آخرین اخبارابهراستان زنجاناقتصادیایجرودایرانخدابندهخرمدرهزنجانسلطانیهطارمفرهنگی و اجتماعیگزارشماهنشانویژهویژه های استان زنجان

تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان و دروغ های مسئولین دولتی

کارخانه روغن نباتی جهان برخلاف ادعای مسؤولان استان زنجان در حالت نیمه فعال است و تا کنون حداقل ۶۰ نفر از کارگران این کارخانه برای پیگیری بیمه بیکاری خود به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی معرفی شده‌اند، در حالی که روز گذشته فیلم‌ تصاویر و همچنین اخباری در رسانه‌های استان منتشر شد، که خبر از فعالیت ۲۴ ساعته این کارخانه را می‌داد.

 انتشار خبری مبنی بر نیمه فعال بودن شرکت روغن نباتی جهان و بیکار شدن تعدادی از کارگران این شرکت طی روز گذشته با واکنش‌های مختلف مسؤولان مواجه شد و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان در گفت وگوهایی با رسانه‌ها اعلام کردند که خبر نیمه‌ فعال شدن این شرکت صحت نداشته و در حال حاضر شرکت به صورت شبانه‌روزی و ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

خبرنگار فارس برای مشخص شدن موضوع به سراغ برخی از کارگران این شرکت رفت تا همچون گذشته به انتشار خبری صحیح و مبتنی بر واقعیت اقدام کند، که بر همین اساس طبق گفته کارگران، نه تنها شرکت ۲۴ ساعته و شبانه‌روزی فعال نبوده، بلکه حدود ۶۰ نفر از کارگران نیز از این کارخانه تعدیل شده و به اداره کار معرفی شده‌اند.

بنا به گفته یکی از کارگران کارخانه نیز حقوق معوقه چهارماه از کارگران نیز پرداخت نشده است و هم‌اکنون شرکت در یک شیفت در حال فعالیت است.

همانطور که خبرگزاری فارس پیش از این به نقل از داریوش محمدی، دبیر انجمن روغن کشور نیز خبر داده بود، کارخانه روغن نباتی جهان برخلاف ادعای مسؤولان با ظرفیت اسمی خود فعالیت نکرده و در حالت نیمه‌فعال است، در حالی که روز گذشته و پس از خبر فارس فیلم‌های تصویری کانال استانداری زنجان و شوهای خبری صدا و سیما که در چندید بخش خبری پخش شد، خبر از فعالیت ۲۴ ساعته این کارخانه را می‌داد.

برای پیگیری بیشتر از وضعیت کارگران این موضوع را از مراجع ذیربط پیگیر شدیم.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: در حمایت از این کارگران قانونی به نام بیمه بیکاری وجود دارد که در صورتی که کارگر خارج از میل ارادی خود از کار بیکار شود، از یک مقرری به عنوان بیمه بیکاری می‌تواند استفاده کند تا آنکه زمینه اشتغال وی فراهم شود.

محمدرضا یوسفی گفت: کسانی که به نوعی نیروهای مازاد بوده و با شرکت روغن نباتی جهان اتمام قرارداد کرده‌اند، که البته کارفرما در این صورت هیچ تعهدی نسبت به آنها ندارد که بیمه بیکاری برای آنها برقرار می‌شود تا زمینه اشتغال آنها فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه از جنبه اشتغال نیز مسؤولان در تلاش هستند که کارخانه به ظرفیت اسمی خود برسد که البته در زمینه توسعه شرکت نیز گام‌هایی برداشته شده است، اضافه کرد: چون مجموعه روغن نباتی جهان زیر مجموعه گروه صنعتی است که در زمینه تولیدات بهداشتی نیز فعالیت دارد، تلاش می‌کنیم که با راه‌اندازی فازهای بعدی زمینه اشتغال نیروهای منفک شده را فراهم کنیم.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در پاسخ به خبرنگار فارس در مورد تعداد کارگران منفک شده با اشاره به اینکه آمار دقیقی از کارگرانی که از کارخانه منفک شده‌اند، در دست نیست، افزود: اما به نظر می‌رسد قریب به ۵۰ تا ۶۰ نفر از کارگران فعلا به صورت مازاد بوده‌اند که البته ما تلاش خواهیم کرد که شرایط جذب مجدد آنها انجام شود.

یوسفی با اشاره به اینکه تا فراهم ساختن شرایط جذب مجدد آنها حمایت‌های لازم از کارگران انجام خواهد شد، تصریح کرد: مستمری به این افراد از زمان قطع همکاری پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کارخانه چندماه حقوق معوقه داشت که تا آنجا که اطلاع دارم حقوق معوقه پرداخت شده است، گفت: یک تعدادی که قبلا منفک شده بودند و خواستار رسیدگی موضوع در مراجع حل اختلاف بودند که کارفرما نیز در انتظار است که مراجع نظر خود را اعلام کرده و اقدام به پرداخت مطالبات آنها بکند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه کسانی که رابطه کاری آنها قطع نشده است حقوق و مزایای خود را دریافت کرده‌اند و مشکلی از این نظر ندارند، افزود: ما نیز پیگیر هستیم، که با کمک مسؤولان بتوانیم سایر کارگران نیز تعیین تکلیف کنند.

