ابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشان

تعطیلی تنها پرواز فرودگاه زنجان و اما و اگرهای آن …

زنجان در دولت نهم و دهم صاحب فرودگاه شد و از روزی که این افتخار! برای زنجانی ها برای داشتن یک فرودگاه به ثبت رسیده همواره برای داشتن پرواز شاهد فراز و فرود و حواشی زیادی بودیم.
۲۵ فروردین ماه ۹۸ باشگاه خبرنگاران جوان خبری بر روی خروجی خود رفت با این تیتر که ‘فرودگاه زنجان دوباره تعطیل شد’.
دیماه سال ۹۷ بود که با پیگیری های استاندار زنجان پرواز زنجان – مشهد و بالعکس از تاریخ ۲۶ دیماه مجدد برقرار شد اما پس از گذشت ۷۸ روز یعنی ۱۴ فروردین امسال دوباره تعطیل شد.
درخواست مردم برقراری مجدد این پرواز است چرا که وجود پرواز های هوایی یکی از مهمترین بسترهای توسعه استان و جذب گردشگر  به حساب می آید.
قاسمی مدیر فرودگاه زنجان کمبود مسافر را علت این تعطیلی اعلام می کند.

 

اما تجارب سالهای قبل نشان داده که لغو پروازهای سالیان گذشته این فرودگاه از همین چک دوره ای هواپیما شروع شده است.
حال سوال اینجاست که علیرغم وجود زیرساخت و آمادگی فرودگاه زنجان برای انجام پرواز مردم تا کی باید شاهد این مشکل باشند.
از مورخ ۲۶ دی ۹۷ تا ۱۴ فروردین ۹۸، باوجود بارش برف و باران و شرایط جوی نامناسب در این ایام، با تلاش کارکنان این فرودگاه درتمام این روزها، هیچ پرواز مسافربری باطل نشد.
آمار مسافر و بار پروازهای برنامه ای فرودگاه زنجان از ۲۶ دی ۹۷ تا ۱۴ فروردین ۹۸ ( تعداد پرواز ورودی و خروجی ایرتور ) به میزان ۴۶ پرواز بوده که این پروازها ۷ هزار و ۲۹۳ مسافر را جابجا کرده است.
تعداد مسافر(با صندلی){بزرگسال و کودک} پروازهای فرودگاه زنجان به میزان ۶ هزار و ۹۹۷ نفر بوده است. میانگین تعداد مسافر هر پرواز(بزرگسال،کودک و نوزاد) نیز به تعداد ۱۵۹ نفر بوده است. درصد میانگین اشغال صندلی هر پرواز(بدون نوزاد) به میزان ۹۷٫۵ درصد بوده است.
با توجه به جابجایی بیش از هفت هزار نفری مسافر در بازه زمانی ۲ ماه و ۱۲ روزه فرودگاه زنجان شنیدن خبر تعطیلی آن و اظهارنظر مدیر آن که دلیل تعطیلی را نبود مسافر عنوان کرده نیازمند بررسی است. اینکه درصد میانگین اشغال صندلی هز پرواز بیش از ۹۷ درصد بوده و ۴۶ پرواز در این مدت انجام شده و حال فرودگاه بدون مسافر است نیز خود نکته قابل تامل دیگری است!
آیا فصل بهار نسبت به فصل زمستان و نیمه نخست فروردین فصل کم مسافرتری است؟ حداقل در استان سردسیری مثل زنجان برقراری پرواز و انجام مسافرت در بهار معقول تر به نظر می رسد. به نظر می رسد، ضروری است مدیر فرودگاه زنجان و مسئولان مرتبط در این حوزه برای مردم استان توضیحات قانع کننده ای ارائه کنند.

 

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close