استان زنجاناقتصادیزنجانگزارشویژهویژه های استان زنجان

تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان زنجان “نان کارگران” را آجر کرد

کارخانه روغن نباتی جهان در طول سالهای اخیر و به خصوص امسال و اواخر سال گذشته بارها خبرساز بوده و این روزها نیز دوباره خبرهایی از توقف تولید در این کارخانه به گوش می‌رسد، بنا به گفته یکی از کارگران شاغل در روغن جهان این کارخانه از ۹ آبان ماه شکل تعطیلی به خود گرفته و هیچ تولیدی نیز در کارخانه صورت نمی‌گیرد.

این کارخانه در کیلومتر ۱۶ بزرگراه زنجان – قزوین قرار گرفته و با بیش از ۵۰ سال فعالیت از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است که انواع روغن‌های نباتی از جمله روغن‌های مایع و قنادی و کره گیاهی را تولید می‌کرد.

اواخر سال گذشته هیچ گاه از یاد کارگران اخراجی روغن نباتی جهان پاک نمی‌شود، در روزهای سرد زمستان نزدیکی به سال جدید نگرانی را به سفره‌های کارگران بیکار شده برده بود و این کارگران دست به تجمعات مختلف می‌زدند، هرچند که با آغاز سال ۹۶ تعدادی از کارگران به سرکارهایشان برگشتند اما عده‌ای غزل خداحافظی را خوانده و برای همیشه قید جهان را زدند.

در ابتدا که ماجرای جهان خبرساز شد، مسئولان شرکت نبود مواد اولیه را دلیل تعطیلی عنوان کردند که با تامین مواد اولیه به عناوین مختلفی دوباره این کارخانه حاشیه‌ساز شد به طوری که برگه عدم نیاز کارگرانی که به آنها قول برگشت به کار داده شده بود از طرف شرکت صادر شد.

سیدبیوک موسوی معاون سیاسی استاندار زنجان اواخر اسفند ماه در جریان بازدید از آغاز به کار این شرکت با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان طی سالجاری و سال گذشته به دلایلی تعطیل شده بود، افزود: درحال حاضر چرخ های این کار خانه با ۱۸۵ نفر کارگر دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است  و بقیه کارگران نیز به کارشان برمی‌گردند.

کارخانه روغن جهان قبل از تعدیل نیروهای در بهمن ماه سال گذشته با ۲۳۰ کارگر در همه بخشها در حال فعالیت بود که ۲۰۰ کارگر اخراج شده بودند که بعد از پایان یافتن تجمعات و تامین مواد اولیه ۱۲۰ کارگر به کارهایشان برگشتند و  به ۸۰ نفر دیگر نیز  برگه عدم نیاز صادر شد که این کارگران نیز با تجمعات مختلف در مقابل ادارات استان به دنبال گرفتن حق حقوق خود بودند که به خاطر همین مطالباتشان حکم توقیف اموال نیز گرفتند.

اما این همه ماجرای جهان نیست و این روزها نیز خبرها حکایت از توقف خط تولید این کارخانه دارد و کارگران دوباره خانه‌نشین شده‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا مدعی شد: هدف کارفرمای این شرکت کار کردن نیست،  ۸۰ نفر از کارگرانی که سال گذشته از این مجموعه اخراج شدند بعد از حدود هشت ماه به دنبال دستمزد خود بودند که تعطیلی این واحد با این بهانه انجام شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها تعدادی از کارگران برای حفاظت از برخی از زیر ساخت‌ها مانند جلوگیری از یخ زدگی لوله‌ها و غیره مشغول به کار هستند، عنوان کرد: اکنون خط تولید به صورت کلی متوقف شده است.

این کارگر تصریح کرد: نمیدانم چه رازی در پشت پرده است که این شرکت با اینکه می‌تواند بخشی از مشکلات بیکاری در زنجان را حل کند در این وضعیت قرار گرفته و مسئولان نیز نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند.

وی با بیان اینکه حقوق کارگران به صورت منسجم پرداخت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: مشکل روغن نباتی کارما و بی‌توجهی مسئولان است وگرنه این شرکت هیچ مشکلی ندارد.