وی با اشاره به اینکه الان شرکت با ظرفیت اسمی خود فعال نیست و به علت محدودیت‎هایی که در تأمین مواد اولیه دارد، چنین فعالیتی ندارد، اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که این محدودیت‎ها برداشته شده و شرکت با ظرفیت کامل خود فعالیت کند.

یوسفی در پاسخ به سؤال خبرنگار  فارس با اشاره به اینکه بحث مواد اولیه مشکل شرکت و عدم فعال بودن آن است، گفت: با حمایت استاندار این مشکل برطرف شده و الان شرکت فعال شده است که البته امیدواریم با تمهیدات فراهم شده شرکت به ظرفیت اسمی خود رسیده و زمینه فعالیت کارگران منفک شده نیز فراهم شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری دولت ضمن دروغ خواندن خبرها در این زمینه ظهار کرده بود: با همت و تدبیر مدیریت عالی استان، مسائل کارخانه روغن نباتی جهان در اسفند سال گذشته حل شد و این واحد تولیدی هم اکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سید بیوک موسوی گفته بود: نمی‌دانم چه اسمی روی تحرکات عده‌ای که در تلاش هستند تا مجموعه دولت را ناکارآمد و بی‌توجه جلوه دهند، باید گذاشت، ولی امیدوارم به تاسی از اخلاق اسلامی و انسانی از دروغ و شایعه پراکنی‌های بیجا پرهیز کنند.

همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با شایعه خواندن اخبار منتشر شده در مورد تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان به یکی از خبرگزاری‌ها گفته بود که در حال حاضر این واحد تولیدی ۲۴ ساعته مشغول فعالیت است.

ناصر فغفوری بعد از ظهر یکشنبه پس از بازدید از کارخانه روغن نباتی جهان در گفتگو با این خبرگزاری با بیان اینکه واحد تولیدی روغن نباتی جهان با وجود شایعات منتشر شده در مورد تعطیلی، در دو شیفت ۱۲ ساعته مشغول فعالیت است، مدعی شده بود: این واحد تولیدی در قبل به صورت دو شیفت ۸ ساعته فعالیت می‌کرد و در حال حاضر به صورت دو شیفت ۱۲ ساعت فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه نباید با به راه انداختن شایعات نسبت به برهم زدن آرامش در جامعه اقدام شود و در بیان اخبار صادق باشیم، گفته بود: از روند تولید کارخانه روغن نباتی جهان و انبار مجموعه بازدید شده است و این واحد تولیدی با تمام توان و ظرفیت خود مشغول فعالیت است.

در حالی که این دو مسؤول بر فعالیت با این شرکت تاکید دارند و هیچ آماری از میزان تولید روزانه این شرکت ارائه نمی‌کنند، یکی از کارگران این شرکت نیز با اشاره به اینکه حدود ۸۰ کارگر از این شرکت اخراج شده‌اند، گفت: در سال ۹۱ و ۹۲ و قبل از واگذاری، این شرکت با ۶۰۰ کارگر فعالیت داشت.

وی با بیان اینکه این شرکت از امروز رسما کار خود را آغاز کرده است و تا دیروز کارگران مشغول نظافت شرکت بودند، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۱۵۰ کارگر در این شرکت شاغل هستند.

گفتنی است، همچنین روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان پس از درج این خبر با ارسال عکس و فیلم از فعالیت‌های این شرکت، خبر منتشر شده به نقل از دبیر انجمن روغن کشور را جعلی خوانده بود.

لازم به ذکر است، بهمن‌ماه سال گذشته حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه روغن نباتی جهان به صورت متوالی و طی چند روز در مقابل استانداری زنجان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت این کارخانه بودند.

به ادعای مسؤولانی که روز گذشته در این کارخانه از روند تولید آن بازدید کردند، هم‌اکنون کارخانه روغن نباتی جهان به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است و ظرفیت تولید آن به صورت روزانه ۱۵۰ تن است در حالی که ادعای کارگران غیر از آن چیزی است که مسؤولان بر آن تاکید دارند.

لازم به ذکر است، کارخانه روغن نباتی جهان در کیلومتر ۱۶ بزرگراه زنجان – قزوین قرار گرفته که با بیش از ۵۰ سال فعالیت از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است.

کارخانه روغن نباتی جهانی دارای تولیداتی همچون انواع روغن‌های نباتی از جمله روغن‌های مایع و قنادی و کره گیاهی است.

منبع : فارس زنجان

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close