جرم این افراد میلیاردها تومان اختلاس و ارتشا بوده است، تشریح کرد: پس از پایان پرونده اطلاع‌رسانی لازم در این حوزه انجام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان زنجان تصریح کرد: در یک مصداق شخص به دنبال آپارتمان سازی در کیش بوده است که الان باید به جای آن جریمه بیشتری هم بپردازد‌.

وی همچنین در ارتباط با علنی برگزار شدن جلسه محاکمه محکومان پرونده شهرداری نیز گفت: بنده خودم طرفدار علنی بودن جلسات محاکمه هستم، اما نظر شخصی خودم را تحمیل نخواهم کرد و برای این کار باید منتظر جلسه دادرسی باشیم که اگر قاضی تشخیص دهد، جلسه علنی برگزار می‌شود.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

دکمه بازگشت به بالا
بستن