بعد از این اظهارات به سراغ ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان رفتیم تا علت توقف خط تولید این کارخانه را از وی جویا شویم که فغفوری در پاسخ به موج رسا گفت: به نظرم این کارخانه باید تعیین تکلیف شود و با این وضعیت که با فعالیتی چند ماهه دوباره تعطیل شود برای استان قابل قبول نخواهد بود.

وی با بیان اینکه این کارخانه تولید خود را در بعضی روزها ۵۰ تن تولید رسانده بود، تصریح کرد: کمیسیون کارگری جلساتی را در این خصوص برگزار می‌کند تا راهکاری برای این مشکل پیدا شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با تاکید بر اینکه هدف ما فعال بودن این کارخانه است، افزود: وضعیت این کارخانه حتی تولید با کمترین میزان برای استان قابل قبول نیست.

وی اظهار کرد: برنامه‌ای برای نحوه تولید این کارخانه در دستور کار قرار دارد و امیدواریم مسئولان شرکت نیز همراهی لازم را داشته باشند و انتظار داریم هم میزان اشتغال بالا باشد و هم تولید را افزایش دهند.

خبرها حاکی از آن است که مسئولان ارشد استانی به صورت جدی پیگیر موضوع کارخانه روغن نباتی جهان هستند.


مدیرکل امنیتی استانداری زنجان: ورود جهانگیری و شریعتمداری به موضوع “روغن جهان”/ تعیین تکلیف این کارخانه با طی مراحل قانونی انجام می‌شود

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان: ورود جهانگیری و شریعتمداری به موضوع "روغن جهان"/ تعیین تکلیف این کارخانه با طی مراحل قانونی انجام می‌شود

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان از ورود جهانگیری و شریعتمداری به موضوع روغن جهان خبر داد.

امیرحسین اسکندری در گفت‌وگو با موج رسا; با اشاره با تایید توقف خط تولید این کارخانه اظها کرد: در کنار موضوعاتی که پیرامون این کارخانه قرار دارد، تعیین تکلیف این واحد تولیدی در دستور کار است.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود که این واحد تولیدی قرار است کار کند یا نه گفت: متاسفانه مسئول این کارخانه به بهانه‌های مختلف دست زده تا از کارگران به عنوان یک ابزار استفاده کند.

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان با تاکید بر اینکه ما به شدت با این موضوع که کارگران به عنوان ابزار باشند، مخالف هستیم، ابراز کرد: معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت به موضوع روغن نباتی جهان ورود کرده‌اند.

وی بیان کرد: ورود معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت به این موضوع در جهت نحوه واگذاری سهام این کارخانه اسنو همچنین دنبال این خواهند بود تا این کارخانه طبق قانون به افراد دارای صلاحیت واگذار شود.

اسکندری با بیان اینکه مسئولان کشوری نسبت به موضوع روغن جهان حساسیت بالایی دارند، خاطرنشان کرد: مسئولان پیگیر رفع مشکلات این واحد تولیدی به صورت قانونی هستند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت عالی استان پیگیر موضوعات است، افزود: تعیین تکلیف این کارخانه با طی مراحل قانونی انجام خواهد شد.

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان با بیان اینکه پیگیر بیمه و مطالبات کارگران هستیم، اظهار کرد: در خصوص بیمه بیکاری کارگران نیز پیگیری‌هایی را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مسئول این شرکت به هیچ یک از قولهای خود وفادار نیست، ابراز کرد: مواد اولیه به صورت کامل فراهم شده و مانعی برای تولید نیست و فقط بهانه‌های غیرمنطقی منجر به این وضعیت شده است.

اسکندری با بیان اینکه مالک روغن جهان به بهانه همکاری نکردن دستگاه‌های دولتی و قضایی تولید را متوقف کرده است، تصریح کرد: باید توجه داشت که ما نهایت همکاری را انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال یک فرد صلاحیت‌دار برای این مجموعه هستیم، گفت: در خصوص بیمه بیکاری کارگران اخراج شده نیز مالک شرکت هیچ همکاری را انجام نداد و مدیریت استان این مشکل حل کرد.

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان اضافه کرد: کارخانه روغن جهان در حال حاضر تعطیل مطلق نیست و به بهانه به مرخصی کارگران تولید را متوقف کرده‌اند.

منبع : موج رسا

بر چسب ها

پیشنهاد سردبیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا سوال مقابل را پاسخ دهید ؟ *

Close